Styl

Plavme správně, konečně!

Plavání je výborným prostředkem pro odstranění únavy, odreagování a posílení svalů celého těla. V tuto roční dobu je navíc ideální čas, jak touto aktivitou proložit své volné chvíle. Nevhodným plaváním však můžeme našemu tělu ublížit. Nechte tedy „paní Radovou“ doma a pojďte se přesvědčit, že i vy můžete brázdit vodní toky či plavecké stadiony správným stylem!

Plavu si, ani nevím jak, vždyť nemám prsa, nemám znak, mám jen hlavu plnou ideálů… tak přesně tato píseň se mi pravidelně vybaví, když si to s železnou pravidelností šinu do bazénu. Obvykle nevnímám, nasadím své zákeřně vytahané plavecké brýle, a šup do podvodního světa. Před pár dny mě ale z mých ideálů vytrhl bolestivý výkřik. Jedna z žen, která se mnou sdílela prostory plaveckého stadionu, si zablokovala krční páteř. Styl a la „paní Radová“ se jí tedy zjevně bolestivě vymstil. Podle plaveckých instruktorů špatně plave přes 80 % „plavců“!

Jaké děláme chyby, a jak tedy správně plavat? Na to jsem se zeptala plavecké instruktorky Bc. Terezy Mičínové:

Terezo, jak bychom měli správně plavat?
Základ správného plavání je poloha naší hlavy a správné dýchání. Pokud plaveme stylem, který jste uváděla – tedy „paní Radová“, a koukáme se, co se kolem nás děje, ničíme si především naši krční páteř. Naše tělo tak ve vodě vytváří veliký odpor, který nás zpomaluje a brzdí. Je nutné se předně soustředit na polohu naší hlavy! Měla by být v základní prodloužené poloze – tedy ani předkloněná, a ani zakloněná.

Jak by tedy tato poloha měla vypadat?
Správná poloha hlavy se nejlépe nacvičuje na zádech. Své klienty ji obvykle učím nejprve na suchu. Nejlepší je se položit na záda, s rukama u těla, a představit si tenký provázek, který máte na vrcholku hlavy. V této poloze se snažíme udělat dvě brady. Poté zkoušíme nepatrné otáčení hlavy doprava, doleva. Když toto klient zvládá, což obvykle nikomu potíže nečiní, přesuneme se do vody. Poloha je stejná jako na suchu, pouze s tím rozdílem, že se tentokrát položíme zcela volně na vodu a přidáme lehké kopání nohou. Voda by nám v tuto chvíli měla dosahovat k okraji plaveckých brýlí, k čelu a bradě. Měli bychom být uvolnění a zkusit si užívat pomalé plavání na zádech. Je to navíc nejzdravější plavecká technika.

dddd

Když toto zvládneme, jaká fáze přichází?
Pak už se můžeme přesunout k oblíbenému stylu každého z nás s tím rozdílem, že budeme potápět i naši hlavu. Plaveme-li nejrozšířenější technikou, tedy prsa, měli bychom se při potopení podívat směrem k našemu břichu, a pak opět svou krční páteř vyrovnat a vyplout k nadechnutí nad hladinu.

Je výše popsaný krok největším úskalím pro vaše klienty?
Ano, ale zcela bezdůvodně. Spousta z nich se totiž obává dýchání pod vodou. Je to zcela přirozené, ale zbytečné. Je nutné si pamatovat, že pod vodou vydechujeme a nad hladinou se řádně nadechneme. Výdech do vody představuje přirozený strach, ale neopodstatněný. Do vody lze dýchat, aniž bychom se topili! Pro ty, kteří se opravdu nepřiměřeně obávají, existuje jednoduché cvičení na suchu, které si mohou zkusit i vaše čtenářky. Napusťte si doma umyvadlo vlažné vody a s výdechem do něj pomalu ponořujte hlavu. Při dýchání do nádoby nespěchejte. Naučíte se tak vnímat svůj dech a celé tělo, tato metoda má velmi blahodárný vliv!

ccc


Pro ty z vás, kteří i nadále nehodlají za paní Radovou přibouchnout dveře, jsem se zeptala, jaké následky může našemu tělu přinést špatný styl plavání. Na otázky mi odpověděl fyzioterapeut Mgr. Martin Vondra ze soukromé kliniky léčebné fyzioterapie:

Pane magistře, jaký vliv má na naší krční páteř plavání, při kterém nepotápíme naši hlavu?
Špatný! Předně tím škodíte krční páteři, dochází k jejímu nepřiměřenému přemáhání, a trpí tak prakticky celá páteř. Navíc si i zbytečně namáháte ramena.

Takže takové plavání je vlastně zcela bezvýsledné?
To úplně ne, posilujeme i jiné svalové skupiny, například břišní svaly, relaxují naše klouby atd. Plavání je jeden z nejzdravějších pohybů, ale tento chybný styl je velmi nebezpečný. Paradoxně pak může docházet k blokacím krční páteře, motání hlavy a různým jiným fyzickým projevům. Lidé, kteří takto plavou, by si to měli rozmyslet, pravidelnost v tomto případě pak velmi škodí.

sdd

Zdroj foto: https://www.facebook.com/plavani.cz


Tímto oběma děkuji za odborné komentáře a těším se na blízká podvodní setkání. Pozorovat, co se kolem nás šustne, můžeme přece na jiných místech…

Čtete také:

   
28.07.2014 - Sportem ke kráse - autor: Veronika Pavlíková

Komentáře:

 1. avatar
  [25] peetrax [*]

  Ráda bych plavala prsa, ale nesnesu ponořený obličej. Mimo jiné proto, že nosím brýle, mám přes deset dioptrií a bez nich prostě do bazénu nejdu, vadí mi, že nevidím. Čočky nesnesu.

  superkarma: 0 28.07.2014, 19:13:04
 2. [24] Roland [*]

  Také plavu jako paní radová. Vadí mi totiž voda v uších (hned 2. den mě bolí), v nose a i v očích. Jinak plavu ráda, miluji bazény.

  superkarma: 0 28.07.2014, 17:32:55
 3. avatar
  [23] Léthé [*]

  Pentlička — #22 pcha...to mi povídej....to jsem zkoušela tisíckrát, hlava mi jde stejně pod vodu. Tak mě totiž naučil plavat starý pan Novák. Ať je mu země lehkáSml15. Ale umřel bez mého přičinění. To semnou si prý užívalSml30

  superkarma: 0 28.07.2014, 16:58:06
 4. avatar
  [22] Pentlička [*]

  Léthé — #21 Je to lehké - lehnu si na vodu na břicho, hlavu samozřejmě nad vodou, ruce vpřed, odrazím se nohama a pak střídavě zabírám nohama a rukama, úplně v klídku, pomalu, pravidelně a je to. Sml59

  1. na komentář reaguje Léthé — #23
  superkarma: 0 28.07.2014, 16:30:24
 5. avatar
  [21] Léthé [*]

  v.poho — #20 jaké zastrašování a zesměšňování ?.....ani nevíš, jak vám dovednost tohoto stylu závidímSml17. Já si nechci namáčet vlasySml15. Ale mě to prostě nejde, ať dělám, co dělám. Hlavu mám vyvrácenou jako krůta když čumí na déšť a stejně se namočím celá. Fakt nevím jak to děláteSml80. Navíc s rypákem pod vodou uplavu jen pár metrů a musím se zastavit a dodýchat seSml30

  1. na komentář reaguje Pentlička — #22
  superkarma: 0 28.07.2014, 15:49:42
 6. avatar
  [20] v.poho [*]

  ToraToraTora — #9 denkas — #15 Já se za paní radovou taky nestydím, jinak to neumím a ani se nesnažím. Plavu docela ráda, relativně často a celkem i daleko, když jsem v bazénu, tak jedu pomalu hoďku tam a zpátky a na písáku to beru středem dlouhou trasou. Krční páteř jsem bloklou zatím nikdy neměla.Sml80

  A když se tak rozhlížím po hladiněSml58, tak mám pocit, že nás radových je možná i víc než těch správně plovoucích, tudíž si myslím, že je na čase, abychom se přestaly nechat zastrašovat, zseměšňovat a vůbec.

  Takže holky, hlavu vzhůru a jdem na věc!

  Mě dneska čeká písák.Sml24

  1. na komentář reaguje Léthé — #21
  superkarma: 0 28.07.2014, 15:38:16
 7. avatar
  [19] Léthé [*]

  LudPa — #16 jsem na tom z dýcháním stejně....zvedla jsi mi docela sebevědomí, já měla pocit, že to jen já nechápuSml30 DíkySml48

  superkarma: 0 28.07.2014, 15:00:48
 8. avatar
  [18] Léthé [*]

  margot — #13 já své rodině nevěřilaSml30...u nás plave snad celá rodina, ale já chtěla cizího, komu bych pak mohla dát za vinu svou smrt z utonutíSml30

  superkarma: 0 28.07.2014, 14:59:18
 9. avatar
  [17] Léthé [*]

  ToraToraTora — #9 no právěSml30...já když zkoušela paní radovou, tak jsem si blokla krční páteř a díky tomu jsem si našla konečně i maséra. Do té doby jsem nikam nechodila.

  superkarma: 0 28.07.2014, 14:57:10
 10. avatar
  [16] LudPa [*]

  Já plavu pokud mi stačí nadechnutí, při novém nadechnutí se musím postavit,dýchám blbě-opačně i při cvičení.Když má být nádech, já vydechuju a opačně.Všichni to už se mnou vzdali.Je to marné, je to marné...

  1. na komentář reaguje Léthé — #19
  superkarma: 0 28.07.2014, 14:44:43
 11. avatar
  [15] denkas [*]

  Moc neplavu  a když se chci potopit,tak si musim držet nosSml30 Takže sem taky radová.Ale jen tak při kraji,3metry tam,3 metry zpět.A úplně nejraději si lehnu na vodu a ležim.To je pohodička.Ale poslední dobou mě vadí voda v uší,tak si je musim držetSml30 Teď sem si pořídila ten nafukovací polštářek za krk. Tak si už uši nedržímSml30a kdybych se nebála,že někam odplavu,tak bych si tam i zdřímla.Sml62

  1. na komentář reaguje v.poho — #20
  superkarma: 0 28.07.2014, 14:04:06
 12. [14] Zuza70 [*]

  Plavu tak, abych vždy doplavala.

  superkarma: 0 28.07.2014, 14:00:21
 13. avatar
  [13] margot [*]

  no, podvodní setkání bych viděla spíš při potápění a ne při pouhém potopení hlavy a vydechováním pod hladinu, ale budiž. plavat jsem se naučila taky až v dospělosti (aby to za něco stálo), jako dítě jsem taky málem zahynula vodním živlem, tudíž fóbie z potopení hlavy pod vodu byla značná. někdy si najmu trenéra, aby mi pomohl dopilovat kraul. bazénem hlava nehlava nejedu, honím se ve vyhrazeném pruhu a kupodivu se dívám jak pod vodou tak i nad vodou při nádechu, že bych do někoho narážela, se stát nemůže.

  1. na komentář reaguje Léthé — #18
  superkarma: 0 28.07.2014, 12:33:29
 14. avatar
  [12] Brixik [*]

  Chodím teď pravidelně 2x týdně plavat před prací a musím říct, že je to super. S potápěnám hlavy, mokřením vlasů a vydechováním do vody problém nemám, ma oči mám brýle a kvůli vymývání barvy jsem si pořídila i čepici. Styl by to chtělo vypilovat celkově, protože střídám prsa a kraul a obzvlášť kraul si myslím, že neplavu dobře. A jinak vlezu do jakékoliv vody a plavu ráda, takže včera jsem se nejdřív koupala na přehradě a protože mi to přišlo málo, odpoledne jsem ještě dala nudapláž v lomu :-).

  superkarma: 0 28.07.2014, 11:34:56
 15. avatar
  [11] Pentlička [*]

  ToraToraTora — #9 Já taky.

  superkarma: 0 28.07.2014, 11:12:31
 16. avatar
  [10] řeřicha [*]

  jsem plavec od mala a vodu miluji Sml22 nevadí mě ani voda do uší a mokré vlasy...

  superkarma: 0 28.07.2014, 10:41:18
 17. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  Plavu zavrženíhodným způsobem, ale kupodivu jsem si krční páteř nezablokovala a to plavu skutečně ráda, často a daleko. jestli ono se s tím moc nenadělá Sml58

  1. na komentář reaguje Pentlička — #11
  2. na komentář reaguje Léthé — #17
  3. na komentář reaguje v.poho — #20
  superkarma: 0 28.07.2014, 10:40:22
 18. avatar
  [8] Altamora [*]

  Jsem mizerná plavkyně, od malička mám problém s dechem, můj nejoblíbenější styl je znak. Proto nemůžu do bazénů, protože při znaku holt nevidím, kam plavu.

  superkarma: 0 28.07.2014, 10:06:13
 19. avatar
  [7] Léthé [*]

  Plavu od svých 48-let. To jsem se teprve odvážila do vody po té, co jsem se jako dítě třikrát topila. Chudák můj učitel plavání Sml52 užil si semnou. Můj styl je katastrofální, plavu spíš pod vodou, kam mi dech vydrží, styl paní Radová mi nejde. Na závody by to určitě nebylo, ale už bych se neutopila.

  superkarma: 0 28.07.2014, 09:50:35
 20. avatar
  [6] Májík [*]

  Plavat chodím poměrně pravidelně právě kvůli bolestem zad, takže stylem "paní radová" bych si fakt nepomohla. takže plavu, myslím si, správně, s hlavou potopenou, která je jakoby prodloužením páteře. Nevadí mi ani dýchání do vody, ani mokré vlasy a kvůli očím, na které jsem trochu háklivější, nosím plavecné brýle.

  superkarma: 0 28.07.2014, 08:35:20
 21. avatar
  [5] Pentlička [*]

  Plavu ráda, ale nesnáším potopenou hlavu. Nevadí mi ani tak mokré vlasy, jako mokrý obličej a voda v nose a v uších, hlavně ty uši, jakmile se mi tam dostane třeba jen kapka vody, okamžitě zalehnou. Musím si dávat pozor i při sprchování. Nepotřebuju plavat rychle, nejradši si plavu pěkně v pohodičce, nejlépe v moři, koukám po moři a v duchu si recituju Na obzoru plachta bílá v ruštině.

  superkarma: 0 28.07.2014, 08:11:58
 22. [4] Elis19 [*]

  Nesnenu se potopit, tak pro mě dýchání do vody apod. nepřipadá do úvahy. Takže určitě plavu nesprávně ale nemíním s tím nic dělat.

  superkarma: 0 28.07.2014, 07:51:09
 23. avatar
  [3] gerda [*]

  Plavu oním nedoporučovaným způsobem, protože nemám ráda namočené vlasy. Netrhám rekordy, neplavu daleko, tak mi to tak vyhovuje. Až se znovu narodím, polepším se!Sml16

  superkarma: 0 28.07.2014, 05:13:16
 24. [2] Rikina [*]

  Jelikož plavu jen rekreačně, nikoli kvůlivá sportovním výkonům, styl paní radová mi plně vyhovuje. Sml80 Kromě toho mám dioptrické brýle, které bych nerada utopila, bez nich nic nevidím, neb těch dioptrií je hodně, takže musím plavat s brýlemi, a v neposlední řadě se taky potřebuju vyhýbat těm šílencům, co plavou s hlavou pod vodou, a jedou bazénem hlava nehlava, nekoukají, koho převálcují. Při plavání ve volné přírodě pak je nutnost vidět kolem sebe, neb se na rybníce často vyskytují různé překážky ve formě nafukovacích lehátek, kachen, psů, jiných osob plovoucích křížem krážem, na přehradě i parník může proplouti a tak vůbec.

  superkarma: 4 28.07.2014, 02:13:19
 25. avatar
  [1] rendvo [*]

  mám ráda plavání, takže mě ani nevadí vydechovat do vody, ráda tak plavu jak se říká na střídačku pod vodu nad voduSml16 přijde mi že tak plavu i rychlejiSml16

  superkarma: 0 28.07.2014, 00:17:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme