Rodina

Pitný režim kojenců


Dodržování správného pitného režimu u kojenců je stejně tak důležité jako u dospělých lidí. Pro děti v kojeneckém věku je kromě mateřského mléka kojenecká voda nejvhodnějším základem pro zajištění pitného režimu a pro přípravu náhradní dětské výživy a příkrmů. Kojenecká voda balená představuje určitý nadstandard a vyšší stupeň kvality, protože limity jsou stanoveny mnohem přísněji než u běžné pitné vody.

 

Správný pitný režim miminek je pro jejich zdravý růst velmi důležitý. V kojeneckém období má miminko nejvyšší příjem tekutiny na kg tělesné hmotnosti z celého období života. Citlivost jeho organismu je tedy v této době velmi vysoká. „Děti mají proti dospělým relativně vyšší potřebu tekutin, a proto je zajištění vhodného a pravidelného pitného režimu u nich velmi důležité. Kojené dítě má vypít asi 150 ml tekutin na kg hmotnosti. Platí, že 6-8 plen za den je důkazem dostatečného příjmu tekutin,“ radí odbornice na zdravou výživu Darja Štundlová.

 

Zdravé kojené dítě nepotřebuje většinou přídavky tekutin asi do 10. měsíce. Výjimkou je situace při teplotě, ztrátě chuti k jídlu a silném pocení. Se zavedením hutnějších příkrmů do jídelníčku je relativní obsah vody v jídle menší. „Od 10. měsíce se proto doporučuje u kojených dětí pravidelné doplňující podávání tekutin v množství asi 200 ml denně, nejlépe kojenecké vody. Nekojené děti starší 6 měsíců potřebují k denní stravě přídavek nejméně 400-600 ml tekutin denně,“ dodává Darja Štundlová.

 

Ne všem maminkám se však poštěstí kojit miminko dostatečně dlouho a často se stává, že musí začít přikrmovat. V takovém případě by sušené mléko mělo být ředěno v co nejčistší vodě, která splňuje všechny lékařské normy. „V případě, že dítě není vůbec kojeno a je pouze na náhradní dětské výživě, může být kojenecká voda používána již od narození,“ říká odbornice na zdraví Darja Štundlová.

 

Dehydratace kojenců

Zajímavostí je, že voda tvoří asi 60 % hmotnosti dospělého člověka – čím je organizmus mladší, tím je toto procento vyšší. Spotřeba tekutin je individuální a záleží samozřejmě také na věku. Děti jí mají oproti dospělým vyšší, a proto bychom měli hlídat jejich pravidelný pitný režim.

 

Maminky by samozřejmě měly kojence sledovat a v případě ohrožení dehydratací (teploty, průjem, pocení) poskytnout jeho tělíčku větší množství tekutin. Dehydratací jsou děti ohroženy, jsou-li příliš teple oblékány nebo krmeny příliš koncentrovanou mléčnou výživou.

 

Dospělí často k uhašení žízně používají vodu sycenou oxidem uhličitým (perlivou). Zde je na místě upozornit, že tento typ vody je pro kojence zcela nevhodný, protože uvolněné bublinky v žaludku mohou u miminka vyvolat zvracení, což je velmi nebezpečné, kvůli možnosti udušení. Malý tip pro maminky, které po ruce nemají jiný typ vody než perlivé, zní – vodu převařte. Zbavíte ji tak bublinek a Vašemu miminku nijak neublížíte.

 

Která voda je pro kojence ta pravá?

Určitě je namístě maminkám ve výběru stolních vod poradit, aby jejich děti dostávaly jen to nejlepší. Kojenecká voda balená přináší nadstandardní stupeň kvality. Naše miminka by měla dostávat to nejlepší z přírodních zdrojů. U každé vody, která je označena jako vhodná pro kojence, si můžeme být jisti tím, že prošla řadou testů kvality a že tím nejlepším pro naše děti. Pro děti, které nejsou výhradně kojeny, je kojenecká voda nejvhodnějším základem pro zajištění pitného režimu a pro přípravu náhradní dětské výživy a příkrmů.

 

„Balená kojenecká voda představuje tu nejvyšší kvalitu, protože limity jsou zde stanoveny mnohem přísněji než u běžné pitné vody (jde například o obsah dusičnanů). Celkový obsah minerálních látek může být nejvýš 500mg/l. Protože je u této vody zakázána jakákoli úprava měnící její složení, je kojenecká voda jedinou balenou vodou, u které je zaručeno původní složení. Minimalizuje se také příjem cizorodých a potenciálně alergizujících látek,“ říká odbornice na zdravou výživu Darja Štundlová.

   
15.05.2008 - Těhotenství a porod - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [9] pujka [*]

  Kupovanou vodu??? a na co?? Od konce 6. měsíce převařuji vodu z vodovodu malému na čaj,kašičku atd.,také přidávám do vody trošku glukózy, vše to zvládá v pohodě . Teď je mu 7. měsíců a týden, stále kojím, ale již dávám zeleninu, když málo pije má tuhou stolici. Snažím se ho naučit pít z hrnečku, ale pořád vyžaduje lžičku, snad to v létě nějak zvládnem .

  superkarma: 0 22.05.2008, 12:44:54
 2. avatar
  [8] Vivian [*]

  tanecnice: snad by stačila ta voda, eventuelně hodně naředěný džus, ale čaj? Nebo myslíš ty bylinkové nálevy?

  Já zatím kojím, ale pak to taky vidím na tu převařenou vodu z vodovodu... V balené vody nemám pražádnou důvěru, právě kvůli tomu bůhvíjakému skladování, kdy se v té stojaté vodě může pomnožit bůhvíco.
  V porodnici jsem dostala reklamní vzorek kojenecké vody a byla s bublinama , přičemž na ní bylo napsáno, že aby bylo možno ji použít pro kojence, má se převařit, aby z ní ten CO2 vybublal. Čili to si rovnou můžu převařit xkrát levnější vodu z vodovodu.

  superkarma: 0 15.05.2008, 23:09:13
 3. [7] tanecnice [*]

  To vsechno zni moc pekne, ale zaruci mi pani Stundlova,ze obchod ve ktrem kojeneckou vodu koupim, ji skladuje na temnem miste, ze ji neprevazeli ve vyssich teplotach, neskladovali buhvikde? Je tu ta zaruka? Nebo delam doopravdy spatne, kdyz rocnimu synovi dodavam tekutiny formou prevarene vody s cajem, nebo mix s dzusem pro miminka?

  superkarma: 0 15.05.2008, 21:34:10
 4. avatar
  [6] Brituš [*]

  posp:

  superkarma: 0 15.05.2008, 19:16:55
 5. avatar
  [5] Vivian [*]

  kačinka: laktace je řízená hormonálně, není závislá na dodávce tekutin Víc pít se při kojení doporučuje spíš proto, abys sama neměla nedostatek tekutin, protože je ztrácíš mj. i mlékem.

  superkarma: 0 15.05.2008, 18:00:41
 6. avatar
  [4] RenataP [*]

  kačinka: a kdy jsi teda kojila???

  superkarma: 0 15.05.2008, 10:04:37
 7. avatar
  [3] kačinka [*]

  Šílenej pitnej režim jsem v době kojení měla já, abych mohla kojit aspoň pár měsícú, připadala jsem si jako průtokovej ohřívač. Furt jsem seděla na záchodě a flaškou vody v ruce. A stejně to moc nepomohlo.

  superkarma: 0 15.05.2008, 08:18:42
 8. avatar
  [2] Májík [*]

  posp: taky názor

  superkarma: 0 15.05.2008, 08:04:23
 9. [1] posp [*]

  superkarma: 0 15.05.2008, 07:30:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme