Zdraví

Pocení – málokdo ho ocení

Asi pro nikoho nebude překvapením, že hlavní úloha pocení je termoregulace – ochlazování organismu, když hrozí, že by jeho teplota příliš stoupla (ať už vlivem okolní teploty nebo třeba horečkou). Neméně důležité ale je, že pocením se z těla vylučují mnohé škodlivé a toxické látky, které do organismu nepatří.

Vzhledem k tomu, že v našem těle vzniká teplo neustále (je totiž produktem metabolických procesů včetně například dýchání), potřebujeme se potem – v menším měřítku – ochlazovat neustále.
 
Pocení obstarávají potní žlázy, které jsou uloženy ve spodní vrstvě kůže, takzvané škáře, a ústí na pokožku. Protože činnost těchto žláz kontroluje autonomní nervový systém, nemůžeme pocení ovlivnit vůlí.

Potní žlázy se nacházejí na celém povrchu těla s výjimkou rtů, genitálií a bradavek.
Většina z 3-4 milionů potních žláz, které na svém těle máte, jsou takzvané malé potní žlázy.
Malé potní žlázy jsou v provozu hned od narození. Nejvíce jich je na pažích, chodidlech, na čele a na prsou. Reagují především na teplo – pot, který se z nich uvolňuje, je čirý a slouží k ochlazení těla.
Naopak velké potní žlázy, které se nacházejí především v podpaží, v oblasti pubického ochlupení a dvorců, „spouští provoz“ až v prepubertálním věku. V těchto žlázách se vytváří pot odlišného složení: obsahuje mastné kyseliny a bílkoviny. Proto dělá skvrny na světlém oblečení a proto vydává charakteristický zápach. Muži se potí více než ženy a jejich tělo obývá více bakterií; proto jsou výrazněji cítit.

A jak že je to s tím zápachem?
Pot jako takový v zásadě nijak cítit není. Pach vzniká až ve chvíli, kdy se pod produkovaný velkými potními žlázami setká s bakteriemi na povrchu kůže. Ty začnou rozkládat bílkoviny a mastné kyseliny, které jsou v něm obsažené – a odér je na světe. A protože se bakteriím ve vlhkém teple lidského podpaží líbí, je jich tu pořádné množství (a ještě raději jsou, když se mohou schovat v ochlupení).

Kolik potu je ještě v normě?
Množství potu, které potní žlázy vyprodukují, závisí pochopitelně na teplotě ovzduší a tělesné námaze. Dále je také ovlivňuje zdravotní stav a psychické rozpoložení (nervozita, vzrušení). Za normálních okolností vaše tělo vyprodukuje maximálně litr potu. To už je docela hodně, a proto je třeba mít na paměti pitný režim, kterým tuto ztrátu doplníte. Vzhledem k tomu, že s potem z těla odchází také ionty (hlavně draslíku a sodíku), je vhodné je doplňovat iontovým nápojem – osvědčuje se minerálka nebo pivo :-).

Zvláštní případ pocení nastává, když se „saunujete“ v horké páře. Vzduch je tady totiž nasycen vlhkostí tak, že se z povrchu vašeho těla již nic neodpaří. Ochlazování organismu tedy nefunguje a snadno se může stát, že se přehřeje (suché horko, jaké je na poušti, je mnohem snesitelnější než pralesní tropické klima).

Proč se tělo potí, když mu není horko?
Jak už jsem psala, intenzita pocení je závislá na vašem psychickém rozpoložení. Když jste nervózní, vaše nervy to hned vyzradí potním žlázám a vy se okamžitě opotíte (nejvíce asi v podpaží a v dlaních). Studený pot vám teče po zádech a vůbec vás neuklidňuje. Je zajímavé, že zatímco pocení z horka si „dává na čas“, pocení z nervozity se dostavuje za pár vteřin. A ještě ke všemu „nervózní“ pot obsahuje více mastných kyselin, a proto výrazněji zapáchá.

Výstražné pocení
Pocení může signalizovat, že vaše tělo není v pořádku. Nepřiměřené pocení, které nesouvisí s tělesnou námahou, stresem či horkem se nazývá hyperhidróza nebo diaforéza. Provází například menopauzu (a hormonálně vypjaté stavy vůbec), poruchy činnosti štítné žlázy, vzácněji se může jednat o poruchu nervového systému.

Přípravky proti pocení
Jsou v zásadě dva druhy přípravků proti pocení – deodoranty a antiperspiranty.
Deodoranty obsahují dezinfekční prostředky s antibakteriálním účinkem, který hubí bakterie v místě aplikace a tím zabraňuje vzniku zápachu. Jejich účinek je krátkodobý a proto je třeba je používat i několikrát denně. Deodoranty neomezují tvorbu potu, který se tvoří i po jejich použití, pouze zamezují zápachu.

Oproti tomu antiperspiranty obsahují látky, které přímo snižují množství uvolněného potu. Vedle nich obsahují také antibakteriální látky, stejně jako deodoranty.

   
26.07.2006 - Zdraví - autor: Anna Plasová

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Vivian [*]

  gerda: Taky jsem vytáhla vějíř, v sobotu večer jsem ho měla v restauraci, kde nebyla klimatizace, a všichni záviděli

  superkarma: 0 26.07.2006, 15:47:39
 2. avatar
  [13] paviocko [*]

  gerda: to rohodně, vějíř musí být super věc!!!!

  superkarma: 0 26.07.2006, 14:08:16
 3. avatar
  [12] gerda [*]

  paviocko: a víš že jo? dostala jsem to jako dárek z cest, jeden je papírový, druhý vyřezávaný z plátků dřeva, ale je to moc fajn. A skládací, velikost je jako větší tužka. Když tak člověk sedí u doktora ve vydýchané čekárně, tak tam by se to mělo rovnou fasovat. Pořád lepší, než se ovívat Bleskem.

  superkarma: 0 26.07.2006, 13:57:20
 4. avatar
  [11] paviocko [*]

  gerda: vějíř? to může být celkem praktické a příjemné

  superkarma: 0 26.07.2006, 13:53:14
 5. avatar
  [10] gerda [*]

  paviocko: co můžeš vědět, mění se počasí, změní se zvyklosti. Já už jsem vytáhla vějíř!

  superkarma: 0 26.07.2006, 13:37:16
 6. avatar
  [9] paviocko [*]

  gerda: to jo, asiaté taky nosí, třeba kolem krku, ručník a průběžně se s ním otírají. To je docela praktické, ale u nás by to asi neprošlo

  superkarma: 0 26.07.2006, 13:34:47
 7. avatar
  [8] femme [*]

  gerda: takový malý ručníček mám a spolu se super savou čelenkou z Micry ho nosím na každou tůru

  superkarma: 0 26.07.2006, 13:08:17
 8. avatar
  [7] gerda [*]

  gerda: nějaký cestopis z nějakého státu .... teda to horko - fuj.

  superkarma: 0 26.07.2006, 12:07:33
 9. avatar
  [6] gerda [*]

  paviocko: a v jiných "horkých zemích" asi taky ne. Viděla jsem nějaký cestopis z nějakého arabského státu, a součástí oděvu byl malý potní ručníček, do kterého si člověk - domorodec - otíral upocenou tvář. Berou to tam jako normální úkaz a my se tady za to stydíme.

  superkarma: 0 26.07.2006, 12:06:44
 10. avatar
  [5] paviocko [*]

  V Asii se to neřeší...

  superkarma: 0 26.07.2006, 11:41:05
 11. avatar
  [4] gerda [*]

  V.Nováková: potím se na hlavě též. Na čele mám pod vlasy jedno místečko, na které se můžu vždycky spolehnout. Je to nepříjemné, ale stačí mi opláchnout si obličej studenou vodou a přepudrovat. Na chvilku to pomůže. Taky dobře chladí, když se ušní boltce potřou studenou vodou. Funguje to.

  superkarma: 0 26.07.2006, 11:41:01
 12. avatar
  [3] V.Nováková [*]

  zdravíčko,tak já mám hlavní problém pocení z hlavy.....jestli se mi vypařuje ten zbytek rozumu..... tohle mě trápí už delší čas,ale ono prý je to v mém věku normální.....i když velmi nepříjemné!!!! Proto ani nikam moc nechodím!!!!

  superkarma: 0 26.07.2006, 10:03:00
 13. avatar
  [2] RenataP [*]

  pamatuju se na pocení po porodu....sama sebe bych odstřelila jak jsem se potila....

  superkarma: 0 26.07.2006, 07:06:27
 14. avatar
  [1] Amálie [*]

  od minulého článku před pár dny se nic nezměnilo stále se potim minimálně

  superkarma: 0 26.07.2006, 00:45:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme