Zajímavé vánoční rituáli dělá čtenářka Milea. Například pod vánoční ubrus dává celou peněženku a (pokud má) také nějakou cizí měnu - v životě nestrádala...

Bojíte se finanční nouze? nevěřte na šupiny, dejte si pod ubrus naditou prkenici! To radí čtenářka Milea.


Přeji všem hezký den!

Štědrý den u nás začíná obvykle stejně jako každý jiný den. Jen s tím rozdílem, že děti letí hned ke stromečku a hledají dárky, zatím tam nic nedajdou. Slupnou si poslední čokoládky z adventních kalendářů. Den předem většinou ustrojíme stromeček, uvařím rybí polévku, vytáhne se naporcovaný kapr z mrazáku. Navštívíme prababičku v Domově důchodců, letos měla 90 let. Štědré večery trávíme obvykle doma sami. Dva dospělí a dvě děti.

Mladší syn má na Štědrý den svátek, popřejeme mu, vášnivě rozbalí svůj dárek, většinou je tak nadšený, že ho to umí zabavit na celý den. Kluci jsou starší, takže nevyžadují od nás stále pozornost, tak mám čas na jiné věci, třeba nějaký ten úklid a přípravu. Na Štědrý den neřešíme jídlo, hlavně oběd, ten nejíme vůbec, držíme místečko v bříšku na večeři. Nehladovíme. Každý si může vzít co chce, ale nesmí to být masové, uzeninové. Takže většinou ráno kakao, čaj, káva, kdo co chce. Přes den pečivo, cukroví, ovoce... Když se začíná chystat vánoční stůl, tak si děti myslí, že je čas také už jíst. Seděly by tam poslušně, i když zbývá ještě hodina. Musí se připravit také, vezmou si na sebe hezčí věci, než tapláky s ušpiněným tričkem. My dospělí se taky oblečeme svátečněji. Musíme je přemlouvat, aby si šly ještě hrát, pak se už opravdu nesmí hnout od stolu. Děti pak teda jdou do pokoje, mezitím zajdu do skrýše pro dárky, tatínek hlídá a já šupky dupky ke stromečku s dárečkama...Na stůl dávám vždy jeden talíř navíc, pro Ježíška.

Pod vánoční ubrus dávám pěněženku, nejlépe plnou. Když se moc ubrus boulí, dávám peníze do obálky, přidám také platební kartu a cizí měnu, pokud nám zbyla z dovolené, např. Eura. Nestalo se mi za celý rok, že bych nějak strádala! Na šupiny od kapra nevěřím, spíš mám k tomu odpor, schovávat něco v peněžence, co tam nepatří. Až se bude platit šupinama, tak je budu schovávat. Na štědrovečerní tabuli nesmá chybět chléb, vánočka, ovoce, ořechy, oplatky, to abychom neměli hlad přes celý rok...

Před večeří zapalíme svíčky, povstaneme a pomodlíme se, partner není věřící, a tak raději pronesu řeč ve smyslu poděkování, že jsme se tady mohli zase všichni sejít, chvíli se odmlčím a pomodlím se v duchu. Pak už si popřejeme dobrou chuť. Připomenu dětem, že nesmí opustit stůl. To je z důvoduPodávám rybí polévku s opekánými kostičkami z rohlíku. Pak se jí smažený kapr s bramborovým salátem. Jelikož jsem nikdy na chuť bramborovému salátu nepřišla, vařím i samotné brambory, které jím já a děti. Oplatky si dáváme po kapru, také rozkrojíme jablíčko a vyloupneme vlasšké ořechy, každý čtyři, to abychom věděli, jak to bude u nás se zdravím. První prozradí jaro, druhý léto, třetí podzim, čtvrtý zimu. Po večeři opět povstaneme a poděkuji za všechny štědré dary. Pomodlím se v duchu a tímto je večeře ukončená a uklídíme ze stolu. Snažím se to natřádat do myčky, co nemůže umýt myčka, umyju rychle ručně. Děti nedočkavě skákají u stromečku. Ale pošlu je umýt si ruce a pusu. Posadíme se na sedačku a děti kmitají a rozdávají dárky. Sledujeme je, jak je rozbalují, točíme na kameru nebo fotíme. To je pak nesmírná radost, když tam najdou to, co napsaly Ježíškovi a něco navíc. Jejich blyštivá očička mě dovedou až k slzám štěstí.

Když si vzpomenu na své dětství a rituály, tak jeden rituál byl hezký, to jsme přes den zanesli zvířátkům do krmelce mlsku jako kaštany, seno, jablíčka atd. Prý zvířata umí o tomto kouzelném dni mluvit lidskou řečí! Měla jsem zvláštní strach, že v lese na nás vybafne třeba jelen, ale nestalo se tak. Jak maminka sypala kaštany, tak jsem si obešla krmelec a  našla jsem parůžky! Ty jsem si mohla vzít domů. Přítomnost zvířat jsme cítili, popřáli jsme jim dobrou chuť a odešli jsme domů. Naši psi a kočky se dívali na nás tehdy jinak, že by nám něco chtěli říct? I babička se zdržovala déle v chlévě, kdo ví, zda si tam povídala s kravkou či prasetem a slepic emi. Později nám řekla, že jim dávala posvěcené oplatky. Pravidelně rok co rok se podávala večeře u babičky s dědou. Pod ubrus si dával každý své penízky. Babička byla nestarší v domácnosti a tak všem podávala jídlo. Bylo několik chodů. Začala tradiční modlitbou a něco přečetla i z Bible, dodávalo to zvláštní punc večeru. Začínalo se rybí polévkou polévkou, abychom se zahřáli, kdysi se vařila jiná, ale tu jsme vždy se sestrou odmítaly jíst, tak se změnila. Pak se podávalo zelí, něco jako zelňačka, nebylo to moc kyselé, abychom vyhnali z těla bacily, to zlé, pak vařená rýže v mléku, něco sladkého, a pak přišel na řadu smažený kapr, abychom se najedli, lépe vychutnali si jídl o. Nikdo si nemusel dávat plný talíř ničeho, stačilo ochutnat z každého jídla něco. Třeba zelí nemusím, tak jsem si dala jen dvě lžíce, rýže třeba 5 lžíc, aby nám ten kapr ještě vlezl...A ten se musel jíst velmi opatrně, kvůli kostem. Ať to nikomu nazůstane v krku. Rozkrajovali jsme jablíčka, loupali ořechy, podávali si oplatky. Se vším všudy to trvalo jednu hodinu. Na jídlo jsme měli jeden hluboký talíř, kvůli skromnosti, když někomu vadil ušpiněný, babička ho opláchla. Jen na kapra se použil velký nový talíř. Po večeři jsme se opět pomodlili a babička ukončila tímto sváteční večeři. Mohli jsme odejít od stolu. Z okna se sledovaly hvězdy, pokud vyšla nějaká, tak se mohlo jít rozbalit dárky, ale te nto rituál se brzy zrušil, protože vždy padal v této době sníh. Takže po úklidu se mohlo jít konečně ke stromečku rozbalit dárky. Někdy jsme jeli ještě večer na mši, ale lepší bylo si přivstat druhý den a jezdívali jsme na ranní mši do kostela.

Letos jsme pozvali babičku s dědou (maminku od partnera) a tetu k štědrovečerní večeři. Bude to asi probíhat trochu jinak, domluvíme se, kdo bude podávat, měl by to dělat nejstarší člen rodiny, ale ne vždy tomu tak je, i když v domácnosti nejsem nejstarší, vždy jsem ta, která může od stolu odejít a podávat jídlo, podat to, co tam třeba chybí, utřít rozlité a pod.

První svátek vánoční půjdeme na navštěvu k babičce a dědovi, kteří budou na Štědrý den u nás, setkáme se tam také s partnerovou sestrou a její rodinou, po obědě se rozbalí další várka dárků. Nebudeme se moc zdržovat, kvůli mé odpolední 12h směně. Druhý svátek navštěvujeme obvykle moje rodiče, ale nevychází mi to z důvodu práce, tak je navštívíme zřejmě až o víkendu po svátcích. Rituál s litím olova jsme nikdy nedělali, ani nepouštíme lodičky. Na mše nechodíme.

Za týden je už Štědrý den! Přeji všem veselé, bohaté, spokojené a klidné vánoční svátky!

Milea:))

P.S. Připojuji také fotografie. 1. Kluci u štedrovečerního stolu (minulý rok), 2. Kluci u vánočního stromu

kluci 1

kluci

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 17.12.2012: Vánoční rituály

  • Jaké děláte vánoční rituály?
  • Splnilo se vám někdy, co jste při vánočních rituálech vyvěstily?
  • Zažila jste při vánočním rituálu něco nezapomenutelného?

Házení obuví ke dveřím, věštění z kávové sedliny, rozkrajování jablíčka, lití olova... co ještě? Vánoční rituály jsou různé, v každém kraji i v každé rodině se dělají jiné. Zajímá mě, jaké vánoční rituály děláte vy a za jakým účelem. Popište mi je v příspěvku k tomuto tématu! Ten pošlete elektronicky nejpozději 17.12.2012 do 15.00 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže). Jednu z přispěvatelek, jejíž příspěvek uveřejním, odměním pěkný dárkem, totiž tekutým mýdlem AVON senses a liftingovou péčí AVON ANEW. Vaše příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec textu.

av1av2

Reklama