Rodina

Po porodu: Co všechno vás může překvapit


Poslední zatlačení a za chvíli se ozývá pláč děťátka, nastává úleva, že je to konečně za námi. Jenže… Po dvou hodinách klidu na porodním sále začíná etapa, na kterou mnohdy nejsme dostatečně připraveny. Máme na mysli komplikace, které nastávají i po normálním porodu.

 

Rovnováha a dýchání

První věc, která nás může překvapit při zvednutí se z porodního lehátka, je, že se nám špatně dýchá a že špatně držíme rovnováhu. Bránice se totiž už neopírá o miminko v děloze a chvíli jí i nám trvá, než se zase můžeme normálně narovnat a pořádně nadechnout.

 

Močení a stolice

Další nepříjemností, která na nás čeká hned ve sprše, je, že se máme pokusit vymočit. Mohou se dostavit velmi nepříjemné pocity pálení či strach ze zatlačení. Svaly dna pánevního jsou totiž velmi namožené a unavené, celá oblast genitálu je oteklá a bolavá. A tak kromě toho, že cítíme fyzickou nepříjemnost, většinou se dostavuje i nepříjemný pocit psychický – strach, úzkost.

 

Dobré je pokusit se uvolnit, dýchat, močit ve stoje, sprchovat se teplou vodou, která zmírní pálení. Druhý až třetí den po porodu je také nutné jít na stolici. Tu také mohou provázet velmi nepříjemné pocity při zatlačení. Pro usnadnění při vyprazdňování je vhodné často se pohybovat, aby se znovu rozproudila činnost střev, dostatečně pít a jíst vhodné potraviny: jogurty, ovoce.

 

Očistky, rána po šití

Při příchodu na pokoj na nás čekají první rozporuplné pokyny. Jedny pokyny přicházejí od tzv. ženských sester nebo porodních asistentek a nabádají nás k dostatečnému odpočinku, příjmu tekutin, častému větrání ran po šití a odtékání krve. To znamená nenosit pevné kalhotky a neprodyšné vložky, často se sprchovat, nejlépe při každém odchodu na toaletu.

 

Pak ale přijde dětská sestra a přinese nám naše miminko, většinou pomůže s prvním přiložením k prsu a vydá pokyny. Když se děťátko probudí, je potřeba jej přebalit, zvážit, přiložit k prsu, pak opět zvážit a dítě nechat odříhnout.

 

Vše to zní velmi logicky, ale jak to má chudák matka – zejména prvorodička – všechno skloubit dohromady? Jestliže se snaží například větrat ránu a dítě se probudí, musí se nejprve „obléknout“ – navléknout si pokud možno síťové kalhotky. Přitom se jí ale většinou velmi špatně vstává, ohýbá, natož sedí. Během kojení se zvyšuje hladina oxytocinu, takže děloha se více a často i bolestivě stahuje a dochází k mohutnějšímu krvácení. Po kojení se maminka většinou potřebuje nutně osprchovat, ale co když dítě zrovna strašně pláče či je také potřeba je přebalit?

 

Někdy jsou první chvíle velmi frustrující, zejména je-li dítě opravdu plačtivé a maminka velmi rozbolavělá. Ale dobrou zprávou je, že to vše přejde. Rána se poměrně rychle hojí, každým dnem je otok menší, krvácení méně mohutné, rána méně bolestivá a každým dnem je koordinace všech úkonů přirozenější a jednodušší.

 

Prsy

Nesmíme zapomenout na další úskalí, která se dostavují ještě v porodnici, a těmi je začátek kojení. Do třetího dne po porodu prsa velmi naběhnou a začne se tvořit mléko. Což je samo o sobě dostatečně stresující. Prsa totiž dokážou velmi bolet, ale také velmi téct, takže maminka je pro změnu celá od mléka.

 

Je proto dobré mít pohodlné oblečení, které je snadno rozepnutelné či vyhrnutelné a ve kterém se dobře kojí. Do podprsenky si také dávejte polštářky či mističky na odtok mléka. Jestliže prsy maminku opravdu trápí, vyplatí se následující strategie: před kojením prsy nahřát – nejlépe ve sprše, pak nechat dítě odpít, zejména z bolestivého prsu, a bolestivou část JEMNĚ masírovat.

 

Po kojení na bolestivou část přiložit trochu tvarohu a zakrýt ubrouskem. Při velkých bolestech si můžete vzít paralen. Pokud však bolest neustupuje, na prsech se udělají červené fleky a mamince stoupne teplota, je zapotřebí vyhledat lékaře. Může se totiž jednat o zánět prsu.

 

Psychika

Všechny tělesné změny a celá nová situace samozřejmě hrají roli i v tom, jak se po porodu cítíme. V těle dochází k bouřlivým hormonálním změnám a často přichází pocity smutku až deprese, ale také až „záchvaty“ dojetí a pláče. Maminka je často velmi unavená, citlivá až přecitlivělá.

 

Ale nejlepší na těchto všech úskalích a změnách je to, že den ode dne je vše lepší, tělo i vy si pomalu zvykáte na změny. A navíc je tu ten mrňousek, který – i když je často velmi náročný – je stejně úžasný a hlavně váš. Nejprve se vše kolem nové situace zdá nekonečné, ale všechno velmi rychle uteče a na to špatné nebo namáhavé se rychle zapomíná. A zůstávají potom jen krásné vzpomínky. Zní to jako zpráva od našich babiček, ale je to tak. Trvá to vlastně jenom velmi krátkou dobu. A navíc, opravdu platí heslo „malé děti, malé starosti, velké děti, velké starosti“. Takže: hodně štěstí!

 

P. S.: Já si tuto „modlitbičku“ opakuju každé ráno od pěti...

 

Připravilo www.sexualne.cz

   
11.12.2008 - Těhotenství a porod - autor: Pavel Miškovský

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [134] nikitisek [*]

  Já bych řekla,že ten článek je hezký. Každý porod vnímá jinak,ale já to měla stejné jako autorka. A jsem za to šťastná. A opravdu se na to rychle zapomíná,když máte takového krásného broučka u sebe. No ne?

  superkarma: 0 17.12.2008, 10:32:34
 2. avatar
  [133] Mishaak [*]

  Nevím, ale tenhle článek mi nepřijde až tak strašný. Děti ještě nemám, ovšem po novém roce plánujeme zadělávat na a ani po přečtení článku a celé následné diskuze mě to ani při nejmenším neodradilo. Vím, že to nebude procházka růžovým parkem, ale po osobních zkušenostech s více než velkými problémy se zády, kdy i víc jak týden ležíte pod práškama a při sebemenším pohybu vám tečou slzy bolestí, věřím, že porod nebude to, čeho bych se měla obávat. V tomhle směru jsem opravdu optimista.

  superkarma: 0 15.12.2008, 20:35:00
 3. avatar
  [132] valentina [*]

  presne tak, taky mi neprijde clanek nejak prehnane zastrasujici...takova je proste realita a ac si myslim, ze oba me porody byly lehke a rychle, tak ty veci POTOM jsem si uzila vsechny vyse zminovane...a souhlasim, ze vetsina se boji porodu, ale uz ji jaksi nedochazi to, co prijde potom...ja treba nebyla poprve vubec pripravena na to, jak boli kojeni a jak boli nalita prsa, ktera je treba odstrikavat
  Ac teda vysledek toho vseho za ty vsechny utrapy stoji, tak jsem mooooooooooc rada, ze do porodnice se podivam maximalne jako navsteva

  superkarma: 0 14.12.2008, 11:24:14
 4. avatar
  [131] RenataP [*]

  mě taky ten článek nepřijde nijak strašecí, naopak, autorka v něm upozornila na reálnou realitu...

  Tini: fakt? Není to spíš neuvěřelnej rauš? Orgasmus jsem neprožila, ale docela ráda vzpomínám na takový zvláštní opojení a stavy maximálního prožitku (a nebyla jsem fakt pod lékama)

  superkarma: 0 13.12.2008, 16:11:02
 5. [130] ula [*]

  Končím šestinedělí a musím uznat, že mi článek připomněl vše, co jsem prožila. Rodila jsem ale v Ostravě-Porubě, kde je příjemné prostředí, personál i atmosféra, tak jsem nakonec všechno zvládla v pohodě. Porodu se nebojte, to miminko stojí za to!

  superkarma: 0 12.12.2008, 21:54:20

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [129] *Kotě* [*]

  mysak: článek je zavádějící v tom, že pravděpodobnost, že ženu po porodu potkají skutečně všechny výše uvedené obtíže, se limitně blíží nule

  superkarma: 0 12.12.2008, 21:33:00
 2. [128] Tini [*]

  Jako porodni asistentka, mohu rici, ze to neni takova hruza jak se rika a jak se strasi..
  Zalezi na okolnostech, ale porod muze byt krasny zazitek. Pamatuji si maminy prozivajici pri porodu orgasmus

  superkarma: 0 12.12.2008, 14:38:05
 3. avatar
  [127] mysak [*]

  Asi jsem divná, ale přestože jsem ještě nerodila, nepřipadá mi tenhle článek nějak odrazující a na porod se těším. Myslím, že je dobré vědět, do čeho člověk jde. A říkat si, že ho to snad všechno nepotká.

  superkarma: 0 12.12.2008, 14:35:17
 4. avatar
  [126] Dájka [*]

  No, po sekci jsem byla taky 14 dní v eli. Po druhým porodu jsem se za dvě hodinky vesele sprchovala a bylo mi přiměřeně fajn. Je fakt, že druhý porod byl v pohodě, za dvě hodinky po odtoku vody bylo mimčo mezi náma na dvě zatlačení. Pravda, střihnout mě nestihli a byla jsem rozervaná až... a malej šel jak superman rukou napřed, tak bylo šití víc.
  Některé věci s poporodními stavy je dobré vědět dopředu, poprvé mě to trochu zaskočilo, resp. prsa číslo pět z mých lentilek, horečka a mlíko, co se z těch monster nechtělo spustit. Podruhé jsem to čekala a věděla, co s tím, tak to bylo ve větším klidu.

  Takový horor to zase není.
  Porod bolí, marná sláva, ale už si nepamatuju, jak moc. Nejsem žádná amazonka a zvládla jsem to. Jeden kamarád doktor mi před tím řek, že zcela jistě nepředvedu nic, co by už neviděli

  Další dítě nechcem, protože nás naši hyperaktivní chlapečci ždímají do dna a víc už bychom nezvládli. Na nás dva jsou dvě děti víc než dost.

  superkarma: 0 12.12.2008, 13:25:09
 5. avatar
  [125] tyrkys [*]

  Meander: kamarádka byla i po "život zachraňujícím" CS do týdne OK. Jen jí nedošlo, že ty očistky bude mít tak jako tak a to jí sralo.

  superkarma: 0 11.12.2008, 23:35:12
 6. avatar
  [124] Meander [*]

  Já vím, že už se opakuju, ale on bude asi drobet rozdíl mezi akutním, život zachraňujícím CS a plánovaným CS, kdy je klid na přípravu a všechno s tím související. A vůbec, mně to je vlastně jedno, klidně si nechávejte kusy rodidel na porodním sále a důstojnost na pokoji. Já si to mileráda odpustím

  superkarma: 0 11.12.2008, 23:31:24
 7. avatar
  [123] Dudlajlama [*]

  kareta: ja CS mela , chodila jsem zalomena snad 14 dni.

  superkarma: 0 11.12.2008, 23:07:29
 8. avatar
  [122] honuska [*]

  Článek je trochu děsivý a vzhledem k tomu, že už mám tři děti, tak jsem si to špatné jen připoměla. Opakované šití hráze, čekání na vizitu a vizita pořád nikde, noční buzení miminek na pokoji atd.
  Ale není to tak hrozné, přečkaly jsme to téměř všechny, takže budoucím maminkám přeji hodně pohody v nemocnici. Hodně záleží na přístupu sester a lékařů.

  superkarma: 0 11.12.2008, 23:04:14
 9. avatar
  [121] medved [*]

  tenhle clanek je docela nadejnym pokusem o zastaveni babyboomu...blahopreju

  superkarma: 0 11.12.2008, 22:02:16
 10. avatar
  [120] sluni-sluni [*]

  Ten článek zní dost depresivně, nicméně co mě vždycky po porodu překvapilo - to bylo to mimino - jak něco takovýho může vyrůst z něčeho, co nebylo ani pořádně vidět... prostě takovej ten malej sliňtoš (jak mu teďka říkají mnohem starší sourozenci). Rodila jsem hodněkrát a zažila různý "typy" porodů. Hrozně v tom hraje roli psychika, protože třeba mě nástřih nebolel, ale píchalo mě šití, takže jsem při něm doktorovi říkala - a tedka, a tedka, a tedka (a to mi dali těch injekcí víc pro jistotu).... nebo jsem se probudila uprostřed narkózy. Když jsem rodila normálně, tak jsem si postavu "srovnala" rychleji, když to bylo CS - tak jsem si připadala jako jitrnice, a při pohledu na sebe jsem se rozplakala :-)). Dá se prostě říct, že porod je něco, od čeho se fakt nedá utýct, ani se uspat a potom probudit s tím, že je to jako před několika měsíci :-)) - ale kdyby to tak šlo - to by byla fakt paráda

  superkarma: 0 11.12.2008, 20:26:16
 11. avatar
  [119] kareta [*]

  Galadriel: to nebolí, mě dělali taky kyretáž- kus placenty ve mě zůstal a zas tak hrozný to nebylo. Ale- SC je SC, prostě pohoda

  superkarma: 0 11.12.2008, 20:04:02
 12. avatar
  [118] Alisa [*]

  když to čtu mám taky po sezone, a to jsem deti chtela!

  superkarma: 0 11.12.2008, 19:55:45
 13. [117] liky [*]

  dekuji pekne za tenhle clanek a hlavne nasledne reakce... diskuse me vydesila vic nez clanek, ale uz je pozde rict si- deti nechci...jsem ve 4.mesici a bojim, bojim...jdu to radsi zajist

  superkarma: 0 11.12.2008, 19:43:40
 14. avatar
  [116] Dudlajlama [*]

  Vivian: rucne odtrhnout placentu , to zni jako ze stredoveke mucirny. Kdyz to tak vsechno ctu, jsem radostna, ze uz mam po sezone.

  superkarma: 0 11.12.2008, 19:08:35
 15. avatar
  [115] tyrkys [*]

  tortora: rozervaná vagína ti přijde lepší, než vytržený zub?

  superkarma: 0 11.12.2008, 18:23:55
 16. avatar
  [114] tortora [*]

  Dante Alighieri:nástřih není automaticky já ho nezažila,šití jo,ale vůbec jsem o tom nevěděla,nejvíc mě vadil ten tampón,co do mě strčili,aby to nekrvácelo a relativně v klidu mohli zašít,to byla úleva,když ho vytáhli jinak asi raději rodit,než k zubaři

  superkarma: 0 11.12.2008, 18:11:55
 17. avatar
  [113] Krysa [*]

  Me jste neodradily Necekam a ani zadne nevlastnim, ale hadam, ze je to individualni zalezitost jako cokoliv jineho. Poprve = strach, stres, obava z neznama...

  superkarma: 0 11.12.2008, 17:05:06
 18. [112] mindulinka [*]

  Pro mě v porodnici bylo nejhorší, že moje mimčo celý týden spalo, ale ostatních maminek děti řvaly a řvaly - já se tak těšila domů, že se vyspím a odpočinu. Nadstandart bohužel nebyl volnej - jinak bych se krásně vyspala.

  superkarma: 0 11.12.2008, 16:29:29
 19. [111] mindulinka [*]

  Dante Alighieri: můžu tě ujistit, že o nástřihu vůbec nebudeš vědět - proti kontrakcím ho prostě ani neucítíš.
  Prvního kluka jsem porodila normálně a druhý CS - a už nikdy CS nechci zažít - po něm je to horší. Po normálním porodu jsem za pár dní byla v pohodě, ale po CS jsem se dávala dohromady skoro 14 dní.

  superkarma: 0 11.12.2008, 16:28:04
 20. [110] Andrejka82 [*]

  Hmm, super antikoncepce

  superkarma: 0 11.12.2008, 16:25:44
 21. avatar
  [109] Dante Alighieri [*]

  Jo a ještě se mi dělá značně nevolno při pomyšlení, že mi po nástřihu dají umrtvovací injekci přímo do rány a pak mě budou šít jak roztržené kalhoty. NE, žádná jehla se mi tam dolů nesmí ani přiblížit! Nikdo mě tam píchat nebude.

  superkarma: 0 11.12.2008, 16:16:19
 22. avatar
  [108] Dante Alighieri [*]

  Mno, já si myslím, že až porodím, tak budu hlavně ráda, že už je dítě venku a to ať si klidně kdokoli leze do pokoje s teploměrem nebo ať si chodí deset návštěv denně - hlavně že už je po porodu. A největší antikoncepci pro mě představuje zatím nástřih. Viděla jsem ho na videu a opravdu nechci, aby mě stříhali nůžkama jak papír! A nedávno jsem se zastavila v knihkupectví, začetla se v knize o porodech, u nástřihu jsem zezelenala a musela rychle na vzduch. Přitom např. při pomyšlení na císaře paradoxně nezelenám ani trochu - a to je to větší "krvák".

  superkarma: 0 11.12.2008, 16:14:17
 23. [107] mindulinka [*]

  Tak mám 3 neděle po druhým porodu. Nejdřív jsem zkoušela kluka porodit koncem pánevním přirozeně - nešlo to a tak mě neminula sekce - 2 dny jsem nic nejedla a 3 den tekutou stravu a pak doktor pořád otravoval, jestli už jsem byla na wc (na velké straně) - těžko jsem mu vysvětlila, že po klystýru, hladovce a čaji opravdu nemám co. A nejlepší mě čekalo doma - zanícení podkoží, dreny a antibiotika. Jsem ráda, že už mám 2 kluky a 3 dítě ani náhodou, rodit už nikdy nechci. A manžela zatím k sobě pustím na metr, jednou, možná i s kondomem

  superkarma: 0 11.12.2008, 16:10:43
 24. avatar
  [106] ToraToraTora [*]

  bookcase: Jo jo, oni se snaží. Po Juráškovi jsme chtěla ještě chíli dospávat na porodním sále, tak mi donesli jídlo až tam. Byl to holandský řízek s bramborovou kaší a byl výborný!!

  superkarma: 0 11.12.2008, 14:40:31
 25. avatar
  [105] fialinka [*]

  no vida, tak asi mi přestane být líto, že se mi děcko narodilo císařem...

  superkarma: 0 11.12.2008, 14:39:12
 26. avatar
  [104] bookcase [*]

  ToraToraTora: mně tam fakt chutnala, já ji mám ráda i tak. Prostě se jim povedla

  superkarma: 0 11.12.2008, 14:37:30
 27. avatar
  [103] ToraToraTora [*]

  bookcase: v tom radostném rauši, že už to máš za sebou, chutná zřejmě i voda z nádobí...nebo to byly polévky,

  superkarma: 0 11.12.2008, 14:36:29
 28. avatar
  [102] bookcase [*]

  jo a v porodnici mi chutnala ovesná kaše. Měli jsme ji k večeři. Měla jsem ten den transfúzi, tak jsem došla k véči později a nějaká maminka mi znechuceně říká: Ani to nejezte. A byla dobrá

  superkarma: 0 11.12.2008, 14:30:04
 29. avatar
  [101] bookcase [*]

  Akorát si vzpomínám na trapas, co se mi tam stal. Přišla ke mě nějaká maminka z vedlejšího pokoje, jestli nemám drobné, potřebovala rozměnit prašule.
  Tak jsem jí je rozměnila, k tomu jsem chtěla být vstřícná a milá, tak jsem se jí zeptala, kdy má termín. TO jsem si naběhla, byla už po porodu, akorát jí zůstalo pořádné břicho, tak jsem ji akorát urazila

  superkarma: 0 11.12.2008, 14:27:47
 30. avatar
  [100] Vivian [*]

  Meander: a nebo to zkouší tak dlouho, dokud mu to nevyjde

  superkarma: 0 11.12.2008, 14:19:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme