Když se pořádně zamyslíme, kůže patří k největším lidským orgánům. Až neuvěřitelně zní fakt, že u dospělého člověka má rozlohu jeden a půl až dva metry čtvereční. Bohužel k hlavním činnostem kůže patří i  ta nejméně oblíbená, a to je pocení nebo-li hydróza.

A právě s tím míváme někdy největší potíže…

Existují dva typy potních žláz - enkrinní a apokrinní. Enkrinní žlázy se vyskytují na celém těle kromě rtů a  nehtového lůžka. Apokrinní potní žlázy jsou jen v určitých místech na těle, například v podpaží a okolo pupíku.

Kromě vody obsahuje pot také chlorid sodný a látky, které se potem z těla vylučují, jako například stopy cukrů, kyselina mléčná a podobně. U každého je projev pocení individuální, někdy nám však může komplikovat zásadně život. To když náš pot nepříjemně zapáchá.

Všechny z nás již zcela jistě zažily situaci, když mluvíme s někým, kdo zrovna nevoní. Je nám to nepříjemné a příštímu setkání máme tendenci se raději vyhnout.

Asi není potřeba zdůrazňovat, že čich je jedním z nejdůležitějších smyslů a hraje důležitou roli v mezilidských  vztazích. Proto je potřeba se na ochranu před pocením zaměřit.

Jak pocení zmírnit?
Důležitá je samozřejmě správná životospráva. Pokud máte s nadměrným pocením problémy, odborníci doporučují vynechat z jídelníčku alkohol, kávu, sůl, ostré koření a  velký příjem potravin, co obsahují  bílkoviny. Vhodné je  zařadit větší podíl syrové stravy.

Při nadměrném pocení mohou pomoci i přírodní prostředky. Velmi užitečný  je například i  šalvějový  čaj. Po vypití minimálně jednoho litru denně minimálně 1 měsíc zjistíte, že se potíte méně. Šalvěj totiž podporuje stahování potních žlázek.

Skvělé výsledky má i užívání jablečného octa. Lze přidat 2 lžíce jablečného octa do sklenice vody, a tu vypít, nebo přidat hrneček jablečného octa do napuštěné vany.

Samozřejmostí by měla být dostatečná hygiena. Znamená to nejen koupel večer, ale i před spaním a  minimálně ještě i ranní sprchování.

Jaký je mezi deodoranty a antiperspiranty rozdíl? 

Antiperspiranty
– jejich hlavní funkcí je snižovat tvorbu potu tak, že mu zabrání  dostat se na povrch kůže. Deodoranty – mají za úkol redukovat míru tvořícího se pachu.

Ideální jsou tedy přípravky, které obojí kombinují, tedy antiperspiranty s deodoranty. Zmírní tvorbu potu a ještě dodají tělu vůni.

Množství potu, který kůže produkuje, závisí na podmínkách, a je důležité si uvědomit, že ženy se potí jinak než muži. Mají totiž méně potních žláz a více tuku v kůži. Jejich pocení je proto pomalejší. Proto deodoranty a antiperspiranty pro muže a ženy se od sebe liší nejen ve vůních, ale také ve složení.

Co mají deodoranty /antiperspiranty a solné jeskyně společného?
Stejně jako deodoranty / antiperspiranty mají různé, výjimečné vůně a po jejich použití se z běžného dne může stát den plný dobré nálady, tak i pobyt v solné jeskyni může proměnit náš den v něco výjimečného. Dokáže v nás vyvolat klid, pohodu, radost – jednoduše  to, že se cítíme spokojené. Věříme, že pobyt v solných jeskyních Vám přinese neotřelý zážitek a že Vás společně s představením deodorantů / antiperspirantů  značky Dove ujistí v tom, jak moc nás vůně mohou ovlivňovat.

Solné jeskyně – 45 minut nahradí 3 dny  u moře
Je všeobecně známé, že pobyt u moře prospívá našemu zdraví. V Čechách se k opravdovému moři sice nedostaneme, ale i tak se můžeme nechat ozdravit jeho účinky. V Praze i jinde po republice existují solné jeskyně, z mořské i kamenné soli, které jsou přímo stvořené k relaxaci. Pobyt na takovém místě je prospěšný nejen pro lidi s dýchacími obtížemi, ale pro každého, kdo potřebuje načerpat novou energii. Klasická školní hodina strávená v prostředí solné jeskyně má stejné zdravotní účinky jako tři dny pobytu u moře!

Když se řekne jeskyně, mnoho z nás si možná představí odkapávající vodu tvořící krápníky, zimu a taky nepříjemnou vlhkost. Nic z toho ale v solné jeskyni neplatí. Naopak, ovzduší je příjemně čisté a prosté bakterií, mořská sůl pak dovolí udržovat teplotu nad 20 stupňů. Vzduch je prosycen množstvím minerálů a stopových prvků, například jodem či hořčíkem, a je tedy přirozeným lékem na rýmu či astma, sůl z Mrtvého moře pomůže i při kožních onemocněních. V solných jeskyních tedy můžete objevit jednoduchý a ryze přírodní klíč k Vašemu zdraví a životní energii.

Solné lampy – léčivé světlo
Z kamenné soli, odborně z halitu, se také vyrábějí solné lampičky či svícny, které slouží nejen jako krásná dekorace obytných míst, ale i k odstranění negativní energie z okolí. Mnoho alternativních medicín tvrdí, že negativní myšlenky neprospívají našemu zdraví. Rozsvícený svícen naopak navozuje příjemné chvilky, protože nahrazuje atmosféru hřejivého krbu. Světlo pramenící z lampy nás uklidňuje i energizuje a vypařující sůl příznivě ovlivňuje vzduch, který dýcháme.

A jak je to se vzduchem mimo jeskyně?
Určitě to také znáte. Ten pocit, když je po dešti a Vy se můžete zhluboka nadechnout. Vzduch je tak svěží, a dokonce se Vám chce říct, že voní. Čistý vzduch nám pomáhá načerpat nové síly a být vitální. A proč tomu tak je?

Samotný čistý vzduch nemá žádnou specifickou vůni. Přesto v něm ale díky našemu čichu můžeme rozeznat mnoho drobných nuancí způsobených konkrétními vůněmi.

A co to vlastně vůně je?
Z chemického hlediska je vůně vlastně rozpuštěná látka ve vzduchu. My ale takto složitý popis nepotřebujeme, abychom si příjemnou vůní nechaly vylepšit náladu.

Již ve starém Egyptě se léčilo podáváním správně namíchaných vonných mastí či olejů. Obecná pravda, že parfém neodmyslitelně patří k ženě, také nikoho nepřekvapí. Dokonce se říká, že i partnera si volíme podle toho, jestli je pro nás přitažlivá jeho specifická vůně. A jak to tedy je s jednotlivými vůněmi?

Zatímco vůně zeleného čaje nás osvěží a zároveň dodá energii, vanilka vám také zlepší náladu a navíc ještě podpoří Vaší paměť. Pro chvíle zasloužené relaxace je zase vhodná vůně smrků či eukalyptu. Ne nadarmo si zase citrón spojujeme s bojem proti věčnému nachlazení a rýmě. Kromě toho, že si jím s oblibou ochucujeme čaj, jeho vůně nám také pomůže posílit obranyschopnost organizmu. Čich je tedy důležitým smyslem, který dokáže ovlivnit naši krásu uvnitř i navenek.

Náš tip:
Spojením vůně, svěžesti a stoprocentní ochrany před pocením jsou deodoranty a antiperspiranty.

Například Dove tuhý deodorant antiperspirant Invisible Dry poskytuje maximální ochranu proti pocení. Unikátní tvar výrobku navíc umožňuje jednoduchou a přesnou aplikaci. Další jeho předností je, že nezanechává bílé stopy. Použití deodorantů Dove navozuje kýžený pocit čistoty a s příjemnou vůní se budeme cítí sebejistě a svěže. Deodoranty Dove poskytují účinné látky omezující pocení, obsahují ¼ hydratačního krému a jsou bez alkoholu. Neodolatelná vůně této řady byla vyvinuta speciálně pro Dove francouzským odborníkem na parfémy!

Další variantou jsou deodoranty nové svěží řady Fresh Touch. Jsou výjimečné svým složením,  výtažky z okurky a zeleného čaje přinášejí příjemný pocit svěžesti po celý den.

Vrátit se domů po tropickém dni, vonět a cítit se svěže je jistě cílem nás všech. Při pohledu z okna na rozpálenou ulici si můžeme v hlavě střádat plány na večer. Můžeme vyrazit kamkoli, aniž bychom se předtím museli osprchovat, a večer tak bude příjemný pro nás i náš doprovod.

Reklama