Přijel na mopedu, za jízdy popadl jednou rukou dítě, přidal plyn a odfrčel neznámo kam. To nebyl popis únosu z akčního filmu, ale realita, která je celkem běžně k vidění na řeckých ostrovech. Předpisy tam rozhodně nikdo neřeší

ilustrační foto

Když nás na dovolené v Řecku rozváželi do jednotlivých hotelů a penzionů, měl náš delegát přednášku. Nejen o pozoruhodnostech ostrova, výletech a zákazu házení toaletního papíru do záchodu, ale i o dopravních předpisech. Správně předpokládal, že si někteří z nás půjčí auto, skútr či jiné přibližovalo za účelem prozkoumání ostrova na vlastní pěst.

Takřka pyšně nám oznámil, že na rozdíl od jiných řeckých ostrovů je na Zakynthosu výjimečně malá úmrtnost v dopravě, neboť se tady smí jezdit pouze padesátkou mimo obec a třicítkou v obci. „Všimněte si malého množství „kapliček“ u silnic, které jsou připomínkou smrtelných nehod.“ Právě jsme míjeli přehlednou křižovatku, kde byly rovnou dvě.

Kladl nám na srdce: „Na skútrech a čtyřkolkách musíte mít helmu, v autě pásy a jezdit tak, abyste se nedostali do konfliktu se zákonem, neboť místní policisté jsou velmi přísní. Jedinou úlevou proti Česku je to, že nemusíte svítit. Až kolem devatenácté hodiny večer, kdy se začíná pomalu smrákat.“

Povídali, že mu hráli. Po zkušenostech ze Samosu víme, že Řekové na předpisy totálně „kašlou“a jezdí (s prominutím) jako prasata. Jako by neměli úctu k životu nejen svému, ale ani svých dětí.

Předjíždění v zatáčkách, či na dvojité plné čáře už mě ani nepřekvapilo, ale doslova mě šokovalo cestování s dětmi.

Naprosto běžně vidíte úkaz popsaný v úvodu, malinké děti na klíně spolujezdce, ale i řidiče v autě, batole mezi rodiči na motorce, či před sebou na sedadle. O nějaké helmě či pásech nemůže být ani řeč. A svícení? Pravda nesvítí ve dne, ale zhusta ani večer.

Policisté buď spí, nebo dělají, že nic nevidí. Nebo ještě lépe, vy nevidíte je. To by díky pokutám museli být nejbohatší institucí na ostrově.

Ano, můžete si říct: „Václave, u nás na vsi je jiná morálka…“ ale tohle je hodně silné kafe. Vždycky jsem si vzpomněla na drsné klipy Filipa Renče a říkala jsem si, že by se měly promítat i tady.

To by koukali, jak málo stačí k tomu, aby u silnice stál další pomníček.

Reklama