Jak nám sdělil docent Jan Měšťák, do zákroků plastické chirurgie se pouští i neatestovaní plastičtí chirurgové, což může mít neblahé následky, které mohou hraničit i s ohrožením života pacienta. Atestované plastické chirurgy najdete na internetu!

plastic surgery

„Dříve prováděli operace týkající se plastické chirurgie z osmdesáti procent atestovaní plastičtí chirurgové. Dnes je to jen dvacet procent,“ sdělil nám plastický chirurg Jan Měšťák. Důvod? „Na operace si troufají i chirurgové bez potřebné atestace. Je to celosvětový problém, protože volba, kde si nechá zákrok estetické plastické chirurgie udělat, je na pacientovi.

Takový stav je jistě znepokojivý, už jen z toho důvodu, že operovaní lidé jsou s výsledkem operace nespokojení, má to vliv na jejich běžný život a může to ohrozit i zdravotní stav, zvláště u větších zákroků. Často je potřeba podstoupit náročnou reoperaci u skutečného odborníka.

Naše plastiky jsou žádané!

Ačkoli operace estetické plastické chirurgie u nás i v zahraničí často neprovádějí specialisté, jsou naše centra plastické chirurgie velice vyhledávané. Jak nám sdělil Tomio Okamura, mluvčí a viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, „Estetické plastické operace přilákají ročně do České republiky 9000 zahraničních turistů a jejich počet stále roste!“ a dodává: „Nejvíce zahraničních zájemců o vylepšení zevnějšku k nám přijíždí z Německa, následně pak z Velké Británie, Rakouska, Slovenska a Švýcarska. Přibývá i Poláků.“

Dobrá zpráva pro všechny zájemce o plastiku

Jak jsme se dozvěděli od docenta Měšťáka, poznat skutečně dobrého plastického chirurga není snadné. Hlavní otázkou, kterou byste měli zvolenému operatérovi klást je: „Jak řeší komplikace?“ Kvalitní chirurg nebude tvrdit, že je zákrok bez rizika, ale vyjmenuje vám možné komplikace a jejich řešení.

Nově se můžete o tom, zda má vámi zvolený chirurg potřebné atestace, přesvědčit na internetu. Nedávno byl totiž spuštěn webový katalog, na kterém najdete odkazy na všechny plastické chirurgy.

Přesto je na místě jistá opatrnost. Server sice nabízí možnost srovnání například cen jednotlivých výkonů podle krajů, ale nabízí i chirurgy, u kterých není zjevné, zda mají náležitou odbornost. Vybírejte proto jen ty, jak radí Jan Měšťák, kteří jsou členy České společnosti pro estetickou chirurgii (asp.csl.cz) a členy ISPAS - Mezinárodní společnost estetické chirurgie (www.ispas.org). „Opravdu zkušený plastický chirurg je 40 až 70 let starý, vzdělává se, účastní se kongresů, přednáší a publikuje,“ uzavírá docent Měšťák.

Kam dál?

Reklama