Novinky

Pod vánoční ubrus nedávám šupiny ale eura

Zajímavé vánoční rituáli dělá čtenářka Milea. Například pod vánoční ubrus dává celou peněženku a (pokud má) také nějakou cizí měnu - v životě nestrádala...

Bojíte se finanční nouze? nevěřte na šupiny, dejte si pod ubrus naditou prkenici! To radí čtenářka Milea.


Přeji všem hezký den!

Štědrý den u nás začíná obvykle stejně jako každý jiný den. Jen s tím rozdílem, že děti letí hned ke stromečku a hledají dárky, zatím tam nic nedajdou. Slupnou si poslední čokoládky z adventních kalendářů. Den předem většinou ustrojíme stromeček, uvařím rybí polévku, vytáhne se naporcovaný kapr z mrazáku. Navštívíme prababičku v Domově důchodců, letos měla 90 let. Štědré večery trávíme obvykle doma sami. Dva dospělí a dvě děti.

Mladší syn má na Štědrý den svátek, popřejeme mu, vášnivě rozbalí svůj dárek, většinou je tak nadšený, že ho to umí zabavit na celý den. Kluci jsou starší, takže nevyžadují od nás stále pozornost, tak mám čas na jiné věci, třeba nějaký ten úklid a přípravu. Na Štědrý den neřešíme jídlo, hlavně oběd, ten nejíme vůbec, držíme místečko v bříšku na večeři. Nehladovíme. Každý si může vzít co chce, ale nesmí to být masové, uzeninové. Takže většinou ráno kakao, čaj, káva, kdo co chce. Přes den pečivo, cukroví, ovoce... Když se začíná chystat vánoční stůl, tak si děti myslí, že je čas také už jíst. Seděly by tam poslušně, i když zbývá ještě hodina. Musí se připravit také, vezmou si na sebe hezčí věci, než tapláky s ušpiněným tričkem. My dospělí se taky oblečeme svátečněji. Musíme je přemlouvat, aby si šly ještě hrát, pak se už opravdu nesmí hnout od stolu. Děti pak teda jdou do pokoje, mezitím zajdu do skrýše pro dárky, tatínek hlídá a já šupky dupky ke stromečku s dárečkama...Na stůl dávám vždy jeden talíř navíc, pro Ježíška.

Pod vánoční ubrus dávám pěněženku, nejlépe plnou. Když se moc ubrus boulí, dávám peníze do obálky, přidám také platební kartu a cizí měnu, pokud nám zbyla z dovolené, např. Eura. Nestalo se mi za celý rok, že bych nějak strádala! Na šupiny od kapra nevěřím, spíš mám k tomu odpor, schovávat něco v peněžence, co tam nepatří. Až se bude platit šupinama, tak je budu schovávat. Na štědrovečerní tabuli nesmá chybět chléb, vánočka, ovoce, ořechy, oplatky, to abychom neměli hlad přes celý rok...

Před večeří zapalíme svíčky, povstaneme a pomodlíme se, partner není věřící, a tak raději pronesu řeč ve smyslu poděkování, že jsme se tady mohli zase všichni sejít, chvíli se odmlčím a pomodlím se v duchu. Pak už si popřejeme dobrou chuť. Připomenu dětem, že nesmí opustit stůl. To je z důvoduPodávám rybí polévku s opekánými kostičkami z rohlíku. Pak se jí smažený kapr s bramborovým salátem. Jelikož jsem nikdy na chuť bramborovému salátu nepřišla, vařím i samotné brambory, které jím já a děti. Oplatky si dáváme po kapru, také rozkrojíme jablíčko a vyloupneme vlasšké ořechy, každý čtyři, to abychom věděli, jak to bude u nás se zdravím. První prozradí jaro, druhý léto, třetí podzim, čtvrtý zimu. Po večeři opět povstaneme a poděkuji za všechny štědré dary. Pomodlím se v duchu a tímto je večeře ukončená a uklídíme ze stolu. Snažím se to natřádat do myčky, co nemůže umýt myčka, umyju rychle ručně. Děti nedočkavě skákají u stromečku. Ale pošlu je umýt si ruce a pusu. Posadíme se na sedačku a děti kmitají a rozdávají dárky. Sledujeme je, jak je rozbalují, točíme na kameru nebo fotíme. To je pak nesmírná radost, když tam najdou to, co napsaly Ježíškovi a něco navíc. Jejich blyštivá očička mě dovedou až k slzám štěstí.

Když si vzpomenu na své dětství a rituály, tak jeden rituál byl hezký, to jsme přes den zanesli zvířátkům do krmelce mlsku jako kaštany, seno, jablíčka atd. Prý zvířata umí o tomto kouzelném dni mluvit lidskou řečí! Měla jsem zvláštní strach, že v lese na nás vybafne třeba jelen, ale nestalo se tak. Jak maminka sypala kaštany, tak jsem si obešla krmelec a  našla jsem parůžky! Ty jsem si mohla vzít domů. Přítomnost zvířat jsme cítili, popřáli jsme jim dobrou chuť a odešli jsme domů. Naši psi a kočky se dívali na nás tehdy jinak, že by nám něco chtěli říct? I babička se zdržovala déle v chlévě, kdo ví, zda si tam povídala s kravkou či prasetem a slepic emi. Později nám řekla, že jim dávala posvěcené oplatky. Pravidelně rok co rok se podávala večeře u babičky s dědou. Pod ubrus si dával každý své penízky. Babička byla nestarší v domácnosti a tak všem podávala jídlo. Bylo několik chodů. Začala tradiční modlitbou a něco přečetla i z Bible, dodávalo to zvláštní punc večeru. Začínalo se rybí polévkou polévkou, abychom se zahřáli, kdysi se vařila jiná, ale tu jsme vždy se sestrou odmítaly jíst, tak se změnila. Pak se podávalo zelí, něco jako zelňačka, nebylo to moc kyselé, abychom vyhnali z těla bacily, to zlé, pak vařená rýže v mléku, něco sladkého, a pak přišel na řadu smažený kapr, abychom se najedli, lépe vychutnali si jídl o. Nikdo si nemusel dávat plný talíř ničeho, stačilo ochutnat z každého jídla něco. Třeba zelí nemusím, tak jsem si dala jen dvě lžíce, rýže třeba 5 lžíc, aby nám ten kapr ještě vlezl...A ten se musel jíst velmi opatrně, kvůli kostem. Ať to nikomu nazůstane v krku. Rozkrajovali jsme jablíčka, loupali ořechy, podávali si oplatky. Se vším všudy to trvalo jednu hodinu. Na jídlo jsme měli jeden hluboký talíř, kvůli skromnosti, když někomu vadil ušpiněný, babička ho opláchla. Jen na kapra se použil velký nový talíř. Po večeři jsme se opět pomodlili a babička ukončila tímto sváteční večeři. Mohli jsme odejít od stolu. Z okna se sledovaly hvězdy, pokud vyšla nějaká, tak se mohlo jít rozbalit dárky, ale te nto rituál se brzy zrušil, protože vždy padal v této době sníh. Takže po úklidu se mohlo jít konečně ke stromečku rozbalit dárky. Někdy jsme jeli ještě večer na mši, ale lepší bylo si přivstat druhý den a jezdívali jsme na ranní mši do kostela.

Letos jsme pozvali babičku s dědou (maminku od partnera) a tetu k štědrovečerní večeři. Bude to asi probíhat trochu jinak, domluvíme se, kdo bude podávat, měl by to dělat nejstarší člen rodiny, ale ne vždy tomu tak je, i když v domácnosti nejsem nejstarší, vždy jsem ta, která může od stolu odejít a podávat jídlo, podat to, co tam třeba chybí, utřít rozlité a pod.

První svátek vánoční půjdeme na navštěvu k babičce a dědovi, kteří budou na Štědrý den u nás, setkáme se tam také s partnerovou sestrou a její rodinou, po obědě se rozbalí další várka dárků. Nebudeme se moc zdržovat, kvůli mé odpolední 12h směně. Druhý svátek navštěvujeme obvykle moje rodiče, ale nevychází mi to z důvodu práce, tak je navštívíme zřejmě až o víkendu po svátcích. Rituál s litím olova jsme nikdy nedělali, ani nepouštíme lodičky. Na mše nechodíme.

Za týden je už Štědrý den! Přeji všem veselé, bohaté, spokojené a klidné vánoční svátky!

Milea:))

P.S. Připojuji také fotografie. 1. Kluci u štedrovečerního stolu (minulý rok), 2. Kluci u vánočního stromu

kluci 1

kluci

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 17.12.2012: Vánoční rituály

 • Jaké děláte vánoční rituály?
 • Splnilo se vám někdy, co jste při vánočních rituálech vyvěstily?
 • Zažila jste při vánočním rituálu něco nezapomenutelného?

Házení obuví ke dveřím, věštění z kávové sedliny, rozkrajování jablíčka, lití olova... co ještě? Vánoční rituály jsou různé, v každém kraji i v každé rodině se dělají jiné. Zajímá mě, jaké vánoční rituály děláte vy a za jakým účelem. Popište mi je v příspěvku k tomuto tématu! Ten pošlete elektronicky nejpozději 17.12.2012 do 15.00 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže). Jednu z přispěvatelek, jejíž příspěvek uveřejním, odměním pěkný dárkem, totiž tekutým mýdlem AVON senses a liftingovou péčí AVON ANEW. Vaše příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec textu.

av1av2

   
17.12.2012 - Čtenářské příspěvky - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [43] Milea [*]

  bonda — #38 Zkuste dát penízky pod vánoční ubrus, šupinky jsou přeci jenom šupinky, těmi platit nejde:))Sml73

  superkarma: 0 18.12.2012, 02:25:21
 2. avatar
  [42] Milea [*]

  dadma — #36 Stovka tam stovka sem, i to je peníz, taky vám přeji šťastné a veselé!Sml73

  superkarma: 0 18.12.2012, 02:22:51
 3. avatar
  [41] Milea [*]

  saruz — #34 Tak to je fajn, když je i jiná měna a je platná, tak proč ji nepřidat spolu s korunami pod ubrus a děkuji:))

  MaVy — #35 ekleinovka — #37 Vyzkoušejte, strádat byste nemělySml73

  superkarma: 0 18.12.2012, 02:21:06
 4. avatar
  [40] Milea [*]

  arminka — #33 Jakub mi nadpis zvýraznil sice eurem, ale pokud zrovna nemám,dávám jenom české koruny, je to o tom, místo šupin dávát tolik, kolik mám v peněžence, karta zastupuje banku, tedy to co mám na účtě:))Sml73

  superkarma: 0 18.12.2012, 02:18:43
 5. avatar
  [39] Milea [*]

  tajnostii — #32 děkuji:))Sml73

  superkarma: 0 18.12.2012, 02:14:43
 6. avatar
  [38] bonda [*]

  Každý rok si dávám do peněženky šupiny z kapra, ale nefunguje to...

  1. na komentář reaguje Milea — #43
  superkarma: 0 17.12.2012, 23:00:03
 7. avatar
  [37] ekleinovka [*]

  Že by to s penězi zafungovalo??????

  šoupnu tam také něco, nějaká eura mi zbyla z létaSml58Sml58Sml58

  1. na komentář reaguje Milea — #41
  superkarma: 0 17.12.2012, 22:30:45
 8. [36] dadma [*]

  Tak s tím eurem to zkusím.Uvidíme.Jenže u nás důchodců je to asi jedno.Už mě přišel nový výměr .Přidali mě 110,-Kč.

  Přeji všem šťastné a veselé.

  1. na komentář reaguje Milea — #42
  superkarma: 0 17.12.2012, 22:06:52
 9. [35] MaVy [*]

  koruny nemám,ale euro zbylo-zkusímSml16

  1. na komentář reaguje Milea — #41
  superkarma: 0 17.12.2012, 21:54:42
 10. avatar
  [34] saruz [*]

  peníze pod vánoční ubrus dáváme také, ale ta cizí měna mě nenapadla, tak letos přidám i euro Sml22

  Z fotek na mě kouká pěkná vánoční pohoda a šikovní kluci! Sml67

  1. na komentář reaguje Milea — #41
  superkarma: 0 17.12.2012, 20:10:11
 11. avatar
  [33] arminka [*]

  Sml16 nebudu kazit českou tradici nějakým € ...

  1. na komentář reaguje Milea — #40
  superkarma: 0 17.12.2012, 19:05:08
 12. avatar
  [32] tajnostii [*]

  Hezké fotkySml22

  1. na komentář reaguje Milea — #39
  superkarma: 0 17.12.2012, 18:34:39
 13. avatar
  [31] Milea [*]

  V19 — #8 Měla byste vyzkoušet:))Sml73

  superkarma: 0 17.12.2012, 18:23:12

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Milea [*]

  ladouch — #22 Děkuji, byli spokojení a už se nemohli dočkat dárků, je to foceno před rozbalováním:))Sml73

  superkarma: 0 17.12.2012, 18:22:32
 2. avatar
  [29] Milea [*]

  step1 — #20 Každý to má jinak s tradicemi. Ať se Vám daříSml73

  superkarma: 0 17.12.2012, 18:21:27
 3. avatar
  [28] Milea [*]

  lenig — #12 Neměla byste strádatSml73

  superkarma: 0 17.12.2012, 18:19:49
 4. avatar
  [27] Milea [*]

  Gloria — #16 Ano! Dolary jsou také měnou, výborně!:))Sml73

  superkarma: 0 17.12.2012, 18:19:08
 5. avatar
  [26] Milea [*]

  free — #21 Vše nejlepší Evičce!Sml73

  superkarma: 0 17.12.2012, 18:18:16
 6. avatar
  [25] Milea [*]

  Kytinkak — #9 Vyzkoušej, a děkuji:))Sml73

  superkarma: 0 17.12.2012, 18:17:42
 7. avatar
  [24] Milea [*]

  Trefa — #11 Děkuji, nevadí, že nemáte eura, stačí naše platidlo, čím víc uložíte pod ubrus, tak to bude lepší. Nezapomeňte to pak po večeři zase vyndat:))Sml73

  superkarma: 1 17.12.2012, 18:16:46
 8. avatar
  [23] Milea [*]

  Hlavně české koruny, prostě tím čím nejčastěji platíte, kdo má karty, tak i karty, když mají děti něco naspořené, tak i to dávám pod ubrus. Nedávám to přímo pod talíř, ale vedle talíře. Jenom jedna mince daná, tak to nebude moc peněz.

  Šupinky nemám ráda od dětství. Maminka měla vždy jen šupinky v peněžence a peníze nikde. Tento rituál jsem převzala po tatínkovi, poněvadž on nikdy neměl peněženku, nechtěl ji ani, nosíval peníze po kapsach a tak vždy to pod ten ubrus strčil a měl vždy nějaký ten obnos.Sml73

  superkarma: 0 17.12.2012, 18:14:52
 9. avatar
  [22] ladouch [*]

  Hezké fotky, klučíci vypadají spokojeně, asi bylo hodně dárků.Sml58Sml58

  1. na komentář reaguje Milea — #30
  superkarma: 0 17.12.2012, 18:10:18
 10. [21] free [*]

  Dcera má také svátek Sml24

  1. na komentář reaguje Milea — #26
  superkarma: 0 17.12.2012, 17:56:16
 11. [20] step1 [*]

  Já dávám pod talíře šupinky. Je to tradice a mně se to líbí. Pak šupinku nosím celý rok v peněžence.

  1. na komentář reaguje Milea — #29
  superkarma: 0 17.12.2012, 17:02:31
 12. avatar
  [19] hubajda [*]

  FAXÍK — #13 ja era a hodne centu

  superkarma: 0 17.12.2012, 16:55:59
 13. avatar
  [18] LudPa [*]

  Já dávám šupinu pro všechny a peníz a los podle znamení každému pod talíř.

  superkarma: 0 17.12.2012, 16:55:55
 14. avatar
  [17] Žofie [*]

  A já proč mi pořád nefungujou ty šupiny Sml30

  superkarma: 0 17.12.2012, 16:49:00
 15. avatar
  [16] Gloria [*]

  Kapra u nas nekoupim a stejne mi nechutna a tak misto supin davam pod ubrus $Sml30

  1. na komentář reaguje Milea — #27
  superkarma: 0 17.12.2012, 16:41:28
 16. [15] Roland [*]

  Na co troškařit s Kč, eura víc vynáší,Sml22

  superkarma: 0 17.12.2012, 16:40:11
 17. avatar
  [14] danap [*]

  no zkusím a pak napíšu zda to funguje... kéž by....

  superkarma: 0 17.12.2012, 16:33:55
 18. [13] FAXÍK [*]

  nějaké eura bych doma našla Sml59

  1. na komentář reaguje hubajda — #19
  superkarma: 0 17.12.2012, 16:27:35
 19. avatar
  [12] lenig [*]

  tak tohle zavedu doma, pak povím jestli to fungujeSml30

  1. na komentář reaguje Milea — #28
  superkarma: 0 17.12.2012, 16:12:12
 20. [11] Trefa [*]

  Trefa:mate krasne deti.preju jim hodne zdravi a hodne darecku pod stromecek.mi davame supinky eura nemam.

  1. na komentář reaguje Milea — #24
  superkarma: 0 17.12.2012, 16:10:36
 21. [10] jithule [*]

  tak to jsem ještě neslyšela zajímavé

  superkarma: 0 17.12.2012, 16:05:27
 22. avatar
  [9] Kytinkak [*]

  zajímavé, vyzkoušímSml16, jinak klukům to Leonko moc slušíSml67

  1. na komentář reaguje Milea — #25
  superkarma: 0 17.12.2012, 15:43:49
 23. [8] V19 [*]

  eura máme, ale nedávame pod obrusSml15

  1. na komentář reaguje Milea — #31
  superkarma: 0 17.12.2012, 15:18:13
 24. avatar
  [7] Jindriska8 [*]

  Nejkrásnější vánoce se prožívají s dětmi!Sml22

  superkarma: 0 17.12.2012, 15:17:32
 25. avatar
  [6] Milea [*]

  Jezdíváme na dovolené do zahraničí a tam se neplatí českýmu korunami, ale většinou eurami či jinou měnou. A když nám něco zbude, tak dávám pod ubrus na vánoce. Sml73

  superkarma: 0 17.12.2012, 15:13:21
 26. [5] jerenika [*]

  Tak peníze pod ubrus.. :)

  superkarma: 0 17.12.2012, 15:04:59
 27. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  Co to je Euro, nezmám Sml52Sml52Sml52Sml52

  superkarma: 0 17.12.2012, 14:57:56
 28. avatar
  [3] delfi.na [*]

  tak my dáváme šupinu a pro jistotu ještě nějakou tu drobnou minci, ale českou Sml16

  superkarma: 0 17.12.2012, 14:51:30
 29. [2] honzule8 [*]

  u nás eura k dispozici nemámeSml30

  superkarma: 0 17.12.2012, 14:48:31
 30. avatar
  [1] dasena [*]

  my eura nemámeSml30

  superkarma: 0 17.12.2012, 14:43:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme