Bulvár

Počítačový kurz pro každého


Podpora počítačové gramotnosti je jednou z priorit Ministerstva informatiky. S cílem umožnit široké veřejnosti naučit se základům práce s počítačem a internetem a pomoci překonat strach z nových technologií zahájilo ministerstvo v únoru 2003 Národní program počítačové gramotnosti (NPPG).

NPPG je založen na praktických dvouhodinových kurzech, během kterých účastníci postupně zvládnou v doprovodu zkušených lektorů ovládání počítače, připojení k internetu, základy vyhledávání na internetu a práci s elektronickou poštou.

Na rozdíl od obdobných kurzů poskytovaných komerčními subjekty nabízí Národní program Ministerstva informatiky cenově dostupné kurzy určené široké veřejnosti a zejména starší generaci, která k počítači a internetu nemá snadný přístup.

Cena dvouhodinového kurzu činí 100 Kč. 

Ministryně informatiky Dana Bérová svým podpisem rozhodla o přidělení finanční podpory celkem 18 školitelům, kteří budou v letošním roce zajišťovat kurzy Národního programu počítačové gramotnosti na více než 200 místech v České republice.

Přihlášky a informace o termínech a místech koníní získáte na bezplatné lince 800 800 028 (po-pá, 8-17 hodin).

Zdroj: Ministerstvo informatiky České republiky

   
09.06.2006 - Společnost - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Dášule [*]

  Velkou výhodou NPPG je i cena. 300 za celý kurz není moc, neděsí je to. Poslala jsem tam bratgrance, bál se počítače jako čert kříže. Je v inv. důchodu, ale je otázka, jestli mu zůpstane i dál. Ví, že práci bez znalosti základů práce na PC nedostane, ale bál se jej. Dneska uvažuje o nějakém počítači domů. Pro důchodce je to úžasné. Naučí se to, co jim v podstatě stačí a když jim důchod dovolí internet, mají si s kým povídat a nejsou sami.

  superkarma: 0 12.06.2006, 07:19:39
 2. avatar
  [14] Dášule [*]

  avokavi: S těmi mejlovými adresami v kurzu je to horor. Ve škole /U3V/ je cyklus počítače a má 6 skupin. Některé skupiny si zakládali adresy na seznamu, jiné na atlase, další na centru. Potom se všichni sejdou v kroužku, a ptají se mě na to, čemu nerozuměli. Já mám dík tomu taky 5 mejlových adres a musela jsem se naučit, co je kde. Jinak NPPG je u nás na počítačové škole, kam jsem chodila a nepochybuji, že je to tam dobré. Hlavně to, že je tam kolem 8 lidí.

  superkarma: 0 11.06.2006, 11:48:41
 3. avatar
  [13] Dášule [*]

  karlik: NPPG je ideální kurz pro začátečníky. Dovědí se tam základy, přestanou se bát počítače. Nic víc, ale ani nic méně. Cena za celý kurz je 300,- Kč, což v daném případě nejsou vyhozené peníze. Mám několik známých, kteří tento kurz absolvovali. Pokud se týče toho jednookého - v běžných začátečnických kurzech není tak důležité, aby lektor zvládal všechny programy do hloubky, ale důležitější je, aby uměl vysvětlit to, co by absolventi kurzů měli znát a zbavit je strachu z počítače. Což většinou ti příliš chytří neumějí. NPPG by měl být tím začátkem na kterém se staví. Mám kamarádku, v kurzu jsme se učili ICQ /to nebylo NPPG/ a když požádala dceru, aby jí to pomohla nainstalovat, ta jí řekla, že je to zbytečné, stejně se na tom nenaučí dělat. Když já se zeptám na něco syna, když přijede na návštěvu, většinou řekne, ať si sednu k počítači a vysvětluje tak dlouho, až to pochopím. Z jeho občasných řečí vím, že se občas chlubí, co umí na počítači jeho matka. Na U3V ve Zlíně chodí na cyklus Počítače kolem 100 důchodů. Jsou tam ženy, které do svých 70 neviděly počítač zblízka. Učí tam učitelé z univerzity, ale když něco v počítačovém kroužku vysvětluji těm nejstarším, občas říkají, že vysvětluji víc polopaticky a oni to lépe chápou. /Máme na to víc času, v kroužku probíráme 6 hodin to, co ve škole 2, takže si k tomu můžeme občas přibrat věci jako ICQ a skype.

  superkarma: 0 11.06.2006, 11:42:24
 4. avatar
  [12] karlik [*]

  avokavi: Ve většině těchto kurzů stejně nejsou vyučující žádní počitačoví experti, (i když cena za ně většinou expertní je) Ti se živí jiným způsobem. Mnozí z vyučujících si myslím učí způsobem mezi slepci jednooký králem a JÁ jsem ten jednooký.

  superkarma: 0 11.06.2006, 11:06:38
 5. avatar
  [10] kora [*]

  Jo take jsem slysela,ze ten kurs je na dve veci.

  superkarma: 0 10.06.2006, 16:48:51
 6. avatar
  [9] Ťapina [*]

  avokavi: Jo, skorotchýně pár takových kursů absolvovala. Taky si tam vylívala lektorům srdíčko, jak jí to ten její syn neumí vysvětlit a oni jí to tam vysvětlí moc hezky, načež přijde domů, sedne k počítači ... a nic, volá synovi, jak že se to dělá, a nejlíp po něm chce ten systém, jaký je učili v kursu (bez dvojkliků atd.) Což on samozřejmě nemůže vědět, takže se akorát dohádají, a ona zas může v příštím kurzu vykládat o tom, jak jí to syn neumí vysvětlit A ještě něco, prosíííím, nezakládejte jim tam povinně nový email, zeptejte se jich napřed, jestli už třeba nějaký nemají a nepoužívají, skorotchýni naučil její syn používat Outlook, ve kterém posílala maily zdatně, jenomže v počítačových kursech jí založili dalších 15 schránek na Seznamech, Centrech a Atlasech, samozřejmě všude s jiným přihlašovacím jménem a heslem, ona zadává vždycky to, které jí první napadne, a pak se diví, že jí to NEFUNGUJE

  superkarma: 0 10.06.2006, 12:06:16
 7. [6] gobi [*]

  Absolvovala jsem kurz s Centrem internetu, spolufinancovali to i Evropská unie a státní rozpočet České republiky. Kurz trval 5 měsíců, 1x týdně 3 hodiny. Moc si ho pochvaluji, perfektní učitelé, zvládli jsme fakt hodně věcí, dodnes díky tomu můžu pomoci přátelům, dělala jsem pro ně excelovské tabulky a grafy do škol a pomohla jsem zpracovat bakalářku i prezentaci v Power Pointu. Cena školení byla za hubičku díky dotaci. Můžu jenom doporučit.

  superkarma: 0 10.06.2006, 07:54:50
 8. avatar
  [5] arjev [*]

  Vivian: Máš pravdu,člobrda neznalý PC může pochopit za dvě hidiny tak na co je klávesa Enter.Vzpomínám si na svoje začátky v kurzu pro začátečníky.Zbytečně vyhozené many.

  superkarma: 0 09.06.2006, 21:05:05
 9. avatar
  [4] Vivian [*]

  Taky vy mě zajímalo, co se člověk neznalý ovládání PC naučí za pouhé 2 hodiny... No ale stovka není moc. A člověk si pak případně může udělat nějaký obsáhlejší kurs...

  superkarma: 0 09.06.2006, 19:12:22
 10. avatar
  [3] karlik [*]

  Zajímalo by mi co je možné se naučit za dvě hodiny mimo zapnutí počitače a přihlášení do systemu. Absolvoval jsem dva semestry (jeden rok) počitačové fakulty U3V Naučil jsem se něco z Wordu z Excelu PowerPointu a pracovat s vyhledávači. Jsou to ale tříhodinové kurzy jednou týdně, mimo vysokoškolských prázdnin. Ti absolventi kteří nemají běžný přístup k počitadlu jsou stejně druzí a mojim nedostatkem je neznalost angličtiny. Udělat si stránky a zacházet s FrontPage se stejně učím jako samouk.

  superkarma: 0 09.06.2006, 15:50:18
 11. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  erKa:souhlasím s Tebou,já 12/2005.Škoda 100.-Kč

  superkarma: 0 09.06.2006, 14:53:16
 12. avatar
  [1] erKa [*]

  hmm,já byla na hodinovem kurzu.A zkušení lektoři?
  Jo a jinak je to dva roky asik co jsem to prodělala s kamoškou.

  superkarma: 0 09.06.2006, 14:34:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme