Pochopitelně že se mám ráda. Proto piju Lambrusco a ne Ostravský kahan, proto nejím deriváty zkyslého mléka, abych v důsledku nesnášenlivosti laktózy netrávila rozpuk svého mládí na latríně (zde patří nedocenitelný dík papírnám v Harmanci za extraměkký hajzlák), vzdělávám se, abych byla zajímavá, kdyby mi náhodou orlosup bradatý ukousl nos.

„Kam chodíš ke kadeřníkovi?" optala se mě nedávno kolegyně.
Ke kadeřníkovi? Jako aby mi upletl cop?" koukala jsem nechápavě. Kolegyně Horáčková byla šéfka účetního. Taková ta přísná hyperkorektní slečna v kostýmu šitém na míru. Výborná kolegyně, protože hyperkorektní, nepoužitelná jako kamarádka ze stejného důvodu. Kolegyně Horáčková se lehce dotkla svého vyžehleného mikáda v šesti odstínech dokonale namíchaných od kávy s mlékem přes kávu se smetanou, kávu se skořicí, cukrem, třešňovicí až po kávu s koňakem zamíchanou stříbrnou lžičkou a podívala se na mě jako na fata morganu.
Ty se ale vůbec nemáš ráda. Bez pořádné péče si ty vlasy naprosto zničíš, protože kadeřníci používají podstatně lepší kosmetiku, než co se dá koupit v drogerii, a taky ji umí odborně aplikovat."

Horáčková nadhodila tohle téma na pravidelné konferenci žen ve vedení, která se odehrávala každý lichý čtvrtek v kavárně U Portugalce. Totiž, ženy ve vedení jsme v a. s. Železné kousky byly čtyři. Spřízněny volbou jsme se snažily prosazovat jiný, lepší pohled na svět než ten, který zastávali naši obtloustlí šéfové. Já jako šéfka oddělení propagace, reklamy a vnucování se lidu jsem přesvědčila šéfa obchodního, že trubky a dráty lze nafotit i tak, že kolem nich není ovinutá nahá štětka, a moje abstraktní kompozice ze železných kousků se časem staly pejchou rodné akciovky. Ostatní tři byly ty přísné obchodní slečny. Takže jsem zahájily 27. schůzi nás holek, co spolu chodíme, tradičním kafem a tvarohovým dortem, v mém případě jenom kafem (ta laktóza...), a protože Horáčková měla šéfku exportního i podředitelku pro průmyslovou špionáž a nekalou konkurenci, oficiálně oddělení vývoje, zmasírované předem, sešlo se mi během první půlky třináct vizitek trenérů, kosmetiček a jednoho kosmetika, poradců přes vzhled, módních salonů a podobných institucí.
Musíš se mít ráda, to je základ úspěchu," poučila mě Markéta (špionáž a konkurence).
Jo, a pořádně o sebe pečovat, jinak budeš mít vrásky ve třiceti a prsa do pasu a tak," dodala slečna Rohozcová (export)
A kdes sebrala ten náhrdelník?" dodala Horáčková (účty).
Popotáhla jsem za špagátek s navlečenými kroužky, které zacinkaly.
Ty jo, to je od Otýpky, ne?" jmenovala slečna Rohozcová známého industriálního sochaře. Vidíš, že když to jde, tak se chce, ještě bys měla trochu změnit šatník a občas zajít na masáž, ty masáže jsou bezva na stres..."
Zamyšleně jsem pozorovala svůj šperk. To jsem nasbírala na dílně, když tam chlapi řezali trubky pro Spojenou vodovodní. Fotila jsem tam nějaký věci do té brožurky o trubkách. Mám těch kroužků asi kilo, jestli chcete..."
Kolegyně mě zmateně pozorovaly. Měly dilema, jestli uznat, že jsem stejně dobrá jako akademický sochař Otýpka a ještě k tomu jsem ušetřila třicet tisíc za industriální náhrdelník, nebo jestli tím pohrdnout jako totálním vohnoutismem hodným jenom totální socky. Slečka Rohozcová (aby bylo jasno, matka čtyř vlastních a dvou nevlastních dětí, žijící dvacet let na šťastné hromádce s otcem všech šesti potomčat a nadto třemi psy, kocourem jménem Spermík a tchyní, která dělala nejlepší třešňový koláč na jih od Helsinek. Na oslovení slečna zarytě trvala) si pohrávala s echt industriálním prstenem od echt Otýpky a tvářila se zaraženě. Nakonec se odhodlala a statečně se zeptala:
Co je to za šňůru? To je... ten... provázek... (nádechvýdech), co jím přivazuješ (nádechvýdech) kytky k tyčkám?"
Ne," (slečna Rohozcová si hluboce oddechla. Konečně neco, je to hedvábná šňůra od Taroniho, aspoň něco), je to upletený ze zbytku té hedvábné příze, co z ní mám ten červenej svetr."
Slečna Rohozcová byla prozatím uklidněna, že je to aspoň hedvábí, a ne ten červený provázek, co mám na ty kytky.
Tos... jako... pletla?" vydechla zničeně Markéta. Já myslela, že to je od Arianny Innocenti, takovej veselej italskej styl..."
Markéta z vývoje se poškrábala za uchem ozdobeným high-tech titanovou náušnicí. Nakonec filosoficky utrousila:Co máte. Dyť je to napůl umělkyně. Kolik že máš těch odřezků z trubek?"
Horáčková se hluboce zamyslela. Nakonec to byla účetní a nad těmi usmolenými hadry, co se jí dostaly do rukou pod krycím názvem faktury, se občas zamyslet musela. Přinejmenším natolik, aby se věnovala třídění hadrů a ne vraždění těch, co to usmolili a pomuchlali. Nakonec filosoficky utrousila: To je fakt. To je sakra umění přesvědčit Nejvyššího, že v kalendáři na příští rok můžou být jenom kusy železa a nahý fuchtle vynechat. Mimochodem, těch kalendářů se rozdalo o 4 367 víc než loni - a to je teprve říjen."
Ještě že ne 4 367, 762. To by mě dorazilo.
Slečna Rohozcová se zakoukala do dáli. Ty jo, proč vlastně nevyrábíme i takový věci? Myslím, že by se to dalo prodávat stejně dobře jako ty ocelový profily."
To řekni náčelníkovi obchodního," ušklíbla jsem se.
To tak ještě. Tomu akorát posílám maily, to mě nemůže plácat po zadku." Náčelník obchodního stále kulhal poté, co mu slečna Rohozcová v rámci snahy o nesblížení šlápla jehlovým podpatkem na nárt.Kurevník," dodala za chvilku otráveně.

V pátek jsem vyhrabala ze svého vzorně utříděného kastlíku nadepsaného Ostatní 17. krabici zajímavých odřezků, ať si baby vyberou. V pondělí přišla Markéta a na krku jí visel ten zajímavě zasukovaný kus špóny. Všimla jsem si, že ho přetřela bezbarvým lakem na nehty, aby neškrábal.
Dobrý to je. Asi se na tu dílnu budu muset někdy podívat taky. Ale stejně bys měla chodit ke kosmetičce."


Gentiana
I jinudy cesta vede.


Moc děkujeme, Gentiano. :-))
Reklama