Zdraví

Po 17 letech v kómatu – odpojení


Italku Eluanu Englarovou, která je už celých 17 let v hlubokém bezvědomí, převezli do nemocnice v Udine, kde ji podle rozhodnutí soudu odpojí od přístrojů, které ji udržují při životě.

Do tří dnů lékaři přestanou dávat pacientce umělou výživu a žena zřejmě zemře. Vatikán proti tomu protestuje a označuje tento postup za „odpornou vraždu“.


Když sanitka s Eluanou Englarovou vyrážela z katolické nemocnice ve městě Lecco na cestu do Udine, obklopil ji hlouček demonstrantů protestujících proti eutanázii, kteří se snažili zabránit automobilu v cestě.

Někteří z přítomných křičeli „Eluano, vzbuď se!“ nebo „Nezabíjejte ji!“

 

Proti odpojení pacientky protestoval i Vatikán. „Přerušit umělé vyživování Eluany se rovná odporné vraždě a církev proti tomu nepřestane hlasitě protestovat. Nevím, jak jinak by se dal definovat fakt, že se někomu přestane dávat potrava,“ prohlásil kardinál Javier Lozano Barragán.

 

Smrt Englarové = povolení eutanázie

Proti rozhodnutí soudu se postavila i nynější vláda premiéra Silvia Berlusconiho a regionální pravicoví politici, podle nichž jde fakticky o povolení eutanázie v Itálii. Papež Benedikt XVI. řekl o plánovaném odpojení pacientky, že jde o špatné rozhodnutí.


Eluana Englarová je v komatu od roku 1992, kdy měla autonehodu. V červnu potvrdil milánský soud, že Eluana se už z bezvědomí neprobudí.

V listopadu rozhodl italský nejvyšší soud, že může být odpojena od přístrojů, které ji i po 17 letech v bezvědomí udržují při životě.

Po deseti letech bojů se soudy tak otec pacientky dosáhl toho, zač bojoval. Eluana se podle něj ještě před nehodou netajila tím, že by raději chtěla zemřít, než aby ji uměle udržovali naživu.

Již v nadcházejících dnech by se Eluaně mohlo splnit její přání. Soukromá klinika v Udine je ochotná ji přijmout a nechat zde zemřít.

 

V Itálii není eutanázie povolená. Pacient může jenom odmítnout lékařskou péči, nesmí dát ale lékaři přímý pokyn, jakou léčbu má nasadit.

 

Měla by být eutanázie povolena i u nás? Máte představu, jak by měla být „vysvobozující“ smrt po etické a právní stránce ošetřena, aby nedocházelo ke zneužití?

   
04.02.2009 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [26] Ajisa [*]

  aja22: akorát že pionýři nebyli učeni k nenávisti k jiným "podřadným" rasám.
  Budu Ti přát abys nikdy v životě nepotkala nácka s hitlerovou ideologii, kterýmu připadá podřadná rasa co nosí brýle,chodí o holi a nebo si nandá tmavej makeup.

  eutanázie jako téma nám opravdu uteklo, jsem pro eutanazii a nácků zvlášť!! howg domluvila jsem

  superkarma: 0 04.02.2009, 23:09:41
 2. avatar
  [23] Ajisa [*]

  Hitlerjugend (v překladu Hitlerova mládež) byla polovojenská mládežnická organizace NSDAP, která pod jiným názvem vznikla v roce 1922 a existovala až do roku 1945. Hitlerjugend tak byla druhou nejstarší nacistickou organizací. Tato organizace měla významný podíl na propagaci tehdejšího německého režimu. Byla určena chlapcům ve věku 14–18 let.

  Cílem této organizace bylo vychovat mládež, která by byla zcela oddána myšlenkám nacistického Německa. Chlapci zde byli utvrzováni v ideji nadřazenosti árijské rasy a silného antisemitismu. Jako základní cíl, ke kterému měl mladý člověk směřovat, byl představován vstup do německé armády a NSDAP. Tomuto cíli byla podřízena i výchova v těchto organizacích či jejích táborech, důraz byl kladen na fyzickou připravenost, schopnost rozumět taktice a umění ovládat zbraně. Některé organizační myšlenky, které se u Hitlerjugend objevily, pocházejí z jiných organizací (např. skauting) a byly pouze upraveny pro potřeby nacistické ideologie.

  Členové Hitlerjugend nosili uniformy podobné uniformám v NSDAP, jejich znak a označení hodností se velmi podobalo označení u SA.

  no s pionýrem to je opravdu veliká podobnost , i nám vkládali do rukou zbraně a vtloukyli podlušnost s předpokladem dalšího růstu v armádě.

  superkarma: 0 04.02.2009, 22:36:34
 3. avatar
  [20] Ajisa [*]

  aja22: vím že to nesouviselo s jeho výroky, ale takový člověk nepatří do církve ani dřív ani potom. Ty výroky k němu patří i kdyby byl exkomunikován třeba kvůli třetí kouly v kalhotech nebo kde čemu. A jak jsem psala papež co sloužil u Hitlerjugend si může cintat pentli jak chce,pro mě je to odpad který byl povýšen do tohoto stolce

  superkarma: 0 04.02.2009, 21:23:51
 4. avatar
  [18] Ajisa [*]

  aja22: ne ten tu zmíněný není, ale je tu zmíněný papež, který v mládí patřil k Hitlerjugend a toho šaška co omilostnil, tak o jeho výrocích věděl. Takže je to pro mě stejnej zmeťour, jako každej kdo popírá holokaust.
  Prostě si nevidí do huby

  superkarma: 0 04.02.2009, 20:33:13
 5. avatar
  [16] majdulína [*]

  Jsem pro eutanazii. Ale je to těžké, třeba na LDN vidím plno lidí, kteří už nejsou schopni se sami rozhodnout. Třeba by si to ještě za plnohodnotného života přáli, ale nikde to nenapsali, tak teď trpí. Nemluví, neslyší a jen naříkají - celé dny. Má to nějaký smysl, je to důstojné stáří?

  superkarma: 0 04.02.2009, 19:54:02
 6. avatar
  [14] evelyn [*]

  at ji pomuze ten nahore, jestli to umi. K cemu je takovej zivot, stoji to plno penez, utrpeni nejblizsich, ona sama nezije

  superkarma: 0 04.02.2009, 17:50:50
 7. avatar
  [13] Kassy [*]

  Jaká vražda? Jaká eutanázie? Ta žena nežije, "žijí" za ni přístroje. Kdyby ji na ně vůbec nepřipojovali, byla by mrtvá dávno. Taky mi přijde neetické spíš to, udělat z někoho takovouhle zombii a 17 let ho držet při umělém životě. Jí to nepřineslo vůbec nic a jejím blízkým nejspíš jen smutek a trápení. Kdyby rovnou zemřela, časem by se s tím smířili a žili dál s milými vzpomínkami, takhle je to pro ně léta otevřená rána, v které se navíc šťourají soudy a Vatikán

  superkarma: 0 04.02.2009, 17:45:47
 8. avatar
  [12] Ajisa [*]

  Altamora: u tohojihočeského chlapce bych se zamýšlela hlavně nad tím, zda bylo vůbec etické ho zkoušet oživovat po tak dlouhé době, kdy bylo více méně jasné, že nastěne těžké poškození mozku.

  Jinak eutanazii Ano, ať si to každej napíše do papírů stejně jako dárcovství orgánů.
  A zákonem ošetřeno - tady v tom státě nevznikl za posledních XX let pořádný zákon, furt se něco lepí, tak ať se poučí jinde, kde to funguje.

  A k Vatikánu? ten vořech je schopnej čistit člověk, který popírá plynové komory a holokaust a zároveň si dovolí vypustit z úst takový řeči, že odpojení člověka (který je dnes více strojem než člověkem) je vraždou.
  FUJ FUJ FUJ nad takovým pokrytectvím

  superkarma: 0 04.02.2009, 17:01:46
 9. avatar
  [11] bookcase [*]

  Ano, jsem pro.

  superkarma: 0 04.02.2009, 16:42:13
 10. avatar
  [10] Altamora [*]

  Vivian: U takových článků mi vždycky vytane na mysli ten jihočeský chlapec, který se utopil a oživili ho. Copak to je život? A jaká je teď kvalita života jeho rodičů? Nevím, jestli bych něco takového chtěla pro své dítě a pro sebe.

  superkarma: 0 04.02.2009, 15:35:42
 11. avatar
  [9] Zázvorka [*]

  Měla by být eutanázie povolena i u nás?
  ANO

  Máte představu, jak by měla být „vysvobozující“ smrt po etické a právní stránce ošetřena, aby nedocházelo ke zneužití?
  POŘÁDNĚ!!  SENSITIVESKIN: souhlasím s trestem smrti!! Ale za "lepších" zákonů....

  superkarma: 0 04.02.2009, 13:26:41
 12. avatar
  [8] Amálie [*]

  Vždycky mě hrozně baví, jak tihle vykřikují "nezabíjejte ji"...přitom kdyby nebyla na moderních přístrojích, stejně by nežila. A mnozí další...

  O eutanasii si myslím, že by si měl rozhodnout každý sám, ne paušálně zákon.

  superkarma: 0 04.02.2009, 13:23:33
 13. avatar
  [7] Vivian [*]

  amidala: taky si myslím, že je lepší, když smrtelně nemocný/zraněný člověk umře hned, než když se měsíce nebo roky čeká, jestli teda přežije nebo jestli umře a kdy... Bolí to, ale člověk se s tím časem pomalu nějak vyrovná... ale čekat 17 let...? Myslím, že je primárně špatné čekat takhle dlouho, uměle udržovat při "životě" prakticky mrtvého člověka. Jemu to nepomůže, rodině a blízkým už vůbec ne... Akorát "bohové v bílém" mají alibi, že dělali, co mohli...

  superkarma: 0 04.02.2009, 12:52:14
 14. avatar
  [6] Dimsy [*]

  Já tu církev pořád nechápu. Připojit víceméně mrtvého člověka na hadičky a udržovat ho násilně při "životě" je správné.Odpojit ho a nechat ho v klidu zemřít je nepřípustné a dokonce to označují za vraždu.

  superkarma: 0 04.02.2009, 12:44:54
 15. avatar
  [5] lenagirl [*]

  eutanázie ANO ,že Vatikán protestuje ? vždy si něco najdou a vše jim vadí

  superkarma: 0 04.02.2009, 12:18:43
 16. avatar
  [4] SENSITIVESKIN [*]

  Měla by být eutanázie povolena i u nás?
  ANO
  A ZÁROVEŇ I OBNOVEN TREST SMRTI...

  superkarma: 0 04.02.2009, 11:43:09
 17. avatar
  [3] marenkao [*]

  viděla jsem hodně lidí v bolestech kteří čekali i týden na to, až zemřou.....pak se ulevilo hlavně jim.takže eutanazie-ano! pejskovi také nikdo nedá poslední injekci jen tak

  superkarma: 0 04.02.2009, 11:33:18
 18. avatar
  [2] mmarianne [*]

  amidala: to jsou fakt nerváky.Chudáci příbuzní. Já s eutanázií souhlasím. Přála bych si ji i pro sebe, pokud na tom budu opravdu zle.

  superkarma: 0 04.02.2009, 11:03:12
 19. avatar
  [1] amidala [*]

  V pondělí měla pohřeb moje kamarádka,bylo by jí letost 40,byla od konce června v kómatu do kterého se dostala doma prostě z ničeho nic...myslím,že těch 7 měsíců bylo vyčerpávajích pro všechny,hlavně pro její rodinu manžela a syny...teď když zemřela musím se s tím vyrovnat a časem budou žít dál ale jak žít s tím,že mám mámu či manželku v kómatu?Smrt byla v tomto případě vysvobozením i když krutým

  superkarma: 0 04.02.2009, 10:12:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme