Plavání patří spolu s během, jízdou na kole, chůzí a během na lyžích mezi pět aerobních aktivit s opakovacím charakterem, které lidé obecně považují za dobré pro hubnutí. Je to opravdu tak?

swimming

Na to a na řadu dalších otázek odpovídá hlavní tréninkový instruktor projektu Odlehčeme zeměkouli!® Jakub Šigut.

1. celonárodní zábavný a vzdělávací projekt Odlehčeme zeměkouli!® mění životní styl obyvatel České republiky. Účastníci, kteří jsou v něm zdarma registrováni, zhubli k dnešnímu dni více než 1 400 kilogramů. Před sebou mají ještě další měsíce, kdy mohou v rámci projektu snižovat váhu nebo formovat svou postavu.

Ano, plavání patří skutečně mezi redukční pohybové aktivity. Zapojujete při něm téměř všechny svalové skupiny.

Jak často a jak dlouho bychom při jednom tréninku museli plavat, aby to mělo skutečně redukční účinek?
Plavání může být součástí každodenního režimu. Pokud by to však měl být jediný redukční pohyb, pak je třeba provozovat ho minimálně čtyřikrát týdně. Zvolíme ho pouze jako doplňující aktivitu, tak dvakrát týdně.
Délka „tréninku“ záleží na momentální kondici člověka. Obecně však vydržte alespoň 30 minut.

Aby plavání přispělo k hubnutí, je prý nutné vydržet plavat 40 minu – je to pravda? To je dost náročné...
Je to jako s běháním, taky ze začátku střídáte běh s chůzí. U plavání je to obdobné. Začínáte pozvolna s občasnými pauzami. Za nějaký čas zjistíte, že plavete v kuse 40 minut.

Je jedno, jestli plaveme prsa, kraula či třeba motýlka? Při kterém stylu nejvíce spalujeme? Doporučil byste je střídat?
Střídat styly je dobré a kvůli relaxaci páteře v krční a bederní oblasti doporučuji střídat také polohy na zádech a břiše. U prsou byste se měli vyvarovat plavání typu „paní radová“, kdy při výdechu neponoříte hlavu. Důvodem je přetěžování krční páteře. Nemusíte hlavu ponořit úplně, stačí jen částečně, aby relaxovala oblast krku.

Technicky nejnáročnějším stylem je motýl, rekreační plavec ho většinou nevydrží plavat na delší vzdálenosti. Pokud jej však ovládáte, doporučuji do tréninku zakomponovat. Pěkně vám to zvedne tepovou frekvenci. Nejideálnější redukční kombinace plavecké hodiny pro plavce s nezávodními ambicemi je však asi tato: prsa 70 procent, kraul 20 a znak 10 procent.

Plavání je pro lidi s nadváhou velmi doporučováno. Můžete vysvětlit proč?
Tělo je ve vodě nadnášeno, a tudíž je „lehčí“. Klouby nejsou přetěžovány ani vystavovány žádným otřesům. Navíc, jak už jsme říkali, jsou při plavání zapojeny všechny svalové skupiny, komfortně i u lidí s vysokou nadváhou. Svaly překonávají odpor vody při záběru i mimo něj, a tak jsou neustále zatíženy.

Za hodinu aktivního plavání spálíme podle dostupných informací 1800 až 2000 kJ, což je více než za hodinu jízdy na kole průměrnou rychlostí 16 km/hod. Je to pravda? A co je myšleno tím aktivním plaváním?
Je to pravda. Tělo se při plavání nachází v chladnějším prostředí než na souši, proto dochází k větší termoregulaci, a tedy také většímu výdeji energie. Aktivním plaváním myslíme plavání v tempu v časovém úseku minimálně 30 minut.

Jako při každém sportu je zřejmě zapotřebí plavat správnou technikou, jaké zásady bychom tedy v rámci jednotlivých stylů měli dodržovat?

  • Prsa: Nevynechávat fázi splývání s aktivním výdechem do vody.
  • Kraul: Záběr nohou od kyčle, uvolněné kotníky. Dlouhý záběr rukou směrem pod tělo, ohnutá v lokti. Rotace těla kolem osy páteře. Pravidelný nádech na boku u ramene ruky vykonávající přenos nad vodou. Čelo (resp. horní část čela, kde začínají vlasy) rozráží hladinu.
  • Znak: Brada směřuje do jamky nad hrudní kost. Kop stejný jako u kraula – uvolnění v kotnících, noha kope od kyčle. Otáčení opět kolem osy páteře. Záběr rukou vedeme vedle těla a opět pokrčená paže v lokti.

Co je pravdy na tom, že plavání podporuje ukládání tělesného tuku v podkoží, protože voda je studenější než tělo?
Pokud jste ve vodě denně 1,5 až 4 hodiny, pak bude tělo reagovat na prostředí, ve kterém tráví poměrně dost času a bude ukládat tuk do podkoží kvůli lepší tepelné izolaci. U lidí, kteří plavou rekreačně, popř. kondičně, to ale nehrozí. Výjimkou je otužilecké plavání v chladných vodách.

Kdybyste měl porovnat chůzi, běh, plavání… co by vyhrálo?
Chůze samozřejmě, hodí se pro každého! Plavání jako doplněk všem a jako tréninkový nástroj u obézních lidí.

plavani

tréninkový instruktor projektu Odlehčeme zeměkouli!® Jakub Šigut.

Související články

Reklama