Už vás někdy napadlo, jak velký vliv má pitný režim na vaše zdraví a kondici? Nezapomínejte, že pokles hladiny vody v těle může být zdrojem toho, že vás bolí hlava, cítíte se unavení, vyšťavení, prostě bez vody...

waterDostatek tekutin zajišťuje správnou látkovou výměnu. Umožňuje dobrou funkci ledvin, odplavování škodlivin, zbytků z látkové výměny a také plnou výkonnost všech funkcí organismu. Nedostatek tekutin celkovou výkonnost organismu, jak tělesnou, tak duševní naopak snižuje. Podílí se též na vyšší unavenosti, může způsobit onemocnění ledvin, přispívá k bolestem hlavy, kloubů apod. Předpokládá se, že řada civilizačních chorob, včetně žaludečních, střevních i oběhových poruch, je buď prvním příznakem, nebo následkem trvalého nedostatku tekutin.

Ze šesti hlavních látek nezbytných k životu (voda, sacharidy, tuky, proteiny, minerály a vitamíny) tvoří voda největší část tělesné váhy. Svalstvo se ze 70 % skládá z vody, podobně jako mozek. Krevní plazma obsahuje 90 % vody, kosti 22 %.

Pokud sportujete, pitný režim je pro vás nutností!  Voda pomáhá třemi způsoby:

  • za prvé ochlazuje tělo pocením. Proto pijte vodu před, během i po tréninku nebo při jakékoliv fyzické zátěži.
  • za druhé účinkuje v procesu růstu svalů.
  • za třetí skvěle asistuje při snižování váhy. Během nízkokalorické diety voda zlepšuje schopnost jater metabolizovat tuk na energii.

V teplém období sebou vždy noste láhev s vodou. Pijte po malých doušcích. Polovinu denní dávky zkonzumujte do oběda a zbytek do 19. hodiny večer.

VYVARUJTE SE POKUD MOŽNO DEHYDRATACI!

Co je dehydratace, jak nás může postihnout.
Dehydratace je stav, kdy nastává nadměrný úbytek tekutin, hlavně mimobuněčných. Závažné projevy můžeme pozorovat, pokud množství tekutiny v těle poklesne o více než 6 %.

waterRozeznáváme dehydrataci, hypertonickou a izotonickou.
Hypertonická dehydratace

Stav, kdy se snižuje objem mimobuněčné i vnitrobuněčné tekutiny.

Příčiny hypertonické dehydratace

  • Malý přísun tekutin při jejich nedostatku. Dochází k tomu při extrémních teplotních podmínkách a velkém energetickém výdeji bez adekvátní náhrady tekutin. Dále jí mohou trpět lidé, kteří nemohou přijímat tekutiny z různých patologických příčin. 
  • Ztráty hypotonické tekutiny při horečkách, průjmech, cukrovce.
  • Některá ledvinová onemocnění.

 

Náš tip: ISODRINX od NUTRENDU (750 ml, 35 Kč)

waterHotový isotonický nápoj ve čtyřech různých příchutích. Je ideálním řešením pro hydrataci a doplňování energie během intenzivní zátěže s délkou trvání do 60 minut. Obsahuje speciální druh sacharidu - isomaltulózu (Palatinose TM), který se pozvolna vstřebává a dodává velké množství energie. ISODRINX vám pomůže doplnit energii, ztracené tekutiny a minerály.

Je vyráběn z vody nejvyšší kvality zn. Horský pramen.

Příchutě: pomeranč, citron, mix berry, cool

 

Reklama