Rodina

Pleť namáhaných partií těhotných i kojících žen si zaslouží péči I

V těhotenství prochází organismus mnoha změnami a některé z nich se projevují i na pokožce. Hladiny ženských pohlavních hormonů (hlavně estrogenu) jsou mnohem vyšší než dříve.
Pokožka je k hormonům velice vnímavá, a tak některé ženy zjišťují, že vypadají lépe než kdykoli předtím. Zmizí akné a pupínky, pokožka je hebčí a získává lepší tonus a barvu. Jsou však i ženy, které mají v těhotenství pleť o něco sušší. Právě jim uleví hydratační krémy a olejové koupele.

Jak zamezit striím?
Už ve druhém měsíci těhotenství se začínají velmi výrazně měnit prsy. Prsní dvorce ztmavnou, bradavky jsou citlivější a zvýrazní se povrchové žíly. Někdy se objeví první pajizévky neboli strie.
Zvláště výrazné změny však nastávající maminku čekají v pátém měsíci. Pokud do té doby nepřikládala velkou váhu péči o pokožku, má nejvyší čas začít. Zvláště partie bříška, prsou a hýždí jsou stále více náchylné k tvorbě strií. Jemné masáže (bříško je lépe vynechat, aby nebyla příliš drážděna děloha) a používání vhodných tělových přípravků mohou mnohé napravit. (Ve hře je však řada dalších faktorů - například dědičnost nebo vrozená elasticida kůže).

Odhaduje se, že striemi trpí  75-95 % všech těhotných žen. Co je vlastně způsobuje?
Jsou vlastně výsledkem ztenčení a ztráty elasticidy spodní vrstvy kůže (dermis) a rozrušení svazku kolagenních vláken. Zpočátku vypadají pajizévky jako jasně červené a vystouplé čárky 6 až 12 mm široké. Později znachoví, nakonec zploští a značně vyblednou..
Příčiny jsou pravděpodobně dvě:
- Nezvykle velké množství hormonů rozkládá a odstraňuje z kůže bílkoviny. Tak se rozrušují svazky kolagenních vláken a pokožka se ztenčuje jako papír.
- Nárůst hmotnosti zvyšuje v kůži napětí a svazky kolagenních vláken se roztahují a trhají.

Nikdo nedokáže dopředu říci, u koho se v těhotenství pajizévky vyvinou a u koho ne. Je proto vhodné preventivní ošetření správným hydratačním krémem, který váže vodu v kůži a zachovává její elasticidu.
Ani ve chvílích, kdy se žena striím neubrání, není však vše ztraceno. Užíváním krému s regeneračními schopnostmi lze vzhled pokožky výrazně vylepšit.

Pokračování příště - Strie nejen v těhotenství

 

          
   
17.12.2003 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. [13] onohlo [*]

  zajímavý článek

  superkarma: 0 20.03.2013, 11:38:20
 2. avatar
  [11] Vivian [*]

  Hm, já jsem taky ještě ani nebyla těhotná a taky mám strie, naštěstí zatím jen na vnitřní straně stehen a na zadku. Ale až otěhotním, taky se budu snažit jim předcházet opravdu nevypadají hezky.

  superkarma: 0 17.12.2003, 22:16:38
 3. avatar
  [5] Běla [*]

  Přesto že jsem používala krém jse mi strie udělaly pouze na prsou,břicho a stehna v pohodě.

  superkarma: 0 17.12.2003, 11:48:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme