Rodina

Pneumokoky: Zeptali jsme se lékařky

Pneumokoky jsou bakterie, jež patří k nejčastějším původcům život ohrožujících bakteriálních onemocnění v dětském věku. U nejmenších dětí bývají příčinou celé řady infekčních invazivních onemocnění, mezi která patří například zánět mozkových blan nebo otrava krve. Pneumokoky jsou však příčinou i nejběžnějšího dětského onemocnění – zánětu středního ucha. Obzvlášť vysoké riziko nákazy je u kojenců a dětí ve věku do pěti let. Pneumokoky se šíří kontaktem s lidmi, nejčastěji jsou přenášeny kapénkovou infekcí při kašli a rýmě. Děti se mohou nakazit například od svého staršího sourozence nebo ve školce.

Protože rodiče mohou své děti chránit vakcínou, která je hrazena zdravotními pojišťovnami, zeptali jsme se pediatričky, jakou s tím má sama zkušenost. Na naše otázky odpovídala paní doktorka MUDr. Veronika Jilichová Nová, praktický lékař pro děti a dorost z Plzně.

injectionVakcína Synflorix patří mezi nepovinná očkování, které hradí zdravotní pojišťovna. Jak velké procento rodičů tuto možnost využívá?
Pokud budu hovořit o naší ordinaci, je  toto  procento velmi vysoké. Rodičům obecně očkování proti pneumokokům jednoznačně doporučím. Vzhledem k tomu, že je velmi dobře snášeno,  není důvod riskovat závažná onemocnění a komplikace. Pouze  jednotlivci své děti očkovat nenechají. V některých ordinacích je to ale jinak. Dostupné statistiky říkají,  že jsou proti pneumokokům očkovány zhruba dvě třetiny dětí. Ještě před 2 roky to bylo téměř 90%. Klesající proočkovanost se už ale stihla projevit ve zvýšeném výskytu závažných pneumokokových onemocnění u dětí do pěti let věku. Většina dětí, které onemocněly, očkovány nebyly. Je škoda, že zdravotní pojišťovny  umožňují díky plně hrazené vakcíně ochranu všem dětem a rodiče tuto možnost plně nevyužívají.

Jaké jsou nejčastěji důvody rodičů, které toto očkování odmítají? Jsou tyto důvody opodstatněné?
Velmi často mají rodiče pocit, že je očkování moc. Proto mohou mít pocit, že stačí povinná očkování a ta nepovinná vynechávají. V poslední době se o očkování hodně mluví. Rodiče si mohou v některých případech, jako je právě očkování proti pneumokokům, zvolit vakcínu, kterou nechají své dítě očkovat. Proto si hledají informace a narazí na různé debaty bohužel i z řad zdravotnické veřejnosti, které zpochybňují přínosy očkování. Pro někoho může být  těžké se v záplavě informací orientovat a nepodlehnout dojmu, že očkování není důležité. Vždycky rodičům vysvětluji, že se v současnosti očkuje proti více nemocem, ale mnohem šetrnějšími vakcínami. Informací pro imunitní systém je ve vakcínách mnohem méně, než bylo např. ještě před deseti lety, vakcíny jsou mnohem chytřeji konstruované.  Proto i při větším počtu nemocí, proti kterým očkujeme, zaměstnávají  imunitní systém méně.  

Někteří rodiče mají pocit, že závažná forma pneumokokového onemocnění je vzácná a jejich dítěti nehrozí.

Respektuji zcela názor rodičů, že nechtějí své dítě proti pneumokokům očkovat, ale já sama bych se takto nikdy nerozhodla. Pokud nemá dítě kontraindikaci očkování, není medicínsky opodstatněné ho proti pneumokokům neočkovat.

Jaký máte vy názor, doporučujete maminkám toto očkování?
Jak už jsem uvedla výše, zcela jednoznačně očkování doporučuji. Dostupné pneumokokové vakcíny jsou bezpečné a pomáhají ochránit před závažnými formami onemocnění, které mohou ohrozit dítě na životě, nebo zanechat trvalé následky. Všem rodičům poskytnu informaci o možnosti hrazeného očkování. Už samotná úhrada očkování zdravotními pojišťovnami je signálem, že očkování má smysl.      

Kdy je takové očkování nejvhodnější?
Pneumokoková onemocnění jsou nejnebezpečnější pro kojence a batolata. Proto má smysl očkovat co nejdřív. Vakcíny se nejčastěji podávají společně s hexavakcínou, tj. od 9. týdne věku dítěte první dávka následovaná druhou a třetí vždy s měsíčním odstupem. Přeočkování se pak aplikuje přibližně v roce věku.     

Proti jakému onemocnění tato vakcína přesně dítě chrání?
Pneumokokové vakcíny chrání  proti nejzávažnějším formám onemocnění, tj. proti pneumokokové meningitidě a celkové pneumokokové infekci (přítomnosti pneumokoků v krvi). Částečně pak chrání  i proti závažnému zápalu plic a proti zánětu středního ucha způsobených pneumokoky, Vzhledem k četnosti těchto onemocnění i částečná ochrana očkováním ušetří soustu trápení. Pneumokoků je několik desítek typů, vakcíny obsahují jen některé, proto se může stát, že dojde k onemocnění i u očkovaného jedince. Přesto očkování pomůže zabránit většině závažných pneumokokových onemocnění, vakcíny mají vysokou účinnost a je proto smysluplné je používat..  

injection

Kde se dítě s pneumokoky může potkat?
Nejčastěji v dětském kolektivu, mnoho dětí jsou tzv. přenašeči pneumokoka, aniž by mělo jakékoliv obtíže a aniž by bylo nutné toto nosičství léčit. Pro kojence může být zdrojem infekce starší sourozenec nebo dítě, se kterým se potká třeba na kojeneckém plavání.

Pokud dítě onemocnění a příčinou jsou pneumokoky, jaká závažná onemocnění mohou způsobit?
Nejčastěji to bývají méně závažná neinvazivní slizniční onemonění - zánět dutin, zánět středního ucha, zápal plic. Vzácná, ale o to nebezpečnější jsou pneumokokový zánět mozkových blan a celková infekce pneumokoky (přítomnost pneumokoků v krvi). Tato onemocnění už mohou být život ohrožující nebo zanechat závažné následky v podobě hluchoty, postižení psychomotorického vývoje. Naštěstí právě proti těmto formám chrání očkování nejlépe.

Na naše otázky odpovídala paní doktorka MUDr. Veronika Jilichová Nová, praktický lékař pro děti a dorost z Plzně. Děkujeme jí za její odpovědi.

Více se dozvíte na www.synflorix.cz

   
25.09.2014 - Děti - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Hanyna [*]

  lojzinkaa — #14 Taky se mi nelíbí, že z největší pravděpodobností dostane rovnou 2 injekce (pneumokoky a hexavakcínu) - a to každý měsíc.. Ale zase to riziko onemocnění - nechci nic riskovat...Sml80

  superkarma: 0 27.09.2014, 20:57:11
 2. avatar
  [14] lojzinkaa [*]

  Hanyna — #9 to máš lepší,já totiž nevím,jestli vůbec chcemeSml80Sml15

  1. na komentář reaguje Hanyna — #15
  superkarma: 0 26.09.2014, 14:45:45
 3. avatar
  [13] Mam [*]

  Máme Synflorix

  superkarma: 0 25.09.2014, 17:19:08
 4. [12] Klára Křížová [*]

  vladka321 — #10Já sama jsem očkovaná na všechno možný... hlavně na exotický nemoci, když cestujeme do dálek. Letos mě realita ukázala, jaké to je dostat nemoci, na které očkování není, v indonézii jsem chytla virózu s exotickým názvem chikungunya od infikovaného komára a v červnu boreliozu od klíšťáka Sml15... takže já jsem příkladem pro to, když prevence je, tak ji rozhodně využít.

  superkarma: 0 25.09.2014, 13:03:37
 5. [11] digi46 [*]

  Hanyna — #9taky jsem váhala, nakonec jsme vybrali Prevenar 13.

  superkarma: 0 25.09.2014, 12:23:23
 6. avatar
  [10] vladka321 [*]

  Klára Křížová — #8Já měla s očkováním velmi negativní zkušenost a tak jsem zkusila i tu druhou možnost. Dodnes mám velmi rozporuplnné pocity. Je to těžké. Velmi těžké!!!

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #12
  superkarma: 0 25.09.2014, 11:39:17
 7. avatar
  [9] Hanyna [*]

  lojzinkaa — #6 - Taky mám už jen týden na rozmyšlenou - vím, že očkovat chceme, ale stále nevím, jestli Synflorix, nebo konkurenční Prevenar 13?Sml80

  1. na komentář reaguje digi46 — #11
  2. na komentář reaguje lojzinkaa — #14
  superkarma: 0 25.09.2014, 10:17:12
 8. [8] Klára Křížová [*]

  vladka321 — #7Chudinka, tak malá a zápal plic!

  My jsme byli včera na očkování proti meningokoku. Bert měl večer teplotu a nešel dneska do školy. Určitě lepší přečkat teplotu než kdyby dostal strašnou nemoc. Vůbec na to nechci myslet! Když je možnost očkování - ano.

  1. na komentář reaguje vladka321 — #10
  superkarma: 0 25.09.2014, 09:18:19
 9. avatar
  [7] vladka321 [*]

  Díky tomu, že starší syn měl po očkování velmi závažnou život ohrožující reakci, která zanechala byť malé, ale přece jenom následky, tak jsem mladší dceru očkovat nechala pouze na povinné očkování. Dostala zápal plic, kdy na vině byl právě pneumokok. Byly jí tři roky, byla v nemocnici na JIPu více než 14 dní ve velmi vážném stavu, nato setrvala ještě dalších 14 dní na standartním pokoji. Byla jsem samozřejmě celý její pobyt s ní v nemocnici. Poté více než tři měsíce doma. Mezi děti jít nemohla. O měsíc později měla stavy bezvědomí. Sotva jsem nastoupila po její nemoci do práce, tak se opět opakovalo dlouhé onemocnění. Vše spojené s pneumokokem. Naštěstí se ze všeho dostala. Její imunitní systém se dostával do normálního stavu více než rok.

  Jen chci napsat, že dnes bych jí naočkovat nechala. Ten strach byl hrozný a pocit, že jsem tomu všemu mohla předejít ještě horší. Na jedné straně vah komplikace při očkování se synem, na straně druhé, ještě horší zdravotní komplikace bez očkování. Je to velmi těžké, každé dítě je jiné. Sáhla jsem si na dno u obou dětí. Dcera ovšem i po tak zlé nemoci trvalé následky nemá. Syn po jednom vpichu ano. Dodnes je pro mne očkování neuvěřitelné dilema!!!

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #8
  superkarma: 1 25.09.2014, 09:10:34
 10. avatar
  [6] lojzinkaa [*]

  Právě se o tom očkování rozhoduji a stále tápu..,ještě týden mám čas..

  1. na komentář reaguje Hanyna — #9
  superkarma: 0 25.09.2014, 08:59:53
 11. [5] Madiva33 [*]

  i my máme naočkováno

  superkarma: 0 25.09.2014, 08:45:36
 12. [4] kantor10 [*]

  očkování máme,ale je to jediný z nepoviných

  superkarma: 0 25.09.2014, 08:31:51
 13. [3] Klára Křížová [*]

  očkování máme

  superkarma: 0 25.09.2014, 08:10:19
 14. [2] manislava [*]

  mám očkované obě děti a v poho

  superkarma: 0 25.09.2014, 05:52:20
 15. avatar
  [1] rendvo [*]

  Náš syn většinou po očkování dostane vysoké teploty, tak proto se též vyhýbáme dalším očkováním mimo těch pravidelných.

  superkarma: 0 25.09.2014, 00:30:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme