Pít teplé nápoje je pro lidské tělo daleko zdravější, než pit nápoje studené. Důvod je prostý, jen si to představte: Zdlábnete horké jídlo a hodíte na něj do žaludku třetinku vychlazené limonády - to se to pěkně srazí...

water

Pijte vodu, pijte teplou vodu, pijte vodu a nepijte rum...

Připadá vám, že jsem v textu slavné Nohavicovy písničky udělal chybu? Kdepak, to slovíčko „pitnou“ jsem za „teplou“ prohodil zcela záměrně. Pití teplých nápojů je totiž daleko zdravější než pití nápojů studených, či dokonce chlazených.

Jak se zrodila myšlenka

Když jsem byl letos na dovolené, seznámil jsem se s pánem, který pije zásadně teplou vodu. Ptal jsem se ho proč, a on řekl, že mu to doporučil doktor. Pak mi také potvrdil, že od té doby, co pije pravidelně teplou vodu, nemá zdravotní potíže. Říkal jsem si, že je to nějaký nesmysl, ale nakonec jsem téma na poradě nadnesl. Strhla se celkem vášnivá diskuze a naše redakční Klárka potvrdila, že jí její čínský doktor říkal totéž: „Západní civilizace trpí pitím chlazených nápojů. Zjednodušeně: Číňané říkají, že tělo musí nejdřív spotřebovat spoustu energie na to, aby nápoj ohřálo, než ho začne trávit.“

Co jsme o teplém a studeném pitím zjistili?

Situace se má tak, že pití chladných, či dokonce chlazených nápojů je nejméně zdravé v průběhu konzumace teplého jídla. Tedy ve chvíli, kdy člověk pije nejčastěji. Proč? Protože zpomaluje trávení. Rozehřáté tuky se v žaludku přidáním studeného pití srazí, vznikají z nich šupinky, které se lepí na stěny střev a znemožňují, respektive zpomalují tak jejich správnou funkci.

Spláchnutím gáblíku studenou limonádou tak sice ulevíte jícnu, ale za krátko se nejspíš budete cítit nafouklá, možná vás i začne trochu bolet břicho. Příčinu však nehledejte ve špatné stravě, jen v její špatné tepelné kombinaci. Rada proto zní: Dejte si po jídle raději čaj.

Některé internetové zdroje dokonce tvrdí, že pití teplých nápojů prodlužuje věk.

Jaká by měla být správná teplota konzumovaných nápojů?

Eva ŠpakováTuhle otázku jsem položil nutriční poradkyni Evu Špakovou z poradenského centra Welnessia (www.welnessia.cz): „Ideální je vlažná voda v teplotě těla, tu vždycky doporučujeme. Je to pro tělo přirozené, nepotřebuje čas na její ohřátí. Podle tradiční asijské medicíny pití teplé vody dokonce i podporuje čištění organismu a je doporučováno jako konečná fáze noční detoxikace. Ráno se tedy pije teplá voda, aby spláchla škodliviny, které tělo přes noc připravilo. Studená voda je spíš šok, který zablokuje metabolismus.

  • Zapište si do paměti teplotu: 37 °C

Čtěte také...

Reklama