Rodina

Plodová voda: Počátek života i možné komplikace

emb

Není pochyb o tom, že voda je životodárná tekutina. Ve vodě život vzniká a také se vyvíjí. První měsíce našeho života ještě před narozením také trávíme ve vodě, vodě plodové. Ta poskytuje dokonalé ochranné prostředí pro vyvíjející se plod.

Co je to plodová voda a jak funguje?

Plodová voda je čirá tekutina. V termínu porodu může být zbarvena lehce doběla a v případě, že těhotná žena přenáší, může být barva také nazelenalá. Složení plodové vody ovlivňuje jak matka, tak samotný plod. Obecně se ale uvádí, že z 99 % je tvořena vodou, 0,3 % ve složení zastupuje glukóza a bílkoviny, 0,7 % močoviny, dále kreatinin a minerální látky. V menším množství jsou obsaženy i odloupané buňky z pokožky plodu. Od 12. týdne gestace do ní přechází i moč plodu, který ji od 5. měsíce prokazatelně polyká.

Od čtvrtého měsíce, kdy je plodové vody v poměru k plodu nejvíce, jí začíná ubývat. V termínu porodu je plodové vody 600 až 700 ml, při přenášení těhotenství jí ještě více ubývá. Plodová voda se vyměňuje každých 24 hodin. Obměna plodové vody je velmi rychlá – koncem gravidity se jí za 1 hodinu vymění 50 %.

Její funkce je především ochranná – chrání embryo před otřesy, možnými nárazy do matčina břicha i před vnějším tlakem, protože rovnoměrně rozepíná plodové vejce i děložní svalovinu. Usnadňuje pohyb plodu. Uvádí se také, že hraje důležitou roli pro látkovou výměnu plodu a přispívá k přípravě pro život mimo dělohu matky. Při porodu také odtékající voda zvlhčuje porodní cesty.

V některých případech (zejména při vyšším věku rodičky) může být budoucím maminkám doporučen odběr plodové vody. Při tomto zákroku je odebráno z dělohy malé množství plodové vody. Z tekutiny se získává DNA dítěte, díky němuž mohou být provedené testy, které odhalí některé genetické vady, například Downův syndrom. Z odběru plodové vody je možné také vyčíst případnou infekci nebo zralost plodu.

Možné komplikace

K plodové vodě se váže několik možných komplikací, které mohou v průběhu těhotenství nastat. Patří mezi ně například zvýšené nebo snížené množství plodové vody, zkalení, předčasný odtok, vdechnutí.

Nedostatek, přebytek

embVětší množství vody poznáte na první pohled podle zvětšeného, kulovitého břicha. Déle se projevuje obtížnou pohyblivostí, bolestmi v břiše, únavou, dušností, otoky dolních končetin, pohyby plodu nejsou takřka cítit a srdeční ozvy jsou špatně slyšitelné. Příčinou může být buď zvýšená tvorba, nebo porucha vstřebávání.

Hydramnion, jak se zvýšené množství plodové vody odborně nazývá, se ale obvykle vyvíjí pomalu a vyskytuje se většinou ke konci těhotenství. Těhotná žena se na zvětšený objem dělohy adaptuje. Těhotenství však často končí předčasným odtokem plodové vody, o kterém si ještě povíme níže.

Pokud se v plodovém vejci nachází méně než 500 mililitrů plodové vody, hovoříme o sníženém množství plodové vody. To se projeví většinou až ke konci těhotenství. Plod je dobře hmatatelný a pohyby bolestivé. Snížené množství plodové vody často doprovází bolestivější kontrakce při porodu.

Malé množství tekutiny způsobuje, že má plod pro svůj vývoj omezený a často nedostatečný prostor, což se v důsledku projeví poruchami držení, plodu vrozenou luxací (vykloubením) kyčelních kloubů, vadami páteře a končetin.

Předčasný odtok

K předčasnému odtoku plodové vody (před začátkem porodu) dochází asi u 10 % těhotenství. Odtok plodové vody bývá jasným znamením začínajícího porodu, k němuž dojde s nejvyšší pravděpodobností do 24 hodin. Plodová voda odtéká v různých intenzitách. Pokud má žena jakékoliv podezření na odtok plodové vody, je dobré přinést ke gynekologickému vyšetření i vzorek tekutiny zachycený do vložky. Lékař je schopen za použití speciálního činidla identifikovat, zda se skutečně jedná o plodovou vodu, či nikoliv.

V případě, že se odtok plodové vody potvrdí, musí být těhotná žena neprodleně hospitalizována a podle pokročilosti těhotenství se určí další postup. Do 36. týdnů se lékaři budou snažit těhotenství co nejdéle udržet, přičemž jsou také podávána antibiotika, aby nedošlo k zánětu. Po 36. týdnu však rozhodne následujících 24 hodin. Pokud žena nezačne rodit sama, obvykle je porod uměle vyvolán.

Zkalení plodové vody

Podle barvy plodové vody můžeme odhadovat také stav plodu. Jak již bylo řečeno, barva plodové vody by měla být čirá, v období termínu porodu i mléčně zbarvená. Po termínu může být i nazelenalá, toto zbarvení způsobuje smolka (stolice plodu). Smolka obvykle odchází z těla matky při první stolici po porodu, ale někdy také dochází k promísení smolky a plodové vody, což se projeví právě zeleným zabarvením, dochází k tomu zvlášť tehdy, je-li plod ve stresu. Zelená plodová voda může být také známkou infekce plodu, placenty, plodových blan, nebo že plod trpí nedostatkem kyslíku, což může vést až k trvalému poškození mozku. Pokud z ženy začne odtékat zelená plodová voda, je nezbytné okamžitě vyrazit do nemocnice.

Matka i plod bývají v případě zkalení plodové vody pod zvýšeným dozorem až do konce porodu, který bývá v tomto případě častěji ukončen operací.

Vdechnutí plodové vody

Plodová voda je v plicích plodu v určitém množství přítomna. Někdy, zvlášť pokud plod během porodu trpí nedostatkem kyslíku, začne intenzivněji vdechovat, a tak se může stát, že vdechne větší množství plodové vody. A to vadí v případě, že je plodová voda zkalená. Pak musí být dítěti po narození poskytnuta antibiotika, aby nedošlo k infekci, kyslík a případně i další léčba. Bohužel někdy dojde i na resuscitaci nebo úmrtí. Projeví-li se známky nedostatku kyslíku, je nutné porod ukončit císařským řezem.

Byla jste na odběrech plodové vody? Měla jste někdy s plodovou vodou potíže?

   
03.07.2009 - Těhotenství a porod - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [15] faustyna [*]

  Já na plodovce byla a nikdy bych si neriskla nejít. Problémy přišly, měla jsem tvrdnutí břicha, poslali mne do nemocnice, dali mi magnézium v kapačce, ale poctivě jsem ležela a byla hodná a miminko už je na světě. Ale kámoška to riskla a nešla, miminko má také a zdravé. Je to na každým, jak se rozhodne a nikoho nesoudím.Sml49

  superkarma: 0 20.07.2009, 00:14:19
 2. [14] madam [*]

  Na odběrech plodové vody jsem nebyla. Ale kdyby mně to doporučil lékař,nezaváhala bych ani chvilku.Sml16

  superkarma: 1 19.07.2009, 20:15:23
 3. [13] Kameika [*]

  Naštěstí jsem byla mladá a v rodině jsme neměli předpoklad k postižení dítěte. Ale sestra mého muže  musela jít kvůli věku bylo jí 37 a u nich v rodině má další sestra syna s downovým syndromem.

  superkarma: 0 18.07.2009, 18:11:45
 4. avatar
  [12] sjuu [*]

  paprika — #11 někdo je více v klidu když ví, že čeká zdravé dítě, než riziko potratu.

  Pro mě by to bylo zásadní, pokud bych věděla, že čekám postižené dítě. Tobě je to asi jedno Sml16

  superkarma: 1 06.07.2009, 18:19:17
 5. [11] paprika [*]

  ToraToraTora — #8 Cože? Ty jsi měla pravděpodobnost 1:3500 a šla jsi na odběr? Nic proti tobě, ale je trochu divné podstoupit odběr, kdy hrozí 35x větší riziko potratu než postiženého dítěte.

  blesksoft — #1 Teda, a to bys chtěla, aby šla na AMC každá? Já ji odmítla, nenervovala jsem se aspoň a byla jsem v klidu. Však riziko potratu po AMC je 1 %,  a nepřežila bych, kdybych zrovna já byla to jedno procento.

  1. na komentář reaguje sjuu — #12
  superkarma: 0 05.07.2009, 07:38:32
 6. avatar
  [10] fialinka [*]

  blesksoft — #1 no, u tebe to nic nebylo, ale zhruba jedna ženská ze sta kvůli tomu může o mimčo přijít. To rozhodně není až tak málo, takže taky bych se tam nehnala, pokud by to nebylo fakt nutné...

  superkarma: 0 04.07.2009, 15:17:51
 7. avatar
  [9] Sapita [*]

  ToraToraTora — #8 Pavla_b — #7 ale vždy´T jo, já neříkám, že je to kdovíjaká paráda, a čekání byla hrůza... větší, než odběr samotnýSml22

  superkarma: 0 04.07.2009, 09:44:06
 8. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  Pavla_b — #7 Sapita — #6 Mám ji za sebou u dvou ze třech dětí, všechno v pořádku, jen tak z dobrého rozmaru bych tam nešla ani sjetá. Dodnes si pamatuji ty pocity, tři dny jsem ležela jak lemra a jen brečela a brečela, pak tři týdny čekala na blbý papír, který rozhodoval o všem. Hnus. Kůli pravděpodobnosti 1:3500 jsem si prošla peklem

  1. na komentář reaguje Sapita — #9
  2. na komentář reaguje paprika — #11
  superkarma: 0 03.07.2009, 13:26:04
 9. [7] Pavla_b [*]

  Sapita — #6 neříkám bránit se, ale pokud ji na genetice nedoporučí, tak bych tam jen tak z vlastního rozmaru teda nešla..Taky ji mám za sebou.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #8
  2. na komentář reaguje Sapita — #9
  superkarma: 0 03.07.2009, 13:23:10
 10. avatar
  [6] Sapita [*]

  Pavla_b — #5 ano, uvádí, ale uvádí se také, že u toho půl procenta nelze roklíčovat, který ten potrat byl způsoben AMC a který by nastal spontánně také.... Mám ji u prvního dítěte za sebou, fakt nic hrozného, u drouhého nebylo potřeba a pokud se definitivně rozhodneme pro třetí mimčo, tak se jí bránit taky nebudu...

  1. na komentář reaguje Pavla_b — #7
  2. na komentář reaguje ToraToraTora — #8
  superkarma: 0 03.07.2009, 13:14:59
 11. [5] Pavla_b [*]

  ToraToraTora — #4 přesně tak, uvádí se 0,5% riziko potratu, takže zase taková úplná sranda to není.. je fakt, že je nutné pak dodržovat opravdu klid a dva dny raději opravdu jen a jen ležet a pak 14 dní klidový režim

  1. na komentář reaguje Sapita — #6
  superkarma: 0 03.07.2009, 13:05:58
 12. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  000444 — #2 Pokud k tomu nebude indikace, tak se o to neder. Nic moc super to není,  a určitá rizika tam také vznikají.

  1. na komentář reaguje Pavla_b — #5
  superkarma: 0 03.07.2009, 12:24:40
 13. [3] Pavla_b [*]

  Na odběru jsem byla, žádné komplikace nenastaly  a výsledky byly  v pořádku.Sml67

  superkarma: 0 03.07.2009, 10:35:44
 14. [2] 000444 [*]

  na odběrech jsem nebyla ale pokud budu čekat druhé dítě,určitě si zajdu.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #4
  superkarma: 0 03.07.2009, 08:46:06
 15. avatar
  [1] blesksoft [*]

  Byla jsem na odběrech a vůbec nic to nebylo. Všechno jsem sledovala na monitoru ultrazvuku a jehla se vůbec k mimču nedostala. Podle mého názoru je to vyšetření , které by se nemělo odmítat.

  1. na komentář reaguje fialinka — #10
  2. na komentář reaguje paprika — #11
  superkarma: 0 03.07.2009, 08:18:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme