Bulvár

Plachý a Vránová – nejlepší dabéři


Cenu Františka Filipovského pro letošní rok převzali za nejlepší výkony v dabingu herci Jiří Plachý a Alena Vránová.

Za mimořádné dabingové zpracování byl na čtrnáctém ročníku předávání v Přelouči oceněn snímek Impresionisté z produkce České televize.

Jiřímu Plachému připadla cena za dabingové ztvárnění role Flashe Maddena ve filmu V křesle režiséra. Alena Vránová zaujala porotu slovním doprovodem slečny Marplové ve snímku nazvaném To je vražda, řekla.

„Toto ocenění je pro mne velkým a milým povzbuzením. Když něco děláte půl století, tak už tušíte jak na to,“ prohlásila Vránová po převzetí ceny.

Atmosféra slavnostního předávání se nesla v duchu vzpomínek na začátky a vývoj dabingu v Čechách. Ocenění za celoživotní mistrovství v dabingu získali Jiřina Petrovická, Antonie Hegerlíková, Josef Zíma a Lubomír Lipský. V Přelouči, rodišti Františka Filipovského, se předávala i cena za nejlepší zvuk dabovaného díla, kterou letos získal film Zodiac.

Cenu Jednoty tlumočníků a překladatelů získal překlad snímku Hrozny hněvu od Jiřiny Hradecké. Cenu Fites za mimořádné dabingové zpracování díla si z Přelouče odvezl dabing snímku Společnost mrtvých básníků. Za celoživotní mimořádnou dabingovou tvorbu Fites ocenil dramaturgyni Jarmilu Hampacherovou.

Ceny za nejlepší dabing se v Přelouči udělují od roku 1995, v nultém ročníku o rok dříve byl in memoriam oceněn i sám František Filipovský. První ocenění získali Jana Preissová a Viktor Preiss, ale každý za roli v jiném snímku. Manželé Preissovi patří mezi čtveřici herců, kteří Cenu Františka Filipovského dostali dvakrát – kromě nich se to podařilo už jen Aloisi Švehlíkovi a Simoně Postlerové.

   
22.09.2008 - Kultura - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Heather [*]

  Já zbožňuju hlas Vladislava Beneše… Ten je táááák sexy

  superkarma: 0 23.09.2008, 08:14:24
 2. avatar
  [1] bookcase [*]

  Hlas J. Plachého mám ráda , hlavně jako Adama Dalglieshe

  superkarma: 0 23.09.2008, 07:19:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme