Zdraví

Plíseň nohou, co o ní víte?


Průzkumy ukazují, že skoro každého třetího Čecha svědí nohy. Co to způsobuje? Odhaduje se, že skoro 30 % dospělé populace je postiženo plísněmi (mykózou) nohou. Plíseň nohou je tedy velmi rozšířená – a přesto raději zamlčovaná. Kdo by se také podobnými problémy chlubil, že?  

Jenže tajnůstkářství je zbytečné a může být i škodlivé! Plíseň nohou může postihnout každého bez výjimky – nesouvisí totiž vždy pouze s hygienou. Zanedbání léčby jen umožní plísni, aby zachvátila větší části nohy, nehty nebo i jiné části těla. Neléčenou plíseň je možno poměrně lehce zanést třeba do třísel. Infekce plísní nohou by proto měla být léčena co nejdříve!

 

Kdo je nejohroženější?

Jak již bylo řečeno, plíseň nohou může postihnout prakticky každého. Existují ale samozřejmě rizikové skupiny, u kterých je náchylnost k této infekci vyšší. Náchylnější jsou zejména běžci, fotbalisté nebo plavci. Ale také starší lidé, lidé s cukrovkou nebo postižením oběhového systému. Lidé pracující po delší dobu v uzavřené neprodyšné obuvi např. v zemědělství, na stavbách, v těžkých provozech, v armádě apod. Smutné je, že přibližně dvě třetiny postižených lidí se neléčí vůbec nebo jen částečně. A pouze někteří pacienti vědí, že v případě plísní nohou se jedná o infekční onemocnění, které se bez léčení neobejde. Patříte-li do některé z níže uvedených skupin, měli byste dbát zvýšené opatrnosti.

 

Co je vlastně plíseň nohou a jak k ní můžete přijít?

Plíseň nohou je většinou způsobena „dermatofyty“, což jsou houbovité mikroorganismy vyskytující se ve vrchních vrstvách pokožky. Při chůzi naboso, ale také například při praní „infikovaných“ ponožek v pračce, dochází k jejich rozptýlení – tak se mohou přenést na další členy domácnosti nebo jiné lidi. I když ne každý člověk se nakazí, riziko nákazy stoupá v případě zhrubělé nebo změkčené pokožky, neboť zde se mikroorganismy snadněji usídlí.

 

Jak plíseň nohou rozpoznat?

Plíseň začíná většinou mezi prsty a provází ji především svědění. Dalšími příznaky je pálení, zarudnutí, bílá oteklá místa a šupinky pokožky. V některých případech však tyto obtěžující příznaky chybí – svědění pak bývá sotva bráno vážně.

 

Jak plíseň léčit?

V zásadě každé onemocnění plísní nohou se má začít léčit co nejdříve. Začít můžete i sami. Dlouhé čekání dává plísním možnost napadení větších částí nohy, nehtů nebo dokonce ostatních částí těla. Především infekce nehtů vyžadují často větší léčební úsilí.

 

Důležité při léčení plísňových infekcí je nepřerušovat léčbu příliš brzy. Důkladné léčení plísní nohou trvá tři až čtyři týdny. Pouze tak je zabezpečeno, že se plísně plně odstraní z pokožky. Předčasné ukončení léčení zvyšuje riziko opětovné infekce, protože buď část plísní přežije, nebo se neúplně uzdravená pokožka stane vstupní branou pro novou plísňovou infekci.


Účinný lék proti plísním (antimykotikum) zpravidla stačí na to, aby se postižený během několika týdnů trvale zbavil infekce plísní nohou. Jednou z možností je použití přípravků Canesten®, které rychle zastaví svědění. Díky své vysoké účinnosti proti plísni nohou, napomáhají k rychlému zotavení a uzdravení pokožky.

 

Canesten®  znamená důkladnou léčbu plísní nohou.

 

Canesten® krém je nejpoužívanější forma antimykotika pro léčbu plísní nohou.

 

Canesten® roztok je vhodný pro léčbu plísní v okolí nehtu, na mokvající a ochlupené části těla.

 

Canesten® pudr je vhodný pro léčbu plísní v oblasti třísel, podpaží na menší mokvající ložiska, nebo do míst vlhké zapářky.

 

Přípravky Canesten® můžete dostat i bez receptu v lékárně, umožňuje důkladnou samoléčbu plísní nohou. Jejich léčivá látka pronikne hluboko do léčené oblasti kůže, zabrání růstu plísně a zničí ji.


Kdy za doktorem?
Pokud svědění, pálení, zarudnutí po desetidenní léčbě nadále přetrvávají, pokud po více než týdnu od začátku léčby dochází k tvorbě šupinek, pokud se i na jiných částech těla, například v tříslech, objeví příznaky svědění nebo olupování, je potřeba navštívit lékaře. Stejně tak byste měli navštívit doktora, trpíte-li cukrovkou, máte-li potíže s prokrvením dolních končetin nebo oslabenou imunitu.

 

Canesten je vysoce účinný proti:

1.   plísním

2.   mikrobům

3.   bakteriím

Canesten. Trojí účinek proti plísním nohou!

 

Setkala jste se někdy s plísní nohou? Léčila jste ji sama, nebo jste šla k lékaři? Máte nějaké zkušenosti s přípravky Canesten®?

 

 

Více o přípravku najdete na www.canesten.cz

Canesten krém, Canesten roztok a Canesten pudr jsou léky k zevnímu použití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Obsahuje účinnou látku clotrimazolum.

   
27.05.2008 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Lilinka [*]

  kominice: Pořiď mu ponožky se stříbrem a budeš mí pokoj

  superkarma: 0 28.05.2008, 11:54:43
 2. avatar
  [13] idiska [*]

  kareta: nemusí tomu tak být vždycky...někomu prostě smrdí nohy i bez plísně...ale taky z bot, když nejsou moc kvalitní

  kominice: tak na "voňavé" nožky je dobrá dubová kůra...bud uvařit a namáčet, nebo koupíš v lékárně i gel u dubové kůry...je proti pocení nohou, z čehož je vlastně i ten odér, že

  superkarma: 0 27.05.2008, 21:05:16
 3. avatar
  [12] Lilinka [*]

  kominice: kareta: Ne vždy.

  superkarma: 0 27.05.2008, 18:04:45
 4. avatar
  [11] kareta [*]

  kominice: smrdící nohy bývají plísní

  superkarma: 0 27.05.2008, 17:50:36
 5. avatar
  [10] kominice [*]

  átéčko: Fakt pomáhá na páchnoucí hňápy? Jestli to máš vyzkoušené tak jdu do toho. Za synkem se kolikrát line odér že by se za něj nemusel stydět ani dobře uleželej romadur

  superkarma: 0 27.05.2008, 15:56:45
 6. [9] libuno [*]

  Trpím tím od mládí.Vždy se mi podaří plíseň vyléčit,ale po delší době se opět vrátí.Používala jsem canesten,dnes Lamisil.Přes léto je to lepší,ale jakmile v chladných dnech natáhnu silonové ponožky,je problém opět na světě.Používám také spray. Neznám nikoho,kdo by se plísně zbavil dočista. Přestože peru celé 4členné rodině, nikdo tento problém nemá. Ani z vany!

  superkarma: 0 27.05.2008, 15:15:00
 7. [7] gentiana [*]

  (1) setkala
  (2) léčila
  (3) mám, nic moc. Nejlíp zabírá Sporanox

  superkarma: 0 27.05.2008, 12:24:10
 8. [6] maajaa65 [*]

  Rára: Já se zrovna v neděli promenádovala po bazenu bosa, protože jsem zapomněla žabky doma, a první co mne napadlo, co si asi odtud přitáhnu....

  superkarma: 0 27.05.2008, 12:18:40
 9. avatar
  [5] Meander [*]

  Nesetkala. Neléčila. Mám.

  superkarma: 0 27.05.2008, 11:35:14
 10. avatar
  [4] átéčko [*]

  Je to pravda, že je to reklamní článek, ale když někomu doporučím canesten, že opravdu nemá jen suchou kůži, že je to plíseň, nebo když jinému praskají paty, dalším u zase smrdí a myslí že s tím nejde nic dělat, a ještě navíc se urazí doporučuji číst i tyto články
  Canesten je fakt dobrý

  superkarma: 0 27.05.2008, 10:59:19
 11. [3] Rára [*]

  rozina: Já jsem úplně říčná z podlahy když jdu do bazénu. Vidím všude plíseň . Tak nosím žabky a sundávám je když nakračuju do vody

  superkarma: 0 27.05.2008, 09:23:31
 12. [2] rozina [*]

  Evinko Fli- tak se tu nezlob. Ani nevíš jaké to je mít takový problém. Já chytla plíseň v lázních. Jo souhlasíš- někteří lidé jsou čuňátka !!! Páčko a hezký den Rozárka

  superkarma: 0 27.05.2008, 09:15:03
 13. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  A dalsi reklama...... Tady neni fakt co cist.

  superkarma: 0 27.05.2008, 00:46:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme