Rodina

Pláče vaše dítě ve školce? Musíte vytrvat, jde o projev adaptace, radí psycholožka

Některé děti se do školky těší, jiné tam rodiče vedou smykem. Většinou ale stačí pár dní, aby se aklimatizovaly a našly nové kamarády. Ne tak čtyřletý syn paní Renáty (33). Trápení s ním teď má nejen ona, ale i paní učitelka.

„Adámek je odmala hodně živé dítě a kamkoli přijdeme, je ho všude plno. Do kolektivu dětí chodil pravidelně, když jsme se setkávaly s ostatními maminkami. I doma máme jednu návštěvu s dětmi za druhou. Rozhodně tedy nemůžu říct, že by byl syn stydlivý. Mezi vrstevníky se dokáže prosadit tak dobře, až jsem měla kolikrát strach, že budu chodit do školky na kobereček a krotit ho. Jenže všechno je jinak,“ svěřuje se mladá maminka.

kid

Když vedla Adama poprvé do školky, poplakával a ve třídě pak spustil naplno. I ona odcházela se slzami na krajíčku, ale vydržela. „Druhý den to bylo ještě horší. Nechtěl se ani obléknout. Učitelka ze školky mi pak volala, ať si ho vyzvednu dřív. Prý si nechce hrát s dětmi, jen celý den sedí u ní a fňuká, že chce maminku. Když jsem se ho ptala, proč nechce do školky, tak prý potřebuje být doma s maminkou a mladším bráškou. Snad stokrát jsem mu vysvětlovala a domlouvala, ale nic nezabralo,“ vypráví Renáta a zároveň přiznává, že občas jeho nářkům podlehla a do školky ho nezavedla. Nebo ho po hodině opět vyzvedla.

Neměla jsem to srdce, a tak s námi zůstal doma. Byla to asi chyba, protože zatímco ostatní děti už chodí do školky celkem spořádaně, u něj se nic nezměnilo. Každé dítě zkrátka není stejné a on asi není ještě připraven být bez maminky. Nevím teď, zda na školku zapomenout, nebo vytrvat,“ není si jistá Renáta.

Co na to odborník?

Zeptali jsme se dětské psycholožky a psychoterapeutky Jitky Jeklové.

Pokud už se rodič rozhodl dítě do školky dát, tak nejdůležitější je vydržet. Adaptační fáze (přivykání) může trvat různě dlouho, ale zpravidla nebývá delší než dva až tři měsíce. Potíží samozřejmě je, pokud dítě během těchto úvodních měsíce ve školce onemocní. O tuto dobu se adaptační fáze prodlužuje, neboť dítě si musí přivykat na školku znovu a znovu.

Ano, velká část dětí na nové prostředí školy reaguje pláčem. Ale pláč je v tomto případě právě projevem adaptace. Je potřeba situaci dítěti opakovaně vysvětlovat, probírat ji s ním a vhodně odpovědět na všechny jeho otázky. Zároveň je důležité dítě navyknout na pravidelnost a režim. Pokud rodič zareaguje tak, že si pro dítě přijde, nebo pod tíhou ranního pláče udělá jako výjimku, že dnes se tedy do školky nejde, dal tím do ruky dítěti obrovskou výhodu a projevil svou slabost. Dítě prosadilo své. Aha, ono to funguje, pláču, tudíž nejdu, nebo si mě máma vyzvedne! Co udělá toto dítě příště? Samozřejmě vyzkouší již osvědčený pláč. Ten přece funguje! Tím rodič absolutně znemožnil adaptaci svého dítěte na prostředí školy a výrazně zkomplikoval práci nejen učitelkám v MŠ (ty jsou na plačící děti skutečně zvyklé), ale především svému dítěti zkomplikoval vstup do kolektivu vrstevníků.

Toto vše ale platí pro běžné, zdravé děti. U dětí s jakýmkoli handicapem je třeba postupovat v souladu s doporučením odborníka, který už má dítě v péči.

Zažila jsem už dokonce několik plačících prvňáčků, kteří neměli možnost si adaptaci na kolektiv zažít v mateřské škole a tento problém se je časově posunul až do základní školy.

jitkaPsycholožka a psychoterapeutka Jitka Jeklová studovala psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a psychologické poradenské práci se věnuje už téměř 20 let. Více než 17 let působí v pedagogicko-psychologické poradně, kde se věnuje diagnostice, ale i terapeutickému vedení dětí a dospívajících. Více informací naleznete ZDE.

Čtěte také:

   
22.10.2015 - Děti - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [13] peetrax [*]

  vladka321 — #1 to je dobrý! Sml16 A co na to ostatní děti, potažmo maminky? Tam bývá často problém...

  superkarma: 0 22.10.2015, 17:59:58
 2. avatar
  [12] vladka321 [*]

  luneta — #6Děkuji, do dnes mám se synem moc pěkné vztahy. Vyplatilo se...Sml16

  superkarma: 1 22.10.2015, 15:59:45
 3. avatar
  [11] Kahomar [*]

  Dvě starší děti šly do školky ve 4 a 3 letech, dcera ráda, syn tak nějak odevzdaně. OK. Žádné scény a slzy se nekonaly.

  Když měl nastoupit ve 4 letech nejmladší, první den na dvě hodiny - OK, sice se mu nechtělo, ale šel..

  Druhý den, doma pláč, dohady, že nikam nepůjde, s manželem jsme ho doslova odnesli do auta, řev, celou cestu. V autě se držel jak klíště, řičel na celé sidliště. K autu postupně došla ředitelka, učitelky a všichni ho přemlouvali, že si půjdou hrát...no ani omylem...tak prý, ať ho necháme být a zkusíme v dalším dni..

  Třetí den jsme ho už nebyli vůbec schopni "odlepit" z postele, držel se jí jak klíště, řval doslova na celý panelák. Nešlo to po dobrém, nešlo to po zlém...

  Po těchto zkušenostech jsem s ním zůstala do jeho pěti let doma. Minimálně půl roku se nedalo jít ani na procházku kolem školky, jak hrozně se bál, že tam bude muset.

  Za ten rok vyzrál a do školky šel pak naprosto v klidu a pohodě, je podzimní, takže si ještě dva roky užil.

  Do dneška z toho mám já noční můru. A jsem opravdu ráda, že naše dvouletá vnučka letos v září nastoupila zcela bez slziček a moc se každý den do školičky mezi děti těší.

  superkarma: 0 22.10.2015, 13:50:43
 4. [10] bobani [*]

  to jsou nervy

  superkarma: 0 22.10.2015, 13:22:03
 5. [9] xpolach3 [*]

  Taky mám tuto zkušenost za sebou a není o co stát. Sice si řeknete, že je to období adaptace, ale když vidíte toho prcka, jak řve na celé kolo a paní učitelka jej z Vás musí rvát násilím, tak jdete do práce s pocite, co jste udělala špatně a na práci se soustřeďujete také hůře. Přeju všem maminkám hodně trpělivosti a ať to zvládnou co nejlépe a nejdříve.Sml67

  superkarma: 2 22.10.2015, 11:08:08
 6. avatar
  [8] gerda [*]

  Nikar — #7tak to má podle mě býtSml67, polehoučku, bez násilí, které dítě spíš vyděsí. Ony ty dětičky v kolektivu dokážou být i pěkně zlé, odmalinka a jak je někdo slabší, už mu to dají pocítit. Záleží i na učitelkách, jak vážně své povolání berou.

  superkarma: 1 22.10.2015, 08:54:05
 7. [7] Nikar [*]

  moje nynější zkušenost.....syn je od září ve školce, já jsem na MD, klidně bych si ho i nechala doma, ale školku potřebuje. Chodili jsme vždy do kolektivu, na cvičení, plávání..... ale on má potíž, že nemluví, opožděný vývoj řeči, navíc je bojácný, takže chodí do školky. Po dohodě se školkou, ped. centrem, logopedií jen do desíti. Navíc teď potřetí marodil. Ale pokroky jsou vidět, zpočátku plakal hodně, sice žádné scény, jen pláč, nyní už nepláče, dnes po týdnu, co marodil, bez slziček a úsměvem. Takže začneme brzy nacvičovat do oběda - už jsme to i zkoušeli, ale plakal, je to na něj dlouho. Ale musí se vytrvat. Je to na dlouho, ale mám to štěstí, že mohu být doma a můžeme to zkoušet postupně a zbytečně ho netraumatizujeme.

  1. na komentář reaguje gerda — #8
  superkarma: 0 22.10.2015, 08:48:51
 8. avatar
  [6] luneta [*]

  vladka321 — #1měla jste krásný přístup.Sml79

  1. na komentář reaguje vladka321 — #12
  superkarma: 0 22.10.2015, 08:37:05
 9. [5] Boros [*]

  Můj syn ve školce fňukal- prvního půl roku, než si 2,5 letá dcera sama řekla ředitelce, ať jí vezme do školky. Potom ho prostě a jednoduše chytila za ruku a odtáhla do třídy. Je mezi nimi rok a jsou ja voda a oheň. Doteď.

  superkarma: 0 22.10.2015, 07:54:51
 10. avatar
  [4] gerda [*]

  Napřed jsem myslila, že maminka musela do práce. Jestli je ale doma, pak je podle mě lepší kluka nelámat a počkat, až ke kolektivnímu zařízení dozraje. Je jen škoda, že ty dětské nemoci potom pochytá ve škole a bude chybět.

  superkarma: 0 22.10.2015, 06:38:33
 11. avatar
  [3] Suchanda [*]

  Můj syn první dny ve školce taky předváděl srdceryvné scény, já jsem v autě brečela co jsem to za matku, že ho nechávám plakat a odcházím, tak jsem hned volala paní učitelce, jak to chudáček zvládá? A ona mě uklidnila, že sotva se za mnou zavřely dveře, plakat přestal a šel si hrát. Takový malý citový vyděračSml16 toto předváděl cca týden a potom zjistil, že mě stejně pláčem nezlomí, tak to přijal a už problémy nebyly.

  superkarma: 1 22.10.2015, 06:35:13
 12. avatar
  [2] bleblemcy [*]

  Můj syn nechtěl do školky chodit a předváděl srdceryvné scény. Teď tam sice nejde moc rád zato ze školky se mu občas ani nechce a čekám až si dohraje a pak teprve jdeme domů. Dosáhla jsem toho celkem jednoduše. Hledali jsme spolu pozitiva. Prostě něco co ho ve školce zaujalo a nebo by mohlo zaujmout a bavit ho. Nemyslím tím to, že ho ve školce naučí spoustu zajímavých věcí na to dítě nenachytáte, ale třeba obyčejně nějaké hračky co doma nemá, nebo skvělá velká skluzavka na hřišti školky. Vždycky se dá najít něco konkrétního co ho zaujme a odpoutá od stesku po mamince. Ono to není jen o tom jestli už byl před tím zvyklý být v kolektivu jiných dětí, ale možná i o tom jestli mu maminka při tom neustále nestála za zády a nepřiběhla hned na každé zafňukání.

  superkarma: 0 22.10.2015, 03:31:23
 13. avatar
  [1] vladka321 [*]

  Můj mladší syn byl v dětství hodně nemocný, moc a moc po nemocnicích a školka pro něj byla noční můra. Měl strašný strach z cizích lidí a já neměla to srdce ho trápit. Dohodla jsem se s vedením školky a poté i s učitelkami na tom, že jsem se synem docházela do školky na dvě hodiny, poté jsem se vždy na chvilku vytratila, později jsem si dokonce zašla i nakoupit a najednou tam mohl být do oběda a posléze i na spaní. Bylo to možná zdlouhavé, ale přitom jsem neubližovala jemu a potažmo ani sobě. Musím říci, že mému chlapci je dnes dvacet let a já toho nelituji, ba co víc, zasloužil si to a kdybych věděla, jak strašně krátké je dětství, tak bych s dětmi byla ještě víc a více. Je to báječné období, které si leckdy vůbec neuvědomujeme, že tak záhy odejde.

  1. třída byla už v pohodě a bez pláče Sml16

  1. na komentář reaguje luneta — #6
  2. na komentář reaguje peetrax — #13
  superkarma: 4 22.10.2015, 01:01:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme