Nová hudební formace hrající písně pro malé i velké s názvem Pískomil se vrací si odbude koncertní premiéru už tuto neděli 28.10. v 10:30 během  Veletrhu hraček ITEA v Praze. Zde také spatří světlo světa jejich premiérové CD nazvané „A kdy už tam budem?“ inspirované častou větou tázací malých dětí při cestách kamkoliv.

pískomil

Většina členů skupiny Pískomil se vrací už hrála v Kašpárku v rohlíku. Stálou sestavu pro koncertování (a autory většiny písniček) –Karolínu Dytrtovou, Kristýnu Kudrnáčovou, Ondřeje Pečenku a Filipa Nebřenského – při hraní naživo doplňuje občas také Radek Banga (Gipsy.cz) nebo Michal Dalecký.

„První klip ke skladbě Malý tvor bude vznikat pod režisérským dohledem Márii Procházkové během listopadu v Chicagu, kde v má s dětmi z tamní české školy výtvarný workshop,  v jehož rámci vzniknou podklady pro videoklip. Následná animace a výroba proběhne v Praze“ dodává Karolína Dytrtová.

Skupina Pískomil se vrací má naplánován oficiální křest nového alba „A kdy už tam budem?“ na 1. prosince do Divadla Na prádle na Malé Straně od 11 a od 14 hodin.

Jak vznikl Pískomil a jeho písničky? Popisuje jeden z autorů Ondřej Pečenka: „ Začaly se mi na mobilním diktafonu hromadit hudební motivy, pro které v Kašpárkovi nebylo místo. Do jednoduchých a svižných nápadů jsme pak jen vlisovali naše příběhy. Mít nový repertoár, vlastní malou kapelu a vlastní dítě, to je sen každého otce po třicítce. Tak se u nás doma v podkroví v uplynulém roce zrodil vedle dcery Emilky taky Pískomil. Při večerním uspávání Emilky jsem měl u sebe vždy malé nahrávadlo a tak vznikaly nové melodie. Na pozadí mnoha těchto nahrávek je jasně slyšet miminkovský punkový vokál.“

Pískomil rozhovor, odpovídal Ondřej Pečenka

Pokud správně počítám, tak se vás při nahrávání CD sešlo celkem osm. V kolika členech hrajete koncerty?

Většinou hraje sestava Filip, Kája, Kyti a Ondik. Taky Filipovy holčičky Bětka a Tonča. Důležitou notu zpívá host Radek ‚Gipsy‘ Banga o tom, jaké názory měl jako tříměsíční mimino. Někdy nám pomáhá  Michal Dalecký, jinak dodávku řídí Pískomil.

Jak vás napadají texty a co je dřív – text nebo hudba?

S hlavními textovými perlami přichází většinou Kyti de la Rocha, vymýšlí rýmovačky, které pak sesazuju do písničky. Jinak za sebe můžu říct, že první věc je posadit devítiměsíční Emilku do kočáru a vyjet na vyjížďku. A melodie naskakujou, protože je mi v tu chvíli moc fajn a začnu si něco pohvizdovat. Nebo doma při hojdání revoltujícího dítěte. Nahraju si pískání na mobil, dítě konečně usne na druhé ruce a já si to pošlu do mailu J

Největší vaší inspirací jsou vaše děti, mají i nějaké slovo při vybírání a tvorbě koncertních kostýmů?

Při výběru má naše dítě vždycky rozhodující skřek. Naše slovo není slyšet. Ale kostýmy budou vypečené!

A co jejich kritika, snesete jí a necháte si říct?

To nejde něco říct. Strašně nahlas a rychle za sebou ta kritika říká Něněněněněněněně.

Uslyší návštěvníci vašich koncertů i jiné písničky než jsou na CD? A co na ně vlastně při koncertech čeká kromě hudby?

Možná dáme něco ze starých dobrých časů Kašpárka v rohlíku, kde jsme fungovali. Tak jednu dvě. Na koncertech se seznámí kluci a holky s opravdovým Pískomilem, který se pořád zubí. To jeho hlavní přednost. Neumí ještě moc chodit, takže mu pomáháme a učíme ho zároveň rapovat. Rozparáděná šou s kytarami a divokým tancem je samozřejmostí!

Co chystáte pro příští rok?

Pokud si řidiči nebudou ztěžovat, že jim Pískomil v autě překousal kabely od přístrojovky, tak rozhodně další desku. V té myší hlavě to pořád  šrotuje, jak v dvoujádrovém procesoru.

Veškeré informace o skupině Pískomil se vrací naleznete na http://www.piskomilsevraci.cz/

Reklama