Zdraví

Pilovat, pilovat, pilovat


Nemáte čas, nechce se vám běhat do salonu krásy, ale přejete si mít krásně upravené nehty? Buďte sama sobě manikérkou! Ale nezapomeňte, že ruce jsou vaší vizitkou a potřebují stálou péči.


A přitom stačí tak málo. Začněte tím, že je po každém umytí ošetříte lehkým hydratačním krémem, který jim dodá ztracenou vláhu a vytvoří na nich ochranný film. V noci, kdy se nenamáhají a mají možnost se v klidu zregenerovat, jim dopřejte hutnější krém s výživnými látkami. Dobře jim udělá i peeling.
Není třeba žádný speciální, vystačíte si s tím, který používáte na obličej. Vmasírujte ho jednou týdně do pokožky, opláchněte a ruce namažte mastnějším krémem. Extra vysušené a hrubé pokožce uleví noční olejový zábal (například z olivového, jojobového nebo jiného rostlinného oleje). Důkladně s ním natřete ruce, navlékněte si bavlněné rukavice a jděte spát. Ráno budou krásně hebké a vláčné. A nezapomeňte – veškerá péče o vaše ruce a nehty bude k ničemu, jestliže budete dělat domácí či zahradní práce bez rukavic. 


Tak to bylo školení na začátek, ale zpět k manikúře. Není to tak těžké, ale musíme dodržovat jistá pravidla.
A základní pravidlo zní: Na nehty žádné nůžky, jen pilník! Při zastřihávání nůžkami vznikají na nehtech mikroskopické trhlinky a nehty se potom více třepí a mají tendenci se lámat. Nehty pilujte od kraje ke středu, bez trhavých pohybů a jen jedním směrem. Když budete pilovat tam a zpátky, narušíte spojení mezi jednotlivými vrstvami nehtové ploténky a nehty pak budou náchylnější k roztřepení a lámání. Zkracujte je trochu hrubším pilníkem, okraje zapilujte jemnějším. Nakonec přejeďte nehty po něčem pleteném, neměly by se vůbec zatrhávat.

 

Tvar nehtů bychom měly, ale co s okolím?
Záděry a popraskaná kůžička kolem nehtů není jenom estetický, ale i zdravotní problém. Jak nehet roste, táhne kůžičku s sebou. A pokud ji pravidelně neodstraňujete, napíná se a může nepříjemně popraskat. Pomoc je snadná: Ruce ponořte asi na pět minut do teplé mýdlové vody, čímž se kůžička změkčí. Během lázně si vyčistěte nehty měkkým kartáčkem. Ruce pak opláchněte a osušte. Kůžičku uvolněte pomocí dřevěné nebo gumové tyčinky z manikúry a opatrně ji zatlačte proti směru jejího růstu. Rozhodně ji nestříhejte ani nezatlačujte nůžkami či pilníkem – kvůli riziku zanesení infekce.
Větší záděry opatrně zastřihněte nůžkami nebo kleštičkami. Dávejte však pozor, abyste se při tom neporanila, a ošetřené místo vždy vydezinfikujte. Do ošetřené kůžičky vmasírujte olejíček nebo krém. Pořídit si můžete speciální přípravek (např. regenerační olejíček pro nehtové lůžko), nebo vám poslouží jakýkoli mastnější krém.

 

Třešnička na dortu? Lak!
Chcete-li, aby vám nalakované nehty vydržely co nejdéle, připravte si kromě barevného laku ještě dva další – podkladový lak a vrchní lak. Podkladový připraví nehty na aplikaci barevného, vyrovná případné nerovnosti a současně zabraňuje jejich probarvení, vrchní chrání barevný lak proti oděrům, zpomaluje jeho vyblednutí a zvyšuje jeho lesk. Před nalakováním by nehty měly být nemastné, suché a čisté.

Jako první naneste podkladový lak. Až zaschne, aplikujte barevný lak. S lahvičkou nikdy netřepte, protože tím by se v laku mohly vytvořit nežádoucí bubliny, které byste pak přenesla na nehty. K promíchání úplně postačí, když lahvičku několikrát obrátíte vzhůru nohama. Barvu nanášejte třemi tahy štětečku. Nejdřív na střední část nehtu, poté přejděte na jednu a na druhou stranu. U širokých nehtů nechte po krajích dva volné proužky. Štěteček veďte vždy plynule, bez přerušení tahu, aby byla vrstva souvislá. Počkejte, dokud opravdu dobře nezaschne, a pak naneste druhou barevnou vrstvu. Nakonec přidejte vrchní lak. Abyste si během lakování nepokazila práci, s jednotlivými nánosy nespěchejte a počkejte, dokud lak úplně nezaschne. Nejste-li si jistá, ťukněte jedním nehtem o druhý. Pokud nelepí, máte zelenou. 

 
A nezapomeňte, že málokterá část našeho těla dostává tolik zabrat jako právě ruce, což je na nich bohužel vidět. Pro to hlavní pravidlo zní: Pro ruce to nejlepší! Krásných a upravených rukou a nehtů si všimne každý!

Staráte se o své nehty samy?
Nebo raději přenecháváte péči manikérce?
Máte své recepty, jak na nehty a ruce?
Lakujete si nehty? Leštíte?
Jaké používáte pilníky?
Kovové, papírové, skleněné?
Jaký tvar nehtů preferujete?
A co barva laku?


Napište mi, jaké máte „tlapičky“.

   
02.08.2007 - Zdraví - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. [28] jasnenkam [*]

  Mně se osvědčila metoda P Shine. Je vážně skvělá. Provádím si ji už doma, zezačátku jsem navštěvovala nehtové studio... :-) Doporučuji zejména pro ženy, které mají své přírodní nehty zničené.

  superkarma: 0 30.06.2012, 09:17:09
 2. avatar
  [27] Solei [*]

  Cleara: kdyby se vysmál tak potom je to blbec.
  Dají baštit různé přípravky - Biotin, Nutricap a bůhví co ještě. Mohlo by to pomoct jsou to volně prodejné kapsle, ale i tak bych se zeptala doktora. Tohle může znamenat i něco vážnějšího. Spousta lidí má sníženou schopnost využít v plné míře přijímané látky. Člověk, který se bude cpát vápníkem stejně bude mít křehké kosti protože k němu nedoplnil fosfor nebo jej přijímal ve formě, která byla pro jeho tělo špatně přijatelná. 1x ročně máš nárok na kompletní vyšetření všeobecným lékařem, můžeš ho pořádat o krevní obraz na základě špatných nehtů a velkého padání vlasů - rozumný lékař ani nemrkne a vyšetří Tě.

  superkarma: 0 06.08.2007, 14:49:03
 3. avatar
  [26] Cleara [*]

  Solei: Ke kožaři mě vůbec nenapadlo jít a jako plíseň se mi to nezdá, ale moc se v tom nevyznám. Jen se trochu bojím, aby se mi ten doktor nevysmál, s čím tam za ním lezu.

  superkarma: 0 04.08.2007, 09:01:00
 4. avatar
  [25] Solei [*]

  Cleara: bílé flíčky může kromě nedostatku vitamínů a minerálů způsobovat také vzduch, křehký nehet dovolí aby se do jeho struktury dostaly bublinky vzduchu a pak to dělá bílé flíčky. Ale skoro bych řekla (píšeš, že máš i rýhy), že by stálo za to navštívit i kožaře. Ona to totiž může být i plíseň.
  P-shine bych se nebála, už několikrát jsem četla, že naopak velmi zlepšují kvalitu nehtů.

  superkarma: 0 03.08.2007, 13:24:27
 5. avatar
  [24] Solei [*]

  Zajímalo by mne jestli se dá p-shine aplikovat elektrickou manikůrou. Tak moc jsme chtěla pilníček až jsem ho nakonec dostala. Od vánoc jsem se s ním nenaučila pořádně pracovat a nehet stejně nakonec musím dopilovat klasickým pilníkem (kovovým nebo skleněným, papírový nehty trhá). A protože to má nástavec i jako leštičku (prostě plstěný váleček co vůbec neleští) tak bych ho využila na p-shine. Jen vůbec netuším jestli to jde.

  superkarma: 0 03.08.2007, 13:12:23
 6. avatar
  [23] Lilinka [*]

  Vivian: Přesně tak Já mám nehty zdravé,a takže mi i rychle rostou. Pilováním bych zabila půl dne , když použiju nůžky, mám nehty za 5 minut ostříhané, pak jenom zapiluju do hladka.

  Nelakuju se. Jakmile se nalakuju, nehty mi zjmení a začnou se třepit Myslím se, že mám nehty mohou být pěkné i bez laku, pokud jsou zdravé a čisté.

  superkarma: 0 02.08.2007, 16:05:23
 7. avatar
  [22] Meander [*]

  Další kámoška se mě snažila uvrtat do gelových nehtů. Mně to jednak přijde stejně úchylné jako ukrajinská móda zlatých zubů a druhak je to nechutně drahé. Tedy si to mohou nabušit do uší.

  superkarma: 0 02.08.2007, 14:06:27
 8. avatar
  [21] Zoro [*]

  O nehty se starám sama. Dřív jsem měla opravdu ošklivý zlozvyk (kousání nehtů), ake naštěstí jsem dostala rozum. Používám skleněný pilník a jsem s ním naprosto spokojená. Laky nepoužívám

  superkarma: 0 02.08.2007, 14:03:29
 9. avatar
  [19] Vivian [*]

  Nehty si stříhám (a pak dopilovávám dohladka) a netřepí se mi, to o třepení nehtů po stříhání je taková polopravda - zdravý nehet se netřepí. Pokud se po stříhání třepí, tak je prostě oslabený, v těle asi něco chybí.

  superkarma: 0 02.08.2007, 12:03:24
 10. [18] Radka JS [*]

  Gelovky jsem taky zkusila, bylo to hodně pohodlné. Ruce vždy upravené, dělala mi je moc hezké, tenké.. Ale negativa jsou: mě osobně se trochu odlepovaly, takže jsem měla pořád strach, že si tam zavleču nějakou infekci, vystřídala spoustu podkladových gelů, ale nic nepomáhalo. Musela jsem chodit pravidelně, aby to k něčemu vypadalo a protože mi rostou docela rychle, tak to vycházelo jednou za 3-4 týdny. A samozřejmě to bylo znát na mém rozpočtu, ne že bych nevydělala, ale 450,- Kč za každé ošetření.. Docela to lezlo do peněz.
  Takže jsem to sundala a musím se starat sama. A jak tady už někdo zmiňoval, objednala jsem si P-shine a budu si ho dělat sama, nic na tom není... Snad budu spokojená... Většinou po pravidelné péči vypadají moc hezky...

  superkarma: 0 02.08.2007, 11:46:02
 11. [17] babunka [*]

  medvedice55: Není vůbec zač. Taky už na manikúru nechodím...chodila jsem tam kdysi, když mě ovlivnila ta éra gelových nehtů a teď jsem ráda, že mně to moc dlouho nevydrželo...lezlo to dost do peněz (pro upřesnění: jsem ještě chudej student, tak šetřím kde se dá )

  superkarma: 0 02.08.2007, 10:22:40
 12. [13] babunka [*]

  Cleara: Jo, tak to znám, taky jsem kdysi mívala nehty samý flíček, ale už se to nějak ustálilo a mám je v pohodě. Ale ten P-shine fakt zkus, třeba budeš spokojená...já si myslím, že ti jedině pomůže. Budeš mít nehty hezký lesklý a třeba i ty flíčky se zlepší...nebo ti manikérka poradí.

  superkarma: 0 02.08.2007, 10:09:47
 13. avatar
  [12] Cleara [*]

  Jo, P-shine se tady už řešil, znám to z diskuze na ž-in. Říká se tomu taky myslím japonská manikúra. Docela ráda bych to zkusila, ale jak jsem říkala, mám nehty samý flíček, takže by to asi nevypadalo moc dobře. Běžně chodím nenalakovaná, ale když se na to něco plácne, tak aspoň ty přirozené nedokonalosti nejsou tolik vidět. No ono to sice asi není moc přirozené, ale nic mi nezabírá. Zkoušela jsem jíst každý den slunečnicová a dýňová a jiná semínka (asi 2 měsíce), brala jsem tablety s vit. E, A, C taky s Zn, Ca a Se, ale prostě nic nezabralo.

  superkarma: 0 02.08.2007, 09:57:32
 14. avatar
  [11] femme [*]

  nikdy jsem kůžičku kolem nehtů neodstraňovala a nikdy jsem s nějakým popraskáním problém neměla

  superkarma: 0 02.08.2007, 09:55:26
 15. [10] babunka [*]

  medvedice55: Z toho si nic nedělej, kdyby mě to tenkrát manikérka nevysvětlila, tak taky nejsem v obraze. Jinak P-shine je taková metoda, kdy vám manikérka zaleští do nehtů včelí vosk a takový prášek(teĎ si nejsem jistá z čeho to je),ale podporuje to nehty a oni jsou potom lesklý a pevný...mně se to docela osvědčilo potom co jsem sundala ty gelové nehty

  superkarma: 0 02.08.2007, 09:47:36
 16. avatar
  [8] veet [*]

  Nehty si střihám a mám je pevné a neštěpí se mi.Žádnou velkou péči nepotřebuji.Teď jsem byla poprvé na manikúru, že zkusím nehty potažené gelem.Naposledy, nehty mi kvůli tomu musela ošmirglovat, prý aby ten gel na tom lépe držel, byli hrozně tlusté, jeden se mi zlomil,tak jsem gel poslupovala a ty ošmirglované nehty vypadali jednak příšerně a jednak se mi dva zlomili až do kůže.Nikdy více

  superkarma: 0 02.08.2007, 09:21:07
 17. [7] Draco [*]

  Nehty piluju a upřímně to nenávidím Jinak nehty mám myslím pěkné, délka přiměřená, aby nepřekážela; skleněný pilník a peníze za manikérku využiju určitě lépe Laky na nehty

  superkarma: 0 02.08.2007, 09:15:15
 18. [6] babunka [*]

  Já mám naštěstí svoje nehty hezký, takže se o ně starám sama doma a to tak, že je cca jednou týdně zapiluju,aby nebyly moc dlouhý a maximálně nanesu bezbarvý lak,aby byly pevnější...ale kdysi jsem taky ujela na modní vlně gelových nehtů a řeknu vám, že to je pěkný svinstvo...svoje nehty si tak zničíte, že je pak musíte dávat nejmíň půl roku dohromady...ale docela se mi osvědčil P-shine. Na něm jsem taky párkrát byla. Ale stejně nejlevnější je domácí péče...a hlavně sama dobře vím, co se mi líbí a co ne.

  superkarma: 0 02.08.2007, 09:02:10
 19. avatar
  [5] Ťapina [*]

  To určitě A s lakem jsem už taky skončila, po pár týdnech lakování byly moje nehty na drcení šutrů třepivé jako papír. Naštěstí už ta hrůza odrůstá a zas mám nehty pracovní. Krátké a pevné.

  superkarma: 0 02.08.2007, 08:50:20
 20. [4] Nikol [*]

  O nehty se starám sama, jednou týdně je ostříhám a opiluju - používám obyčejný kovový, občas vyleštím speciálním 4-stranným pilníkem. Nehty si nelakuju, nemám ráda barevné ruce. Nosím přiměřeně krátké nehty, zastřihnuté do blého tvaru. U manikérky jsem byla jednou a vůbec se mi nelíbilo, že pod nehty mi zůstaly zbytky po pilování a já jsem je po příchodu domů stejně musela vyčistit. Usoudila jsem, že manikúra je pro mě vyhazování peněz.

  superkarma: 0 02.08.2007, 08:33:29
 21. [3] gentiana [*]

  Tyčku na kůžičku mi vzala jednou manikérka. Zakázala jsem jí to. Nedala si říct, že to je v pohodě atp. Doničila mi ruky tak, že trvalo měsíc, než jsemje svou nulovou péčí přivedla do nornálního stavu....

  superkarma: 0 02.08.2007, 08:29:51
 22. avatar
  [1] Cleara [*]

  Někdy se snažím o své ruce trochu starat, ale dlouho to nevydržím, pak si je prostě "zničím" při škrábání brambor, odpeckování višní, mytí nádobí nebo pletí. Někdy používám rukavice, ale po čase se na to většinou vykašlu. Na manikúře jsem ještě nebyla, šla bych ale myslím, že je to moc drahé a stejně nepotřebuju mít nehty jak ze škatulky. Navíc mám na každém nehtu bílé flíčky a na některých i rýhy kvůli nedostatku zinku a vápníku. Občas si je nechám nalakovat od mamky (a výsledek je téměř jak ze salonu ) mám ráda laky s perletí, třeba dorůžova nebo bronz, zlata. Nelíbí se mi třeba tmavě modré nebo černé nehty. Jinak nehty stříhám nůžkami, docela často a vůbec se mi netřepí ani nelámou.

  superkarma: 0 02.08.2007, 06:29:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme