Rodina

Plánujete otěhotnět?

Téměř každá žena si svoje těhotenství dopředu naplánuje. Plánované těhotenství je však ovlivněno mnohými faktory a někdy se může stát, že náš plán z neznámých příčin ztroskotá.
O tom, co je to plánované těhotenství, co všechno obnáší a na co bychom neměli zapomenout, jsem se zeptala na slovo vzaté odbornice paní Magdaleny Mikulandové, soukromé porodní asistentky a zakladatelky Studia pro ženy.   

Co se skrývá pod termínem plánované těhotenství?  

Plánovaným těhotenstvím rozumíme cílené jednání partnerského páru. Začnete tím, že budete uvažovat, zda vaše socio-ekonomická situace umožní jednomu z dvojice zůstat na mateřské dovolené, zda váš zdravotní stav zaručuje zplození zdravého potomka a zda jste oba natolik duševně způsobilí, abyste zvládli unést zodpovědnost za výchovu dítěte.

Je třeba si uvědomit, že nový člen vaší domácnosti obrátí na dlouhou dobu váš život na ruby. Své zájmy, potřeby a zvyklosti budete nuceni podřizovat svému děťátku. Pokud si toto všechno plně uvědomujete a ztotožníte se s tím, zřejmě nastal ten pravý čas naplánovat si rodinu.

Je známo, že věk novorodiček stoupá. Určitě však existuje nějaká ideální doba  na založení rodiny…

Pro první těhotenství je ideální věk ženy 20 až 25 let. Jak z hlediska genetického, tak z hlediska biologického. S vyšším věkem klesá pravděpodobnost otěhotnění a naopak stoupá riziko komplikací těhotenství, také poruch nitroděložního vývoje a vrozených vývojových vad.

Avšak tato otázka je diskutabilní, protože většina lékařů ve vyspělých západních státech se domnívá, že optimální věk pro porod dětí je mezi 20 až 35 rokem věku ženy. Proto by se ženy, které již překročily vyšší věkovou kategorii, neměly bát otěhotnět.

Nynější světový trend podporuje i starší ženy v roli matky. Pozitivně se jistě uplatňuje jejich vyzrálost a skutečnost, že jsou na mateřství mentálně lépe připravené: vztah takových rodičů je stabilnější, rodina je lépe finančně zajištěna, žena si splnila do jisté míry své profesionální ambice, a tak nevznikne rozpor mezi mateřstvím a její kariérou. V neposlední řadě je manžel připraven na roli otce a těší se.

Každopádně v rodině by měla být zakotvena spokojnost a naplánovaná budoucnost.

A jaký je pohled moderní medicíny?

Dnešní medicína umožňuje přivést na svět dítě veliké skupině párů, a to i v případě, že jeden nebo oba trpí chronickým onemocněním. Je ovšem nutné vše předem konzultovat s lékařem – specialistou.

Otázka alkoholu, drog a kouření je velice závažná, a tak je nutné nebrat tyto závislosti na lehkou váhu a opravdu se jich před otěhotněním zbavit.

Pokud tato závislost přestoupila mezi únosnosti, pak je nutné vážně zvážit, jestli je v takovém případě dítě vůbec na místě. 

Pokud se žena rozhodne po zralé úvaze skutečně otěhotnět, měla by znát svůj menstruační cyklus a především by měla vědět, kdy během cyklu dochází k ovulaci. To je nejlepší čas na otěhotnění.

Mohla byste poradit, jak přesně zjistit ovulaci? Je mi známo, že mnoho žen tyto metody neovládá.

Ovulaci nám zjistí pravidelné měření bazálních teplot (měření v pochvě každé ráno). Dále existují tzv. ovulační testy, které určí ovulaci spolehlivě, ale musíte alespoň tušit, kdy Vaše ovulace přijde. A také existuje mikroskopek pro zjišťování ovulace, který ze slin po zaschnutí ukáže, jak na tom s ovulací jste.

Vhodné roční období je jednoznačně pozdní jarní a letní měsíce, je nejméně virových onemocnění.

A co páry, které nespoléhají na ovulaci a pro miminko jsou rozhodnuty. Jak vlastně přistupovat k plánovaní rodiny?

Na plánování těhotenství můžeme pohlížet ze dvou úhlů: Buď se pár rozhodne, že by rádi miminko a vše chtějí nechat tzv. na přírodě - v tom případě doporučuji nezjišťovat plodné dny, mít nechráněný pohlavní styk 2 - 3x za týden a na nic se neohlížet a nedělat si z ničeho hlavu. Vaše snaha může trvat i nějaký čas než přinese své ovoce. Ale půl až třičtvrtě roku je úplně normální doba.

Pak je tady druhý způsob, jak k otěhotnění přistoupit.

Pár si naplánuje otěhotnění a ještě před tím pro to bude chtít něco udělat a zvýšit tak šanci na otěhotnění.

A jak na to? Žena by si měla zjistit, zda je její zdravotní stav vhodný na těhotenství. Svůj plán by měla sdělit svému gynekologovi, který ji vyšetří a nechá udělat kultivaci z pochvy na možné přítomné bakterie. Gynekolog by měl ženě maximálně vyhovovat. Když budete těhotná, budete potřebovat lékaře, kterému maximálně věříte.

Předpokládejme, že je vše v pořádku a vy se nepotýkáte s žádným zdravotním problémem. Pak je vhodné 2-3 měsíce před otěhotněním brát vitamíny a minerály, které Vaše tělo nasytí vším, co potřebuje. Vhodné je také cvičení, které připraví vaše tělo na těhotenství a odblokuje spazmy, které by mohly bránit jak otěhotnění, tak i udržení plodu v děloze.

Jde o cvičení podle paní Mojžíšové.

Jedná se o systém cviků, které žena cvičí 2x denně a 1x týdně dochází na kontrolu, jestli vše cvičí dobře. Po šesti týdnech cvičení se u ženy provede tzv. mobilizace, která celé cvičení podpoří. Jde o nebolestivou prověřenou metodu, která tělu ženy vždy pomůže, jelikož se při ní napraví celá páteř. Jde o neinvazivní metodu bez braní léků.

Mezi další možnosti patří vyšetření ženy na některé možné skryté choroby, které by těhotenství mohly uškodit - např. toxoplazmoza, listerióza a borellióza.

Samozřejmě, pokud by vyšetření mělo být maximálně důsledné, pak by se žena měla podrobit i genetickému a imunologickému vyšetření, které maximálně zpřesní možnost otěhotnění a šanci na zdravé miminko.

Nicméně tyto vyšetření bych u zdravého páru neviděla jako nutnost, jde o speciální vyšetření, která se za normálních okolností nedělají.

Mám pro vaše čtenářky ještě něco na závěr: „Vážené a milé ženy, doporučuji Vám v případě, že jste zdravé a v pořádku, berte svoje otěhotnění pozitivně a s nadhledem a nenechte se prvními neúspěchy odradit! Přeji pěkné dny a ať se Vám daří.“ :-)

Zdroj: Magdalena Mikulandová, soukromá porodní asistentka, www.studioprozeny.cz

   
01.06.2006 - Těhotenství a porod - autor: Natálie Rolková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [84] DominkaDomi [*]

  Andella — #83 Jeee, děkuji moc, snad to přijde už brzy :)

  superkarma: 0 13.06.2017, 08:50:39
 2. [83] Andella [*]

  Tak vidiš to :-)

  Tak at se brzy podaří miminko počít a at jen roste a nezlobí :)

  1. na komentář reaguje DominkaDomi — #84
  superkarma: 0 12.06.2017, 09:40:11
 3. [82] DominkaDomi [*]

  Jj ptala jsem se, a Femibion jsem koupila, už ho beru :)

  superkarma: 0 09.06.2017, 09:16:27
 4. [81] Andella [*]

  DominkaDomi — #80 Ne opravdu, zeptej se i lékaře/ky, taky ti to řeknou, že to je blbost.

  Není vůbec zač.

  superkarma: 0 20.05.2017, 14:14:20
 5. [80] DominkaDomi [*]

  Andella — #79 no uf, taky v to doufám, ale říká se všechno možné no Sml22Sml15 tak děkuji, pro ten Femibion si zajdu

  1. na komentář reaguje Andella — #81
  superkarma: 0 19.05.2017, 10:03:22
 6. [79] Andella [*]

  DominkaDomi — #78 to je blbost, neboj to jsou jen fámy! Sml22Sml22

  1. na komentář reaguje DominkaDomi — #80
  superkarma: 0 18.05.2017, 08:37:27
 7. [78] DominkaDomi [*]

  Ahaa, děkuji super! Tak já ho asi zkusím koupit. A jak je to s tím, že se říká, že se po těchto dopln. stravy příbírá více, že dítě má větší porodní váhu? Sml80

  1. na komentář reaguje Andella — #79
  superkarma: 0 16.05.2017, 10:13:59
 8. [77] Andella [*]

  DominkaDomi — #76 jo jo bere, přečti si to tady http://www.femibion.cz/

  Já jsem ho také brala :)

  superkarma: 0 12.05.2017, 09:30:40
 9. [76] DominkaDomi [*]

  Taky přemýšlím, zda když plánujeme už mimi mám začít brát nějaké vitamíny? Dost jsem se dočetla o tom Femibionu, myslela jsem prvně, že se bere až v těhotenství, ale ted někdo píše, že i před ? :)

  1. na komentář reaguje Andella — #77
  superkarma: 0 10.05.2017, 09:23:12
 10. [75] viky.beckham [*]

  olga.polka — #74 hele mrknete se na femibion to bude urcite to co hledate :)

  superkarma: 0 22.09.2016, 12:20:47
 11. [74] olga.polka [*]

  Ahoj holky, prosim o doporuceni nejakych vitaminu. ja se v tom sama moc nevyznam a uz jsme se s partnerem bavili ze by jsme zacli se snazit tak to chci jeste nejak podporit. Dekuji

  1. na komentář reaguje viky.beckham — #75
  superkarma: 0 20.09.2016, 13:04:45

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [73] Patynka26 [*]

  Já začala užívat přípravek gravidplan hned po vysazení HA. Pomohl mi upravit nepravidelný cyklus a po pár měsících užívání nám dopomohl ke krásné holčičceSml59

  superkarma: 0 09.05.2016, 18:20:53
 2. [72] Breadfish [*]

  Já se před plánovaným mimčem poradila s doktorkou a na její doporučení jsem začala brát Folgravid s obsahem DHA a kyseliny listové. Za dva měsíce to bylo doma. Sml16

  superkarma: 0 21.04.2016, 12:12:51
 3. [71] Monja86 [*]

  Já začala brát půlroku před otěhotněním kyselinu listovou od ElastiQ. Pak se nám zadařilo okamžitě :) Kamarádka nebrala nic a nedařilo se až pak jsem jí dala nedobranou krabičku kyseliny a také hned zapadla.

  superkarma: 0 28.05.2014, 10:44:52
 4. avatar
  [70] Vivian [*]

  RenataP: asi jak kde... Když jsem dělala na gynekologii, nabíraly jsme tyhle protilátky v prvním trimestru u všech těhotných...

  superkarma: 0 16.09.2006, 20:33:32
 5. avatar
  [69] Vivian [*]

  Ad vitamíny 2-3 měsíce před početím: jediné, co má doopravdy smysl, je užívání kyseliny listové (Acidum folicum) - doporučená denní dávka je 400 mikrogramů. Jinak pokud je žena zdravá a má dostatečně pestrou stravu, tak nemusí polykat nějaké další pilule, je to zbytečné. Neprokázalo se, že by to mělo nějaký smysl.

  superkarma: 0 16.09.2006, 20:29:03
 6. [68] barca111 [*]

  Ja osobne si myslim,ze to moc komplikuji.ja mimi chci ale pritel si ho zatim nepreje ale jestli priroda zaveli tak se s tim nic ceda delat.Ty chytre pani v clanku maji sice dobry plan,ale prijde mi to moc americke -tisic milionu vysetreni kvuli tomu aby to vyslo,kdyz u nekoho staci kdyz zapomene na prasky nebo se jen hezky pomiliji a mimco je na ceste.Ty babky to proste moc komplikuji.tohle bych si prosla az kdyby se nam to nepodarilo po par letech.

  superkarma: 0 17.07.2006, 21:31:30
 7. avatar
  [66] Alenka0010 [*]

  linde: tak to gratuluji

  superkarma: 0 02.06.2006, 10:01:37
 8. avatar
  [65] hederahelix [*]

  Víte někdo na jakém biologickém principu funguje onen zmińovaný mikroskopek na sliny? Dík

  superkarma: 0 02.06.2006, 09:28:55
 9. avatar
  [64] Linde [*]

  plán splněn po měsíci od vysazení HA , i u prvního mimča to mělo rychlý průběh.
  Podotýkám, že kvůli bolestivým ovulacím po vysazení HA (bolest příšerná)jsem byla v obou případech na injekci na uvolnění vajíčka a ta injekce podporuje otěhotnění, takže nebylo co řešit

  superkarma: 0 02.06.2006, 07:07:51
 10. avatar
  [62] Lucimo [*]

  Markýza: Marky, asi bych měla na šž dočítat, něco mi očividně uniklo!

  superkarma: 0 01.06.2006, 18:38:22
 11. avatar
  [61] fructia [*]

  V nejbližších pěti letech takovou akci neplánuju

  superkarma: 0 01.06.2006, 17:55:11
 12. avatar
  [60] kaatja [*]

  jetli nekdy budu mit deti, tak neplanovane, planovane to musi byt desna drina

  superkarma: 0 01.06.2006, 15:54:04
 13. avatar
  [59] medved [*]

  znam jedny, co se nechali vysetrit predem...no a dopadlo to tak, ze u OBOU zjistili nejaky problem, takze z toho byli totalne mimo a dite nemaji dodnes...sladka nevedomost

  superkarma: 0 01.06.2006, 15:36:38
 14. [58] Rikina [*]

  Mně se líbí tahle formulace z článku "zda jste oba natolik duševně způsobilí, abyste zvládli unést zodpovědnost za výchovu dítěte". To bych ty děti nesměla mít dodnes.

  superkarma: 0 01.06.2006, 14:56:25
 15. avatar
  [57] Alenka0010 [*]

  Markýza: jo, čertík to je . Na podzim nám vytřískal čtyři tabule ve skleníku a když tatínek láteřil, vysvětlil to s nevinným úsměvem - ale já myslel, že je to starý a že už to nebudete potřebovat. Ty mladší bych tenkrát bývala ztřískala, ale teď mě chytil záchvat smíchu . Navíc to sklo se musí opravdu vyměnit.

  superkarma: 0 01.06.2006, 14:39:05
 16. avatar
  [56] Markýza [*]

  koukala -- za chvíli začnu kvokat

  superkarma: 0 01.06.2006, 14:28:34
 17. avatar
  [55] Markýza [*]

  Alenka0010: no a myslím si, že je to nakonec to nejlepší, ono co se má stát, to se stane a ýsledek bývá víc než uspokojivý.
  mmch - kokala jsem na benjamínka - šikovný kluk, v očích má deset čertů

  superkarma: 0 01.06.2006, 14:28:06
 18. avatar
  [54] Alenka0010 [*]

  Markýza: taktéž. Nech věcem volný průběh, přijde to samo.

  superkarma: 0 01.06.2006, 14:22:15
 19. avatar
  [53] Markýza [*]

  já jsem si doteďka myslela, že k otěhotnení je třeba hlavně souložit, o jaká jsem byla naivní - myslím, že než bych si vydupala všechna cyšetření, zde popisovaná, tak by mě chuť na potomka i přešla.
  Oba moji kluci jsou mimo plán - u obou jsem přestala kouřit a požívat alkoholické nápoje - sporadicky, ne že si někdo bude myslet, že jsem alkáč - až když jsem zjistila, že jsem těhotná - u prvního v osmém týdnu, u druhého v šestém - umělohmotné vitamíny jsm nikdy nejedla, navzdory, nebo proto, jsou oba kluci zdraví a poměrně normální, dokonce předpokládám, že až projdou pubertou, zase budou používat i mozek.
  Teď bych chtěla s přítelem mimčo - ale s klidným svědomím to zase nechám na přírodě - a uvidíme.

  konec konců, já nejsem schopná naplánovat si ani dovolenou, natož dítě.

  superkarma: 0 01.06.2006, 13:41:47
 20. avatar
  [52] závislá na čokoládě [*]

  Můj syn byl plánovaný, ale po tom, co jsem si přečetla a šla bych za svou MuDr.a řekla, co všechno za vyšetření chci, tak mě asi pošle za Dr. Chocholouškem .

  superkarma: 0 01.06.2006, 13:12:58
 21. avatar
  [51] ANAJKA [*]

  já taky plánuju,ale příroda zatím neplánuje ale já to bez boje nevzdám

  superkarma: 0 01.06.2006, 12:37:39
 22. avatar
  [50] Gabi [*]

  Gabi: kromě mých dětí jsou u nás v rodině také samé omyly - podle toho to taky vypadá

  superkarma: 0 01.06.2006, 12:15:25
 23. avatar
  [49] Gabi [*]

  gwen:

  superkarma: 0 01.06.2006, 12:13:49
 24. avatar
  [47] gwen [*]

  Gabi: Jo, já jsem jedno z těch "narozených omylem". Mně se dítě nenarodí ani omylem.

  superkarma: 0 01.06.2006, 11:58:16
 25. avatar
  [46] Gabi [*]

  "Téměř každá žena si svoje těhotenství dopředu naplánuje." - tak tohle by měli někam vytesat - já mám občas pocit, že nějak neubývá těch "omylem narozených" dětí.

  superkarma: 0 01.06.2006, 11:48:11
 26. avatar
  [45] Léthé [*]

  Kelly: dinosaura

  superkarma: 0 01.06.2006, 11:45:48
 27. avatar
  [44] Kelly [*]

  Léthé: ... to čekáš slona?

  superkarma: 0 01.06.2006, 11:41:18
 28. [43] a.... [*]

  Rikina: SENSITIVESKIN: taky čekám na tu radostnou událost, až se děvenka odstěhuje, ale 18 jí bude až za 4 roky jestli bude celou tu dobu otravovat jako tenhle týdem, má radost z jejího odchodu bude opravdu NESMÍRNÁ

  superkarma: 0 01.06.2006, 11:33:40
 29. avatar
  [41] Léthé [*]

  Meander: čekám na ještě vyšší porodní

  superkarma: 0 01.06.2006, 11:15:24
 30. avatar
  [40] gwen [*]

  Zatím neplánuji...možná v příštím životě...

  superkarma: 0 01.06.2006, 11:05:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme