Rodina

Po 17 letech mě šéf vyhodil na hodinu

Přečtěte si příběh naší čtenářky Minerálky7 třeba jako výstrahu. Nikdo nikdy totiž nevíme, kdy nás něco podobného potká... Reakce lidí, kterým věříme a kteří mají náš osud v rukou, jsou totiž nevyzpytatelné.

pc

Co jste dělali touhle dobou před sedmnácti lety? Já to vím úplně přesně - šla jsem první den do nového zaměstnání. Kamarád mi dohodil místo u svého známého v kanceláři nově vzniklého grafického studia. Byla jsem úplně první zaměstnanec firmy a nastupovala jsem jako asistentka ředitele. Mým úkolem mělo být naučit se pracovat s počítačem (do té doby jsem považovala za životní úspěch, když se mi ho podařilo spustit správným čudlíkem), zvedat telefony, vařit kafe, běhat na poštu, zkrátka být taková ta klasická holka pro všechno za minimální plat. Byla jsem mládě chvilku po škole a říkala jsem si: „Fajn, něco se naučím, získám aspoň nějakou praxi a pak si najdu lepší místo“.

Jaké bylo mé rozčarování, když hned první den přede mě šéf postavil obrovskou krabici plnou knih a řekl mi: „Na co budeš zvedat telefony, stejně bude každý chtít mluvit se mnou, tady máš materiály a sestav z toho učebnici dějepisu.“ V tu chvíli mi poklesla čelist a dvacetileté sebevědomí zmizelo kamsi do ponožek. Můj zoufalý výraz připomínal „boží telátko“. Ukázal mi v knížkách založené stránky s obrázky, k tomu prapodivný počítačový program T602, a řekl jen: „Všechno tam máš napsané, tak to poskládej dohromady, a ať to nějak vypadá!“

První měsíc jsem chodila domů snad denně se slzičkami v očích. Nešlo to a nešlo. Když už se mi podařilo počítač správně spustit, skřítci záškodníčci mi někam schovali texty nebo mi různě vytahovali z počítače kabely, pořád mačkali něco na klávesnici a na mě blikaly nejrůznější vykřičníky a výhružná červená okna. Dodatečně oceňuji odvahu svého šéfa zaměstnat naprostého počítačového analfabeta na pozici, na které se od počítače nevstane celý den. Hodil mě do vody a nechal mě plavat. Naštěstí mi tvrdá kozoroží hlava nedovolila vzdát se bez boje. Zarytě jsem každý den dělala ty samé chyby, dokud se jednou nestal zázrak. Dodneška si myslím, že se spíš ta banda škodolibých trpaslíků konečně unavila.

Kafe jsem šéfovi nikdy neuvařila, stejně jako jsem nikdy nedokončila učebnici dějepisu - pochopila jsem, že to byl od šéfa test, kolik mám trpělivosti a také - na něčem jsem se grafiku naučit musela, a kdyby mi dal jen tak nějaký cvičený text, o kterém bych předem věděla, že ho mám jen k učení se, neměla bych tolik snahy. Když jsem pak pod první hotovu prací našla svoje jméno, cítila jsem obrovské zadostiučinění.

Po čase přibývali další zaměstnanci a ve mně narůstalo sebevědomí. Bohužel úměrně tomu nenarůstal můj plat - přímo bych řekla, že zamrznul na základním minimu. Vděčná za to, co všechno se neustále učím, jsem nedokázala najít odvahu a říct si o přidání. Namísto toho mě po více než roce oslovila jiná podobná firma s nabídkou, ať pracuji na stejné pozici pro ně, ale za dvojnásobný plat. Celá roztřesená jsem položila šéfovi na stůl svou výpověď.

Nepřijal ji, ale nabídl mi práci na ŽL. Ani jsem pořádně nevěděla, k čemu živnostenský list je, v hlavě mi běželo jen: „Plno papírů, účetnictví, starosti - jdi od toho!!!“ Ale stejně jsem nakonec svolila, nechtělo se mi opouštět firmu, kde jsem se cítila jinak dobře. A tak začala moje éra malého českého živnostníčka.

Běžely roky a všechno skvěle fungovalo. Až do doby, kdy jsem začala šéfovi „přerůstat přes hlavu“. Najednou jsem o grafice věděla víc než on a hlavně - začali to tak vnímat i klienti a mnohdy mu říkali: „Dejte nám rovnou k telefonu Vaší kolegyni, my to vyřídíme přímo s ní.“ Mužská ješitnost byla krutě raněna. Pak mi pár prestižních klientů firmy nabídlo tykání a „dílo zkázy“ bylo dokonáno.
Netuše naprosto nic zlého jsem poslední listopadový den odvedla jako vždycky spolehlivě všechnu práci, pomalu jsem vypínala programy a chystala se k odchodu, když se otevřely dveře kanceláře a mezi nimi mi šéf jednou větou oznámil: „Mám pro tebe špatnou zprávu - zítra už nechoď do práce, co nejrychleji vypni počítač, hned teď mi vrať klíče, sbal se a odejdi, zítra místo tebe nastupuje nový člověk.“ Lotova žena byla proti mně v tu chvíli z másla. Asi po dvou minutách, kdy přišel zkontrolovat, jak jsem na tom s balením věcí, mi řekl, že pokud přijdu ještě následující den do kanceláře a svého nástupce uvedu do zakázek, dostanu od něj kladná ohodnocení pro další práci.

Ten den jsem ani nedokázala brečet. Po 17 letech, kdy jsem práci dala maximum, doma slyšela jen jak pořád pracuju a na nic nemám čas, jsem si připadala jako hadr na podlahu, bylo se mnou dokonale vytřeno. Celou tu dobu, kdy jsem pracovala na živnostenský list, vše fungovalo na ústní dohodě. Po tolika letech jsem neměla důvod pochybovat. Často se stávalo, že jsem nedostala včas peníze, naopak někdy jsem dostala zase na několik měsíců dopředu - všechno bylo založené na vzájemné důvěře. Dnes už bych takovou chybu neudělala. Díky své důvěřivosti a víře v poctivost lidí jsem zůstala bez prostředků, protože mi samozřejmě v tu dobu dost peněz dlužil. Znáte přece zásadu správného podnikání - pozdě platit faktury...

Následující den jsem do firmy přišla předat zakázky, přece jen jsem chtěla v oboru zůstat, a tak jsem kladné hodnocení potřebovala. Nový člověk byl sympaťák, fajn kluk, který k tomu všemu přišel jak „slepý k houslím“. Údajně ho šéf oslovil přes inzerát cca 3 týdny před tím, než mi dal vyhazov. Je jasné, že už v tu dobu plánoval mi nezaplatit. Věděl, že soudit se s ním nebudu, v našem státě by mi to bylo k ničemu. Zklamal mě na celé čáře - 17 let jsem ho uznávala jako šéfa, člověka, který svému oboru rozumí a dává mi příležitost se hodně naučit.

Začala jsem hledat nové místo, a co myslíte? Kamkoliv jsem zavolala, v první chvíli jásot, že jsem pro ně ideální člověk (17 let v oboru mi udělalo docela slušné jméno), ovšem další den telefonát, že je jim líto, ale nemohou mě přijmout. Dva zaměstnavatelé nepřímo přiznali, že si ověřovali mé reference a můj bývalý šéf jim doslova řekl, že si NEPŘEJE, aby mě zaměstnali. A oni si to s ním nechtějí rozházet. Ptáte se, proč to dělal? Protože dobře věděl, že klienty jsem ve firmě držela já, a jakmile bych grafiku dělala jinde, odešli by za mnou...

Asi měsíc jsem se plácala střídavě v depresích. Bývalí klienti mi volali zděšení, kde jsem, a přemlouvali mě, ať pro ně pracuji i bez hlavičky firmy sama za sebe. Možná jsem srab, ale nešla jsem do toho. I když moje působení ve firmě skončilo, jak skončilo, a z mnoha stran jsem slyšela: „Je to „PÍP“, pomsti se mu!“, nechtěla jsem klesnout na jeho úroveň, nechtěla jsem udělat podraz já na něj a klienty mu přetáhnout. Možná jsem blbá, ale chci mít sama před sebou čisté svědomí. A tak jsem udělala další z „osudových“ rozhodnutí svého života - pověsila jsem grafiku na hřebíček, a ten pečlivě zamknula ve skříni.

Učím se teď hodně nového, ale nelituju ničeho, co mám za sebou. Znovu se objevili moji staří známí - skřítci záškodníčci, zase mi dělají paseku v počítači, škodolibě se mi chechtají a já opakuji stokrát ty samé chyby, ale věřím tomu, že jednou se to změní a budu v tom, co dělám, dobrá. Možná se ke grafice ještě někdy vrátím a možná ne, každopádně teď mě moje cesta vede úplně jiným směrem a já udělám všechno pro to, aby to byl směr správný.

Jednali byste stejně, kdybyste se do podobné situace dostali? Nebo byste se snažili šéfovi - podrazníkovi oplatit stejnou mincí? Ten měsíc Minerálka7 jenom nebědovala, já totiž vím, že okamžitě začala jednat a nikdy optimismus neztratila. Velice usilovně na sobě pracuje, a proto má můj velký obdiv!

   
03.02.2012 - Finance a práce - autor: Zuzana Anai Hainallová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [70] VladkaZabka [*]

  Co se týče vyhazovu z práce, tak se mi to jednou také stalo. Pamatuji si na to hodně živě, když jsem si byla nucena vzít půjčku. Rychlá půjčka mi tenkrát zachránila bydlení.

  superkarma: 0 20.01.2015, 12:36:13
 2. avatar
  [69] xx-b [*]

  teda chudák holka Sml79 ten chlap byl fakt neskutečný PÍP Sml31 Sml15

  superkarma: 0 11.11.2012, 13:34:45
 3. [68] Radka.Radecka [*]

  Tento příběh už jsem asi před půl rokem četla.

  Buď jej autorka zveřejňuje na více portálech nebo je zkopírovaný.

  superkarma: 0 29.03.2012, 16:33:58
 4. avatar
  [67] Hanula [*]

  Sml16já bych tu nabídku vzala....

  superkarma: 0 12.03.2012, 13:21:43
 5. [66] denisa23 [*]

  Nenacházím slova pro Vašeho šéfa,musela bych být vulgární.Já bych se mu pomstila,založila svou firmu.

  superkarma: 0 18.02.2012, 11:17:43
 6. avatar
  [65] yutinkaca [*]

  tak to je jednání teda na úrovni, chudák ženská! Ale myslím, že když už dělala na ŽL, mohla klidně pokračovat dál...

  superkarma: 0 12.02.2012, 22:07:59
 7. avatar
  [64] Blueberry [*]

  Dekuji, ano, ja mam asi 20 klientu...

  superkarma: 0 06.02.2012, 18:24:10
 8. [63] Rikina [*]

    http://aperio.cz/372/pripravovane-legislativni-zmeny-pro-rok-2012-iii-svarcsystem

  superkarma: 0 05.02.2012, 23:47:24
 9. [62] Rikina [*]

  risina — #60 vždyť to píšeš dobře Sml33 Sml80 

  superkarma: 0 05.02.2012, 23:30:27
 10. [61] Rikina [*]

  Blueberry — #58 Takhle ano. Švarcsystém je obcházení zákona v tom smyslu, že firma místo aby zaměstnávala lidi podle zákoníku práce, má s nimi smlouvy jako se subdodavateli, často jen ústní, a oni pracují na živnostenský list jako osoby samostatně výdělečně činné. Ale - chodí každý den do té firmy na 8 hodin jako do práce, pracují na zařízení té firmy, na zakázkách té firmy, podle příkazů vedení, prostě stejně jako kdyby tam byli zaměstnaní. Sami si neshánějí jinou práci a fakturují pouze této jediné firmě=svému "zaměstnavateli". Sami ani nemají potřebné pracovní prostředky nebo nástroje, aby mohli pracovat pro jiné firmy. Pro firmu je výhodné mít takové zaměstnance v uvozovkách, protože nejsou nijak chráněni, jako by byli skuteční zaměstnanci. Nemají nárok na dovolenou, na nemocenskou, neplatí se za ně povinné odvody, nemají výpovědní lhůtu, nevyplácí se jim odstupné, nemusí jim zajišťovat žádná školení o bezpečnosti práce, ani zdravotní prohlídky, nezaplatí jim pracovní úrazy - zkrátka oni sice dělají závislou práci pro někoho třetího, bez výhod a krytí zákoníku práce, jen na svoji odpovědnost, ale papírově jsou to podnikatelé. Ovšem opravdu jen papírově. Nelegální to bylo vždycky, ale od letošního roku se výrazně zpřísnily postihy i kontroly, takže člověk takto "zaměstnaný" může dostat pokutu až stotisíc Kč, pokud se nepletu. Pro firmu je to až 10 milionů...

  superkarma: 0 05.02.2012, 23:28:45

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] risina [*]

  PS: Ale Rikina ti to určitě vysvětlí odborněji, to ode mě ber jako laický pohled Sml22.

  1. na komentář reaguje Rikina — #62
  superkarma: 0 05.02.2012, 23:14:16
 2. avatar
  [59] risina [*]

  Blueberry — #58 Rozdíl bude asi v tom, že ty těch klientů máš víc. Tzv. "švarcsystém|" spočívá v tom, že člověk dělá oficiálně na ŽL, ale dělá jen pro jednoho klienta, jiného podnikatele na ŽL, který mu shání práci  a platí mzdu (oficiálně platí fyktury vystené tím prvním "živnostníkem")- v podstatě jako by ho zaměstnával. Je to výhodnější, protože za něj nemusí platit odvody jako za zaměstnance, platit mu dovolenou, dávat mu práci každý den... Může mu prostě říct - zítra/příští týden nechoď, nemám pro tebe práci. A taky mu může říct - už pro tebe nemám práci vůbec/nechci ti ji už nikdy dát - a tohle se stalo hrdince článku.

  superkarma: 0 05.02.2012, 23:06:10
 3. avatar
  [58] Blueberry [*]

  Rikina — #57 Vim, ze delame podobnou praci, a tak by me zajimalo, co je nelegalniho na tim, ze firmy zamestnavaji lidi na zivnostak. Ja napriklad mam obdobu ZL v Kanade, mam klienty (nektere uz 20 let), bud delam u nich nebo u sebe doma, fakturuju je za straveny cas nebo mame domluvenou sumu za mesic. To v Cesku nejde???

  1. na komentář reaguje risina — #59
  2. na komentář reaguje Rikina — #61
  superkarma: 0 05.02.2012, 22:31:51
 4. [57] Rikina [*]

  Jinak švarcsystém je nelegální, a od nového roku hrozí poměrně vysoké pokuty nejen firmám, které lidi "zaměstnávají" na živnostenský list, ale i přímo těm "zaměstnancům". Takže možná mineralka7 může být ráda, že to takhle dopadlo, mohla by mít velký problém. Sml80 

  1. na komentář reaguje Blueberry — #58
  superkarma: 0 05.02.2012, 22:23:14
 5. [56] Rikina [*]

  No, nevím, já se na to dívám jinak. Pro mě je praxe a vědomosti v oboru, a taky profesní pověst velice cenná věc, a kdyby mě o to chtěl někdo připravit, tak bych se jen tak nedala. Sml80 Protože jestli mě něco živí 20 let a jsem v tom dobrá, tak to rozhodně nenechám plavat, abych náhodou někomu nedělala konkurenci. Jo, taky bych si dovedla představit, že jsem například rentiér a do práce nemusím Sml57 a taky mi někdy leze moje práce na nervy. Ale to pořád není důvod, proč s tím praštit a začínat od nuly, zahodit všechny ty pracně získané znalosti, kontakty, a škrtnout tak podstatnou část života. Druhá věc je, že bych ale taky nepřistoupila na "zaměstnávání" na živnostenský list. Sml80 Tudíž není pravděpodobné, že bych se dostala do podobné situace... aspoň zatím se mi to za těch 20 let praxe nestalo.

  superkarma: 0 05.02.2012, 22:01:07
 6. avatar
  [55] mineralka7 [*]

  kareta — #54 Ono to "vyhoření" bylo už asi 5 let zpátky, vždycky jsem si doma říkala, že se na to můžu vykašlat a jít nandavat zboží do supermarketu Sml30 , ale to asi cítí v určitou dobu všichni. Jen jsem se nikdy nedokázala dokopat k tomu, abych odešla sama od sebe. Brala jsem to jako práci, která mě živí, a vlastně jsem si ani nedokázala představit, co bych doopravdy chtěla dělat jiného. Grafiku mám ráda pořád, na tom se nemění nic. Jen teď zkouším něco úplně nového, jsem denně v kontaktu s lidmi a uvidím, jak si povedu. Po letech strávených zavřená v kanceláři, kdy veškerý kontakt s lidmi byl víceméně jen přes e-maily, je to pro mě hodně velká změna, ale zatím jsem spokojená.

  superkarma: 0 05.02.2012, 19:15:09
 7. avatar
  [54] kareta [*]

  mineralka7 — #52 tak to ale mělo v článku zaznít, že jsi vyhořela..to je pak pochopitelné, že hledáš jinde a nezní to tak ublíženecky...každopádně držím palce...a dlužné peníze vymáhej...fakturky...registr dlužníků...ony cesty jsou, jen to chce nebát se a jít do toho..Sml67

  1. na komentář reaguje mineralka7 — #55
  superkarma: 1 05.02.2012, 17:58:06
 8. avatar
  [53] mineralka7 [*]

  Ahoj holky, vůbec jsem netušila, že rozpoutám takovou diskuzi. Kdo mě zná, ví, že příběh není smyšlený. A opravdu jsem odešla z oboru - klidně si myslete, že jsem si nechala nas**t na hlavu, ale upřímně - já už byla ze ty roky tak unavená a vyčpělá, že když mi asi týden po vyhazovu došlo, že to není tak, že já do práce "NESÍM", ale "NEMUSÍM", strašně se mi ulevilo. Grafiku mám ráda a je možné, že se k ní skutečně vrátím, ale mám teď úžasnou příležitost začít úplně jinde. Sice od nuly a bez koruny (připouštím, že i to hrálo roli, že nemám za co bych si vlastní DTP studio zařídila), ale je to teď pro mě nové prostředí a mám možnost se naučit něco nového. Zkrátka z toho průšvihu hodlám vytěžit a jít dopředu se vztyčenou hlavou. Takže možná něco házím za hlavu, ale tak už to v životě někdy chodí.

  Děkuji všem, které mi drží palce.

  superkarma: 0 05.02.2012, 17:42:34
 9. avatar
  [52] mineralka7 [*]

  Ahoj holky, vůbec jsem netušila, že rozpoutám takovou diskuzi. Kdo mě zná, ví, že příběh není smyšlený. A opravdu jsem odešla z oboru - klidně si myslete, že jsem si nechala nas**t na hlavu, ale upřímně - já už byla ze ty roky tak unavená a vyčpělá, že když mi asi týden po vyhazovu došlo, že to není tak, že já do práce "NESÍM", ale "NEMUSÍM", strašně se mi ulevilo. Grafiku mám ráda a je možné, že se k ní skutečně vrátím, ale mám teď úžasnou příležitost začít úplně jinde. Sice od nuly a bez koruny (připouštím, že i to hrálo roli, že nemám za co bych si vlastní DTP studio zařídila), ale je to teď pro mě nové prostředí a mám možnost se naučit něco nového. Zkrátka z toho průšvihu hodlám vytěžit a jít dopředu se vztyčenou hlavou. Takže možná něco házím za hlavu, ale tak už to v životě někdy chodí.

  Děkuji všem, které mi drží palce.

  1. na komentář reaguje kareta — #54
  superkarma: 0 05.02.2012, 17:42:19
 10. [51] leontieen [*]

  Rozhodnutí čtenářky nechápu. Naco být slušná na hulváta a všehoschopného podrazáka. Měla nabídku přijmout, tomu bídákovi přetáhnout klienty a využít svůj živnosťák k podnikání. Ke grafice by se rozhodně měla vrátit.

  superkarma: 0 05.02.2012, 14:20:47
 11. [50] leontieen [*]

  Rozhodnutí čtenářky nechápu. Naco být slušná na hulváta a všehoschopného podrazáka. Měla nabídku přijmout, tomu bídákovi přetáhnout klienty a využít svůj živnosťák k podnikání. Ke grafice by se rozhodně měla vrátit.

  superkarma: 0 05.02.2012, 14:20:47
 12. [49] leontieen [*]

  Rozhodnutí čtenářky nechápu. Naco být slušná na hulváta a všehoschopného podrazáka. Měla nabídku přijmout, tomu bídákovi přetáhnout klienty a využít svůj živnosťák k podnikání. Ke grafice by se rozhodně měla vrátit.

  superkarma: 0 05.02.2012, 14:20:46
 13. [48] leontieen [*]

  Rozhodnutí čtenářky nechápu. Naco být slušná na hulváta a všehoschopného podrazáka. Měla nabídku přijmout, tomu bídákovi přetáhnout klienty a využít svůj živnosťák k podnikání. Ke grafice by se rozhodně měla vrátit.

  superkarma: 0 05.02.2012, 14:20:26
 14. [47] Jala [*]

  OlgaMarie — #21 Taky pár věcí nechápu.

  superkarma: 0 04.02.2012, 00:26:49
 15. [46] kajinek [*]

  iřka — #40 jsme na tom stejně

  superkarma: 0 03.02.2012, 22:51:22
 16. avatar
  [45] kqkkatka [*]

  ťažký podrazSml79

  superkarma: 0 03.02.2012, 22:16:06
 17. avatar
  [44] bonda [*]

  Něco podobného zažil můj bratr. A taky všem jeho bývalým zákazníkům šéf volal, aby už si ho nevolali. Přesto vydržel a dělá na živnosťák stále tuto práci, je u ní totiž praxe moc důležitá.

  superkarma: 0 03.02.2012, 21:12:04
 18. avatar
  [43] honzik101 [*]

  jste silná osobnost, mně se stalo něco podobného, už je to pryč

  superkarma: 0 03.02.2012, 19:47:10
 19. avatar
  [42] jifa [*]

  PS: a pokud nechce oslovovat své minulé zákazníky, proč se jich nezeptat, jestli by jí nedoporučili nějaké své klienty? To přece není nic proti ničemu. Hlavně se nebát a neustupovat ;)  Držim palce

  superkarma: 0 03.02.2012, 18:21:20
 20. avatar
  [41] jifa [*]

  Docela se divím. Po 17 letech praxe musí být velice dobrý a uznávaný odborník. Myslím, že je škoda praxe, zkušeností a kontaktů nevyužít. Ty kontakty jsou největší bohatství, které nyní má a jen tak je hodit do kanálu je podle mě chyba a zahozená šance. Sehnat dnes dobrou práci, kterou člověk umí a baví ho, je složité a zbytečně se takhle připravit o možnosti mi vážně přijde nerozumný... Argument - nechci být jako on - nechápu. V čem jako on? Copak někomu podráží nohy, někoho ze dne na den vyhazuje? Dluží někomu peníze?? Séf se zachoval jako srab a ona by to měla brát jako výzvu. Když teď bude začínat od nuly, její rodina jí zase bude říkat - pořád pracuješ a na nás nemáš čas. Proč? Vždyť profík už v jednom oboru je. Stejně jako Minerálka bych se určitě nezachovala

  superkarma: 0 03.02.2012, 18:19:21
 21. [40] iřka [*]

  Určitě bych se zachovala stejně, neumím se mstít, ale sama si říkám,že jem blbec.

  1. na komentář reaguje kajinek — #46
  superkarma: 0 03.02.2012, 17:41:20
 22. [39] free [*]

  Byla jsem v podobné situaci. Když mně klienti začali vyhledávat ve firmě, byla mi nabídnuta externí spolupráce.  Dodělala jsem rozdělané  a  vzala jsem si čas na rozmyšlenou.  Nějak se mi nechce.  A taky jsem zjistila, že podpora ze strany agentury by byla nulová.

  superkarma: 0 03.02.2012, 17:24:39
 23. [38] doginka [*]

  Já bych to nebrala jako pomstu. Jste dobrá v oboru,baví Vás to, já bych šla a založila si svojí firmu. Výčitky,že jeho klienti od bývalého šéfa odejdou asi nejsou na místě,můžou odejít i teď. Každopádně držím palce

  superkarma: 0 03.02.2012, 17:01:43
 24. [37] pinokio [*]

  Strašná škoda nechat něčeho,v čem jste dobrá a pravděpodobně by jste měla úspěchy

  superkarma: 0 03.02.2012, 16:27:09
 25. avatar
  [36] ladouch [*]

  No pomsta je sice sladká, ale já bych na ní také neměla.Sml80Sml80

  superkarma: 0 03.02.2012, 16:23:29
 26. [35] jithule [*]

  moc tomu nerozumím

  superkarma: 0 03.02.2012, 15:26:25
 27. [34] tadá [*]

  Ano, ne všichni mají povahu na podnikání. Ale paní už měla půl hotovo - díky tomu, že už měla klienty. Programy jsou hodně drahé, ale zase je tahle práce nenáročná na prostory.

  I když přesně nevíme co paní "grafikou" myslí. Pokud je to návrh webových stránek, letáků, pozvánek aopd., dá se to dělat v klidu z domova, plno zaměstnaných grafiků ma takto své "melouchy" (a to to ještě dělají se softwarem, který patří zaměstnavatelovi). Pokud už se jedná i o tisk apod., tak to by asi sama nezvládla.

  superkarma: 0 03.02.2012, 14:08:06
 28. [33] bobi2 [*]

  řinka — #1 já taky

  superkarma: 0 03.02.2012, 14:07:42
 29. avatar
  [32] LudPa [*]

  Taky souhlasím s Karetou a Karo Líná , je potřeba mít finance a silný žaludek.

  superkarma: 0 03.02.2012, 13:26:47
 30. [31] Karo Líná [*]

  kareta — #30 Sml67Sml67 A v neposlední řadě taky peníze, často nemálo peněz. Autorka výslovně píše, že zůstala bez prostředků.

  superkarma: 0 03.02.2012, 12:36:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme