Styl

Plesový manuál aneb jak se neztrapnit na plese. Začínáme symbolicky maturitou!

Plesová sezona je v plném proudu a vy se možná na nějaký chystáte. Chcete vypadat co nejlépe a ráda byste se vyvarovala zbytečných trapasů? Nejste jistě sama. Pojďme si shrnout základní přešlapy, kterých se ženy, ale i muži dopouštějí.

ball

Nejprve si musíme ujasnit, co si vlastně představit pod pojmem ples. Často jsou hranice mezi plesem a taneční zábavou hodně tenké a matou nás sami pořadatelé tím, že venkovskou tancovačku nazvou plesem. Při vší úctě k těmto společenským událostem, nemají s plesy nic společného. Ať nadále zůstanou tanečními zábavami, s volnějším a benevolentnějším přístupem k oblékání hostů, nebo ať stanoví jasná pravidla (dess code), která napíší rovnou na plakát. Pravidla, která by měli návštěvníci dodržovat, jinak nebudou vpuštěni do sálu.

Přijde vám to přísné? Mně rozhodně ne. Nezlobte se na mě, ale nevhodné oblečení je projevem neúcty k události, kterou chceme nazývat plesem.

Pod pojmem ples si představíme velkou společenskou a hlavně reprezentativní událost s tancem a bohatým doprovodným programem. Takové plesy mívají svého moderátora, předtančení a nezřídka jim lesk dodává významný host. Tyto události se konají v reprezentativních prostorách a podle toho se často odvozuje i jejich název. Například ples v opeře.

To je ale hodně vysoká laťka, ples pro high society, kde je dress code jasný. Dáma v dlouhé večerní toaletě a pán ve fraku. A je to tak dobře.

Jenomže většina z nás se v takových výšinách asi nepohybuje, takže tuto kategorii ponecháme stranou. Sestupme o level níž a pojďme na plesy, které jsou bližší našemu společenskému postavení, ale i peněžence.

Kapitola první – maturitní plesy

Maturitní plesy jsou (po tanečních) pro mladou generaci vstupní branou do společenských událostí spojených s tancem. My starší se jich účastníme buď jako hosté našeho maturanta či maturantky, nebo jako hrdý doprovod, garde. Dalo by se říct, že ti nedůležitější, maturanti, mají v oblečení jasno. Mladí muži, ač neradi, jdou v obleku, ale to ještě neznamená, že jsou oblečeni správně. Abychom to moc neprotahovali, tato kapitolka se může týkat všech

 • Zapnuté všechny knoflíky u saka, jsou společensky nepřípustné. U tří a čtyřknoflíkových sak by měl být nejspodnější knoflík vždy rozepnutý.
 • Vesta v dvouřadovém obleku je dalším důkazem neznalosti. Dvouřadové sako musí být vždy zapnuté na všechny knoflíky, takže je úplně zbytečná.
 • Příliš dlouhé rukávy a nohavice jsou častým jevem a velkým nešvarem a působí to hodně neesteticky.
 • O opačném jevu krátkých kalhotách a rukávech se dá říci totéž.
 • Rozhalenka u košile (a vázanka nebo motýlek schovaný v kapse). Vázanka na „půl žerdi“
 • Tenisky, mokasíny či jiná nevhodná obuv. Divili byste se, kolik takových mužů na maturitním plese potkáte. K obleku jsou jiné boty, než čisté a vyleštěné polobotky nepřijatelné.

Co dělají špatně dámy?

Mladé slečny se na maturitní ples připravují dlouho dopředu. Berou útokem půjčovny společenských šatů, brouzdají po internetu a shánějí vhodné róby na e-shopech „Maturiťák“ je přesně tou událostí, která si říká o proměnu „džínové holky“ v královnu. I ty nejšedivější myšky se chtějí blýsknout a šokovat své spolužáky, kteří je dřív možná přehlíželi. A tak většinou vítězí načechrané princeznovské modely s vyztuženými spodničkami. A o první trapas je postaráno.

 • Chůze: Dívka dříve zvyklá jen na kalhoty se v toaletě biedermeierovského střihu, nebo v šatech s vlečkou neumí pohybovat. Nejen že se většinou hrbí, chodí sedmimílovými kroky, ale ve snaze nezakopnout na schodech zvedá lem sukně příliš vysoko, takže ukazuje víc, než je nezbytně nutné.
 • Ramínka podprsenky: Dalším velkým nešvarem jsou gelová ramínka od podprsenky, kterou se snaží vylepšit dekolt nepadnoucích šatů. O vykukujících ramínkách jiných podprsenek ani netřeba mluvit
 • Kabelky: Často jsou vidět i nevhodné, příliš velké, barevně a stylově nesladěné kabelky, které se k večerním šatům rozhodně nehodí. Když ne psaníčko, tak raději nic
 • Doplňky: Velké civilní hodinky jsou teď hodně in, ale na ples nepatří. Dokážou pokazit celkový dojem, i kdyby byly sebe dražší. Příliš mnoho bižuterie také nesvědčí o dobrém vkusu.
 • Samostatnou kapitolou jsou punčochy v botách s otevřenou špičkou. Když punčochy, tak boty s uzavřenou špičkou. Pokud už si zvolí páskové střevíčky, tak bych se přiklonila k perfektní pedikúře, nalakovaným nehtům a punčochám ve spreji, které sjednotí pokožku.

ball 2

A krátce o doprovodu:

Maminky, babičky, tety, sousedky, prostě všechny dámy, které jsou součástí doprovodu, si můžou obléknout malé společenské šaty, koktejlky, ale i klasické malé černé. Nic ovšem nebrání tomu, aby si zvolily dlouhou sukni a hedvábnou halenku, nebo dokonce dlouhé šaty. Hodně záleží na prostředí, ve kterém se ples koná.

Mužský doprovod: netřeba zdůrazňovat, že tatínek maturanta či partner gardedámy půjde v tmavém obleku a platí pro něj stejná pravidla jako pro mladé muže. Viz výše

Co na sebe přes společenské šaty a oblek?

Tato připomínka by se spíš hodila na začátek, ale z plesu se také odchází, takže nebude vadit, když si ji ponechám na konec. Neméně důležité jako šaty nebo společenský oblek je to, co si přes ně oblečeme. Rozhodně to nebude sportovní prošívaná bunda, ale kabát, u dam třeba pelerínka nebo kožich.

Jak vidíte, milé čtenářky, téma je to hodně široké a určitě jsem na něco zapomněla. Budu ráda, když tuto mezeru vyplníte a samy se zeptáte.

Příště bychom si mohly říct něco o maškarních plesech. Myslíte, že na nich se žádného trapasu nedopustíte? Ale ano.

Čtěte také:

   
10.02.2015 - Móda - autor: Dana Haklová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [35] Petrten [*]

  PETRTEN gigolo Praha, společnost a doprovod pro ženy na společenské, soukromé, kulturní, sportovní a podobné akce, nebo jen společné sdílení životních událostí.

  www.petrten.cz

  superkarma: 0 18.02.2015, 15:36:42
 2. avatar
  [34] Jandywoman [*]

  Taky se tady musím přidat k těm, kteří nejsou na podobné akce vybaveni. Jsem společenský antiptyp. Sukně nenosím, vypadám v nich při své výšce jako bečka. Šaty nenosím, se svým poprsím ( a výškou) vypadám v šatech hůř jak v pytli (v tom jsem se vyřádila na maškarnímSml16), sehnat pěkně sednoucí společenské černé kalhoty je pro mě nadlidské úsilí... tak co se mnou??? Zastřelit!Sml30

  superkarma: 0 10.02.2015, 22:24:01
 3. [33] Dana Haklová [*]

  macasev — #32no vida a pak že musíte utratit majlant za hezké oblečení. Podle mne stačí opravdu základ. Jednoduché, nadčasové šaty a pak už jenom cizelovat pomocí doplńkůSml67

  superkarma: 0 10.02.2015, 19:18:39
 4. avatar
  [32] macasev [*]

  Já letošní maturitní ples dcery zvládla v malých černých z Tesca za 400,- myslím, že je unosím i do divadla.

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #33
  superkarma: 0 10.02.2015, 19:14:54
 5. avatar
  [31] gerda [*]

  Dana Haklová — #30já taky, musíme si vás užít, dokud tu ještě jste. Prosím, pište.

  superkarma: 0 10.02.2015, 15:53:17

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Dana Haklová [*]

  gerda — #28o maškarních bude řeč příště. už se moc těším

  1. na komentář reaguje gerda — #31
  superkarma: 0 10.02.2015, 15:35:12
 2. avatar
  [29] gerda [*]

  trošku ve mně hrklo, jestli nedělám reklamu, bohužel je tam poznat, odkud ty nápady beruSml15 Já už toho radši nechám.

  superkarma: 0 10.02.2015, 13:58:52
 3. avatar
  [28] gerda [*]

  a tady jsem objevila krásné barevné šaty, které bych ovšem radši vzala na nějakou méně oficiální merendu, např. maškarní - http://aukro.cz/vyprodej-50-krasne-spolecenske-saty-42-i5051442858.html

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #30
  superkarma: 0 10.02.2015, 13:58:14
 4. [27] Dana Haklová [*]

  No vidíte, chválímSml79

  superkarma: 0 10.02.2015, 13:54:57
 5. [26] Dana Haklová [*]

  bonda — #22žádné strachy, z tance ani z bot. dají se pořídit krásné boty i na nízkém podpatku nebo kačence. zkuste třeba zlaté nebo stříbrné s volnou patou, pak stačí úplně jednoduché šaty, které zpestříte třeba lehounkým šálem v barvě bot.

  superkarma: 0 10.02.2015, 13:53:33
 6. avatar
  [25] risina [*]

  Dana Haklová — #24 Krajkové bolerko jsem na poslední chvíli nestihlal, ale mám je v plánu Sml22.

  superkarma: 0 10.02.2015, 13:51:23
 7. [24] Dana Haklová [*]

  risina — #21Ty punčocháče bych opravdu vyřadila, ale sestra má asi smysl pro humor, že? Jinak vám musím poděkovat za názornou ukázku, jak může vypadat garde.

  Ale pokud bych vám mohla poradit, tak bych si pořídila bolerko krajkové. Sjednotí se s krajkovým lemem šatů, a celek bude působit slavnostnějiSml67

  1. na komentář reaguje risina — #25
  superkarma: 0 10.02.2015, 13:48:07
 8. avatar
  [23] gerda [*]

  Neumím sem přenést obrázek, omlouvám se, že se na to musí kliknout. To jsou šaty, které bych si vybrala, kdybych nutně potřebovala na ples. K tomu bych dala nějaký jemný šperk, psaníčko, boty...a kabát si asi půjčila od mamy, mám jen sportovníSml52

  http://aukro.cz/krasne-spolecenske-saty-principles-xl-obv-104-120-i5060089878.html

  superkarma: 0 10.02.2015, 13:45:48
 9. avatar
  [22] bonda [*]

  Tak já jdu letos poprvé na maturitní ples naší školy, protože musím, mám třídu. Společenské šaty musím mít kvůli maturitám, ale horší jsou ty boty. Chodit nebo dokonce tančit na vysokých podpatcích neumím, takže to vyřeším nízkýma lodičkama. Ale bude sólo s maturanty a já už teď mám z toho hrůzu.Sml15

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #26
  superkarma: 0 10.02.2015, 13:31:42
 10. avatar
  [21] risina [*]

  Dvě verze mých šatů na dceřin maturitní ples - s bolerkem a bez (jsem ta se zlatou kabelkou, vedle mě mamka a sestra - moc ji nepeskujte za barevné punčocháče Sml58).

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #24
  superkarma: 0 10.02.2015, 13:27:49
 11. avatar
  [20] risina [*]

  gerda — #15 Není potřeba obětovat neěkolik tisíc - já si na poslední chvíli v den plesu koupila šaty za 600. A jinak jsem plánovala jít tam v černé sukni do půl lýtek a halence.

  superkarma: 0 10.02.2015, 13:18:32
 12. avatar
  [19] denkas [*]

  Kahomar — #18 Dana Haklová — #17Tak to taky u mě nehrozí. Za prvé si oblečení nepučuju,celou dobu bych měla nervy,že je zničim. A za druhé i kdyby,tak kamarádka je o hlavu menší a o x kilo lehčí.

  superkarma: 3 10.02.2015, 12:58:10
 13. avatar
  [18] Kahomar [*]

  denkas — #14 tak jsme minimálně TŘI. žádné takové oblečení doma nevlastním, ani ty šperky ne. Volný čas trávíme výlety, přes léto jezdíme na chatu. Občas nějaké to kino, v létě festivaly, koncerty. Na plese jsem nebyla od své maturity, což je už letos 30 let. Oželela jsem i maturitní plesy svých dvou starších dětí, stejně nebylo moc vstupenek a tak jsem ty "naše" klidně podstoupila jejich kamarádům a doma se pak podívala na fotky. Dceřinu svatbu jsem zvládla ve společenských kalhotech a halence, měli rozum, brali se venku na mlýně, takže žádná strojenost. Po obřadu šel ženich s nevěstou hned do riflí a mikin a my je následovali. Šaty vlastním jedny letní, sukni žádnou, obávám se, že už bych v tom ani neuměla chodit. V práci si vystačím s kalhotami a halenkou, svetříkem...

  1. na komentář reaguje denkas — #19
  superkarma: 1 10.02.2015, 12:50:30
 14. [17] Dana Haklová [*]

  Kuře — #13To je také řešení. Něco si půjčit od kamarádky...Sml67

  1. na komentář reaguje denkas — #19
  superkarma: 0 10.02.2015, 12:46:21
 15. avatar
  [16] gerda [*]

  Jo!! Už vím, jak bych to udělala, aby se etiketa nažrala a peněženka zůstala celáSml52 - jak se znám, pilně bych hledala na Aukru. Společenských šatů tam je - volila bych nějaký velkorysejší model, kde na cm nezáležíSml24

  superkarma: 0 10.02.2015, 12:45:14
 16. avatar
  [15] gerda [*]

  Dana Haklová — #11Přidávám se k těm, co v šatníku nic vhodného nemají. Chodíme sice sem tam do společnosti, ale takové, kde se nic mimořádného neobléká, tedy nikoliv na plesy nebo vernisáže atd. Klubová záležitost. Čili mám spíš sportovní věci, šaty jedině letní a představa, že bych obětovala několik tisíc na to, aby vyhověla předpisům na jednorázové akci, to by mně hodně zchladilo nadšeníSml30 Ovšem, kdyby na věc přišlo, přemohla bych se a něco na sebe pořídila. Asi šaty s kabátkem - mám ráda komplety, abych ho mohla užít i pro jiné slavnostní příležitosti. Při běžném životním stylu průměrné české ženy, která zná akorát cestu z domu do práce a opačně, se modely moc nevyskytují, tudíž ve skříni nejsou.Sml15 Nejsou potřeba. Maturitní bál je jen jeden, všedních dnů 364.Sml16

  1. na komentář reaguje risina — #20
  superkarma: 4 10.02.2015, 12:42:48
 17. avatar
  [14] denkas [*]

  Kuře — #13Tak SME dvě! Naposledy sem si koupila kostýmek,kalhotový,když se ženil synovec,ale to už je 10 let a kostým se nějak srazil Sml30 tak šel do světa.Taky nikam nechodíme Sml80 tak na co bych to měla? Jo,kdybych někam musela jít,svatba,nebo tak,tak bych si koupila. Ale asi na ten maturák,kde bych jen někde seděla stranou,bych vzala kalhoty a nějakou vhodnou halenu.

  1. na komentář reaguje Kahomar — #18
  superkarma: 0 10.02.2015, 12:24:33
 18. avatar
  [13] Kuře [*]

  Dana Haklová — #11 Hlásím se - nemám a to nejsem babička... Prostě na takové události nechodím, pracovní konference zvládám v kalhotovém kostýmu a do práce chodím v džínsech. Sukni vlastním jednu a ta rozhodně není vhodná na ples. A jak to udělám, až bude dcerka maturovat to netuším, asi vyplením šatník švagrové :D

  1. na komentář reaguje denkas — #14
  2. na komentář reaguje Dana Haklová — #17
  superkarma: 2 10.02.2015, 12:16:27
 19. avatar
  [12] Deja [*]

  Za čtrnáct dnů jsem pozvaná na maturitní ples neteře. Zvolila jsem dlouhou sukni a hedvábnou halenku a protože jsem zmrzlá, tak ještě pléd přes ramena. Snad ostudu neudělám. Neteř má vybrané velmi pěkné dlouhé, ale jednoduché šaty. Sml16

  superkarma: 0 10.02.2015, 12:07:51
 20. [11] Dana Haklová [*]

  denkas — #10pokud vím, tak většina "babiček" má spíš šaty než kalhoty, ale když už kalhoty, tak s nějakou parádní bůzou a k ní nějaký hezký pléd...neviděla bych to tak tragickySml16

  ...ale nedokážu si představit, že nikdo nemá žádné přiměřené oblečení, které by se s nějakým šperkem, nebo hezkým doplňkem nedalo vzít i na takovou událost.

  Moje babička byla venkovská ženská a měla hezké šaty třeba do kostela

  Moje osmdesátiletá maminka také nevymetá bály, ale má doma šaty, ve kterých by na plese neudělala ostudu

  1. na komentář reaguje Kuře — #13
  2. na komentář reaguje gerda — #15
  superkarma: 0 10.02.2015, 11:53:31
 21. avatar
  [10] denkas [*]

  Pentlička — #7Nojo,ale když ty lidi nikam nechodí,maturitu dítko taky nemá každý rok. A ty babičky si k vůli jednomu dni mají koupit šaty,boty,kabát,nebo kožich,kabelu,....a pak vše hodit do skříně? Jasně svetr není vůbec to pravý. Ale myslím,že by stačily černý kalhoty a halenka.

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #11
  superkarma: 2 10.02.2015, 11:24:24
 22. avatar
  [9] gerda [*]

  Pentlička — #7 Dana Haklová — #8Tak to je naprosto jasné. Pokud bych už jednou měla tu smůluSml30, že bych se musela objevit na podobné akci, nevlezla bych tam bez jistoty, že jsem dokonale oděna od hlavy k patě. Musela bych to vydržet, co užSml24.Jen mi není jasná taková přísnost k pánům (který knoflík jo - který neSml30), když se tam současně můžou dámy promenádovat s téměř holým pozadím a nikdo je kvůli nedostatečnému odění nevyvede?Sml80To je takový paradox, že na to zdravý rozum nestačíSml52 Chudák Kynychová, vlastně mluvím o ní.

  superkarma: 1 10.02.2015, 11:13:15
 23. [8] Dana Haklová [*]

  Pentlička — #7přesně tak si to vybavuji já. Chápu, že někdo plesy pravidelně nenavštěvuje, ale když už se někam vypraví, a ví to s dostatečným odstupem, dá si na oblečení záležet.

  1. na komentář reaguje gerda — #9
  superkarma: 0 10.02.2015, 10:21:39
 24. avatar
  [7] Pentlička [*]

  Naposledy jsem byla na maturitním plese dcery a vím, že mě šokovalo, kolik tam bylo maminek příp. babiček v kalhotech a svetříku. Maturantky byly načančané v dlouhých šatech, úžasné účesy, střevíčky na vysokém podpatku, nalíčené, navoněné a jejich doprovod vypadal, jako by si odskočil z práce.

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #8
  2. na komentář reaguje gerda — #9
  3. na komentář reaguje denkas — #10
  superkarma: 0 10.02.2015, 09:48:46
 25. [6] funnka [*]

  mě by teda víc vadilo,kdyby ten poslední knoflík nezapl,musí to vypadat jako že se mu nechtělo

  superkarma: 0 10.02.2015, 09:20:24
 26. [5] theplana [*]

  Je dobré si toto jednou za čas zopakovat, připomenout.Sml67

  superkarma: 0 10.02.2015, 08:25:16
 27. avatar
  [4] gerda [*]

  zelenahora — #3díky! Pročetla jsem si to s pobavením. Ještěže nepatřím do high society, tyhlety zásady co je společensky únosné, a co ne, mi vždycky připadaly poněkud komickéSml30 Proto jsem to taky nikam nedotáhlaSml52 Takže...pokud si muž zapne i ten, co nemá, může být vlastně považován za rebela!Sml57

  superkarma: 1 10.02.2015, 08:01:06
 28. [3] zelenahora [*]

  Tady je to o tom knoflíčku vysvětleno:

  http://www.muzivcesku.cz/jak-ze-se-to-vlastne-zapina

  1. na komentář reaguje gerda — #4
  superkarma: 0 10.02.2015, 07:31:26
 29. avatar
  [2] risina [*]

  Tak jsem byla na maturitním plese dcery v 'malých černých' správně :-). Když najdu odvahu, dám sem fotku celé rodiny a můžete kritizovat.

  superkarma: 0 10.02.2015, 07:30:59
 30. avatar
  [1] gerda [*]

  Jsem docela ráda, že mě tyhle starosti netrápí. Mám raději volnou zábavu bez obavy, který knoflík mám dopnout a který neSml30 - ale je fajn, když člověk pravidla zná. A s těmi knoflíky to opravdu nechápu, myslím to pánské sako, k čemu tam teda ten knoflík je, když ho NESMÍ zapnout??Sml80 To opravdu člověka tolik znemožní?Sml80Sml80

  superkarma: 2 10.02.2015, 06:36:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme