Bulvár

Plytká Všechnopárty

 
Tak jsem zase jednou zapnula bednu ve večerních hodinách. Nakoukla do televizního programu a hledala ten nejméně přiblblý program. Volba byla pestrá – detektivka, krimi, krimidetektivka a cosi dalšího. Všechny pořady detektivního rázu začínaly ale až za několik minut, a tak nastalo ono známé přepínání z programu na program, čistě pro překlenutí těch několika chvil, co zbývalo do nejbližší detektivky. Při přepínání jsem narazila na pořad Všechnopárty na ČT 1 a rozhodla se při něm těch několik minut, co zbývalo do konce, zůstat. A čekala jsem, až se na obrazovce objeví můj kdysi docela oblíbený francouzský seriál „Komisař Moulin“. Všechnopárty halasí do éteru, já si zouvám boty, vařím si kafe a zpočátku příliš nevnímám, co se v zábavním diskusním pořadu děje.
 
Nejprve mě zaujalo, že hostem je paní poslankyně Čurdová. Nějak mi do atmosféry pořadu nezapadá, pravdou ale je, že podobné pořady prakticky vůbec nesleduji. Paní Čurdová v těch posledních několika minutách, co jsem stihla, promluvila ale pouze pár slov. Téma dnešního večera bylo sexuální harašení. U pana Šípa byla na návštěvě kromě zmíněné paní poslankyně ještě Bára Nesvadbová a právník (jak bylo zdůrazněno) Ivo Jahelka. Pan Šíp nejspíš považuje téma sexuální obtěžování (on sám používal mediálně vděčnější pseudo pojem harašení) za velkou bžundu. Celou dobu se smál od ucha k uchu a ironizoval celou problematiku od počátku až do konce. Ivo Jahelka hned po svém elegantním antré, kdy neopomněl zdůraznit, jak to dámám sluší, vysypal na požádání z rukávu definici sexuálního obtěžování podle současně platného zákoníku práce.

Jen co ji dovysypal, demonstrativně si odfoukl, podotkl něco ve smyslu, že ona definice je hrozný konstrukt. Což bezpochyby je, ale Jahelkovo odfouknutí směřovalo evidentně nejen k formulaci, ale i k obsahu. Pan Šíp se snažil vyzvědět pro sebe, a samozřejmě i pro diváky a divačky v publiku a u televize, jak to vypadá v praxi. Jako případnou oběť svého obtěžování si vybral vedle sedící Nesvadbovou a ptal se pana právníka, jak by ho obhajoval. Mezi řečí se Báry zeptal, co by ji sexuálně obtěžovalo. Naděje na relevantní rozebírání tématu však vzala hned za své, když bavič žádal Báru Nesvadbovou, ať na něm předvede rozdíl mezi dotýkáním přátelským a sexuálním. Tím se v mých očích aktuální a zásadní téma opět dostalo do hloupě lechtivého stylu, který je české obrazovce už nějakou dobu téměř vlastní. Jaksi všem zúčastněným vypadlo z pojmu slovo obtěžování, a zůstalo jen adjektivum sexuální.

Právník se také smál od ucha a vymýšlel, jak by z toho pana Šípa vysekal. Ani jednomu nepřišlo zřejmě na mysl, že zmíněná komplikovaná definice sexuálního obtěžování se dotýká pracoviště, tzn. prostředí, kde je hierarchicky strukturovaná pozice moci, která často hraje zásadní roli v pozadí sexuálního obtěžování. Takhle „abstraktně“ a pravděpodobně divácky „nezajímavě“ se na to pánové podívat neuměli nebo nechtěli. Tím pádem pokus o rekonstrukci modelového případu usadili do velmi bezkontextově neurčitých obrysů. Reálné pozadí a kontext, který je podle mne určující, se asi pro Všechnopárty nehodí. Ona by celá ta „storka“ totiž ztratila líbivý a přihlouplý paušalizující háv, kterému se oba dva od srdce tak pěkně celou dobu smáli. Obě zmíněné dámy ke slovu moc puštěny nebyly, ale soudě podle výrazu tváře jim to až tak moc zábavné nepřišlo, alespoň paní Čurdové evidentně ne.

Rozjela se tedy několikaminutová rošáda mezi bavičem a odborníkem. Odborník pseudoodborničil a hledal cesty na vysekání chlapů z rejže a sem tam utrousil něco v tom smyslu, že si ženy vymýšlí a jde jim o peníze. Mezi řečí padl i pojem „harašičky“ - mysleli tím objekty sexuálního zneužívání, nebo koho vlastně? Bavič přidal k dobrému kauzu odněkud z Moravy, kde policistka obvinila svého kolegu, že ji obtěžoval na služebně. Podrobnější šetření kauzy prokázalo v případě obou policistů přítomnost dvou promile alkoholu v krvi. Toto vyústění vyvolalo hurónský smích a od obou pánů komentáře typu: Když se ženy opijí, tak jsou vyzývavé a chtějí být dobývané. Barbora Nesvadbová k tomu podotkla, že muži v těchto situacích často zvracejí. (?) Nikdy se nepřestanu ironicky smát pří podobných paušálních tvrzeních typu ženy rády nakupují, muži rádi s lahváčem v ruce koukají na fotbal atp. Na závěr zmínil pan odborník, že citovaný zákon přestane v brzké době platit a nový zákoník práce tak bude odkazovat na dosud neexistující antidiskriminační zákon. Načež se oba pánové začali hlasitě, Barbora Nesvadbová mírně a paní Čurdová jen velmi decentně smát.

Bavič (za výrazného přitakávání odborníka) zakončil pořad větou: Až přestane platit současná úprava zákoníku práce, budeme moci chmatat beztrestně. Na „Komisaře Moulina“ mě přechází chuť, sedám ke svému laptopu a začínám do něj bušit své pocity.

Autorka je koordinátorkou gitY.
Zdroj: www.ta-gita.cz
 

   
30.07.2007 - Kultura - autor: Markéta Breníková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [34] Suzanne [*]

  sahleb: nesouhlasím s tebou. Každý máme hranici humoru jinde, nicméně rozdíl mezi sexuálním harašením na pracovišti a znásilňováním dětí chápe 99,999% populace. Z harašení se dělá obrovskej velbloud a v našich podmínkách má žena dost možností se mu bránit od "šéfe, to by nedělalo dobrotu" až po soudní proces. Hlavně je to obrovská nafouknutá bublina. Sama jsem se s tím setkala několikrát, ale kvůli tomu si rozhodně nebudu brát servítky.
  P.S. Já vtipy o Židech, cikánech či postižených klidně můžu vyprávět - s nimi, před nimi i bez nich. Nikdo z nich mě za to neperzekuuje a to je dobře. Za srandu už se totiž v Čechách jednou zavíralo

  superkarma: 0 31.07.2007, 20:34:37
 2. avatar
  [33] Modré z nebe [*]

  sahleb: Předpokládejme, že jsou tvůrci pořadu rozumní a nebudou si dělat legraci ze znásilněných dětí ... znovu upozorňuji - Všechnopárty je pořad zábavný ... nedělejme z komára velblouda a vy intelektuálky, které jste tento pořad viděly a šíleně se vám z jakýchkoliv důvodů nelíbil, si dejte panáka a nekoukejte na zábavné pořady. Proč na to hledíte, když je to pro normální smrtelníky? Zajděte na párty do Menzy!

  superkarma: 0 31.07.2007, 15:39:33

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [32] sahleb [*]

  Sip je opravdu debil. Zrejme bude priste na poradu sracka s tematem znasilennych det a co na to rikal Pepicek. Ha hahahaha.....
  Gentiana ma pravdu. A diky za link na tu zavrazdenou Misu. Z te diskuse je videt v jakem svete zijeme.  Pro Susanne bych chtela dodat, ze je rozdil zda Zid nebo postizeny vypravi vtip o Zidech a postizeny o postizenych nebo nekdo kdo NENI Zid a NENI postizenych se bavi na ukor postizenych a nebo na ukor ZIDU. V tom je velmi podstatny rozdil.

  superkarma: 0 31.07.2007, 12:37:31
 2. avatar
  [31] wich [*]

  Suzanne: Zlatá slova

  superkarma: 0 30.07.2007, 23:36:18
 3. avatar
  [30] OlgaMarie [*]

  Kdysi jsem četla někde komentář k tomuto programu s panem Šípem od J.X.Doležala z Reflexu a přísahám nad komentářem smíchy řvala celá rodina.

  superkarma: 0 30.07.2007, 23:10:24
 4. avatar
  [29] Suzanne [*]

  molekula: 17: nejlepší fóry o postižených mám právě od nich. Nej vtipy o homosexuálech mám právě od nich. Život, i ta jeho "temná" stránka se musí brát s humorem. Vlastně nemusí, je to dobrovolné, spoustě lidem to pomáhá. Takže ano, příště si tam můžou dělat srandu z postižených, starých, nešťastných, nezaměstnaných, mužů, žen... doplň, co chceš. A proč ne?

  superkarma: 0 30.07.2007, 22:41:35
 5. avatar
  [28] Suzanne [*]

  Bože, Tamaro Nováková, to myslíte vážně? Dívala jste se na humoristický pořad a čekáte od něj relevantní rozebírání tématu? Správně, ženská hnutí by měla bojovat za zákaz dělání si srandy z obtěžování Pak by se postupně měla přestat dělat sranda vůbec - pod trestem pár ran bičem
  Mimochodem, to, co se dnes nazývá sexuálním obtěžováním, mě až děsí. To za chvíli nebudu moc říct kolegovi, že vypadá sexy Na sexuální vydírání věřím v kolumbijské vesnici, kde mladá vdova se čtyřmi dětmi nesežene práci jinde než v jediné malé továrně na tabák. V našich podmínkách to beru jako otázku mezilidských vztahů. Když je někdo slizoun, tak je slizoun a nemusí mi dávat nemravné návrhy.

  superkarma: 0 30.07.2007, 22:34:08
 6. [27] Jenka2 [*]

  Někdo rád holky, jiný vdolky. Nekoukám ani na Šípa ani na Moulina (pamatuju první řady tohoto seriálu, kdy Yves Rénier vypadal jako chlap a ne jako moula). Tv hodně používám jako kulisu a když bych měla čekat na svůj oblíbený pořad, tak raděj při ČT 24. Ještě k "Páťákovi" - Geňa se Suchošem mě mile překvapili,znalosti některých dospělých jsou dost tristní. Ale možná je to tak ve scénáři.

  superkarma: 0 30.07.2007, 20:42:51
 7. avatar
  [26] Vivian [*]

  To máš z toho, že se díváš na Šípa Když už se "náhodou" koukáš na takovéhle pořady, tak je nemůžeš brát vážně...

  superkarma: 0 30.07.2007, 18:53:37
 8. avatar
  [25] Amálie [*]

  Kdo by měl čas na tv? Pořád někde lítáme a spoustu akcí ani nestíháme. Natož tvrdnout u bedny.

  superkarma: 0 30.07.2007, 16:44:42
 9. avatar
  [24] Amálie [*]

  gentiana: d-fense z tettercity čtu docela dlouho, některé tamní znám i osobně.

  superkarma: 0 30.07.2007, 16:42:18
 10. avatar
  [23] Anouk [*]

  Vsechnoparty jsem videla asi 3x. Sip nepatri k mym oblibenym moderatorum, ke sledovani prvniho dilu me primela pritomnost Marka Ebena coby hosta. Musim rict, ze temata tech dilu, ktere jsem videla, mi prisla velmi zajimava, zajimavi byli i nekteri hoste . Pripada mi ovsem, ze se k tomuto poradu nehodi ani nazev, ani nalepka zabavni estrady a uz vubec ne moderator
  Nyotaimori: Tos vystihla celkem pekne

  superkarma: 0 30.07.2007, 16:32:14
 11. avatar
  [21] Rybulka [*]

  Modré z nebe:

  superkarma: 0 30.07.2007, 15:30:03
 12. avatar
  [20] vininka [*]

  Modré z nebe: Souhlas......a...taky Šípa můžu...a Krause taky

  superkarma: 0 30.07.2007, 15:08:11
 13. avatar
  [19] Modré z nebe [*]

  molekula: Třeba bude příští díl o zatrpklých lidech bez smyslu pro humor a to bude opravdu bžunda.

  superkarma: 0 30.07.2007, 14:57:23
 14. avatar
  [18] Axel [*]

  Nesleduji tyhle pořady, protože páni "baviči" typu Šíp, Rychlý a Novotný nejsou vůbec vtipní, ale spíše trapní a čím víc jsou trapní, tím víc se trapně smějí.

  superkarma: 0 30.07.2007, 14:11:54
 15. avatar
  [16] wich [*]

  Když si madam zapne zábavný pořad, těžko tam budou nad daným tématem plakat. Já jsem ten díl zrovna viděla a velmi jsem se pobavila. Dál bych napsala asi to, co Modré z nebe 14.

  superkarma: 0 30.07.2007, 14:03:18
 16. avatar
  [15] gerda [*]

  já už se drahný čas na podobné estrády nedívám a vidím, že dělám dobře. Čas duchaplných obohacujících zábavných pořádů zmizel do nenávratna a trapné uřehtané programy nemám žaludek. Samotní aktéři určitě vědí, že se účastní pokleslé zábavy, ovšem svádí to na publiku, že to chce. Pendrek, je to jen výmluva. Laťka vkusu se stále snižuje, za chvilku bude na zemi, a co pak?! Skutečně je mi trapně, když vidím někdejší hvězdy a hvězdičky, čeho jsou pro peníze schopní. No, ale na druhé straně se zas s chutí podívám na zaprášené archívní záležitosti, nedávno to byla Větrná setba podle Řezáče s mladým Vaculíkem, skvělou Karolínou Slunéčkovou a spol., takže si pořád připomínám, že kdysi jsme uměli...

  superkarma: 0 30.07.2007, 13:47:24
 17. avatar
  [14] Modré z nebe [*]

  Žasnu, co všechno lidi řeší! V zábavném pořadu se přece nebude moderátor tvářit jako kakabus ... a že se jedná o vážné téma ... copak neexistuje řada vtipů - a dobrých - třeba o smrti? O nemocech? Pořad "Všechnopárty" zrovna nepatří mezi ty nejhorší, já Šípa můžu

  superkarma: 0 30.07.2007, 13:04:13
 18. [13] gentiana [*]

  Mně ten článek nepřipadá hysterický. Vzhledem k podstatě věci, kdy záleží právě na kontextu a na vztazích mezi dvěma lidmi to podat rozplizle není nejlepší nápad.
  Příklad: Ráda se nechám osahávat od Jeníka. Jeník je muž. Takže se ráda nechávám osahávat od muže. Šéf je muž. Takže se ráda nechám osahávat od šéfa. Doplnění příkladu: Ráda se nechám osahávat od Jeníka. Jsem žena. Ženy se nechávají rády osahávat od mužů. Tudíž, když Franta, začne sahat Vladěně na prsa, Vladěna je ráda. A jde pokračovat, že když Vladěna Frantovi jednu vlepí, tak se dopustí ublížení na zdraví bez jakéhokoli důvodu. ona tvrdí, že nechtěla, aby ji Frnata osahával, tak lže, protože ženám se líbí osahávání od mužů a ona je přece žena, takže se jí to líbilo.
  Totálně vadná logika, která je ovšem radostně používána. trochu mi to připomíná jeden středověký zvyk, když někdo byl naštvaný na faráře či jiného církevního činovníka, tak na něho nemohl. Ani zažalovat, ani ztlouct. Takže církevního činovníka naštvanec ztrestal tak, že s sebou vzal pár kamarádů a znásilnili mu metresu.

  superkarma: 0 30.07.2007, 12:58:18
 19. [12] Hanule [*]

  "páťák" má dokonale připraven scénář tj. děti i dospělí ví, jak mají odpovídat. Ale - alespoň se dozvím, že např. prezidentem byl Masaryk zvolen 4x!!

  superkarma: 0 30.07.2007, 12:51:44
 20. avatar
  [11] evadolezalova [*]

  A co autorka od tohoto pořadu čekala ? To přece není pořad typu Sedmička apod. Pana Šípa sice taky moc nemusím, ale autorka si musí uvědomit, že šlo o zábavný ( ) pořad, ne ? Extrémní feministické názory fakt teda nemusím

  superkarma: 0 30.07.2007, 12:50:03
 21. avatar
  [10] arjev [*]

  kareta: estrády už nesleduji,dala jsem se na soutěže.Včera jsem "soutěžila" Jsem chytřejší než páťák? Dobrá soutěž.Alespoň si pročistím mozkové závity . Teprve teď si uvědomuji,co malé děti musí zvládnout. My jsme měli určitě polovinu učiva až v šesté třídě.

  superkarma: 0 30.07.2007, 11:52:59
 22. avatar
  [9] Zdendula [*]

  Pana Šípa nemusím od doby kdy se v nějakém pořadu vyjádřil o dětech z dětského domova jako o parchatech.Těžko od něho očekávat odbornou debatu na vážné téma, ale na druhpu stranu si myslím že by měl lépe volit skladbu hostů když chce žertovat na určité téma. Lidé, kterých se toto téma nějakým způsobem profesně dotýká,(paní poslankně, judr. Jahelka) by asi takto věřejně žertovat neměli.

  Zajímalo by mne kde se vzala profese BAVIČ, to slovo zní strašně. U některých bavičů které je vidět neustále a už nemají co zábavného vypotit, by se lépe hodil název PRUDIČ.

  superkarma: 0 30.07.2007, 10:38:31
 23. avatar
  [8] vininka [*]

  Anai: souhlas.... Nesmí se to brát až tak vážně......Já se na televizi nedívám skoro vůbec, u Šípa a u Krause někdy žehlím

  superkarma: 0 30.07.2007, 10:08:13
 24. [7] dkd [*]

  Autorka se laicky a dlouhodobě zajímá o problematiku sexuálního obtěžování zejména v kontextu nerovnováhy moci. Autorka netvrdí, že toto aktuální, závažné, citlivé a bohužel často i z různých stran zneužívané téma se musí diskutovat s vážnou tváří a ve vší korektnosti, ale je toho názoru, že co je moc to je ubohé.


  No, tak z tohoto pohledu ji chápu (autorku). Mně to až tak ubohé nepřišlo, prostě klasika na české obrazovce (nečekám zázraky).

  superkarma: 0 30.07.2007, 10:02:00
 25. avatar
  [6] malenina [*]

  Tyhle trapné pořady nesleduji. Ale souhlasím s anai, je to přece zábavný pořad nebo se tak aspoň tváří

  superkarma: 0 30.07.2007, 09:27:28
 26. avatar
  [5] kareta [*]

  naše "baviče" a estrády sleduju jen omylem. Ale beru občas Krause a jeho humor. Šíp je mi něčím protivný.

  superkarma: 0 30.07.2007, 09:19:14
 27. [4] Pavla_b [*]

  Zas tak hrozný mi tento díl všechnopárty nepřipadal, jenom mi připadala poněkud zvláštní Barbora Nesvadbová, která se vyjádřila, že má doma "poloboženku"

  superkarma: 0 30.07.2007, 09:04:50
 28. avatar
  [3] Rybulka [*]

  Připadá mi to dost hysterický. Sice jsem pořad moc pozorně nesledovala, ale jak píše Anai, je to pořad zábavnej, tak se nepo....

  superkarma: 0 30.07.2007, 09:00:25
 29. [2] gentiana [*]

  Šíp je debil. Tečka. Ty jeho vtipné vtipy (napadá mě akorát ta scénka z jakési estrády, kterou na nově v jakékoli další estrádě opakujou, jak si Bohdalová zavolá malíře pokojů a přijde sexuální pracovník a nastává celá řada vtipných nedorozumění, buhahá) jsou nechutné a trapné už nejmíň deset let. Ne, že bych ho sledovala, popkulturu si užívám akorát u rodičů, nemám telku, ale on je asi ňákej oblíbenej.
  V poslední době začínám mít pocit, že všude, kde se tvoří normy (nejen zákonné, ale i komunikační, jakékoli...) je moc chlapů V jedné diskusi kdosi (pán) vyslovil názor, že jméno si měmí akorát zlčinec nebo prevít, který se chce schovat před minulostí, transsexuál nebo nějaká peudohvězda, aby byla víc kchůl. Na mou reakci, jestli ženy, ktré se vdají a přijmou manželovo jméno, což se často stává, žeáno, jsou z výšeuvedených kategorií, mi nebylo odpovězeno.
  Ano, rozumný chlap, který bere život normálně - proč nezamrkat na kolegyni nebo nevyslovit lichotku, bude mít z paragrafů na sexuální obtěžování srandu. BOhužel, ženské jsou v téhle věci v nevýhodě, protože ta, co jsou zletilé, s největší pravděpodobností byly masírovány maminkami, že hodná holka si nestěžuje, nevyvolává rozbroje..... obecně jsou ženské míň agresivnější, pář mají míň testosteronu, to je prachsprostá biochemie..... takže je tu těžko uchopitelná nevýhoda.
  Mimochodem, onehdá tady tři ulice ode mě někdo umlátil holku. Doporučuju přečíst článek na http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2007072301 (emotivní, ne zrovna stylově dokonalý), ale hlavně debatu pod ním. "Co je to za ženskou, co ve třiceti nemá chlapa?" a podobně. Spousta diskutérů jsou relativně rozumní lidi, čtu je už dlouho, ale když přijde na ženské...... ach jo.

  superkarma: 0 30.07.2007, 08:56:18
 30. [1] Anai [*]

  Tak nějak jsem nepochopila, co autorka kritizuje (možná neprávem, moje IQ není moc vysoké ), zda tvůrce pořadu, nebo přístup a "znehodnocení" vážnosti tématu? Jedná se o pořad zábavný a tak se nedá předpokládat nějaká seriozní diskuse, ba právě naopak! Pana Šípa na obrazovce vidím ráda, zatímco "zábavné" pořady např. s panem Novotným nebo Rychlým nemohu vůbec, to je věc individuální a osobní. Já se na to občas (přiznám že zřídka, já koukám od osmi a pak jdu spát ) koukám, ne, že by to byl nějaký zázrak, ale pořád sleduji raději, než prastaré seriály a stokrát opakované české filmy, prý nejoblíbenější mezi diváky, asi jsem divná....

  superkarma: 0 30.07.2007, 08:53:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme