Zdraví

Plavání je zdravé, ale pozor na chlor

„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným!“ řekl by Rudolf Hrušínský. A my se k němu můžeme jedině připojit. Počasí nic moc, žádné koupání a plavání. Koupaliště zejí prázdnotou, tak co si vyrazit s nudícími se dětmi do krytého bazénu? Ale pozor na chlor!

Že je plavání zdravé, o tom není pochyb. Je to sport, který je doporučen dětem i dospělým. Dětští lékaři ho navíc často doporučují i dětem trpícím astmatem, neboť při plavání se naučí správně dýchat a také vlhký vzduch je plicím prospěšný. To ovšem platí v případě, že voda a vzduch jsou čisté a neobsahují žádné toxické látky.

Při vstupu do některých krytých bazénů, ale také koupališť nás častokrát „praští přes nos“ silný zápach chloru, prvku, který se používá k jejich čištění. Příliš časté koupání v takto chlorované vodě může uškodit, u některých jedinců dokonce i spustit astma, což potvrzuje i dětská lékařka MUDr. Věra Zárybnická.

Příliš chloru plicím samozřejmě nesvědčí. V organismu dětí se při častých návštěvách bazénů hromadí bílkoviny, které mohu ničit buňky, chránící plíce. Plíce jsou pak zranitelnější vůči případným alergenům, které mohou astma vyvolat. Kombinace chloru a potu, a nebo také moči z vody může pak vytvářet výpary, které plíce opravdu poškozují.

bazen

Teorií, že za vznik astmatu kromě znečistěného vzduchu může i působení chloru na lidský organismus, se zabývaly i lékařské studie v západní Evropě, které souvislost mezi astmatem a velkým výskytem chloru potvrdily.

Ale i vzhledem k těmto teoriím je stále prvořadou ta skutečnost, že plavání v bazénu, který splňuje všechny hygienické normy, je pro děti vhodným sportem. Podstatně více jim škodí alergeny ze znečištěného prostředí, které alergie či astma způsobují. Je potřeba si vybírat bazény s dostatečnou ventilací, při které se účinky chloru podstatně sníží.

Čtěte také:

   
28.07.2011 - Zdraví - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [3] slaměnka [*]

  Pro nejmenší děti jsou nejlepší bazény se slanou mořskou vodou, tam je množství chloru úplně minimální

  superkarma: 0 29.07.2011, 16:35:38
 2. avatar
  [2] femme [*]

  astma mám, ale že by to byl následek toho, že jsem v dětství a dospívání trávila každou volnou chvíli ve vodě? Sml80 

  superkarma: 0 28.07.2011, 19:33:08
 3. [1] martasko [*]

  a co znamená "příliš časté"?

  superkarma: 0 28.07.2011, 13:17:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme