Bulvár

Plánujete život podle menstruačního kalendáře? Je na čase začít!

Ráno se probudíte a víte, že tenhle den nebude z  nejlepších. Křeče v podbřišku, bolavá záda, nafouklé břicho a spousta dalších „radostí“ doprovázejících menstruaci. A co teprve premenstruační syndrom! Která žena by o tom nemohla vyprávět? Jenže menstruační cyklus, to není jen pár nepříjemných dní v měsíci. Unáší nás na nepřetržitém hormonálním kolotoči, z něhož můžeme i těžit. Nebo přinejmenším eliminovat možné nepříjemnosti.

Jak přečkat menstruaci

První den menstruace bychom s chutí zalezly do postele a nevystrčily z ní nos snad celý týden. Jakoukoli motivaci k napochodování do posilovny, romantické večeři nebo debatě se šéfem nalezneme jen stěží.  Hormony estrogen i progesteron klesají k bodu mrazu, a tak nemáme energie nazbyt. Tady pomůže jediné. Poslechnout své tělo a dopřát mu tolik odpočinku, kolik jen můžete. Nemá smysl se přemáhat, stejně ze svých výkonů nebudete mít valnou radost. O to větší euforii můžete očekávat už za pár dní.

men

„Když mám to štěstí a začátek měsíčků vyjde na víkend, hodím běžné starosti za hlavu a hýčkám se. Dám si horkou sprchu a pak zalezu s knížkou do postele. Dokud ještě nejsou děti, všechno ostatní počká,“ směje se třicetiletá Eva.

Vše začíná nanovo

Od konce menstruace do ovulace nás dělí dva týdny. Čtrnáct dní, kdy ženské tělo ovládá hormon estrogen, je darem z nebes. Sebevědomí z nás v předovulační fázi jen čiší a najednou nic není problém. Ty tam jsou plačtivé dny. V práci se hlásíme o jeden úkol za druhým a jsme schopné se dokonale soustředit. Pokud máte tu možnost, naplánujte si nejnáročnější aktivity právě na tohle období. Zapomínat nebudete ani na osobní život – tělo vás zkrátka nenechá. Díky hormonálnímu koktejlu si budete připadat velmi atraktivní a společenští. Připište si do diáře večírek nebo pozvěte tajnou lásku do kina. Určitě vašemu sebevědomí neodolá! Na plné obrátky začne pracovat i vaše libido. A jak pocity štěstí ještě znásobit? Vyplavte endorfiny sportem. Pokud máte v plánu začít chodit na spinning nebo si jen zaběhat, je ten pravý čas.

„V tomhle období jsem jako znovuzrozená. Naučila jsem se plánovat si na něj třeba i pracovní schůzky a důležitá jednání. Najednou mám pocit, že dokážu úplně všechno,“ tvrdí čtyřicetiletá Olina.

Pozor, přichází ovulace

Nyní se o slovo začíná hlásit mužský hormon testosteron, a tak je váš sexuální apetit na samém vrcholu. Dobře to má příroda zařízené! Právě dozrálé vajíčko putující do dělohy totiž nesmí přijít vniveč. Proto, pokud zrovna nechcete počít potomka, myslete ještě více na ochranu. Pokud se založit rodinu chystáte, směle do toho! Během ovulace bývají ženy mnohem otevřenější při řešení vztahů a dokážou bravurně komunikovat. Častěji než jindy vás bude také přepadat neodbytná potřeba pustit se do něčeho nového. Tato fáze je totiž ke zrodům všeho druhu předurčena.

„Partner se na tohle období vždycky těší. Mám takovou chuť na sex, že ho většinou sama svedu a nečekám, až s tím začne on sám. Což se mu samozřejmě moc líbí,“ líčí své zkušenosti šestatřicetiletá Barbora.

Jak zvládnout poovulační fázi?

Akčnost se vytrácí a tělo pomalu ovládá oxytocin, takzvaný hormon důvěry a lásky. Není tedy divu, že vám udělají radost spíše něžné doteky a objímání než noc plná vášně. Spíše než fyzická stránka věci vás bude zajímat ta duševní. Právě v těchto dnech mají ženy tendenci více se zaobírat svými pocity, přemýšlet nad vztahy a rozpitvávat je. Může za to záplava progesteronu, s níž nemá smysl bojovat. Vydejte se na procházku do přírody, rozjímejte v kavárně, jděte na jógu nebo si napusťte vanu a provoňte koupelnu aroma olejíčky.

„Když mě přepadne potřeba starat se o někoho, zamířím do psího útulku. Tam je tolik vděčných očí! A mou péči ocení víc než dospívající děti. Já pak odcházím s nádherným pocitem, že jsem udělala něco dobrého,“ svěřuje se čtyřicetiletá Anežka.

Když zbývá pár dní do menstruace

Pár dní před menstruací už víte i bez kalendáře, co v blízkém čase přijde. A ví to i váš partner. Stačí drobnost, kterou byste jindy přešla mávnutím ruky, a už jste podrážděná a nachystaná k hádce. Pozor na to! Většinou je lepší udržet jazyk za zuby než říci něco, čeho budete už vzápětí litovat. A to platí nejen doma. Všechna důležitá rozhodnutí byste měla raději odložit. Pokud máte zálusk na diametrální změny, vrhněte se raději na úklid nebo plenění šatníku. Hormonální výkyvy způsobují, že chvíli máte chuť se smát, ale během vteřiny není daleko k pláči. A ty chutě! Čokoládu střídají slané brambůrky, šlehačku zase bramborový salát. Dopřejte si to všechno, ale s rozumem. Existují totiž potraviny, které vám dokážou v boji s premenstruačním syndromem pomoci. Zaměřte se na ty s obsahem vitaminů B, C a E, dopřejte si hořkou čokoládu nebo ořechy. Naopak omezte solení, kofein a nikotin. A hlavně nepropadejte depresi, už za pár dní se mince obrátí.

„Když mám takzvaný „PRES“, manžel i dětí se mi klidí z cesty. To totiž dokážu být nepříjemná i sama sobě. Snažím se počítat do desíti, občas ale skončím až u sta, abych neřekla něco, co by mě pak mrzelo. Kamarádka se takhle jednou rozešla s přítelem. A přitom kvůli hlouposti. Jenže on se urazil a už se k ní nevrátil,“ vzpomíná osmatřicetiletá Milada.

A co vy? Jak držíte své hormony na uzdě během menstruačního cyklu?

   
19.01.2015 - Společnost - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [17] Majka Tríblová [*]

  No tak u mě už nastal přechod, takže díky bohu tohle nemusím řešit. díky elli meno osteo forte, které užívám se cítím líp než když jsem brala antinkoncepci a řešila vždy před náladovost :)

  superkarma: 0 30.01.2015, 18:30:30
 2. avatar
  [16] Eva_CZ [*]

  JosephineM — #3 nechej si vzit delohu a ma nadosmrti pokoj.Sml24

  superkarma: 0 19.01.2015, 21:29:53
 3. avatar
  [15] peetrax [*]

  To je článek jak do Brava, člověk by myslel, že dospělé ženy tak nějak tuší, jak probíhá menstruační cyklus. Sml80

  superkarma: 0 19.01.2015, 19:17:57
 4. avatar
  [14] kobližka [*]

  denkas — #11 Sml67 Sml59

  superkarma: 0 19.01.2015, 17:24:17
 5. avatar
  [13] chanahd [*]

  No, beru hormon. antikoncepci a k tomu ještě další hormony - samotná antikoncepce nějak nezabírá. A rozhodně si život podle menstruačního kalendáře plánuju - onen týden nemůžu ani vyléz ven.Sml15

  superkarma: 0 19.01.2015, 16:26:05
 6. [12] FAXÍK [*]

  zajimavý článek, který na mne sedí Sml22

  superkarma: 0 19.01.2015, 15:37:15
 7. avatar
  [11] denkas [*]

  Plánovala sem si jen dvě věciSml80 koupání a milování,ostaní sem dělala jako jindySml80

  1. na komentář reaguje kobližka — #14
  superkarma: 1 19.01.2015, 15:04:35
 8. avatar
  [10] helmar [*]

  Nevím, jestli jsem "takhle vyváděla" - myslím si, že ne.Sml80 Nervóznější určitě žena je, ale každá to snáší jinak. Možná si to už ani nepamatuji, protože gynekologická operace ve 41 letech mi spoustu věcí vyřešila.Sml59Sml58 Tak ženy: Držte se! A řekněte si, že co nás nezabije, to nás posílí!Sml16

  superkarma: 0 19.01.2015, 13:07:01
 9. avatar
  [9] kobližka [*]

  Ano,plánovat jsem si mohla v té době leda tak volný čas,ale pracovní povinnosti nepočkaly,zvlášť,pokud jsem neseděla někde v kanceláři.A že by mě ve výrobě omlouvali kvůli mého cyklu? Sml30 Taky jsem kvůli tomu nijak zvlášť nevyváděla,aby se mi museli lidi klidit z cesty a že bych extra hysterčila,to teda fakt ne.Přece jenom je to přirozený cyklus,tak co...

  superkarma: 1 19.01.2015, 10:08:28
 10. [8] MaVy [*]

  ke mě zrovna dnes, po čtyřech měsících léčby dorazila ,,teta Irma'' zatím dobrý, vzteklá bývám pekelně, ale zase jak rychle rozzuřeně vyletím, tak se zase během vteřiny uklidním, doma už to znají Sml24

  superkarma: 0 19.01.2015, 09:55:22
 11. [7] knihovna [*]

  Jj, naprostá pravda,mám to takto přesně. Teoreticky naprosto zmáknuté ale v reálu někdy náročné!

  superkarma: 0 19.01.2015, 09:19:46
 12. avatar
  [6] *modrá [*]

  ať žije dlouhý cyklus Sml67

  superkarma: 0 19.01.2015, 09:06:08
 13. avatar
  [5] Pentlička [*]

  Už 12 let mám od tohoto hnusu pokoj. Před tím jsem brala asi 15 let antikoncepci a to se dalo, o prázdninách jsem brala nepřerušovaně, abych se mohla koupat kdykoli se mi zachce a mohla jet kdykoli na dovolenou a jinak bolesti byly malé, jen první den a menstruace poměrně slabá. Zato dokud jsem HAK nebrala, jedna hrůza! Nepravidelná menstruace, trvala třeba 14 dní a hrozně silná, pak jsem ji neměla třeba 3 měsíce vůbec, ale zato jsem celou dobu špinila, hrozné křeče, bolesti prsou - fuj! A taky od 11 let.

  superkarma: 5 19.01.2015, 08:49:27
 14. avatar
  [4] gerda [*]

  JosephineM — #3není třeba vynalézat, stačí brát hormonální antikoncepci bez pauzy. A po menopauze už je pokoj i bez antikoncepceSml30

  superkarma: 2 19.01.2015, 07:29:11
 15. [3] JosephineM [*]

  Už by měli něco vynalézt, aby se žena mohla menstruace úplně zbavit. Ničí mi to život od 11 let. Hnus.

  1. na komentář reaguje gerda — #4
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #16
  superkarma: 1 19.01.2015, 07:22:15
 16. avatar
  [2] gerda [*]

  Rikina — #1Předběhla jsi mě s dotazem. V poslední době se tu zjevují stále nová jména, redakce se rozšiřuje??Sml58

  superkarma: 1 19.01.2015, 05:44:25
 17. [1] Rikina [*]

  Kdo je zas Julie Hájková? Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #2
  superkarma: 4 19.01.2015, 00:33:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme