Zima láká řadu turistů do dalekých destinací, kde je krásné teplo. Tyto země jako je například Thajsko, Indie, Srí lanka, Indonézie, Kambodža či Vietnam nesou určitá rizika nákazy různých onemocnění, na které je dobré se před cestou očkovat. Více na http://www.bezpecnadovolena.cz/

franNa otázky nám odpověděla MUDr. Daniela Fránová ze Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem, oddělení očkování a cestovní medicíny Plzeň.

MUDr. Daniela Fránová vystudovala lékařskou fakultu UK v Plzni, obor všeobecné lékařství, dále se specializovala v oboru epidemiologie. Pracuje na Oddělení očkování a cestovní medicíny Plzeň, Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem. Jako externista vyučuje na Fakultě zdravotnických studií ZCU. Specializuje se na problematiku cestovní medicíny, rizikového chování dospívajících, prevenci HIV/AIDS a dalších infekcí.

Dobrý den, paní doktorko, chtěla jsem zeptat, jestli je nějaké očkování ze zákona povinné pro cesty do exotiky?
V ČR je u dospělých osob povinné pouze očkování proti tetanu, samozřejmě dvojnásob to platí, pokud vyjíždíte do zahraničí, tam může být riziko daleko vyšší. Dále může být v některých zemích vyžadováno očkování proti žluté zimnici. Seznam těchto zemí je k dispozici ve specializovaných centrech očkování. Výjimečně, např. u poutníků do Mekky, může být vyžadováno očkování proti meningokokovým infekcím. Někdy je očkování vyžadováno u cestovatelů, kteří jedou na studijní pobyt, např. od USA - tam to není vyžadováno zákonem, ale nařízením instituce nebo školy. U dětí je v ČR řada povinných očkování. Jestliže děti vyjíždějí do zahraničí, mají být v první řadě očkovány proti těmto povinným infekcím podle platného očkovacího kalendáře, teprve poté proti dalším infekcím, které jsou jen doporučené.

Je možné říct, které země jsou z hlediska nákazy nebezpečných nemocí a epidemií nejrizikovější?
Co se týče rizikovosti cesty, záleží na oblasti, do níž jedete, na charakteru cesty (pracovní pobyt, organizovaná turistika, individuální turistika - tzv. baťůžkáři), na délce pobytu, na zkušenosti cestovatele, na způsobu stravování, dostupnosti pitné vody apod. Méně rizikové jsou cesty po Evropě, severní Americe, Austrálii, mezi rizikovější oblasti patří rovníková Afrika, JV Asie. Rizik při cestování je hodně - od cestovatelského průjmu, infekčních nemocí, infekcí přenášených hmyzem, pokousání zvířetem, ale i úraz a např. výšková nemoc nebo alergická reakce. Osobám, které mají nějaké chronické onemocnění, hrozí zhoršení této nemoci. Záleží na mnoha faktorech nejen na oblasti, do níž jedete.

Vím, že po prodělané žloutence je nutné držet dietu, ale nejsem si jistá, jak dlouho se musí držet. Je stanovená nějaké doba, po kterou se dieta musí dodržovat?
Stanovit dobu léčby bez znalosti průběhu onemocnění u konkrétního nemocného člověka nelze. Průběh onemocnění může být totiž bezpříznakový, lehký, středně těžký nebo také velice závažný.       I doba dodržování diety se liší, obvykle je to půl roku až rok. Také složení a přísnost diety se mění. V akutní fázi nemoci je přísnější, v rekonvalescenci se pak doporučuje racionální strava s vynecháním tzv. zátěžových jídel (např. smažené potraviny, tučná jídla atd.).

injection

Jaká vidíte rizika pro cestování  do Egypta?
Do celého světa doporučujeme na prvním místě zkontrolovat očkování proti tetanu. To by měl mít každý Čech, je to jediné povinné očkování u dospělých osob u nás. Do Egypta na krátkodobý pobyt (u moře) je vhodné mít očkování proti žloutence typu A. V případě delší cesty, turistiky napříč zemí či několika zeměmi se doporučuje očkování proti oběma žloutenkám typu A a B (tzv. cestovatelský základ) a proti břišnímu tyfu. V současné době je očkování proti břišnímu tyfu v ČR hůře dostupné, je přechodný nedostatek této vakcíny, ale to časem pomine a zase bude do výčtu očkování patřit. Dále můžeme uvažovat o očkování proti vzteklině, jestliže při cestě hrozí riziko kontaktu se zvířaty.

Pro cestování a dovolenou v zimě jsou v poslední době hodně oblíbené především exotické destinace, ale zajímalo by mě, jaká jsou nutná či doporučená očkovaní po Evropě.
Při cestách po Evropě doporučujeme kontrolu platnosti očkování proti tetanu, dále očkování proti žloutenkám typu A a B nebo aspoň žloutence typu A. Vhodná je i kontrola očkování proti spalničkám. Možné je též přeočkování proti černému kašli kombinovanou vakcínou proti tetanu, černému kašli a záškrtu.  Do některých evropských zemí zejména střední a východní Evropy je dobré být očkován proti klíšťové encefalitidě. V sezóně chřipkových viróz a epidemií, která probíhá v podobném období jako u nás, je pak možné využít očkování proti chřipce. Každopádně v zemích na jihu Evropy je vyšší výskyt žloutenky typu A i některých jiných infekcí.

Co když plánujeme cestu do Asie, konkrétně do malajského Bornea. Budeme hodně v přírodě, v národních parcích. Doporučila byste nám brát antimalarika? Jaký typ a kdy je nutné je začít brát?
Při cestě na Borneo obvykle doporučujeme užívání antimalarik. Vhodný lék pro konkrétního cestovatele a režim užívání doporučí lékař očkovacího střediska. Koupit až na místě nedoporučuji. Léky jsou sice levnější, ale nemáte záruku kvality. Navíc je nutné antimalarika užívat už před pobytem v malarické oblasti.

Nejsem lékařka, je možné, abych i tak rozpoznala žloutenku? Jsou nějaké jasné příznaky, které mohou na takovou nemoc poukazovat?
Diagnostika se provádí na základě klinických příznaků a laboratorního nálezu. K příznakům, které Vás mohou upozornit na žloutenku, patří zažívací potíže (nechutenství, zvracení, bolest v pravém podžebří atd.) a chřipkové příznaky (zvýšená teplota, bolesti svalů a hlavy atd.). U některých typů žloutenky to mohou být také bolesti kloubů. Typické zežloutnutí kůže a očního bělma může nastat, ale nemusí. V některých případech totiž probíhá žloutenka i bezpříznakově. Někdy se může nemoc projevit i tmavou močí a světlejší stolicí. Spolehlivá je však pouze laboratorní diagnostika onemocnění. Tu může udělat praktický lékař nebo odborný lékař na infekčním oddělení. Léčení nemoci bývá provázeno přísnou dietou a rekonvalescence může trvat až půl roku.

Více na http://www.bezpecnadovolena.cz/

Reklama