Je to trochu ošemetné téma, ale zplesnivět nemusejí jenom staré potraviny. Plíseň – mykózu – můžeme s úspěchem pěstovat i na našich nohách! Lidské kůže patří k nejsložitějším orgánům našeho těla. Odehrává se v ní řada biologických pochodů. Bohužel si jich málo všímáme a příznaky kožních nemocí často přehlížíme.

Současná medicína zná na dva tisíce kožních chorob. Přesto si téměř každý z nás myslí, že právě jeho žádná nemůže potkat. Ale opak je pravdou. Až 20 % pacientů, kteří přicházejí do ordinací praktických lékařů, má nemocnou právě kůži. Nejčastěji jde o plíseň, která se v blížícím období vysokých uzavřených bot vyskytuje zejména na chodidlech, v meziprstí a na ploskách.

Mohou za ni různé kvasinkové houby. „Rostou“ na naší kůži docela běžně, ale je-li zapařená, množí se a stávají se nebezpečné. Navíc je pokožka na nohou uzavřených na dlouho do teplých neprodyšných kozaček, holínek nebo takzvaných bagančat a koní stejně jako noha sportovce v teniskách vystavena velké zátěži. Proti neustálému napětí násobenému velkým třením je pak kůže dočista bezbranná. 

Stud musí jít stranou
Hodně lidí zpočátku ani nezpozoruje, že jejich nohy onemocněly mykózou. Oteklou kůži na okraji nehtů, drobné bílé skvrnky hlavně na okraji nehtu palce, svědění či pálení mezi prsty, změny barvy kůže nebo její nadměrné olupování, drobné puchýřky na chodidle – to všechno považují za cosi běžné, co čas od času postihne každého.

A když pak po čase zjistí, že obyčejné kuří oko nebo „běžně“ popraskaná kůže na patách nebyla úplně normální, stydí se jít k lékaři a přiznat, že mají plíseň na nohou. V lékárně tedy zakoupí mast a snaží se problému zbavit sami. Jenže taková léčba bývá zdlouhavá a nepříjemná. Znamená to totiž chodit několik měsíců s ovázanými prsty. A to vše s nejistým výsledkem. Chceme-li tedy mít nohy zase v pořádku, měli bychom odhodit stud a zajít k lékaři (vyšetření trvá jen asi pět minut).

Houby však působí mnoho nepříjemností i lidem, kteří o své nohy úzkostlivě pečují. Často upozorňují na jiná, závažnější onemocnění. Navíc jsou plísně infekční a snadno se roznášejí po celém těle, a to dokonce z člověka na člověka.

Útočná onychnomykóza
Pokud se plísně na nohou včas neléčí, napadají obvykle po čase i nehty. Onychnomykózou – jak se houbovému onemocnění nehtů říká – trpí až 23 % Evropanů. Většinou ji způsobuje skupina hub zvaná dermatofyty. Zpočátku vyhlížejí nevinně a projevují se drobnými bílými skvrnkami či puchýřky na kraji nehtu. Postupně jím však pronikají, nehet zesiluje, mění barvu a nakonec se drolí a vypadává ze svého lůžka. Docela obyčejné navlékání ponožek, obouvání bot či chůze se pak stává hororem.

Nejlepší způsob léčby je takzvaná pulzní terapie. Spočívá v polykání tablet (antimykotik) přesně podle stanoveného rozvrhu pro jednotlivá období. První úspěchy se však dostaví až po šesti měsících a úplné vyléčení není možné očekávat dřív než po roce.

Nejlépe neúměrnému bujení hub předejdeme pravidelnou péčí o nohy i obuv. Velice důležité je denní mytí nohou. Každý v domácnosti by při tom měl mít samostatný ručník určený pro nohy. Ty bychom stejně jako boty měli pravidelně ošetřovat přípravkem obsahujícím mykonazol, látku, která působí proti většině kvasinek, plísní i proti některým bakteriím. A ještě jedna rada. Častěji si kupujte nové přezůvky a na návštěvách se nenavlékejte do cizích pantoflů!

Znáte zdravotní stav svých nohou? Chodíte pravidelně na pedikúru? Lakujete si nehty, i když mají nepřirozenou barvu a povrch? Už jste se někdy léčila s mykózou?

Reklama