Zdraví

Plošné očkování proti tuberkulóze padlo, děti budou dříve chráněny proti černému kašli

Zrušení plošného očkování proti tuberkulóze, kterého již není třeba, s sebou přináší pozitivní změny v očkovacím plánu dětí. Mohou tak být dříve chráněny proti černému kašli, pneumokokům a rotavirům. Jaké další změny nastaly?

injection

Po dlouhých odborných diskuzích začal v České republice platit nový očkovací kalendář. Nejvýznamnější změnou je zrušení plošného očkování proti tuberkulóze. K této úpravě vedla především příznivá epidemiologická situace, protože výskyt tuberkulózy u nás patří mezi nejnižší v Evropě. Pro maminky a jejich děti přináší nový kalendář i další důležité změny v očkování, které umožní časnější zahájení očkování proti černému kašli, pneumokokům či rotavirům.

Přestože nový očkovací kalendář začal platit již v listopadu loňského roku, do povědomí maminek se jednotlivé změny v očkování zatím příliš nedostaly.

O jaké změny se tedy jedná?

Díky zrušení povinného plošného očkování proti tuberkulóze se mohlo posunout zahájení očkování hexavakcínou již na 9. týden života dítěte. Hexavakcína chrání děti proti černému kašli, záškrtu, tetanu, žloutence typu B, dětské obrně a infekcím způsobeným bakterií Haemophilus influenzaetypu b. Posun očkování hexavakcínou je důležitý hlavně kvůli zvýšenému výskytu černého kašle v ČR, proti kterému teď děti budou moci být chráněny časněji. Proti černému kašli ale mohou rodiče své miminko také pomáhat chránit hned od narození, pokud se sami nechají naočkovat kombinovanou vakcínou proti černému kašli, záškrtu a tetanu (např. Boostrix). V naprosté většině případů se totiž novorozenec nakazí černým kašlem od nejbližších členů rodiny.

Zrušení plošného očkování proti tuberkulóze by mohlo znamenat i možnost dřívějšího očkování proti pneumokokovým infekcím, které u dětí způsobují řadu onemocnění, nejčastěji záněty středního ucha. Toto očkování je nepovinné, ale nyní je hrazeno ze zdravotního pojištění. Pro očkování proti pneumokokům je možné zvolit vakcínu Synflorix, která pokrývá většinu sérotypů způsobujících invazivní pneumokoková onemocnění u dětí v ČR a zároveň nabízí ochranu proti pneumokokovým zánětům středního ucha. Synflorix je plně hrazen ze zdravotního pojištění a rodiče tudíž nemusí na vakcínu nic doplácet.

Dalším očkováním, které je možné díky novému schématu zahájit dříve, a to již od 6. týdne života dítěte, je očkování proti rotavirovým onemocněním, které zatím není hrazeno ze zdravotního pojištění. Ukazuje se, že s rotaviry se setká téměř každé malé dítě. Toto onemocnění je provázeno intenzivními průjmy, obvykle spojenými se zvracením, a někdy může vést až k dehydrataci. Očkovací látka se podává ústy bez nutnosti vpichu, což je pro děti šetrné. Rozestup mezi jednotlivými dávkami je vždy minimálně čtyři týdny a vyberou-li si rodiče vakcínu Rotarix s dvoudávkovým schématem, může být miminko účinně chráněno před rotavirovou gastroenteritidou již od 10. týdne věku. Obě dávky musejí být podány nejpozději do 24. týdne věku miminka.

Vývoj očkovacích látek směřuje velmi rychle kupředu a umožňuje nám účinně chránit naše děti před onemocněními, na která se dříve umíralo, nebo v rozvojových zemích dodnes umírá. Tento rychlý rozvoj s sebou občas přináší i změny ve schématech očkování, proto se nebojte informovat o možnostech a novinkách v očkování u svého dětského lékaře. Každý lékař je rád, když může nemocem dětí předcházet a nikoli léčit jejich následky. Očkování, ať povinné či nepovinné, v celé řadě případů zůstává jedinou opravdu účinnou možností prevence.

Zdroj: Tisková zpráva

   
31.01.2011 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [15] musilovahana [*]

  Já jsem měla černý kašel se zápalem plic když mi bylo 10 let. Strávila jsem polovinu prázdnin v nemocnici.

  superkarma: 0 26.09.2012, 19:46:07
 2. [14] rak177 [*]

  Jo a jsem pro očkování určitě.

  superkarma: 0 02.02.2011, 16:36:52
 3. [13] rak177 [*]

  átéčko — #2 Přesně,kdejaká haveť z ciziny nakažená sem leze.Nemám je ráda tuhle verbež,jsou špinaví,nakažení,kradou,zabíjejí,znásilňují,neumějí se chovat,místo aby byli rádi,že tu můžou pracovat.Tam u nich by pošli hlady.Jako by jsme svého tady neměli dost.Poslala bych je zpátky prvním vlakem,co tam jede.

  superkarma: 0 02.02.2011, 16:36:15
 4. [12] kutna [*]

  paprika — #4 svatá prostoto, další militantní matka ... Sml23

  superkarma: 0 02.02.2011, 12:37:35
 5. avatar
  [11] pajda [*]

  tady je studie o spalničkách - anglické články jsou samozřejmě průkaznější, ty se dají lehce vygooglit.

  http://www.zuova.cz/informace/smd/smd132.pdf

  superkarma: 0 02.02.2011, 10:50:28
 6. avatar
  [10] pajda [*]

  aurecon — #8 můj syn dostal černý kašel, protože v určitém období bylo módou děti proti černému kašli neočkovat. při určitém procentu neočkované populace opravdu přestává očkování chránit. Pokud jde o statistiky úmrtnosti - teď třeba má problémy tuším Bulharsko, kde očkování zrušili. Pokusím se najít odkaz a vložím ho sem.

  A co se týká sestřenky, onemocněla jako těhotná, o první dítě přišla, druhé je těžce doživotně postižené, protože virus jí v organismu zůstal, byť latentně. O tom se ale odpůrci očkování nešíří...

  superkarma: 0 02.02.2011, 10:29:12
 7. [9] lentilkaD1 [*]

  daddyska — #7 Já taky ne, myslím si, že je to spíš záležitost farmaceutických firem a obchodování se strachem lidí.

  superkarma: 0 01.02.2011, 19:45:01
 8. [8] lentilkaD1 [*]

  pajda — #6Vidíš, tvůj syn dostal černý kašel, i když byl očkovaný. Očkování není všespasné a nechrání stejně dostatečně. Kde jsou statistiky, o kterých mluvíš? Co já vím, tak ve většině zemí Evropy očkování povinné není a žádné epidemie tam nejsou a v klidu si žijou.

  Jak to bylo se sestřenkou? Ona je dostala a pak její syn nebo jak?

  1. na komentář reaguje pajda — #10
  superkarma: 0 01.02.2011, 19:41:34
 9. avatar
  [7] daddyska [*]

  nevěřím žádným očkováním Sml15

  1. na komentář reaguje aurecon — #9
  superkarma: 0 31.01.2011, 19:43:23
 10. avatar
  [6] pajda [*]

  paprika — #4 a statistiku úmrtnosti na spalničky sis prohlídla? Nebo následky zarděnek? Myslím, že sestřenka, která má do smrti ochrnuté dítě jen proto, že se jako dospělá dostala k zarděnkám, má trochu jiný názor.

  A černý kašel? Taky lahůdka - syn je očkovaný, a dostal ho stejně. Týden vysokých horeček a takový kašel, že se neudržel na nohou a z kašle zvracel. Zhubnul 8 kilo za první týden a to měl ATB tři týdny.

  1. na komentář reaguje aurecon — #8
  superkarma: 0 31.01.2011, 19:00:19
 11. [5] Kubatek [*]

  Tak nevím,jen aby se nám TBC nepomstilo návratem!Pohyb cizinců a asociálů je na vzestupu.Ještěže už nebudu mít další děti.

  superkarma: 0 31.01.2011, 17:28:09
 12. [4] paprika [*]

  Já jsem ráda, že se tohle očkování zrušilo. Jen škoda, že jsem ještě před pár lety nezjišťovala ohledně očkování nic a dceru jsem nechala naočkovat. 

  Dnes to vidím tak, že bylo krajně nezodpovědné očkovat už pár denní miminka v  porodnici, když se ani nevědělo, jakou mají ta miminka imunitu. 

  Zrušilo se hlavně proto, protože bylo hrozně moc negativních následků a dokonce i pár úmrtí po tomto očkování.

  Dnes už vím, že očkování nese více negativ než pozitiv. Třeba očkování proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám je opravdový hnus. U hodně dětí se po tomto očkování rozvinul autismus a další lahůdky, ale lékaři vám řeknou, že to není z očkování, nebo třeba řeknou, ale nepřiznají to písemně apod.

  1. na komentář reaguje pajda — #6
  2. na komentář reaguje kutna — #12
  superkarma: 0 31.01.2011, 10:31:52
 13. [3] jastura [*]

  átéčko — #2 to máš pravdu. Známý byl 3 týdny s TBC doma, protože doktor na pohotovosti se rozhodl, že je simulant (byl vzbuzen a dosti dával najevo, že se mu to nelítí). Až ho zrušili na pohotovosti (kam se měl za 2 týdny dostavit na kontrolu) tak ho byla jeho obvoďačka ochotná vyšetřit, nasnímkovat. Když přišly po týdnu výsledky nesměl si jít domů ani pro kartáček. Hlavně, že 3 týdny mohl klidně TBC přenášet. Myslím si, že se časem zase k tomuto očkování rádi vrátíme Sml22

  superkarma: 0 31.01.2011, 10:12:54
 14. avatar
  [2] átéčko [*]

  lidicka — #1 Je to blbost, jezdí k nám pracovat cizinci z rozvojových zemí a přivážejí nemoce, ktré u nás dávno nebyly. Pak vám onemocní dítě a ani Mudr npozná hned TBC.

  1. na komentář reaguje jastura — #3
  2. na komentář reaguje rak177 — #13
  superkarma: 0 31.01.2011, 07:23:26
 15. [1] lidicka [*]

  Nevím, jestli je to správný krok rušit  očkování proti TBC. Sml15

  1. na komentář reaguje átéčko — #2
  superkarma: 0 31.01.2011, 06:39:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme