Styl

Plastika nosu? Nejdelikátnější plastická operace

Estetickou plastickou operaci nosu žádají dva druhy pacientů. Jedni mají, ať už od narození nebo vlivem úrazu, tuto část obličeje natolik problematickou až „extravagantní,“ že se tím obvykle velice trápí. Výsledek takové plastické operace bývá velmi určující a značně pozmění celkový vzhled obličeje a celý jeho výraz. Naopak u řady žen a mužů si navzdory plastice nosu konkrétní změny nevšimnete, jen máte pocit, že jim to více sluší, vypadají lépe a jemněji. Jde totiž o pacienty, u nichž stačí méně nápadná korekce nosu.  Tak jako tak ovšem platí, že estetická úprava nosu je nejnáročnější plastickou operací, která vyžaduje značnou zkušenost a um operatéra. O podrobnostech hovoří plastický chirurg Jaroslav Hirňák z Perfect Clinic.

operace nosu„Operaci nosu považuji za nejnáročnější a nejdelikátnější výkon v estetické chirurgii. I když jsou vypracované základní operační postupy rhinoplastiky (operace nosu), každý nos je jiný, a proto žádné dva nosy nelze operovat identickým způsobem,“ konstatuje Jaroslav Hirňák, který patří do týmu Romana Kufy. Podle lékaře musí být plastický chirurg natolik předvídavý a zkušený, aby byl schopný řešit různé komplikace během zákroku. Například pokud uvolňuje při operaci celou kostru nosu, může dojít k nežádoucímu vylomení mimo plánovanou linii, anebo při snášení hrbolu na nose zase k vylomení většího kostěného bloku.

Druhou kapitolu rizik představuje pooperační hojení.  „Nos po operaci ještě „pracuje“ jeden rok i déle. Po celou tuto dobu může dojít k nepříznivým změnám, které si někdy vyžádají i další operaci,“ upozorňuje Jaroslav Hirňák a doplňuje podrobnosti: „Mohou dlouho přetrvávat otoky, může dojít k nepříznivému hojení jak na hřbetu nosu - při snesení hrbolu může výraznější jizva způsobit nárůst nového hrbolu, tak i v oblasti měkkých tkání nosu - například deformace a vychýlení hrotu.“

Nos jako dominanta obličeje

Plastický chirurg z Perfect Clinic se tím rozhodně nesnaží odradit potenciální zájemce o tento zákrok. Naopak je přesvědčen, že pro mnoho klientů je plastika nosu zásadním přínosem pro duševní rovnováhu a kvalitu života: „Nos je dominantou obličeje a jakákoliv jeho nápadnější odchylka může pokazit celkový estetický dojem a téměř vždy vyvolává pozornost okolí a může být příčinou velkých, především duševních útrap, a to nejenom u psychicky labilnějších osob. Málokterý jedinec s „normálním“ nosem dokáže pochopit míru komplexu člověka, který se narodil, či v průběhu života vlivem nemocí či úrazu získal, „jiný, extravagantní“ nos. Nicméně bývá hluboká,“ míní Jaroslav Hirňák.

Už proto by podle Hirňáka měl operatér vždy svého pacienta pečlivě předem připravit na možné komplikace související s touto náročnou operací.  A také jej upozornit, že u operace velmi nápadného nosu dochází skutečně k natolik razantní změně jak pro něj samotného, tak i pro jeho okolí. Tedy bývá na místě pečlivě zvažovat i načasování zákroku například spojené se stěhováním, změnou zaměstnání, atd.

Hrboly a bambulovité nosy

Plastičtí chirurgové mohou operovat nos dvěma metodami, zavřenou či otevřenou. Při uzavřeném přístupu je řez veden tzv. naslepo v nosních průchodech, a proto po operaci nezůstává kožní jizva. Tento způsob je upřednostňován u primárních rhinoplastik (první operace), protože je rychlejší, šetrnější a s neviditelnou jizvou. Naopak otevřený způsob, kdy chirurg provádí krátký kožní řez nad přepážkou, může nadzvednout hrot nosu, a tím získává lepší přístup k strukturám nosu, je využíván většinou u sekundárních rhinoplastik. U nich není úplně jasné, na kterých strukturách a jakým způsobem se již opakovaně operovalo, a proč i tak došlo k neúspěchu. Je to pracnější způsob, ale poskytuje perfektní přehled o anatomických poměrech hrotu nosu. Výsledkem operace touto metodou je krátká zhruba 4milimetrová jizva na kůži, která je ovšem po několika měsících téměř neviditelná.

operace nosuZákrok se s výjimkou úpravy jen hrotu nosu provádí v celkové narkóze s následnou jedno až dvoudenní hospitalizací. „Nejčastěji pacienti žádají zmenšení hrbolu a úpravu tzv. bambulovitého nosu, ale také celkové zmenšení a zjemnění nosu,“ uvádí Jaroslav Hirňák. Nos se dá zúžit a dokonce lze pozměnit jeho sklon. Pozvednutý pršáček není nemožný. Podle konkrétního nálezu plastický chirurg stanoví, zda postačí provést jen částečnou operaci, tedy samostatně zasahovat pouze do měkké či jen do kostěné části nosu.

Samostatně lze korigovat malé asymetrie, někdy nevýrazné hrboly, široké nozdry a často i samostatně hroty nosu. Pokud je hřbet jinak štíhlý, lze zvednout hrot chrupavčitým štěpem, jehož umístěním na hřbet nosu se dá modelovat i nos sedlovitý.  Navzdory méně rozsáhlému zásahu do organismu není ale podle plastického chirurga  Hirňáka dílčí úprava nosu co do estetiky výsledku vždy tím nejlepším řešením.  „Například po snesení hrbolu na hřbetu nosu dochází k jeho rozšíření, což esteticky nepůsobí dobře. Také zúžení a zjemnění hrotu nosu při celkově mohutném, širokém nosu by mohlo působit nepřirozeně. V těchto případech ideálním řešením bývá kompletní rhinoplastika se zásahem do kostěné části nosu,“ vysvětluje lékař z Perfect Clinic.

Vybočená přepážka může omezovat dýchání

Pacienti se podrobují operaci nosu nejen z estetických, ale i ze zdravotních důvodů. V takových případech mívají problémy s dýcháním nosem vlivem vybočené nosní přepážky, která brání adekvátnímu proudění vzduchu. Tato deformita bývá růstová či poúrazová a operaci provádějí rhinochirurgové obvykle na ORL pracovištích. S odstupem od zdravotní operace je pak možné ještě provést estetický zákrok. Respektive některá pracoviště, včetně Perfect Clinic, nabízí spojení obou výkonů do jedné operace. Do týmu plastického chirurga Romana Kufy totiž patří také ORL specialista, který v takovém případě na sále úzce spolupracuje s některým z plastických chirurgů. Klientům se tak šetří zdraví, čas i peníze.

Co vypadá zle, nebolí

Po plastické operaci se na obličeji objevují poměrně rozsáhlé podlitiny, ale navzdory neutěšenému vzhledu je pozákroková bolestivost téměř nulová. Ihned na sále je na nos přiložena sádra a do nosních dírek vložena tamponáda, která se odstraňuje za dva dny. Do té doby pacient dýchá ústy. Sádra na nose se ponechává po dobu 14 dnů nepřetržitě, poté se přikládá ještě další týden vždy na noc, aby během spánku nedošlo k náhodnému poranění. Další zhruba měsíc po sundání sádry by si měl pacient provádět 10–15krát denně tlakové masáže, které zabraňují tvorbě jizvy a uvolní kůži. Ovšem kvůli „práci“ nosu je až teprve po několika měsících možné objektivně zhodnotit výsledek operace.

Operace nejdříve v 18 letech

Rhinoplastiku je možné provádět až po ukončení vývoje a růstu nosu, tj. po 18tém roce života. Zároveň ne později než zhruba ve 35 letech věku s ohledem na stárnutí kůže. „Vlivem civilizačních neduhů, jako je kouření, alkohol a nedostatek spánku je kůže poškozovaná stále více, což není pro radikálnější výkony ve vyšším věku vhodné. Jakýkoliv zásah na nose totiž znamená změnu jeho tvaru a po všech zúžujících, zkracujících nebo odstraňujících zásazích zůstává kůže v relativním přebytku.  A jenom zdravá, mladá a přiměřeně hrubá kůže má zachovalou elasticitu a retrakční schopnost přizpůsobit se novému objemu, novému tvaru nosu,“ konstatuje Jaroslav Hirňák.

Více vyhledávají rhinoplastiku ženy, ale i mezi muži mívají plastičtí chirurgové mnoho pacientů.

O Perfect Clinic

Klinika plastické a estetické chirurgie Perfect Clinic byla otevřena v Praze 5 v lednu 2010. Skvělý tým plastických chirurgů pod vedením Romana Kufy a Zdeňka Prose zde provádí širokou škálu estetických i plastických operací včetně výkonu rekonstrukce prsou po ablaci. Klienti Perfect Clinic mohou očekávat nejmodernější vybavení, maximální komfort a bezpečí a také precizní a vysoce odborné výkony nejen lékařů, ale celého personálu. Součástí kliniky je dospávací intermediální pokoj s plným monitoringem základních životních funkcí a také další pokoje jsou vybaveny mobilní monitorovací technikou. Nechybí nepřetržitý dohled zdravotního personálu včetně pohotovostního lékaře, což u konkurence není vůbec běžné. Perfect Clinic zaměstnává vlastní tým anesteziologů.  Již více než rok má klinika také svou pobočku v Liberci. Více informací na www.perfectclinic.cz. Informace také na http://www.facebook.com/plastickaoperace či na www.stream.cz/perfectclinic.

Perfect clinic

Tým Romana Kufy ve FN Motol

Tým lékařů Perfect Clinic vedený Romanem Kufou poskytuje od roku 2012 lékařské služby v nově zřízeném oddělení plastické chirurgie ve Fakultní nemocnici v Motole. Oddělení patří pod I. Chirurgickou kliniku 2. LF UK a FN Motol, v jejímž čele je přednosta Jiří Hoch. „Zajišťujeme komplexní péči o pacienty s vrozenými a získanými vadami, o pacienty s různými defekty a také v rámci rekonstrukční chirurgie,“ konstatuje vedoucí lékař Roman Kufa. Konkrétně jde kromě rekonstrukcí prsou po ablaci také o lalokové plastiky u dekubitů či jiných defektů kůže a podkoží, rekonstrukce břišní stěny, mikrochirurgické a onkochirurgické výkony a další. Patří sem ale i některé zákroky kosmetické chirurgie u rizikových pacientů, kde je s ohledem na bezpečnost pacienta nutné zázemí velké nemocnice.

   
05.02.2014 - Krása - autor: (red)

Komentáře:

 1. [23] Maloulinka [*]

  Dekuji za info, jsem hrozne ráda, ze jsi kliniku doporucila, me ze zalíbila hned hlavne podle fotek a recenzí. Uvidíme, určite tam zavolám a objednám ji po novém roce nekdy termín na konzultaci a uvidí sama

  superkarma: 0 29.11.2016, 15:43:36
 2. [22] evounka [*]

  mají podrobnosti na stránkách, já tak byla, ale na jiném zákroku a vse bylo jenom kladné a také velká spokojenost. http://www.perfectclinic.cz/plastika-nosu-rhinoplastika ale jinak vsechno ji řeknou na první schuzce informativní a tam se teprve rozhodne. nemusí se vubec bát. Vsechno pekne vysvetlí ;-)

  superkarma: 0 25.11.2016, 12:30:38
 3. [21] Maloulinka [*]

  Dobrý den. Přemýšlíme, že se složíme na poukaz na zákrok pro naši sestru na kulatiny, má komplexy z nosu od mala. Čtu samé dobré zkušenosti. Jak dlouho bude potom mimo práci?Děkuji za odpovedi

  superkarma: 0 22.11.2016, 14:34:11
 4. [20] Milllius [*]

  Pro některé potřebná opravdu je, pokud se jedná o závažné zdravotní důvody. Chápu třeba jmenovanou plastiku očních víček, nebo zmenšení prsou při boleti zad nebo třebas i operaci nosu v případě, že se člověku špatně dýchá. Pak jsou takové ty případy, kdy lidi chodí na plastické operace, protože mají třeba psychické trauma... Já bych plastiku neodsuzovala

  superkarma: 0 20.11.2015, 21:08:55
 5. [19] maruska.kolaj [*]

  Na perfect clinic slysim chvalu ze vsech koutu tak vim ze kdybych nad necim takovym nekdy premyslela kam se obratit :)

  superkarma: 0 22.10.2015, 11:33:53
 6. [18] JASMINAJ [*]

  V Perfect Clinic v Brně jsem byla ne teda na plastice nosu ale na zbavení vrásek liftingovými nitěmi a personál i prostředí je super. Dozvěděla jsem se o nich z televize.

  superkarma: 0 06.10.2015, 15:18:08
 7. [17] Darina Králová [*]

  Ony všechny tyhle plastické operace a tak jsou celkem ošemetnou záležitostí, vždyť se mění vaše tělo! Sml16 Doporučuji OB Care, MUDR. Skálu - dělal mi modelaci břicha a bylo to to nejlepší, co jsem kdy udělala Sml16

  superkarma: 0 25.09.2015, 09:27:45
 8. [16] isabela.krasna [*]

  Zdravím, chtěla bych poradit jakou kliniku vybrat. Máte někdo zkušenosti s touto: http://www.medicomvip.cz/plasticka-chirurgie/plastika-nosu? Myslím si, že bude dobrá, minimálně na plastiky prsou a liposukce (jak se můžete přesvědčit ve fotogalerii a jinak nevím). Budu ráda za jakýkoli názor. Děkuji.

  superkarma: 0 14.09.2014, 19:47:50
 9. [15] cilani [*]

  Klára Křížová — #14 mám velmi podobný nos tomu druhému, akorát lomený trochu výše a ostřeji.. nenechala bych do něj řezat, protože si doopravdy nemyslím, že by mě hyzdil... Vlastně se mi líbí a žádný z mých partnerů s tím problém neměl.. Díky bohu mám asi ještě dost sebevědomí, abych si takovou kravinu o nose a o tom, že mě hyzdí, nenechala namluvit..Sml28

  superkarma: 0 10.02.2014, 10:52:10
 10. [14] Klára Křížová [*]

  cilani — #9 Kdybych měla nos jako na obrázku, tak bych asi o operaci uvažovala. myslím, že takový orlí nos musí majitelku hyzdit. Zejména ten na spodním obrázku

  1. na komentář reaguje cilani — #15
  superkarma: 0 06.02.2014, 08:20:11
 11. avatar
  [13] Dudlajlama [*]

  Asi to neni jednoduchy zakrok, kdyz treba takova Absolonova furt ne a ne trefit na ten spravny vysledek a operaci nosu mela nekolik a od ruznych odborniku. Az posledni verze od dr. Pomahace(jak prihodne jmeno)vypada dobre.

  superkarma: 0 05.02.2014, 20:00:15
 12. avatar
  [12] kobližka [*]

  Taky nemám zrovna "předpisový" nos,ale jinak,než ze zdravotního důvodu,bych nikdy na operaci nešla.Natolik ješitná nejsem.Navíc - dýchat jenom ústy by mě asi zabilo,to bych nedala.A stejně bych se bála.

  superkarma: 0 05.02.2014, 17:38:21
 13. avatar
  [11] peetrax [*]

  Zatím si myslím, že bych do sebe nenechala řezat z jiných než zdravotních důvodů Sml54, pokud ale někdo chce a bude kvůli tomu spokojenější, proč ne? Zrovna nos mám takový standardní a muži a ženy s velkými nosy se mi líbí, taky ale chápu, že se nemusejí líbit oni sami sobě.

  superkarma: 0 05.02.2014, 12:15:16
 14. avatar
  [10] wich [*]

  cilani — #9 Nosy po operaci nikdy nemůžou být jako přes kopírák, protože sám Doc. Měšťák říkal, že se ta tkáň po operaci "usadí" a nikdy nejde udělat nos "na míru".

  superkarma: 0 05.02.2014, 11:05:32
 15. [9] cilani [*]

  Zrovna ty nosy na obrázku mi přijde úplně zbytečné předělávat.. Vždyť je krásné nemít nos jak podle šablony ... Já mám skobičku, relativně širší nos a nenechala bych do něj řezat, pokud by to nebylo ze zdravotních důvodů. Mně se můj nos líbí i když je hrbatý a větší... Je můj a mám ho ráda.

  1. na komentář reaguje wich — #10
  2. na komentář reaguje Klára Křížová — #14
  superkarma: 0 05.02.2014, 10:34:22
 16. avatar
  [8] Vivian [*]

  Zrovna včera jsme byli v ND na Cyranovi Sml6 Velký nos velkého ducha značí... 

  superkarma: 0 05.02.2014, 10:08:21
 17. avatar
  [7] wich [*]

  Klára Křížová — #4 Taky si to myslím. A zrovna u Dr. Kufy bych se nechala operovat, kdybych se nechávala operovat v ČR. Je výborný (a mimo jiné taky velmi pohledný Sml26).

  Já nemám úplně bambuli, nebo skobu, ale malý nosíček taky ne, já bych chtěla zjemnit nosní kůstku, protože nevím, jestli jsem se do něj někdy flákla, nebo to bylo prostě růstem, ale kůstku mám takovou hranatější a klidně bych si to nechala srovnat. I tak bych byla ráda, kdyby se na ten můj fifák někdo podíval, protože mám pocit, že v posledních letech hodně smrkám a občas cítím jakoby nateklou sliznici uvnitř. Mám pocit, že se to přímo váže na pobyt na Ostravsku Sml15, ale i tak by se na tu přepážku měl někdo kouknout.

  superkarma: 0 05.02.2014, 08:52:54
 18. avatar
  [6] gerda [*]

  Klára Křížová — #4 "většinou k lepšímu"....takže nějaké procento neúspěšnosti existuje, a to by byl pro mě pádný důvod, proč si nechat skobuSml52

  superkarma: 0 05.02.2014, 08:28:17
 19. [5] Klára Křížová [*]

  wich — #2  ten článek o paní před operací je zde http://zena-in.cz/clanek/nechci-svuj-nos

  superkarma: 0 05.02.2014, 08:24:10
 20. [4] Klára Křížová [*]

  wich — #2 Ale ta změna je většinou k lepšímu, operace nos zjemní, zmenší. Jednou jsme dělali reportáž z operace nosu právě s MUDr Kufou, paní pak byla hodně spokojená a přestala řešit trápení s tím, že má nos větší a ještě na konci má bambuli. Po operaci měla po zahojení a opadnutí otoků krásný, jemný nos. Sml67

  1. na komentář reaguje gerda — #6
  2. na komentář reaguje wich — #7
  superkarma: 0 05.02.2014, 08:19:44
 21. avatar
  [3] gerda [*]

  wich — #2 no právě - člověk je na sebe odmalinka zvyklý. Pokud je to jen estetické, rozmysli si to dobře. Budeš někdo jiný.Sml80 Mně stačil permanentní make up obočí.

  superkarma: 0 05.02.2014, 08:07:36
 22. avatar
  [2] wich [*]

  O plastické operaci nosu uvažuju už dlouho (10 možná i více let). Ale trošku se obávám toho, že nos je strašně důležitou částí obličeje a i drobná úprava, o kterou bych měla zájem já, změní celý vzhled obličeje.

  1. na komentář reaguje gerda — #3
  2. na komentář reaguje Klára Křížová — #4
  3. na komentář reaguje Klára Křížová — #5
  superkarma: 0 05.02.2014, 07:35:13
 23. avatar
  [1] gerda [*]

  Tohle bych snesla leda tak po havárii. Stačí mi číst.Sml2

  superkarma: 0 05.02.2014, 06:29:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme