Čtenářka bokul doma třídí nejvíc plasty a v práci kromě nich ještě sklo a papír. A chybí jí sběrné místo, kam by se mohl dávat hliník.

Taky jsem byla zvědavá, kolik lidí napíše na dnešní téma, ale nakonec se vás sešlo docela hodně. I Vám děkuju za příspěvek, milá bokul, a přeju pěkný den.


Pěkné úterý všem včetně redakce.

Dnešní téma se týká opravdu všech, tak jsem popravdě zvědavá, kolik příspěvků se sejde. Já osobně mám k separaci odpadu kladný vztah. V době školní docházky jsem pečlivě třídila noviny, nosila je do sběru a dostávala za ně pár korun a taky „lísteček“, který jsem nosila do školy. A za moji snahu jsem získala druhou cenu ve sběru odpadu - cenou mi byl set na badminton.

Krátký čas jsem pak odpad netřídila - neb skončil provozovatel sběrny a ještě nebyly k dispozici zvony na tříděný odpad. V té době šlo do koše úplně všechno.

Aktuálně třídím plasty, které poctivě nosím do zvonů vzdálených od nás cca 500 metrů. Beru s sebou i dítě, aby si uvědomilo už v raném věku, že třídění je důležité.

V práci třídíme plast, sklo, papír. Díky tomu na našem pracovišti jde velmi málo odpadků do směsného odpadu. A přiznávám, jsem na to hrdá.

Ačkoli bydlím v rodinném domě s velmi malou zahrádkou, zrušila jsem kompost. Toto je asi můj největší prohřešek. Mít větší zahradu, tak rozhodně udělám místo i na kompost.

Z hlediska nápadů jak zapálit lidi po třídění odpadů se mi velice líbil nápad jedné obce, která věnovala svým občanům kompostéry. Účel - snížení objemu odpadu - na sebe dlouho nenechal čekat. Kéž by podobné akce nebyly spíše výjimkou. V takovém případě bych asi kompostér zkusila.

Na závěr bych se ještě chtěla vrátit k zvonům na tříděný odpad. Fascinuje mne, že část obyvatel ignoruje třídění proto, neb jsou přesvědčeni o tom, že obsah barevných kontejnerů je sesypán dohromady a jde pak na stejnou skládku. Bohužel, sama sobě toto nedokážu potvrdit ani vyvrátit. Snažím se věřit tomu, že je s tříděným odpadem nakládáno tak, aby byl maximálně využit.

V našem městě mi chybí místa na starý elektro odpad - stanoviště je jen ve sběrném dvoře. Na cca 16 tisíc obyvatel jsou ve městě jen dvě stanoviště na šatstvo. A co mi chybí ještě více - je místo, kam by se dal dávat hliník. Několik výrobců jogurtů má věrnostní programy, kde za víčka je možné získat nějaké drobné ceny, tak třídím aspoň ty a posílám je organizátorům. A tajně věřím, že hliník využijí, nehodí ho jen tak do popelnice.

Slunce v duši všem přeje bokul

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Odpady a odpadky

  • Máte doma hodně odpadků?
  • Třídíte doma odpad?
  • Máte kontejnery na tříděný odpad blízko bydliště?
  • Co vám nejvíc vadí?
  • Jaké máte zkušenosti s odvozem odpadků?

Prosím, příspěvky už neposílejte. Kdo dostane dárek, tedy krém BB od Oriflame (SPF 30) a doplněk stravy Bioaktivní Beauty, se dozvíte kolem 16. hodiny.

bb

Reklama