k

Podle údajů ortopedů má na nějaký způsob plochou nohu až 80 % lidí. Platfus jako medvěd je ovšem velice nepříjemný model. Ploché nohy lze v určitých formách léčit.

Leonardo da Vinci svého času napsal: „Noha je umělecký výtvor složený ze 26 kostí, 107 vazů a 19 svalů“. Hezké, že? Ovšem ne každá noha je bohužel oním uměleckým výtvorem.

A teď nemám na mysli fakt, že někdo má nohy ptačí, a jiný jako Poborský. To je zpravidla genetika.

Za ploché nohy, jinými slovy platfus, si ale můžeme nejčastěji sami

Příčinou bývá, jak jsem zjistila obtelefonováváním různých odborníků přes chodidla, povolení vaziva mezi kůstkami nohy a krátkými svaly nohy.

Můžete mít tři druhy ploché nohy.

Lékaři hovoří o „stupních plochonoží“

  • I. stupeň: dochází k plochosti pouze při zatížení. Není-li noha zatěžována, má její klenba normální tvar.
  • II. stupeň: plochá noha je patrná i na odlehčeném chodidle, ale dá se pasivně srovnat do normálního tvaru...
  • III. stupeň: Noha je tak deformována při i bez zatížení, že se už nedá vyrovnat nijak.

Jak vzniká platfus?

 

MUDr. Karel Zahálka, ortopedická ambulance, nemocnice v Motole.

 „V dětství je to nadměrné zatížení a nesprávné držení, hlavně díky podcenění kvalitní obuvi. V dospělém věku je to hlavně přetěžování  a nadváha. Významný je i vliv nezdravé módní obuvi. Tady bych oddělil poúrazové stavy hlavně po zlomeninách patní kosti, kostí nártu a záprstních kostí...

Mezi první příznaky patří po zátěži delší chůzí a stání otoky a pocit těžkých nohou, někdy pálení až trnutí nohou, nebo naopak pocit chladu. Pak přijdou na řadu bolesti kolem vazů nožní klenby od paty až do prstů. Větší bolesti následují s rozvojem otlaků na ploše a vývojem „kuřích ok“.

Diagnostika ploché nohy je jednoduchá. Po vyloučení úrazu či zánětu proběhne pomocí plantoskopu nebo plantografu. Takto se vytvoří vlastně otisky plochy nohou při různých zátěžích i bez zátěže.“

Nechcete mít ploché nohy?

Udělejte jim dobře!

Po náročném dni se jim máme věnovat. Například koupelemi s přísadou léčivé soli. Po ní chodidla vysušíme, namasírujeme a ošetříme výživným krémem na nohy, chladivým gelem.

Výborné jsou přípravky s přísadou tea tree. Tvrdší kůži odstraníme jemně pemzou. Nezapomeňme nohy důkladně vysušit, protože vlhké prostředí dává šanci plísním

Boty, botičky…

Při nošení vysokých podpatků nohy kloužou dopředu, a tím se mačkají prsty. Tento pohyb se opakuje po celý den a dochází tak k tvrdnutí kůže, vzniku kuřích ok. Pak také vznikají takzvané kladívkové prsty, kdy kloub zůstává ohnutý.

Vysoké podpatky posunují naše těžiště dopředu a páteř dělá, co může, a ohýbá se zase dozadu. Aby žena udržela stabilitu, musí při chůzi mírně pokrčit kolena a podsadit pánev. Tím mění výšku těžiště. Tím ochabují svaly, které udržují pánev ve správné poloze, a chůze je kolébavá. Vyrovnat ji dá velkou práci, namáhá se především oblast křížokyčelních kloubů a krční obratle.

Cvičení na ploché nohy

Dobré je drbání“ holeně opačnou nohou. Také zdvíhání prstů, sepnutí chodidel proti sobě a jejich přitahování k tělu, skrčování a propínání prstů i celé klenby, sbírání předmětů a jejich uchopování a předávání, psaní tužkou na papír, výpony z plných chodidel na špičky, chůze po vnitřní a vnější hraně chodidla, přenášení váhy z celého chodidla na špičky do přepadu a vestoje střídání postavení nohou na patě a špičkách.

s

Reklama