Máte-li ráda malé „dekorativní“ psy, kteří však dovedou ubránit celou rodinnou smečku, potom byste při výběru neměla přehlédnout bišonka! O bišonkovi Edíkovi se pro náš Atlasu psích plemen rozepsala čtenářka AnteaX...

Země původu: Francie / Belgie
Použití: Společenský pes
Klasifikace podle FCI:

  • bišonekSkupina 9. Společenští a doprovodní psi
  • Sekce 1 Bišonci a příbuzná plemena
  • Bez pracovní zkoušky
  • Celý standard FCI: Bišonek (klikni)

Velikost:

Kohoutková výška by neměla překročit 30 cm. Menší velikosti se dává přednost.

Hmotnost: 3 až 5 kg
Průměrně se dožívá: 14 let
Chovatelský klub:

Historie plemene...

Údajně už za vlády Kleopatry existovali předci dnešních bišonků - barbichoni. Hodně podobní psíci jsou například i na sarkofázích z té doby, to jsou ale jen domněnky. Jisté je, že se bišonci objevovali v období renesance v Itálii na panských dvorech. Do Francie se dostali na přelomu 16. a 17. století. Samotný král Jindřich III. z Valois byl velkým obdivovatelem toho plemene. Jeho bišonci ho museli všude doprovázet.

Zlom pro plemeno znamenala francouzské revoluce. Rázem se tito „šlechtičtí psi“ ocitli na ulici, odkázáni sami na sebe. Brzy se proto stali společníky pouličních umělců. Za Napoleona III. si je opět na čas oblíbil dvůr, ale po jeho smrti se bišonci opět z panských kruhů vytratili. Po první světové válce několik nadšenců z Francie a Belgie shromáždilo z válkou zdevastovaných zemí přežívající potomky tohoto plemene a pokusili se vypracovat chovatelský program, díky němuž bišonek získal status ušlechtilého psa!

Vzhled psa a důležité proporce...

bišonek

Malý, veselý a hravý pes. Středně dlouhá tlama. Dlouhá, velmi vlnitá srst, tvarem chlupů připomínající vývrtku; srstí se podobá mongolské koze. Hlava je nesena vysoko a hrdě; tmavé oči mají silný výraz a jejich pohled je živý.

Povaha bišonka...

Hledáte-li malého psa do města a na mazlení, sáhněte po bišonkovi, který byl za tímto účelem přímo vyšlechtěn. Tento pes je veselý a přítulný, čilé povahy a až do vysokého věku hravý. K lidem velice příátelský a ke zvířatům taktéž.

Jak o něj pečovat?

Bišonek jako městský pes je ideálním společníkem i do malých bytů. Nepotřebuje dlouhé procházky, rád se mazlí a je velice učenlivý. Přes to má pohyb rád a rád si hraje - proto bude nejšťastnější v pelíšku plném všemožných psích hraček a v rukou láskyplných, které mají vždy čas na to, pohladit, pomazloit, či pohrát si s pískací kostí.

Zvláštní péči je třeba věnovat pouze srsti - aby zůstala krásně bílá, musí se pravidelně pročesávat a kartáčovat. Chcete-li bišonka vystavovat, je nutné srst také stříhat.

Zkušenosti čtenářky s nickem AnteaX - paničky bišonka Edíka

bisJiž 5 let máme našeho bišonka jménem Edík jako nepostradatelného člena rodiny. Vypadá sice jako plyšová hračka, ale umí skvěle hlídat, hlasitě štěkat a ničeho se nebojí, ani psů 10x větších než je on. Je to prostě velká osobnost, ale zároveň hračička, tajtrlík a mazel. :-) Když vidím jeho bezstarostnost a stále dobrou náladu, nemůžu se neusmívat. :-) Na bišonka přesně platí, že je to antistresový psík! Je to ten nejlepší parťák pro člověka, kterému je někdy smutno a potřebuje svět vidět i z té lepší stránky. :-) Milujeme ho nadevšechno a je samozřejmostí, že s námi tráví i dovolené u moře, které si patřičně užívá. Vzhledem k tomu, že jsme s manželem alergici, nemohli jsme si vybrat lépe, protože bišonek nelíná a doma nám z něj neupadne ani chlup. Náš Edík je prostě poklad. :-)

bis

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama