.

Plná čára není zeď aneb Jak se jezdí v Řecku

Cestování

Plná čára není zeď aneb Jak se jezdí v Řecku

Přijel na mopedu, za jízdy popadl jednou rukou dítě, přidal plyn a odfrčel neznámo kam. To nebyl popis únosu z akčního filmu, ale realita, která je celkem běžně k vidění na řeckých ostrovech. Předpisy tam rozhodně nikdo neřeší

ilustrační foto

Když nás na dovolené v Řecku rozváželi do jednotlivých hotelů a penzionů, měl náš delegát přednášku. Nejen o pozoruhodnostech ostrova, výletech a zákazu házení toaletního papíru do záchodu, ale i o dopravních předpisech. Správně předpokládal, že si někteří z nás půjčí auto, skútr či jiné přibližovalo za účelem prozkoumání ostrova na vlastní pěst.

Takřka pyšně nám oznámil, že na rozdíl od jiných řeckých ostrovů je na Zakynthosu výjimečně malá úmrtnost v dopravě, neboť se tady smí jezdit pouze padesátkou mimo obec a třicítkou v obci. „Všimněte si malého množství „kapliček“ u silnic, které jsou připomínkou smrtelných nehod.“ Právě jsme míjeli přehlednou křižovatku, kde byly rovnou dvě.

Kladl nám na srdce: „Na skútrech a čtyřkolkách musíte mít helmu, v autě pásy a jezdit tak, abyste se nedostali do konfliktu se zákonem, neboť místní policisté jsou velmi přísní. Jedinou úlevou proti Česku je to, že nemusíte svítit. Až kolem devatenácté hodiny večer, kdy se začíná pomalu smrákat.“

Povídali, že mu hráli. Po zkušenostech ze Samosu víme, že Řekové na předpisy totálně „kašlou“a jezdí (s prominutím) jako prasata. Jako by neměli úctu k životu nejen svému, ale ani svých dětí.

Předjíždění v zatáčkách, či na dvojité plné čáře už mě ani nepřekvapilo, ale doslova mě šokovalo cestování s dětmi.

Naprosto běžně vidíte úkaz popsaný v úvodu, malinké děti na klíně spolujezdce, ale i řidiče v autě, batole mezi rodiči na motorce, či před sebou na sedadle. O nějaké helmě či pásech nemůže být ani řeč. A svícení? Pravda nesvítí ve dne, ale zhusta ani večer.

Policisté buď spí, nebo dělají, že nic nevidí. Nebo ještě lépe, vy nevidíte je. To by díky pokutám museli být nejbohatší institucí na ostrově.

Ano, můžete si říct: „Václave, u nás na vsi je jiná morálka…“ ale tohle je hodně silné kafe. Vždycky jsem si vzpomněla na drsné klipy Filipa Renče a říkala jsem si, že by se měly promítat i tady.

To by koukali, jak málo stačí k tomu, aby u silnice stál další pomníček.

   
26.08.2013 - Středomoří - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [8] martenka [*]

  Zřejmě mi o tomto nebo podobném článku vyprávěl kolega, který se teď vrátil z Lefkady. Prý: "Řekové jsou prý prsata, jezdí přes dvojtou čáru. Ale ona po celé Lefkádě ani jiná není." Sml30 naopak si teda pochvaloval, jak to byla mnohem příjemnější doprava než ta pražská ;)

  superkarma: 0 03.07.2014, 15:42:52
 2. [7] karolina78 [*]

  Tak to je docela chaos. Někdy si stěžuji, jak je to u nás, ale vím, že je to i horší, i přesto bych uvítala dopravní značky ve větším množství.

  superkarma: 0 30.04.2014, 09:11:09
 3. [6] karfice [*]

  My už taky v Řecku letos byli a je to úplně stejné jak popisuješ.

  superkarma: 0 13.09.2013, 12:03:13
 4. avatar
  [5] LudPa [*]

  Letos jsme byli na ostrovech po 8. Plně souhlasím se všemi komentáři, s článkem ne.

  superkarma: 0 05.09.2013, 14:30:15
 5. avatar
  [4] blankat [*]

  Obdivuju řidiče autobusu, jak se šikovně na milimetr vyhýbají autum a motorkám a bravurně zvládají prujezd i nejužšími uličkami. Bydlím tady na Rodosu 2 roky a je pravda, že dodnes, když třeba vedu vnučku do školy, se  podivuji matce  či otci kteří na motorce vezou jedno dítě před sebou a druhé vzadu, ale  nevím o žádné nehodě. Náš soused veze děti 3, 4 letá uplně vpředu , za ní 9 letý kluk, pak tatínek a vzadu 11 syn. Sama se moc divím, že opravdu tu nehody nejsou.Spíš se všichni bojí cizincu, kteří jezdí na motorkách a notokárách jako dábli.Ale , jak se říká jiná země jiný mrav.Sml80

  superkarma: 0 26.08.2013, 11:38:01
 6. avatar
  [3] Suzanne [*]

  kareta — #1 můj muž tomu říká ohleduplný chaos. To samé je ve Francii či v Itálii. Jezdím tam ráda, obzvlášť na motorce, jejich způsob ježdění mi naprosto vyhovuje. Oni jsou totiž daleko pozornější, jsou víc ve střehu a jsou velmi ohleduplní. Jak je tam ten bordel na silnici, tak se pouští, dávají bacha, registrují jeden druhého. To mi u nás pak po dovolené trochu chybí.

  superkarma: 0 26.08.2013, 09:20:37
 7. [2] Dana Haklová [*]

  kareta — #1 Je pravda, že se umí bravurně pohybovat úzkými uličkami, aniž by si odřeli vozidloSml30

  superkarma: 0 26.08.2013, 09:00:26
 8. avatar
  [1] kareta [*]

  Mi teda připadá, že řekové jezdí velmi bezpečně, i když svižně. Pravda, helmu jsme skutečně snad nikdy na nikom neviděla, kromě turistůSml30

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #2
  2. na komentář reaguje Suzanne — #3
  superkarma: 0 26.08.2013, 07:42:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme