Zdraví

Plaveme s vodníčky

Stále více rodičů dochází se svými malinkatými ratolestmi do kurzu plavání a potápění. I my jsme odhalili kouzlo této činnosti a od třetího měsíce věku naší Leontýnky navštěvujeme Baby klub Kenny, který tyto lekce v našem městě organizuje.

Většina miminek vodu přijímá velice kladně, vždyť jsou na pohyb v ní zvyklé z prenatálního období. Voda je nadnáší a umožňuje jim pohyb, který by na suchu ještě nezvládly. Co dalšího plavání tak malinkým dětičkám přináší dobrého ?

Nespornou výhodou plavání je otužování. Většina maminek má tendence při koupání napouštět dětem do vaniček teplejší vodu - vždyť teplá koupel je tak příjemná! Při plavání ale zjistíme, že dětem se bude líbit i ve vodě přibližně 30 stupňů „studené“. Na bazénech obvykle teplejší ani nebývá. A tak, pokud chceme, aby se dětem na plavání líbilo, i doma jim připustíme více vody chladnější. O významu otužování myslím není vůbec třeba se rozepisovat. Nikoho jistě nemusím přesvědčovat, že otužovaná mrňátka se snáze vyrovnávají s nachlazením a jinými neduhy.

Malé děti se v kurzech plavání naučí správně zareagovat, pokud se najednou ocitnou pod vodou. To jim později může zachránit i život. Děti zadržují dech na tzv. signál, později zvládnout potápění i bez udání signálu, tedy, když to nečekají. (To už jsme si párkrát -samozřejmě nechtěně - vyzkoušeli ve vaně.)

Plavání miminek není jen potápění, jak by si někdo mohl myslet. Děti se taky učí pohybovat na hladině, ať už v poloze na zádech nebo na bříšku. V těchto polohách zapojují různé svalové skupiny, což má velmi kladný vliv na jejich psychomotorický vývoj. Obecně platí, že děti, se kterými chodí rodiče na pravidelné plavání bývají o měsíc až dva popředu (samozřejmě výjimky jsou všude), začínají dříve sedět, lézt, chodit … Klasické plavecké styly se vyučují až od třetího roku věku dítěte.

Plavání je pro maminky většinou nádherné odreagování a vypadnutí ze stereotypu mateřské dovolené. Jelikož jsou obvykle kurzy řešeny tak, aby byly pohromadě děti stejného stáří, mohou si rodiče vyměňovat zkušenosti, rady a vznikají i nová přátelství. Určitě je příjemné mít kamarády se stejně starými potomky.

Děti si zvykají na kolektiv. Byla jsem překvapena, jak reagovala naše slečna na stejně staré děti. Už ve věku čtyřech měsíců dělala ohromné rozdíly mezi dětmi a jejich doprovodem. Dospělí ji většinou vůbec nezajímali, ale z dětí nemohla spustit oči. Od půlroku vítá své spoluplaváčky radostným hýkáním. :-))))

Děti se plaváním učí rovnováze, lepší koordinaci pohybů a rozvíjejí orientační schopnosti. Zvykají si na spolupráci, soustředění. Po plavání jsou obvykle tak krásně unavené, že málokterá maminka přiveze své dítko z bazénu domů ještě bdící. A ve vodě taky dobře tráví ... Takže dalším plusem je lepší spánek a chuť k jídlu.

Baby klub Kenny začíná s plaváním s dětmi od 2. měsíce věku. Do přibližně půl roku se dochází do rehabilitačních van. Tam si děti zvykají na hlubší vodu a pomalu, od utírání obličejíku mokrou dlaní, přes polévání kelímkem se dostanou až k samotnému zanoření celého obličeje. Postupuje se velmi pomalu, každý krok tzv. abecedy potápění se několikrát opakuje. Ve vanách se instruktorka věnuje vždy jen jednomu dítěti .

A jak vypadá klasická hodina na bazénu?
Celá lekce začíná krátkou rozcvičkou na suchu. Ta se provádí tak, že si maminky posadí dítka na klín a za odříkávání různých básniček pracují s jejich ručičkama a nožkama. "Paci, paci, pacičky" známe určitě všichni. Podobných říkaček jsme se už naučili spoustu.
Následuje 5 minut rozplavání, kdy jsou rodiče s dětmi v bazénu sami. Výuka je patnáctiminutová, více by tak malé děti asi nezvládly. Celá je doprovázena sborovým zpěvem maminek (či statečných otců), každá poloha je spojena s určitou písničkou. Děti si „osahají“ taky různé plavecké pomůcky – nafukovací kruhy, plavací destičky, skluzavky apod. Kolem bazénu je k dispozici spousta hraček. Na závěr nás instruktorka opustí a my máme 10 minut na vyzkoušení toho, co jsme se nového naučili, a taky na vzájemné dovádění.

Je to ohromná radost, když si naši Leontýnku s manželem pod vodou posíláme. A už se moc těšíme na připravované filmování a focení dětí pod vodou, které Kenny klub zorganizoval na příští týden. Konečně budeme moci těm nedůvěřivým babičkám a dědečkům ukázat našeho vodníčka v akci.  

   
18.04.2003 - Zdraví - autor: Lora

Komentáře:

 1. avatar
  [22] zelvicka [*]

  Taky s kenny plaveme

  superkarma: 0 18.04.2008, 19:38:11
 2. avatar
  [21] Gabi [*]

  Lora: ceny za jednu lekci BC Kenny se v Praze pohybují od 150 do 500 Kč za lekci (podle střediska), lze samozřejmě získat různé slevy ...

  superkarma: 0 18.04.2008, 09:31:22
 3. avatar
  [20] Ťapina [*]

  O malých plaváčcích čtu hrozně ráda.

  superkarma: 0 09.12.2003, 14:25:57
 4. avatar
  [18] koule [*]

  Leňa: my chodime v Chomutove. Cely kurz vychazi na tech 600,- zalezi jak jsou dlouhe mesice. Ale mame jednu nevyhodu, pokud marodis, penizky nevraci, pokud marodis dyl, jak pul kurzu, tak si muzes vybrat hodiny v jine dny nebo v jinem case. Ale zase na druhou stranu, minulou stredu moje mala nebyla ve skolce, hned po plavani s malym jsme sli k zubari a mala klidne mohla plavat se skolkou a nic za to neplatime.

  superkarma: 0 23.04.2003, 13:02:13
 5. avatar
  [15] buny [*]

  Lora: A kam chodíte? Z doslechu vím a i na stránkách mají ceny hrozné cca 250 - 400,- Kč za lekci a to mi přijde dost hrozné....
  http://www.bc-kenny.cz/

  superkarma: 0 21.04.2003, 20:42:07
 6. avatar
  [13] Leňa [*]

  Koule kde plavete, je to opravdu super cena. U nás v Trutnově je to za 950.- za kurz to je 10 lekcí plus 2-3 náhrady. Už jsme začali druhý kurz a je to super. Pod vodou si Petrušku posíláme a na různé cviky a říkanky reaguje výskotem a smíchem. Je to opravdu super odreagování, musím všem doporučit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  superkarma: 0 19.04.2003, 14:36:32
 7. avatar
  [12] buny [*]

  koule: tak to je super cena, holt Praha má v tomhle nevýhodu - my platíme 150,- za lekci a to je jedno z nejlevnějších v Praze

  superkarma: 0 18.04.2003, 22:56:42
 8. avatar
  [11] koule [*]

  Ja s amlym chodim od 5.mesice ( bohuzel driv jsme nemohli neb v tom byly prazdniny ). Musim rict, ze je to neco fantastickeho. Malej se vody vubec neboji a kdyz jsme v unoru skoro cely mesic nechodili, tak pak kdyz videl tu budovu, tak zacal piskat a tleskat rucickama.
  U nas se uz od miminek chodi na mensi bazen a od roka na maly bazen. Bohuzel v tomhle malem bazene je dost tepla voda, ale pak se chodi otuzovat od toho maleho bazenu, to Bart zezacatku nechtel,a le ted tam chodi skolky a ja ho z bazenu nemuzu dostat.
  30 min doopravdy staci, deticky jsou z toho plavani, tak utahany, ze vetsinou hned usnou v kocarku. Nas kurz stoji 40,Kc na hodinu ( respektive na pul hodiny.
  S malou jsem zacala chodit az od dvou let a moc toho lituji, vody se neboji, ale neni tak odvazna jako Bartik.

  superkarma: 0 18.04.2003, 21:20:41
 9. avatar
  [9] Landriel [*]

  avosaibod: naštěstí nemáme žádný ekzém podle vyjádření kožařky, byla to taková růžová vyrážka porůznu, teď už je dlouho bez problémů, ale chci ještě počkat.

  superkarma: 0 18.04.2003, 18:45:49
 10. avatar
  [6] Landriel [*]

  Já hrozně chtěla s chodit plavat, ale protože jsme měli od 3 měsíců nějaké dermatitidy, tak nám to paní doktorka z kožního nedoporučila. Tak zkusím počkat do dvou let a když bude bez potíží, tak bysme to snad zkusili.

  superkarma: 0 18.04.2003, 13:18:07
 11. avatar
  [3] bobatko [*]

  To zní fakticky báječně - jenom jestli to není trochu krátké, ale pro děti asi ažaž, už se těším, až jednou budu chodit plavat se svou drobotinou

  superkarma: 0 18.04.2003, 11:13:15
 12. avatar
  [2] buny [*]

  My plaveme od pěti měsíců do dnes (2roky) v Aquababyclubu a tam je náplň půlhodiny jiná. Celou půlhodinu jsme s prcky ve vodě a střídají se cvičící prvky s těmi oddychovými. Do šesti měsíců - vana, do roka malý bazének a od roku velký bazén. Tady řádí snad nejvíc. Plno hraček, dětí - super. A za zlomek ceny oproti Kennymu - opravdu doporučuji!

  superkarma: 0 18.04.2003, 08:34:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme