.

Plzeňský anděl nosí štěstí a plní přání

Cestování

Plzeňský anděl nosí štěstí a plní přání

Až zavítáte do Plzně, nezapomeňte si sáhnout na anděla na kostele svatého Bartoloměje. Splní vám přání a přinese štěstí. Legenda vypráví o katovi, který se u něj modlil za své manželství...

chrám

V Plzni na Náměstí Republiky stojí katedrála svatého Bartoloměje. Jde nejen o kostel s nejvyšší historickou věží v naší zemi, ale k místnímu andělíčkovi se váže zajímavá legenda, které věří každý rodilý Plzeňák.

Legenda říká, že když se plzeňský kat ženil, nesměl do kostela. Tak za sebe na obřad vyslal zástupce a sám poklekl u vnější zdi chrámu. Modlil se celou dobu, a když po svatbě vstával, opřel se rukou právě o tohoto anděla. Jak dopadlo katovo manželství, nevíme, ale nejspíš bylo šťastné, protože to jediné opření způsobilo, že si lidé anděla začali spojovat se štěstím a vyslyšenými přáními.

anděl

Andělíčka najdete venku na mříži v zadní části kostela. Je již značně ohmataný a oproti svým sousedům vlastně už vůbec nevypadá jako anděl, spíš jen jako kovová kulička. Ale díky tomu ho můžete snadno identifikovat mezi ostatními. Ačkoli nemyslím, že byste ho minuli, protože k němu často někdo zajde, chytí ho a pomyslí si své přání.

Co říkají místní...

Hanka, 20 let, studentka: „Mám před maturitou, tak jsem si byla sáhnout, aby všechno dobře dopadlo.“

Petr, 43 let, podnikatel: „Maminka je v nemocnici, chodím sem každý den, když jdu z práce...

Alena, 44 let, účetní: „Když jdu okolo, vždycky si na našeho andělíčka sáhnu.“

Téma dne 3. června 2011: Pozvěte nás na zajímavé místo!

Máte ve svém okolí zajímavé místo? Pozvěte nás na něj!
Napište na náš e-mail o zajímavém místě ve vašem okolí čtenářkám magazínu Žena-in.cz! Pojí se k němu nějaká legenda? Záhada? Nic z toho neopomeňte ve své „pozvánce“ zmínit! A když přiložíte i fotku, nebude nic bránit uveřejnění vašeho příspěvku. Fotka ale není podmínkou. Za svůj příspěvek, dlouhý alespoň jako tento odstavec textu, můžete získat dárek na letní cestování šitý přímo na míru: Opalovací krém GARNIER AMBRE SOLAIRE s SPF 30 a hydratační sprej po opalování od téže značky. V předmětu vašeho e-mailu nezapomeňte uvést heslo (viz níže).

Zasílání vašich příspěvků na toto téma končí v 3. června 2011 v 15.00 hodin.

cenacena

   
03.06.2011 - Doma - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [4] kobližka [*]

  átéčko — #1 Jsem ráda,že máš Plzeň miluješ.Já žila 15 km od ní skoro 35 let,než jme se odstěhovali.Je mi taky blízká a nostalgicky se tam ráda vracím.

  superkarma: 0 04.06.2011, 23:07:27
 2. [3] pusina [*]

  Jsem z Plzně a kdykoliv jdu kolem, sahám na andělíčka.

  superkarma: 0 03.06.2011, 13:54:27
 3. avatar
  [2] Myskamaus [*]

  Jsem z Plzne a jako mlada holka,kdykoliv jsem sla kolem,tak jsem si taky sahla.Davali jsme si tam i srazy a podobne...znelo to-sejdeme se u Pošahanýho.Sml16

  Naposledy jsem si sahla tak pred 10lety a pak na to nejak pozapomnela.Ale ted,kdyz vidim tu hlavicku,tak ziram...pred temi deseti lety bylo jeste mozne rozeznat oblicej a ted uz ne,takze je videt,ze je hlavicka hodne pouzivana.Sml16

  superkarma: 0 03.06.2011, 11:41:34
 4. avatar
  [1] átéčko [*]

  Plzeň je od mého města vzdálená asi 400km. Přesto tohle město miluji. Na andělíčka jsem si sáhla, a skutečně jsem byla pak štastná. 

  A protože mám pozvánku na výstavu obrazů do tohoto města, nejspíše tu vzdálenost opět překonám.  V Plzni se narodilo pár lidí, které jsem moc milovala....třeba Václav Neckář.....?

  1. na komentář reaguje kobližka — #4
  superkarma: 0 03.06.2011, 07:18:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme