Zakynthos je jeden z nejmenších řeckých ostrovů, plný zeleně, olivových hájů a malinkých pláží, kde není hlava na hlavě. Právě proto jsme si ho vybrali k trávení letošní dovolené.

Loni jsme byli na řeckém Samosu, kde se nám moc líbilo, ale proč jezdit na stejné místo, když je tolik krásných koutů světa? Uvažovali jsme o Katalánsku nebo Černé hoře. Hledali jsme destinaci, kde najdeme klid, trochu zeleně a místa, kam můžete zajet na výlet a vidět původní vesnice žijící „starým“ způsobem života.

Hotelové komplexy s bazény a přeplněnými plážemi nám absolutně nic neříkají. Dáváme přednost malým soukromým penzionkům, ukrytým ve stínu stromů s výhledem na moře, což není podmínkou. Nasadili jsme si vysokou laťku a nebylo snadné najít něco na podobné úrovni. Ve zmíněných oblastech nebyly  vhodné termíny, a tak jsme opět „zalistovali“ v řeckých ostrovech. A vybrali si Zakynthos, který alespoň podle nabídky cestovky splňoval naše představy o ideální dovolené.

A v mnohém je dokonce předčil. Krásné, čisté a hlavně takřka prázdné pláže doslova u nosu. Jemný písek, vlny tak akorát, voda příjemně teplá a průzračná. Bydlení ve starém řeckém domě s výhledem na moře. Malý obchůdek přímo pod domem a civilizace dva kilometry daleko. Co víc jsme si mohli přát.

Jediným malým mínusem byla absence památek, protože Zakynthos postihlo v padesátých letech velké zemětřesení a ostrov doslova srovnalo se zemí. Obyvatelé ho sice postavili znovu podle původních plánů, ale všechno je vlastně replika. I když byste to asi nepoznali. Hlavní městečko si zachovalo svůj původní ráz, s typickými úzkými uličkami, domy s dřevěnými žaluziemi a balkonky, včetně širokého korza s restauracemi podél pobřeží.

Půjčili jsme si na den auto a celý ostrov (který měří na délku pouhých čtyřicet a na šířku kolem dvaceti kilometrů) projeli křížem krážem. Určitě to vyjde levněji než nabízené výlety, a vy si uděláte program, jaký chcete. Nenechali jsme si ujít ani největší „atrakci“ ostrova, „nejfotogeničtější“ pláž Řecka s vrakem pirátské lodi. Oželeli jsme osmihodinový výlet lodí s koupáním, viděli jsme ji jen z výšky, ale i tak to stálo za to.

Čekali jsme víc starobylých vesniček v hornatém vnitrozemí, ale našli jsme jen samoty a malé osady, ve kterých žijí lidé tak skromně, jak jen to jde. Žádná hospůdka, kde by žíznivý turista svlažil ret a zahnal hlad.

Život ostrova se odehrává spíš v nížině, podél moře, kde jsou zemědělská políčka, pastviny a hlavně rozsáhlé vinice.

Takže ostrov Zakynthos  je ideálním místem pro lenošení, relaxaci a báječné koupání. Pokud od své dovolené víc nečekáte, tady najdete skutečný ráj.

Dost slovem, teď pozvání obrazem

Reklama