Naše babičky nechodily do parfumerie, když chtěly něco udělat pro svou pleť. Stačilo otevřít spíž nebo vyběhnout do zahrady. Měly bychom to dělat také tak, nebo našim zhýčkaným tvářičkám tahle přírodní péče spíš uškodí? A jsme vůbec ochotné to dělat? Mixovat, drtit, spařovat… je to přece jen složitější než otevřít tubu s přípravkem.

Zkusila jsem si na tři „tradiční“ pleťové masky pořádně posvítit s pomocí dermatoložky MUDr. Karolíny Kykalové z Ústavu estetické medicíny v Praze. Její dobrozdání vyznívají celkem příznivě, stejně mám ale podezření, že při svém životním tempu nakonec přece jen skončím v té parfumerii... Některá z vás, která má to štěstí a tráví léto na chalupě, by ale následující recepty vyzkoušet mohla. Podejte nám pak o tom zprávu! :-)

 

Osvěžující maska z ovesných vloček a máty pro podrážděnou a citlivou pleť:

4 lžíce jemně mletých ovesných vloček, 50 ml horké vody, 1 lžíce umytých a nakrájených čerstvých listů máty

Smíchejte horkou vodu s vločkami, přidejte mátu a nechte několik minut odstát. Naneste na omytou pleť. Nechte působit 20 minut, pak opláchněte teplou vodou.

K čemu je oves: Ovesné vločky jsou bohaté na vitamin E, který výborně hydratuje. Obsahují vitamin K (podporuje hojení) a biotin (pro zdravou kůži, vlasy a nehty). Dokážou vyživit pleť a zbavit ji nečistot.

Co na to dermatoložka: „V mátě je účinná látka silice mentol, která má v malém množství dezinfekční a zklidňující účinky. Pokud se ale nebudete řídit předpisem a s mátou to přeženete, může vysušovat a někdy dokonce podráždit. Proti vločkám nic nenamítám."

 

Maska z jahod a ovsa pro mastnou a nečistou pleť:

2 lžíce mletých ovesných vloček, 3 zralé jahody, 1 lžička smetany

Oves rozmixujte na prášek, pak přidejte do mixéru jahody a nakonec přilijte smetanu. Dobře rozmíchejte, aby vznikla roztíratelná pasta. Tu nechte na obličeji působit 10 minut a pak opláchněte studenou vodou.

Proč zrovna jahody: Čistí a oživují všechny druhy pleti, především smíšenou. Jsou mírně astringentní (stahující), zklidňují vyrážku. Obsahují hodně kyseliny listové, která podporuje tvorbu nových buněk.

Co na to dermatoložka: Nedoporučuji první jarní jahody, spíše pozdní a hlavně opravdu zralé. Ideální je ovoce propasírovat, získáte tak pouze dřeň bez zrníček, která je k pokožce nejšetrnější.

 

Peelingová maska z medu a plátků růže pro normální pleť:

3 lžíce plátků růže, 2 lžíce sušené levandule, 1 kapka levandulového oleje, 1 kapka růžového oleje, 2 lžičky medu

Růžové lístky spařte v horké vodě a nechte chvíli odstát. Slijte a společně s levandulí rozmělněte v hmoždíři na prášek. Přidejte levandulový a růžový olej a med a rozmíchejte, aby vznikla hladká a jemná pasta. Aplikujte na obličej krouživými pohyby, nakonec opláchněte chladnou vodou.

K čemu je dobrý med: Zklidňuje, má antiseptické účinky a zlepšuje tonus pokožky. Nejvhodnější je tmavý med, který obsahuje nejvíc pylu obohaceného o vitaminy, jež pleť vyživují.

Co na to dermatoložka. Med se zrnky pylu může vadit alergikům, s alergií na růže jsem se ale dosud nesetkala. Přesto nedoporučuji používat tuto masku častěji než jednou měsíčně.

 

 

 

 

 

Reklama