Zdraví

Plavání - aktivní forma odpočinku i na podzim

S Tomášem Vojtěchovským, instruktorem plavání a propagátorem metody úplného ponoření (více na www.totalniplavani.cz), jsme se na stránkách Ženy-in setkali začátkem prázdnin (ZDE). Dnes se dozvíte, co pro sebe můžete udělat, když i na podzim skočíte do bazénu a zaplavete si...

Život prý vzešel z moře. Je tedy plavání pro člověka přirozeným pohybem?
Ano, život vzešel z moře, to je pravda. Ale už je to přeci jen pár miliónů let, co se život dostal i na souš. Hodně vody uplynulo, než se člověk vyvinul do své nynější podoby. Drtivou většinu svého života člověk žije na vzduchu, jen malou část tráví ve vodě. Voda tedy není přirozeným prostředím člověka, ovšem člověk se ve vodě může naučit chovat a pohybovat přirozeně. Někde hluboko v nás máme spřízněnost s vodou zakódovánu, vždyť i naše tělo se skládá přibližně ze 70 % z vody.

Říká se, že si plaváním protáhneme celé tělo...
Cvičení ve vodě, ať už je to plavání, aquaaerobic nebo vodní běhání, je beznárazové. Voda je tedy bezpečné médium, kde hrozí velmi malé nebezpečí úrazu. Z tohoto důvodu je plavání možno doporučit všem bez ohledu na věk nebo trénovanost. Důležité je zvolit si své tempo a dobu trvání tak, aby nám to přinášelo radost a příjemný pocit, že jsme pro sebe a své zdraví něco udělali. Při plavání pracují všechny hlavní svalové partie, přičemž se nenamáhají klouby.

 …, a odpočine si mysl.
Voda má na naše tělo vynikající masážní účinek a plavání nás zbavuje napětí a stresu. Po mírné fyzické aktivitě se cítíme silnější jak na těle, tak na duchu. Pravidelným cvičením se vyhneme depresím a skleslosti, které nás na podzim často navštěvují. Pokud plaveme alespoň 20 minut, začíná docházet ke spalování tuků, což je dobrá zpráva pro ty, kteří potřebují zredukovat váhu. Čím delší dobu plaveme, tím větší část námi vydané energie pochází z tukových zásob.

Většina z nás se plavání věnuje rekreačně. Aby nám poskytlo to, co se od něj očekává, jaká pravidla máme dodržovat?
Důležité je plavat jen s mírnou nebo střední intenzitou, aby naše tělo pracovalo v tzv. aerobním režimu. To znamená, že energie se přeměňuje za přístupu kyslíku, a nedochází k hromadění odpadních látek v těle. Jestliže plaveme (a nejen plaveme, platí to i pro ostatní sporty) v „zóně pohody“, pak se po plavání budeme cítit svěží a uvolnění jak psychicky, tak fyzicky.
Abychom maximálně využili výhod, které plavání nabízí, je třeba plavat ve správné poloze. Základem dobré plavecké techniky je rovnováha a uvolněnost ve vodě. Snažíme se, aby tělo bylo co nejblíže k hladině. V této poloze je plavání nejúčinnější a nejméně namáhavé. Styl „paní radová“ neumožní ve vodě zažít úplnou uvolněnost, protože dochází k napětí v oblasti krční páteře. Tak tedy, milé dámy, pořiďte si plavecké čepičky a počítejte s tím, že váš účes trochu utrpí. Ale stojí to za to, uvidíte samy.

Jak se tedy správné poloze těla naučit?
Při plavání je důležitá hlava, která je v neutrální poloze a v prodloužení páteře. Tedy hlavu nezakláníme ani nepředkláníme. Snažíme se hlavu co nejvíce vytáhnout a děláme „dvě brady“. Nejlépe se rovnováze naučíme v poloze na zádech s rukama podél těla. Hlavu se snažíme udržovat v neutrální poloze, ruce jsou v klidu a nohama jen jemně kopeme. Soustředíme se na uvolněnost celého těla a na správnou polohu hlavy, kdy by nad hladinou měl být pouze obličej, jinak je hlava schována ve vodě. Měli bychom se cítit nadnášeni vodou a břicho a pánev by měly být nad hladinou. Snažíme se o co největší lehkost a uvolněnost. Stejnou lehkost a vyrovnanost se pak snažíme udržet i během plavání.

Někdo s nástupem podzimu zavrhne bazén na celou zimu, protože se bojí nachlazení. Jsou to oprávněné obavy?
S přicházejícím podzimem, kdy se teploty začínají snižovat, často prší a brzy se stmívá, začínáme naše venkovní aktivity omezovat. Abychom si ale udrželi dobrou kondici, kterou jsme přes léto získali, je třeba v aktivním pohybu pokračovat.
Plavání umožňuje být fyzicky aktivní nezávisle na počasí, a pokud budeme plavat s mírnou intenzitou, nejsou obavy z nachlazení namístě. Naopak, náš imunitní systém bude silnější a my budeme méně náchylní k chřipkám a nachlazením, které s chladnějším počasím nastupují. Navíc, ve většině bazénů je i sauna, a tak pokud spojíme plavání a saunování, uděláme sobě a svému tělu službu, která se nám vrátí v podobě zdraví, pohody a dobré nálady.

Příště se s panem Vojtěchovským podíváme na zoubek obavám, které brání některým lidem, aby si zaplavali. Jak překonat celoživotní strach z otevřené vody, hloubky, delšího plavání?  

   
   
20.10.2004 - Zdraví - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [33] Léthé [*]

  ještěrka.ehp: Zkus do hlubší vody …třeba je odíráš o dno bazénu .

  superkarma: 0 20.01.2005, 04:05:03
 2. avatar
  [32] Léthé [*]

  ještěrka.ehp: Zkus do hlubší vody …třeba je odíráš o dno bazénu .

  superkarma: 0 20.01.2005, 04:05:03
 3. avatar
  [31] Eva_CZ [*]

  ještěrka.ehp: z plavani? Jakym stylem???? Kolena - ve 25ti letech? Popis, jak plaves....

  superkarma: 0 13.01.2005, 02:10:53
 4. avatar
  [30] ještěrka.ehp [*]

  Já začala taky, ale ukrutně mě z toho bolí kolena Nevíte někdo co s tím?

  superkarma: 0 12.01.2005, 07:49:36
 5. avatar
  [29] Léthé [*]

  já ani na chvilku nenechala plavání , v zimě podle času chodím tak jednou dvakrát týdně na plovárnu a momentálně to kombinuji i se saunou a je mi fajn .

  superkarma: 0 10.01.2005, 12:37:30
 6. avatar
  [28] Křečkomyš [*]

  Ahoj!
  Taky se musím zapojit do diskuse. Bazén mám ráda, ale bála jsem se potápět. Ze zkušenosti můžu říct, že všechny strachy se dají překonat. Chce to zkoušet a zkoušet...
  Já jsem si svoje strachy sepsala na papír a snažím se je pomalu odbourávat. Akorát dvě věci mi nejdou. Horolezecká stěna a hadi.

  superkarma: 0 21.10.2004, 09:27:15
 7. avatar
  [26] Eva_CZ [*]

  tomasv: tady se nesmi davat refresh! Jinak to nabiha furt a furt dokola!

  superkarma: 0 20.10.2004, 22:44:45
 8. avatar
  [23] Léthé [*]

  tomasv:Oukej,oukej,oukej...stačí mi tři odpovědi

  superkarma: 0 20.10.2004, 20:49:02
 9. avatar
  [21] Léthé [*]

  tomasv:tak se těším na další článek.

  superkarma: 0 20.10.2004, 19:47:06
 10. avatar
  [20] Léthé [*]

  sarobrouk:Já se topila jako dítě třikrát.Naposledy jako 9-ti letá a od té doby mě do vody nedostali ani s párem volů.Až letos v únoru jsem si řekla,že se pokusím svůj strach překonat.Povedlo se mi to jen natolik,že musím mít „půdu“ pod nohama a pak jsme v klidu.Je to sice paradox,jelikož se mi pod vodou plave lépe,než na vodě a potápět se nebojím…ale musím si být jistá,že si můžu kdykoliv stoupnout,alespoň tedy na špičku prstů u nohou.

  superkarma: 0 20.10.2004, 19:44:32
 11. avatar
  [19] sarobrouk [*]

  Léthé: Moje skorotchýně se naučila plavat teď ve svých 58 letech a taky neplave styl paní radová. Moje máti plave jak ryba, ale taky má tu fóbii, že jakmile by jí někdo řekl, že je pod ní 5 metrů hloubka, tak se začne topit. Musí mít jistotu, že dosáhne kdykoliv na zem.

  superkarma: 0 20.10.2004, 19:27:28
 12. avatar
  [18] sarobrouk [*]

  Anouk: 26 stupňů má voda snad normálně v bazénech v reoublice. A proto to i mně přijde dost sadistické než se ukecám a vlezu do ní. Je fakt, že po pár bazénech je mi teplo, ale nesmím se zastavit a stát. To fakt nezvládám.

  superkarma: 0 20.10.2004, 19:24:01
 13. avatar
  [17] Vivian [*]

  tomasv: není to ta... kognitivně behaviorální terapie? Jako že když má někdo hrůzu z pavouků, že mu nechaj sklípkana běhat po ruce? (Že by osoby děsící se hloubky nechali plavat na hloubku?) Vypadá to sice děsivě, ale prý to opravdu funguje

  superkarma: 0 20.10.2004, 19:19:33
 14. avatar
  [15] Anouk [*]

  Eva_Fl: Ja myslim ze nejde o teplotu vody, ale o to, jestli je plavci teplo nebo zima (trochu to spolu souvisi :-)). Kdyz je mu zima, tak se telo skutecne brani a zvysuje podkozni vrstvu tuku - ale nevim, jestli ten tuk vytvari nebo jen "presouva" odjinud. A kdyz se clovek zahreje, tak uz by to melo byt bez problemu :-) Voda se 31 stupni je muj sen ale tak na valeni se. Do normalniho bazenu me stoji spoustu usili vlezt, mam pocit, ze bych se mela zmenit na ledoborec ale po par bazenech je mi horko i tam. Co me ale zcela sokovalo byla ledova voda v Aquacentru Babylon v Liberci, ma 26 stupnu a neni tam zadny normalni bazen, kde by se clovek poradnym zaplavanim zahral.

  superkarma: 0 20.10.2004, 18:12:13
 15. avatar
  [13] Léthé [*]

  Jak již jsme se tady na ženě-in zmiňovala,plavat jsem se naučila až letos a to ve svých 49 letech . Co mi ale moc nejde je právě ten styl „paní radová“. Prostě plavu tak jak nás to instruktor učil,což mi občas vadí,když nechci strašit lidi v plavecké čepici .A ještě jednu věc jsem stále nepřekonala.Strach z hloubky.Prostě mě nikdo nedostane tam,kde nedosáhnu na dno,nebo do řeky ,kde nevím, co mám pod vodou.Jsem tedy taková bazénová plavkyně.

  tomasv:Jak se zbavit strachu z hloubky by mě fakt zajímalo .

  superkarma: 0 20.10.2004, 17:59:25
 16. avatar
  [11] marcellina* [*]

  TomasV: pane Vojtěchovský, moc se omlouvám

  superkarma: 0 20.10.2004, 15:32:10
 17. avatar
  [10] Hannah01 [*]

  BIM: Do Podolí fakt už raději nechodím, přesně kvůli infekcím. IMCA je v pohodě, taky můžeš do Axy, ale napřed si zjisti, kdy tam chodí lidé na pojišťovnu - to je potom hlava na hlavě a vůbec si nezaplaveš. V IMCE mají studenější vodu, takže doopravdy musíš plavat

  superkarma: 0 20.10.2004, 15:22:11
 18. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  Žábina: no takhle horkou vodu mame pres leto, ale venku je jeste tepleji...
  Ptam se proto, ze jsem slysela, ze plavani ve vode chladnejsi zpusobuje ukladani tuku, ze se telo te studene vode brani.... Mam ted okolo 31C a je mi to prijemne, chladnejsi vodu uz bohuzel nemam rada.....

  superkarma: 0 20.10.2004, 15:07:58
 19. avatar
  [6] marcellina* [*]

  super clanek, v zime plavat chodim, ale nejde mi prave to plavani, co tu pan Vojtěch popisuje, proste mi to s tou hlavou pod vodou moc nejde . Ale nevzdavam to, plavčo je pro mne bezva relax a hlavne protazení celého těla a následné uvolnění pod teplou sprchou

  superkarma: 0 20.10.2004, 14:20:42
 20. avatar
  [5] Hannah01 [*]

  Eva_Fl: Mně nejvíc vyhovuje teplota vody 27 st., ale většina bazénů má míň, než 25st. , protože se pak daleko méně množí bakterie. Většinou plavu 30 - 40 minut v kuse a horko mi není.

  superkarma: 0 20.10.2004, 09:49:00
 21. avatar
  [4] Žábina [*]

  Eva_Fl: teplota lidského těla je 36st, to by ses asi v tak horký vodě uvařila

  superkarma: 0 20.10.2004, 09:21:16
 22. avatar
  [3] pohodarka [*]

  Eva_Fl: priblizne nelidksou, ma byt urcite studenejsi, tak 25 bych doporucila, mam radsi jeste vic chladnejsi, protoze jinak se ve vode potis, coz neni prijemne

  superkarma: 0 20.10.2004, 08:43:17
 23. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Zajima me, jakou teplotu ma mit voda? Priblizne lidskou?

  superkarma: 0 20.10.2004, 01:53:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme