Plastiky prsou jsou dnes už běžným kosmetickým zákrokem stejně jako modelování obličeje a liposukce. Existuje ovšem také plastická chirurgie spodních partií. Právě o té jsem si povídala s gynekologem MUDr. Pavlem Müllerem z ordinace Plagyn (http://www.plagyn.cz/).

 

Plastická chirurgie spodních partií je pro mnohé Češky novinkou. O co vlastně jde?

Je pravda, že kosmetické zákroky v oblasti genitálu jsou v Čechách ještě v plenkách. Tady mají některé ženy pocit, že když porodily čtyři děti a pochva zeje do šíře několika centimetrů, je to normální. Nejčastěji se podobné zákroky provádí v Americe. Jeden kolega je tam dokonce přezdíván Michelangelo ženských pochev.

 

Existují tedy vůbec v Čechách lékaři, kteří by byli podobných zákroků schopni?

Ano, v Čechách  je dobrá tradice vaginální operativy. Takže je dostatek lékařů, kteří to umí. Jenom se zákroky provádí, až když nastanou zdravotní potíže, a zároveň je indikace pro výkon hrazený ze zdravotního pojištění - třeba když pacientka neudrží moč pro výrazný sestup poševních stěn. Většinou jde o starší pacientky - už v důchodovém věku.

 

Ve vyspělých státech se ženy o svou pochvu starají v průběhu aktivního koitálního života. Chtějí, aby pohled na jejich genitál byl estetický. Ale jinak je to stejné jako s plastikou prsou - pokud je muž ženě nevěrný a ona má pocit, že když bude mít o tři čísla větší prsa nebo když si udělá o číslo menší pochvu, tak on zůstane doma, plete se. Stejně jí velmi pravděpodobně dále bude nevěrný.

 

Jaké zákroky se tedy vlastně provádí?

Takovou zajímavostí je, že se dá udělat nová panenská blána - aby měl muž pocit, že je to poprvé. V Čechách jsou však tyhle operace naprosto výjimečné. Zato v Arábii je prý po nich velká poptávka.

 

Jinak se často spravují následky poporodního poranění, bolestivé jizvy po nástřihu nebo jiné nehezké zajizvení. Ale samozřejmě jde také o to, jak moc s tím pacientka „chodí mezi lidi“ - jak moc jí na tom záleží. Ono se ženám po porodu často změní životní  hodnoty a to, co ve dvaceti vypadalo jako tragédie, je ve třiceti nedůležité.

 

V Čechách nejčastější výkon, tak 95 % všech plastických operací ženského genitálu, je ale zmenšování malých stydkých pysků. Když jsou moc velké, vadí při všem možném, včetně jízdy na kole. Jsou ale pacientky, které by klidně zapadly do nějakých afrických kmenů, kde je ctí mít velké malé stydké pysky a ženy si je cíleně se protahují, a stejně se na dotaz gynekologa, jestli by s tím nechtěly něco udělat, urazí, co je na nich v nepořádku. Jiné pacientky zase trvají na zmenšovací operaci malých stydkých pysků, i když k ní není dle mého názoru objektivní důvod a prakticky žádné malé stydké pysky jim pak nezůstanou.

 

V jakém věku se operace obvykle provádí?

S rekonstrukcí pochvy po poraněních se nečeká. Zmenšování pochvy, která je s věkem méně pružná, aby byl styk více cítit, se doporučuje dělat až po období porození dětí. Zaprvé se porodem může stav vrátit do předoperačního období, a navíc by mohla operací a zajizvením vzniknout i porodní překážka.

 

Existuje nějaký atlas, v němž si pacientka vybere, jak chce vypadat?

To je stejně krásný nesmysl jako představa, že vám v centru asistované reprodukce ukážou dárce spermatu a vy si vyberete z atletů se svalnatým hrudníkem, který má v každé ruce dva vysokoškolské diplomy. Ono něco jiného je obličej, kde se dá udělat určitý tvar nosu, dá se něco dělat s kostmi - jak s horní, tak s dolní čelistí - tam mají nějaké obrázky smysl. Ale v oblasti genitálu těžko můžete říct: Tohle je pochva Paris Hilton a já ji chci mít stejnou. Přístup je přísně individuální a možnosti určitě omezené.

 

Provádí se v této oblasti něco jako liposukce?

Dají se odsávat velké stydké pysky, ale tam se spíš přidává, protože u starších pacientek dochází k redukci tukové tkáně v oblasti mons pubis a velkých stydkých pysků - celé to tak trošku povadne a věk je znát. Proto se dávají injekce pod velké stydké pysky, aby byl celkový dojem hezčí a mladší. Ale výsledný efekt má trvání řádově jenom tři čtvrtě roku, pak se musí zákrok provést znovu, takže se od téhle metody ustupuje.

 

Děkujeme.

 

Na otázky odpovídal MUDr. Pavel Müller ze soukromé ambulance Plagyn

Nádražní 30/19, Praha 5 - Smíchov   

www.plagyn.cz 

Reklama