Když se pradědeček naší čtenářky s nickem Boros vrátil z války, nechal se vyškrtnout z církve. Někdo se možná nediví, jiný by řekl, že možná díky své víře přežil a vrátil se domů. Jak na tom byli s vírou jeho potomci? To už se dočtete v tomto zajímavém příspěvku

Když s pradědeček vrátil z Velké války (tak s tenkrát říkalo l. světové),  hned další den šel na faru a nechal se vyškrtnout z věřících-nevím přesně, jak se ten úkon jmenuje. Prostě prohlásil, že po tom, co zažil, v Boha přestal věřit a nazdar.

Díky tomu nemusela ani moje babička ani její bratr chodit ani do kostela, ale ani do náboženství, což jim fůra spolužáků záviděla. Ale když se narodila moje maminka, její tatínek na pokřtění trval. Jenže čekal najisto chlapce a pro holku neměli ani jméno. Maminka se narodila  v roce 1940, v pátek brzo ráno. Její tatínek prosadil, že v sanatoriu. Ještě v ten pátek dopoledne přišel tedy nějaký ten kněz a honem křtít- no jo, ale jak?

Babička se chtěla poradit s manželem, ale kněz (netuším, jaké církve) odvětil:“matko, to musí být hned, já přijdu zase až v pondělí a kdo ví, co by se mohlo stát, vždyť jsme ve válce, tak honem jméno“. Babička si před odjezdem do porodnice četla pohádky Boženy Němcové a poslední byla Sedmero krkavců - hádejte, jak se moje maminka jmenuje?

Dědeček sice prosadil křest, ale to bylo všechno, moje maminka, byť pokřtěná, je také bezvěrec (a také nemusela chodit na náboženství, což jí fůra spolužáků záviděla) a dál už to bylo jasné -ani já, ani moje děti. Nemohu říci, že by nám to jakkoli vadilo.

Boros

Milá Boros, děkuji za pěkný příspěvek a upřímný názor

Text nebyl redakčně upraven

Jak se díváte na křtiny vy, milé ženy-in?

  • Myslíte si, že je to v dnešní době už přežitek? K čemu je to naopak dobré?
  • Je podle vás potřebné vychovávat děti ve víře?
  • Jak se díváte na lidi, kteří nechají své dítě pokřtít? Jsou ve vašich očích za podivíny? Nebo je spíš obdivujete?
  • Jak se díváte na víru jako takovou? Je v dnešní době potřebná, nebo už ji považujete za zbytečnou?
  • Jste samy pokřtěné? Pokřtily jste své děti? Co jste pro to musely udělat?
  • Rozhodly jste se tak dobrovolně, nebo pod tlakem okolností?
  • Pocházíte z věřící rodiny? Co vám to dalo? Čím vás to naopak omezilo?
  • Chodíte do kostela? Jak často?

Napište nám svoje názory, podělte se o osobní zkušenosti.

Na vaše příspěvky se moc těšíme na adrese:  redakce@zena-in.cz

Na co se můžete těšit vy za svůj příspěvek?

Za svůj příspěvek můžete získat půvabnou knížku Zdeňka Svěráka Po strništi bos

n

 

Reklama