Skoro každá klasická pohádka, kde se řeší nějaké vztahy,  končí slovy „a žili šťastně až do smrti“. Chudá dívka, která se zalíbila princi, jenž ji přes všechny překážky učinil svou ženou, asi nekouká, s kým by jí bylo lépe. A hloupý (nebo chytrý?) Honza, jenž po všech trápeních získal princeznu a půl království jako obvykle, taky asi neprohání kdejakou sukni.

V životě to bohužel tak snadné není. I ten nejzamilovanější pár je časem semlet řešením každodenních provozních problémů v rodině a láska, nebo chcete-li zamilovanost, vyprchává. Najednou partnerům vadí věci, které na svém protějšku ze začátku kolikrát i obdivovali, nic se nezdá být jako dřív... Zkrátka společný život rozhodně nelze nazvat pohádkou.

Ale tohle téma dnes rozebírat nebudeme. Naopak se podíváme na případy, kdy se zdá, že vše je stále ideální, že věčná láska existuje a že ji mají mnohé z nás nadosah.

  • Platonická láska je podle wikipedie definována jako láska bez sexuálních prvků, citový vztah, v kterém ani jeden z partnerů netouží po sexuálním styku.

Často nás v té ryzí podobě potkává v první dekádě života, kdy strašně milujeme Ondru z béčka, nebo zpěváka nějaké ujeté chlapecké kapely. U nesmělejších typů hraje výraznou roli také v pubertě, ale nezřídka i v dospělosti (i když bych se vsadila, že tam už to tak úplně bez sexuální přitažlivosti není).

A mnohé si tuto lásku nesou v srdci více či méně po zbytek celého života. Je nepoznamenaná společným soužitím, idealizovaná, často podporována sněním s otevřeným očima, kdy se náš milý chová přesně tak, jak bychom chtěly.

  • Jak bychom ho pak mohly nemilovat, že?

Platonická láska je romantika nejtěžšího kalibru. A rozhodně se nejedná o novodobou novinku, jakou jsou třeba virtuální lásky, které můžeme vlastně nazvat takovou moderní odnoží (ovšem plnou sexu) a probírali jsme je zde nedávno.

Ne náhodou jsem si zapamatovala slova jednoho kastelána, jenž na nejmenovaném hradě velmi věrohodně popisoval život místního šlechtice, který si sice bohatě užíval milostného života, ale celý život platonicky miloval (a tak trochu o ni i usiloval) jednu urozenou paní. Právě to tak trochu usiloval mi přišlo klíčové v tom rozlišení platonické lásky od té reálně možné.

I když si to asi žádná žena (někdy i muž?) nepřizná, tak platonickou lásku podvědomě nechceme změnit na skutečnou, s kterou by bylo sdíleno lože i vše ostatní.

Veronika: Vzpomenu si na něj, když potřebuji dobít energii

Své o tom ví například Veronika (35 let), která si myšlenkami na svou platonickou lásku zpříjemňovala jedno nelehké období a nikdy na ni nepřestala myslet. „Když se mi narodil druhý syn, manžel často zůstával i přes moje prosby o pomoc dlouho v práci. Zatímco jsem mladšího syna kojila, starší vyžadoval o to větší pozornost a já byla na pokraji sil a nervového zhroucení,“ vypraví.

Pak prý náhodou objevila při úklidu pár starých schovaných pohlednic, které si v dětství vyměnila se svou první - tehdy skutečně platonickou - láskou. A začala o tom klukovi, dnes dospělém muži, každý den snít. „Dokonce jsem si dohledala na internetu, jak vypadá a co dělá dnes. Stal se mým rytířem na bílém koni,“ přiznává mladá žena a dodává, že neměla odvahu ho kontaktovat, ale zamilovala se do jeho současné (samozřejmě hodně vyfantazírované) podoby až po uši.

„Chodila jsem sice jako robot a vykonávala v domácnosti vše potřebné, ale myšlenky na něho mě držely v relativní pohodě. Dnes už je to slabší, přesto si na něho často vzpomenu, když potřebuji ´dobít´ energii,“ uzavírá svůj příběh žena, která si nedělá iluze o tom, že kdyby se svou platonickou láskou žila skutečný společný život, bylo by to lepší než nyní. Takto ovšem může směle tvrdit, že má lásku na celý život...

Přečtěte si také:

Reklama