Zdraví

Po operaci půjde vaše dítě rovnou domů


Asi každá máma se obává chvíle, kdy bude muset jet se svým dítětem do nemocnice kvůli nějakému úrazu nebo onemocnění. Bohužel se tato stresující zkušenost nevyhnula ani mně. Mám skoro pětiletého neposedného syna a před pár měsíci si hodně ošklivě rozřízl ruku. Naložila jsem ubrečeného syna i se zkrvaveným předloktím do auta a uháněli jsme do nejbližší nemocnice. A tam to samozřejmě celé začalo.

Nejdříve dlouhé čekání na doktorku, pak vypsání karty a nakonec zhodnocení zranění. Verdikt byl jasný – je nutné šití. Žádné dlouhé vysvětlování a utěšování syna, paní doktorka ho chytla pod křídlem a jala se s ním odcházet na sál. Já jsem samozřejmě šla s ní, ale paní doktorka před dveřmi na sál rezolutně řekla: NE, s námi nesmíte. Já jsem, se slzami na krajíčku a zároveň rozčílená, začala paní doktorce vysvětlovat, že přece půjdu s nimi, abych byla mému vystrašenému synovi, kterého si odváděla pro něj cizí paní, na blízku.

Paní doktorka byla neoblomná. Bylo to pro mě hrozné, za dveřmi na sále, kam jsem neviděla, brečel můj syn a já ho nemohla držet za ruku a uklidňovat ho a jenom jsem si představovala, jak asi stresující zážitek to pro něj bude... Samozřejmě šlo o emoce a paní doktorka odvedla dobrou práci, nicméně jsem si celou situaci představovala jinak. Méně stresujícím způsobem pro mě i pro syna.

A tak mě mile potěšilo, že to jinak opravdu jde. Objevila jsem chirurgickou ambulanci, kam rodiče můžou s dětmi na sál, a tak děti ani rodiče nejsou vystavováni zbytečnému stresu. Zároveň jsou zde menší chirurgické výkony prováděny bez následné hospitalizace v nemocnici a rodiče si své děti mohou po zákroku odvést domů.

Tato chirurgická ambulance se jmenuje AMED www.amed.cz a vede ji pan doktor Jiří Povolný.

Zeptala jsem se lékaře na několik otázek, které mě zajímaly, a doufám, že budou zajímavé i pro vás, ženy-in.

Pane doktore, jaké zákroky dětským pacientům na vašem pracovišti provádíte?
U nás platí  několik jednoduchých zásad. Snažíme se omezit  nepříjemné pocity dětí i rodičů na minimum. To je důvod, proč bolestivé zákroky dětem provádíme v bezpečné, celkové anestezii. Mezi takové zcela jednoduché, ale bolestivé zákroky patří například ošetření dětského penisu, některá složitější poranění, odstranění molusek, bradavic, kožních névů, fibromů, ošetření zarůstajících nehtů dolních končetin. Mezi složitější zákroky, které rovněž řešíme ambulantně, patří operace břišních kýl, pupeční a tříselné kýly, operace hydrokély, fimozy, operace větších benigních nádorů a podobně. Také provádíme obřízky na přání rodičů z jiných než zdravotních indikací.

Jaké jsou hlavní důvody, proč mohou být na sále přítomni rodiče a děti i po operaci například pupeční nebo tříselné kýly nejsou hospitalizovány a rodiče si je ihned mohou odvést domů?
Další naší zásadou je, že nejlepší ošetřovatel dítěte je matka. Přítomnost rodiče na sále dítě uklidňuje, přece jen má větší pocit bezpečí. Proto jsme rádi, když se jeden z rodičů převlékne a dítě na sále svojí přítomností podpoří. Z hlediska organizace a hygieny v tomto postupu není problém.
Máme další zásadu, že nejlepší prostředí pro dítě je jeho vlastní domov. Po operaci se dítě probouzí v přítomnosti rodičů a za dohledu anesteziologů. Po probuzení, tedy v době, kdy pacient má funkční obranné reflexy, bezpečně odjede domů.

Není to nebezpečné? Nemohou nastat pooperační komplikace a co v takovém případě mají rodiče dělat?
Bylo by nesmyslem tvrdit, že komplikace nemohou nastat. Faktem je, že takto operujeme naše pacienty 17 let a závažnější problém se nevyskytl. Jedná se o plánované výkony, a tedy máme dost času k přípravě. Dítě k operaci přijde celkově zdravé, vyšetřené svým dětským lékařem či lékařkou. Rodiče jsou poučeni a  samotná operace je dopředu rovněž plánována. Celá operace probíhá za dohledu zkušeného anesteziologa. Po odchodu ze sálu mohou rodiče kdykoliv zavolat o informaci na mobilní telefon.

Jak vypadá ve vaší ambulanci takový klasický průběh operace?
Vše začíná prvním vyšetřením a potvrzením diagnózy, poté jsou rodiče seznámeni s možnostmi, jak postupovat. Dále se určí termín výkonu a několik dní před výkonem je dítě vyšetřeno u svého lékaře. Zdůrazňuji, že nepožadujeme žádná složitá předoperační vyšetření. Nám stačí pouze vyjádření příslušného pediatra o stavu dítěte. V určený termín dítě přijde na lačno v doprovodu některého z rodičů na sál. Po nástupu anestezie rodiče počkají v čekárně. Většina operací trvá něco kolem 20 min. Poté si rodiče ještě spící dítě převezmou a po probuzení pacienta odjedou domů.

Je u vás péče hrazená pojišťovnami, nebo je to placená péče?
Smlouvy s pojišťovnami jsou poměrně složitou věcí. Faktem je, že naprostá většina výkonů je jednotlivými pojišťovnami hrazena. V tom případě se hradí pouze regulační poplatek 30 Kč. Pokud ale výkon není obsahem smlouvy s pojišťovnou, hradí operaci rodiče. Máme další zásadu, že o eventuální úhradě vždy mluvíme před výkonem a rozhodnutím rodičů.

Mohou se k vám objednat i pacienti mimopražští a potřebují doporučení od svého obvodního lékaře?
Ošetřujeme pacienty z celé republiky i ze zahraničí. Pro naše pracoviště neexistuje žádné tzv.rajónní omezení.

Kde sídlí vaše ambulance?
Pracoviště, kde tyto výkony provádíme, se nachází na poliklinice Centromed - Antala Staška 80, I. patro, přímo u stanice metra Budějovická.
Ordinační hodiny  Po–Čt 8–18, v Pá 8–14, tel. 261 006 284

Naše další pracoviště je na dětské klinice pav. A1 přízemí Ke Karlovu 2, Praha 2 – za rohem od porodnice U Apolináře. Ordinační hodiny Po–Pá 8–12,  tel. 22 496 7744 

Rodiče mohou své děti objednat k vyšetření také na tel. 604 109 676
Všechny další informace také rodiče najdou na našich webových stránkách www.amed.cz, kde jsou také vysvětlené jednotlivé zákroky, které provádíme http://www.amed.cz/faq.htm

Pane doktore, děkuji moc za rozhovor a přeji vám jen spokojené rodiče a dětské pacienty.

Možná jsem nepoložila lékaři všechny otázky, které by Vás zajímaly, a proto jsme pro vás připravili on-line poradnu. ZDE se můžete zeptat doktora Jiřího Povolného na další otázky.

   
07.04.2008 - Zdraví - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [23] Vivian [*]

  Canadian: a kdo to bude odlišovat?

  superkarma: 0 08.04.2008, 21:27:07
 2. avatar
  [22] Canadian [*]

  No uz jsem davno nebyla dite, kdyz jsem skoncila ve spitale. Opravdu mne potesilo, ze byla mommy, starej spitalskej pes, u me a dokazala tlumocit me potreby, vedela, kde me podrzet... ja v danem stavu byla rada, ze dycham

  U banalnich veci v detskem veku semnou nikdo nebyl a nepamatuji si, ze bych z toho mela trauma.
  Je treba rozlisovat nutne, nepotrebne a hysterii

  superkarma: 0 07.04.2008, 22:16:06
 3. avatar
  [21] Majka.P [*]

  Držela jsem před lety na klíně dcerku (5 let) při trhání zubů (rostly jí druhé a první ještě nevypadly) a bylo to pro mne horší než pro ni. Tak se bála, že jsem ji stejně neuklidnila a nakonec jsme vynadáno dostaly obě. Možná že cizí autorita by zabrala spíše.

  superkarma: 0 07.04.2008, 17:44:18
 4. avatar
  [20] Vivian [*]

  Ťapina: beru, že to může být individuální

  superkarma: 0 07.04.2008, 17:04:18
 5. avatar
  [19] Ťapina [*]

  Vivian: A v tomhle fakt myslím, že to bude u dětí podobně, jako u zvířátek. Některým přítomnost rodičů/pánečků prospěje, u některých je potřeba poslat doprovod za dveře, aby to nebylo ještě horší.

  superkarma: 0 07.04.2008, 16:54:55
 6. avatar
  [18] Ťapina [*]

  Vivian: Mně kdysi v pravěku šili rozražené čelo za přítomnosti rodičů a vyváděla jsem jak tur. Tohle myslím nemá až takový vliv, maximálně možná jak zmínila Landriel, dítě může mít pocit, že máma tam je a nic proti tomu neudělá.

  superkarma: 0 07.04.2008, 16:52:22
 7. avatar
  [17] Vivian [*]

  gentiana: já zase nevidím jediný důvod, proč by u toho šití ta matka nemohla zůstat s dítětem Když sebou pacient škube a řve, tak se doktorovi určitě nešije tak dobře, jako když je u mámy a tudíž tolik nevyvádí...
  Ad trvalé následky - imho tohle není zdaleka tak jednoduchý, že by následkem takového zážitku musela nutně být psychopatologie typu "vraždící šílenec." Ale člověka utvářejí všechny zážitky, které si za celý život nashromáždí, a takový malý dítě potřebuje pro zdárný psychovývoj aspoň v prvních letech života mj. jistotu. Např. toho typu, že ho máma, člověk nejbližší, v takové těžké chvíli (jakou to šití pro malé dítě je) neopustí a nenechá cizím lidem na pospas (viděno očima toho děcka)... No, duševní poruchu mu to pravděpodobně nezpůsobí, ale rozhodně nelze říct, že to na něj nebude mít vliv
  Já v tom nevidím žádné "vzpouzení se" nebo hysterii, akorát na to koukám obráceně a fakt nevidím důvod, proč by dítě nemohlo zůstat při tom šití s mámou.
  A k tomu poslednímu odstavci - je to ambulantní pracoviště, takže je pochopitelné, že neřeší náhlé břišní příhody, ale "banality" typu šití tržných ran
  A navíc si myslím, že ani ve fakultkách už dnes na to "držení za ručičku" nekašlou, protože jak už jsem psala, má rodič zákonné právo být s dítětem v nemocnici a zdravotníci navíc nemají důvod se tomu bránit, protože nejenže se děcko líp uzdravuje, ale taky s ním třeba sestry nemají tolik práce, protože máma ho zabaví, nakrmí, umyje...

  superkarma: 0 07.04.2008, 16:16:22
 8. [16] gentiana [*]

  Vivian: Prostě mi přišel začátek článku hysterický. Nevidím jediný důvod, proč by nemohlo dítě přežít šití, aniž by ho máma držela za ruku. Pokud se na tohle umírá, tak jsem do svých deseti let umřela asi tak dvanáctkrát. A pokud to působí trvalé následky na duševním zdraví, tak jsem holt vraždící šílenec.
  Netvrdím, že je nutné, aby byli doktoři a personál hrubí nebo aby děcko strávilo ve špitále měsíc bez rodičů, ale vzpouzet kvůli pár stehům mi přijde přehnané.
  Kromě toho, klinika specializovaná, jak se zdá, na banální výkony, bude mít logicky úplně jiné výsledky stran komplikací, než fakultka, kde sice kašlou na to držení za ručičku, ale zase umí vyřešit ten akutní břišní příhodu.

  superkarma: 0 07.04.2008, 16:01:16
 9. avatar
  [15] Vivian [*]

  Petra Pojerová: já to jako zdravotník chápu, ale laikům je asi potřeba vysvětlit, že to není žádná "uunativa" ani módní zpovykanost, ale praktická věc :)

  superkarma: 0 07.04.2008, 15:33:45
 10. [14] Petra Pojerová [*]

  Vivian: Díky Viv. S panem doktorem jsem poměrně dlouho hovořila a ten mi vysvětlil právě důvod, proč dělají i zákroky typu operace kýli pouze ambulantně a dítě vám pak hned dají domů. Samozřejmě jeden z důvodů je minimalizace stresu tím, že dítě je ve svém prostředí, které zná. Druhým a velmi důležitým důvodem je, že ve svém prostředí jako je domov jsme zvyklí na své bakterie a náš organismus se s nimi naučil žít a má proto nim vytvořené obranné látky. Naopak pokud je dítě po operaci a tělo je oslabeno právě tím, že se snaží hojit a do toho je v prostředí nemocnice, kde je tolik bakterií, které jsou ještě k tomu zároveň zmutované a leta zde usídlené, že se hodně často stane, že dítě je zde sice s kýlou, ale odchází se střevní chorobou nebo ještě něčím horším.

  superkarma: 0 07.04.2008, 15:20:17
 11. avatar
  [13] Vivian [*]

  gentiana: co tě tak rozčílilo??

  Doktoři dobře vědí, že dítě se uzdraví dřív a lépe, když je psychicky v pohodě. Stres hojení komplikuje. PROTO je jedině přínosné, když může být dítě s matkou. Nakonec na to mají oba nárok i ze zákona (pokud nejde o výjimečnou situaci, kdy to prostě nejde, např. co já vím, třeba infekční choroba...).
  Zlatý stafylokok je sice prevít, ale v každé chirurgické ambulanci (bez ohledu na barvu stěn) nepochybně znají zásady antisepse

  superkarma: 0 07.04.2008, 14:42:42
 12. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Petra Pojerová: No pokud je někde napsaný název soukromého pracoviště, tak to snad reklama je a ne skrytá, ne?

  superkarma: 0 07.04.2008, 14:31:00
 13. [11] Petra Pojerová [*]

  gentiana: Nic jiného jsem od naší milé a přívětivé čtenářky gentiany ani nečekala, myslím, že by jiným příspěvek ztratila svou tvář. Skrytá reklama to není, přišlo mi to jako zajímavé téma, proto máte i poradnu. Dnes kdy je většina ambulancí soukromých bychom nemohli napsat prakticky o žádné. A zároveň to není článek zaměřený proti nemocnicím, je to vždy o přístupu a ne o vyšperkovaných ordinacích....

  superkarma: 0 07.04.2008, 13:27:59
 14. [10] gentiana [*]

  Ano, jsem úplně dementní a nepoznám skrytou reklamu.

  Byla by matinka radši, kdyby se operovalo třeba v nádražní hale, kam má přístup každý? Jako že by ťutínka poprskali vším možným a třeba i otlapkali? On totiž každej ví, že zlatý stafylokok přispívá k hojení ran, žejo.

  No a jasně, že na kýlu není potřeba tolik vyšetření a bůh ví čeho. Až bude mít ťutínek zauzlení střev, tak ho z úža soukromé ordinace s milučkýma doktorama a pastelovýma zdima pošlou do té zlé ošklivé nemocnice, protože to je moc pracný.

  No a že si dítě při šití zakňourá.... to na to umře? Nasrat na hysterické matky.

  superkarma: 0 07.04.2008, 12:55:45
 15. avatar
  [8] ilčidlo [*]

  Také mě to přijde jak reklama na soukromou ordinaci.
  Je mi už 56 le a mám vzpomínku na děctví, kdy jsem spodla rukou na žárovku a v Boskovicích v nemocnici mě pan doktor vyndal střepy a zašil ránu. Celou dobu byla tenkrát mamka se mnou a pan doktor se mnou žertoval a pak jsem dostala pochvalu a nějakou malou drobnost. Podle mého, vše jen záleží na přístupu lékařů k lidem. V tom to je.

  superkarma: 0 07.04.2008, 10:39:17
 16. avatar
  [7] Bonsai [*]

  Stejne dobrou zkusenost mame z detske kliniky v Hradci Králové. A s tim ditetem na lacno opravdu ma rada rodicu problemy. Operace se musi odsunout, coz je komplikace nejen pro jejich dite, ale i pro ostatni pacienty. Rodič u dítěte není vždycky výhodou. Často sám nezvládá situaci, pláče, upozorňuje na různé bolístky a možná nebezpečí, takže dítě příliš nepodpoří, jen ho upozorní, že se děje a bude dít něco strašného. Byla jsem samozřejmě ráda, že můžu syna uspávat i být u jeho probuzení z narkozy. Ale když se probudil uprostřed noci, v klidu si povídal se sestřičkou o houkajících přístrojích a vůbec mě nehledal. Dívala jsem se od dveří a měla jsem dobrý pocit, že je o něj hezky postaráno. S rodiči se děti prostě chovají jinak. Mají jiné nároky a jinak situaci prožívají. Někdy mi účast rodiče u operací přijde trochu sobecká. Upozorňují děti na náročnost situace a pletou se lékařům. Podpořit dítě přitom nedokážou.

  superkarma: 0 07.04.2008, 10:05:14
 17. avatar
  [6] femme [*]

  tak Dr.Povolného teda fakt nemusím

  superkarma: 0 07.04.2008, 09:46:14
 18. avatar
  [5] Póťa [*]

  Je to pěkné, ale připadá mi to jako reklama soukromé ordinace. V Brně v dětské nemocnici to funguje taky. Aspoň já mám takovou zkušenost. Nechali mne klidně i na JIPce.
  Jo, a taky jsem se setkala s tím, že někteří rodiče nechápou co znamená přivést ráno dítě nalačno. Pak se diví že po narkóze zvrací jak o život a že jim ho nechtějí hned pustit domů, jak původně slíbili...

  superkarma: 0 07.04.2008, 08:26:33
 19. [4] Lindaa [*]

  Jsem pro. S holkama jsem vzdycky byla u "toho". Kdyz potrebovaly narkózu byla jsem s nima a kdyz usnuly opustila jsem sál a kdyz dooperovali a vyvezli dceru na pokoj kde se probudila zase se mnou. Je fakt, ze u sití se mi desive klepaly kolena, ruzná krvavá poranení mi nedelaly dobre na zaludek apod, ale kdyz bylo holkám nejhur byla jsem s nimi. I kdyz nesnásím pohled na krev apod, tak v techto situacích funguje nejaký systém v tele, ze to clovek prezije a nervy pockají a zapracují az kdyz je po vsem a clovek sedí doma na gauci a ríká si to byl zas den.
  Eva_Fl: totéz je i u nás, po zlucníku sel manzel domu druhý den, ale to jenom protoze ho operovali pozde vecer a tak si ho nechali po zbytek noci. Po porodu max 4-5 dní, ale muze se odejít po pár hodinách; mandle a polypy ambulantne.

  superkarma: 0 07.04.2008, 07:56:30
 20. avatar
  [3] Landriel [*]

  Zrovna u toho šití si nejsem jistá, na kolik by pro vás oba bylo lepší, kdybyste na sále byla. Já si to zkusila. Malé bylo třeba zašít obočí a já ji na tom sále držela. Byla jsem vystresovaná nejspíš o dost víc, než kdybych čekala za dveřmi, malé to taky nijak nepomohlo, stejně řvala, jakoby ji na nože brali, a to neberu v potaz variantu "maminka ty lidi nechá, aby mi takhle ubližovali"... raději...

  superkarma: 0 07.04.2008, 07:43:14
 21. avatar
  [2] Kačena1 [*]

  ještě že už děti odrostly věku, kdy stály o to, aby je maminka držela za ruku. Protože při jakékoliv lékařské příležitosti upadám do bezvědomí. Takže se zhusta stávalo, že na jednom lůžku mě zvědavě pozorovalo moje dítě, kterému odebírali krev a na druhém se mi věnoval veškerý zbývající personál ordinace .

  superkarma: 0 07.04.2008, 05:03:59
 22. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  To je prima. Ono buy se vubec melo omezit zbytecny valeni ve spitalech. Tady si me odvezli hned po operaci zlucniku domu a vsechno bylo fajn. Po tezke operaci je tady clovek v nemocnici fakt jen po dobu nezbytne nutnou, na pristrojich. Pak ho poslou domu klido i se sestrou ( zdravotni ) a lekarskou posteli a jednoduchymi pristroji. Vsechno to je porad levnejsi, nez pobyt ve spitale a clovek je doma. A doma je doma, jakkoliv jsou tady nemocnice uzasny. A pro decko to musi byt fakt super.

  superkarma: 0 07.04.2008, 01:53:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme