Vztahy

Piju, ale mám to pod kontrolou !(?)

Ohledně alkoholu mám velké štěstí. V naší rodině nikdy žádný alkoholik nebyl a zvlášť ze strany otce si všichni s touto drogou uměli dobře poradit. Dlouho vydržime, není nám po alkoholu špatně a nejsme závislí !!!!!!!!! (Ale to říká každý, že....)

Má kamarádka Martina ale takové štěstí nemá.
Znám ji patnáct let a její cesta byla vždy hodně provázena alkoholem.
Za našich mladých let jsme spolu prošly pár večírků a oslav. Na Martině již tehdy bylo zarážející, že jí nedělá problém udělat z několika akcí jeden dlouhý, nekonečný mejdan. Alkohol ji prostě lákal natolik, že zašla všude tam, kde na ni čekala sklenička. A pokud si náhodou z práce razila cestu rovnou domů, nikdy přitom nezapomněla zakoupit lahev.
Naše cesty se časem  rozdělily a já se hlavně z doslechu dozvídala o jejím ztroskotaném vztahu a jiných problémech. Doufala jsem ale, že si zachová svůj rozum a pěkný vzhled a časem se vzpamatuje. Nestalo se tak a já ji nedávno viděla, kde jinde než na oslavě.
Byla opuchlá, měla kruhy pod očima a nebylo jí rozumět. Na první pohled bylo jasné, že zde alkohol zvítězil a já si v tu chvíli uvědomila spoustu věcí.
Zde byla totiž pro závislost orná půda. Její otec také nemá k alkoholu daleko a  žije již dlouho sám. Martiny povaha je slabá (nikdy si neuměla poradit s problémy) a ještě k tomu je velice hrdá a trochu nedotknutelná. Asi proto jí nikdo z jejich blízkých nedokázal nikdy říci pravdu do očí.

Dnes je jí 34 let, nemá manžela, děti ani přítele. Vypadá hrozně a pohybuje se v kruhu. Ráda by si někoho našla, ale kdo by se zajímal o na první pohled rozeznatelnou alkoholičku? Je velice osamělá a nepřizná to ani sama sobě. Se závislostí je na tom stejně.

 

Ohledně tohoto tématu jsem si vzpomněla na velmi zajímavý článek, myslím hlavně pro ženy, který jsem před časem četla. Odborně se zde k tomuto tématu vyjadřuje primář oddělení závislosti žen, doktor Václav Dvořák.

(Žízeň v nás, Reflex 16. 8. 2001)
"Počátkem devadesátých let došlo u žen k exponenciálnímu nárůstu závislosti na alkoholu, k níž se velmi často přidává závislost na lécích nebo drogách. Úzce to souvisí i s velkou společenskou změnou, jíž stále procházíme. Stále víc žen propadá alkoholu například v době kojení, kdy se vyrovnávají s mateřskou rolí a potřebují podstatně větší účast svého manžela. Jenže muži se právě v tomto období zaměřují na vydělávání peněz a většina z nich si myslí, že ženu doma plně uspokojí dítě, což není pravda." Blízko k alkoholismu mívají i ženy žijící volným vztahovým životem. "Často se jim nedaří realizovat hlubší, intenzívnější vztah a dostávají se pod společenský tlak. Cítí, že jim ujíždí vlak, mnohdy navíc touží po dítěti, které nepřichází."

Podle pana primáře Dvořáka se ženský a mužský alkoholismus v jistých ohledech liší. "Zatímco muži hladinkaří, tedy pijí určitou míru skoro denně, ženy si vytvářejí psychogenní závislost. Dokážou třeba tři měsíce abstinovat, ale pak velmi dramaticky a s hlubokým psychickým propadem popíjejí třeba dva týdny." Jejich určitou výhodou je, že častěji slyší na tlak okolí, takže se jich léčí víc než mužů, kteří velmi často končí na ulici. "

Kvůli této problematice jsem vyhledávala rady nejen pro lidi postižené alkoholem. Velice mne zaujaly instrukce, které jsou nabízeny lidem, kteří žijí s alkoholikem a chtějí mu pomoci.
Myslím, že i kdyby nepomohli alkoholikům samým, mohou pomoci jejim ochráncům vydržet při síle a vůli pomoci.

1.  Uvědomte si problémy, které vám i vaší rodině partner, který má problém s alkoholem nebo jinou návykovou látkou, působí. Oč by se vám žilo lépe, kdyby partner nepil?
2.  Zjistěte možnosti léčby, které jsou k dispozici, a partnera o nich informujte.
3.  Odměňujte jeho střízlivost. Když se chová rozumně, buďte příjemná, něco mu kupte, něco dobrého uvařte, odměňte ho jeho oblíbenou sexuální aktivitou.
4.  Uvažujte o věcech, které má partner rád a které nejdou dohromady s pitím nebo braním drog - např. výlet s dětmi nebo návštěva známých, kteří nepijí a neberou drogy.
5.  Vytvořte si vlastní život mimo domov. Nebuďte, pokud možno, na partnerovi závislá. Budete ve výhodě, když si najdete vlastní zájmy a záliby a osamostatníte se i finančně. Oporou v těžkém období vám mohou být příbuzní, přátele, terapeuté apod.
6.  Pokud partner pije, nabízejte mu jídlo nebo nealkoholické nápoje, případně jiné činnosti, nežli pití. Připomeňte mu, kolik toho už vypil, a že je lépe, když nepije.
7.  Když přijde domů opilý, nebo se opije doma, pokud to jde, nevšímejte si ho. Nejvýš mu neutrálním hlasem řekněte, že se vám jeho pití nelíbí a že když je opilý, tak s ním nechcete nic mít.
8.  Učte ho, aby nesl důsledky. Neschovávejte mu jídlo, když kvůli alkoholu nebo drogám přijde pozdě. Neobkládejte ho polštáři, když usne na podlaze a neomlouvejte ho v práci, když tam má problémy. Jestliže se pozvrací nebo znečistí, měl by se sám dát do pořádku, až vystřízliví. Výjimkou, kdy je třeba poskytnout pomoc, jsou pouze situace, kdy je vážně ohrožen na zdraví nebo na životě.
9.  Naučte se zvládat rizikové situace: Člověk pod vlivem alkoholu nebo drog, může být někdy nebezpečný sobě i druhým. Je dobré, jestliže jste na tuto možnost připravena, naučíte se nebezpečné situace rozpoznávat a dokážete jim čelit. Jste ve výhodě, jestliže máte možnost i s dětmi někam odejít. Někdy je nutná pomoc policie. O podmínkách, za nichž jste ochotna se vrátit, vyjednávejte předem.
10.  Nejvhodnější dobou k zahájení léčení je stav po nějaké nepříjemnosti, kterou si partner alkoholem nebo drogami způsobil (problém v práci, okradení v opilosti, těžká kocovina apod.). Jakmile se k léčení rozhodne, podnikněte co nejrychleji kroky k jeho zahájení. Snížíte tak riziko, že by rozhodnutí změnil.
11.  Pro ženu v obtížné životní situaci jsou alkohol a jiné návykové látky zvláště nebezpečné. Vyhýbejte se jim proto a udržujte si pokud možno dobrou tělesnou i duševní kondici.
12.  Pokud se váš vztah s problémově pijícím mužem rozpadl, buďte velmi opatrná při výběru nového partnera. Těm, kdo nadměrně pijí alkohol, se vyhněte. I tak jste asi trpěla až dost.
(Zdroj: "Jak překonat problémy s alkoholem", autor Prim. Mudr. Karel Nešpor, Csc. Praha 1999)

 

Pokud tedy máte po přečtení článku pocit, že byste se vy anebo někdo z vašeho okolí mohli stát členem rizikové skupiny, můžete si ještě kliknout na odkazy pod článkem.
Je zde odkaz na Anonymní alkoholiky, kteří nenásilně a úspěšně vedou boj s alkoholem od roku 1935 téměř po celém světě. Jejich přístup a metody jsou podle mne velmi přijatelné a demokratické.
Dále si můžete udělat Alkohol test a dozvědět se tak, kolik promile alkoholu máte po vypití vašeho oblíbeného drinku a za jak dlouho se můžete posadit za volant.
Poslední odkaz vám osvětlí vše, co by vás ohledně alkoholismu mohlo zajímat. Najdete zde podrobně veškeré informace o pevné vůli, dozvíte se, zda jste závislí a zda se vůbec dá pít s mírou, a nakonec i rady typu jak ochránit před závislostmi naše děti.

Odkazy na  -  Anonymní alkoholiky -http://mednet.medicina.cz/pacienti/zavislosti/alkohol/alko21.htm
                   -  Alkohol test -                   
http://zdravi.medicentrum.com/ed/0/do/calculator/alcohol/
                    - Jak překonat problémy s alkoholem -
http://www.plbohnice.cz/index.php?page=7&subpage=4
                 

                                             
   
22.09.2003 - Láska a vztahy - autor: Jindřiška Kleknerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [109] Ronnie [*]

  ... ale vždycky platí a bude platit, všeho s mírou...

  superkarma: 0 31.10.2003, 10:22:43
 2. [108] Ronnie [*]

  pivo ani tvrdý alkohol nepiju, al ecelá rodina pochází z Jižní Moravy, takže vívko popíjíme při jakékoli příležitosti....

  superkarma: 0 31.10.2003, 10:22:04
 3. [107] Ronnie [*]

  tohle je docela smutný článek... snad to nikoho z ná nepostihne...

  superkarma: 0 31.10.2003, 10:21:09
 4. avatar
  [106] Petronela [*]

  Jsem skoro abstinent, takze mit strach z alkoholu nemusim, ale znam i takove, kteri pri jakychkoliv probelemech sahaji po alkoholu.

  superkarma: 0 08.10.2003, 09:41:10
 5. avatar
  [105] Sanofi [*]

  Já alkohol nemám ráda skoro vůbec,ale piju ho jen vespolečnosti,abych nebyla za suchara.

  superkarma: 0 27.09.2003, 18:25:28
 6. [104] Mína [*]

  Vínko a pivečko já taky ráda. Ale sama doma bych pít nedokázala. Potřebuji k tomu prima společnost, ale dokážu se bavit i bez alkoholu.

  superkarma: 0 23.09.2003, 22:55:21
 7. avatar
  [102] marcellina* [*]

  Hlasim se jako Lethe k milovnici dobreho vina. S pritelem si vecer otevreme lahvinku a vetsinou ji vypijeme. Neni to k kvantite toho krasneho vonaveho moku, nybrz o jeho kvalite. Mam radeji bile (je lehci a cim starsi, tim lepsi) a obcas si doprejeme i sampanko Brut

  superkarma: 0 23.09.2003, 12:09:27

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [101] Eva_CZ [*]

  Landriel: kdyby se vzpamatoval a sel se laskave lecit, mas mozna nejbajecnejsiho tatu na svete, kdo vi...
  Jenze........

  superkarma: 0 23.09.2003, 11:38:31
 2. [100] zindule [*]

  S tímhle naštěstí žádné zkušenosti nemám.

  superkarma: 0 23.09.2003, 06:52:21
 3. avatar
  [99] Landriel [*]

  Můj otec byl alkoholik, píšu byl, protože už několik let o něm nemám žádné zprávy - a mé zážitky z této doby jsou opravdu děsné. Za střízliva sliby a prosby, po napití agresivita, nadávky, násilí, demonstrativní sebevraždy.

  superkarma: 0 22.09.2003, 22:23:29
 4. avatar
  [98] Jarunka [*]

  Jooo, ja kdyz si vzpomenu na mlada leta a na bolehlav, znacky "CUCO" Tfujtajb, to bylo vzdycky rano na umreni.

  superkarma: 0 22.09.2003, 21:36:09
 5. avatar
  [97] zlato [*]

  Jak jsem otevrela diskusi o problemu,zacinaji se tady objevovat clanky o alkoholu.Kdo tedy ma skutecne problem je na me diskusi vitan.

  superkarma: 0 22.09.2003, 21:26:40
 6. avatar
  [96] Lída [*]

  Můj strejda byl alkoholik.Teta s ním zkusila jako pes,ale před rodinou to úspěšně tajila 10 let.Nedokázala od něj odejít.

  superkarma: 0 22.09.2003, 19:55:32
 7. avatar
  [95] Gumídek [*]

  Tak toto téma se mě naštěstí netýká

  superkarma: 0 22.09.2003, 19:42:49
 8. avatar
  [94] Gumídek [*]

  Tak toto téma se mě naštěstí netýká

  superkarma: 0 22.09.2003, 19:37:52
 9. avatar
  [93] Dudlajlama [*]

  To:Lethe #84, taky se povazuju za vinoveho fajnsmekra, i kdyz flasku sama nevypiju, na to musim mit spolecnost. K cele tebou popisovane procedure bych jeste pridala malicke pomlasknuti po prvnim napiti, to kdyz ze sebe vyloudim, tak mi vinko opravdu smakuje. Kdyz jsem si vzpomenu na doby nevedomeho a chudeho mladi, kdy jsme mlaskali nad Prazskym vyberem a Svickou a pochvalovali si, jak je to dobroucke a sladoucke, bleee. To: Alex #50, co bys sem nechodil, jsi tu prijemnym ozivenim a zastupcem pohledu z druhe strany, navic mas "humor" a to se ceni.

  superkarma: 0 22.09.2003, 19:11:29
 10. [92] FERI [*]

  Fak je tu těch článků o chlastu nějak moc....

  superkarma: 0 22.09.2003, 18:43:06
 11. avatar
  [91] man-mimo [*]

  Gabi: právě, že (počet hodin se bere od ukončení "pití"). Určitě je rozdíl, jestli např. deset piv budu pít deset nebo dvě hodiny Jen to jsem chtěl napsat

  superkarma: 0 22.09.2003, 18:41:22
 12. avatar
  [90] Kopicka [*]

  Dobré rady. Předám...

  superkarma: 0 22.09.2003, 18:39:44
 13. avatar
  [88] Ladia [*]

  Tak já nevím nejsou tu články o alkoholismu nějak často?

  superkarma: 0 22.09.2003, 18:17:26
 14. avatar
  [87] Eva_CZ [*]

  Ted tady uz podruhe za sebou byl clanek na toto tema. Nemam cas sem porad psat dokola sve nazory a zkusenosti, proto opet odkaz na auditko Zlata - Problem.
  P.S.Jsem zavisla na alkoholu i jinych drogach. ZIJU ( samozrejme bez nich a tim padem poprve od svych asi 17ti let ) jiz 9. rok!

  superkarma: 0 22.09.2003, 18:07:47
 15. avatar
  [86] zlato [*]

  qvetinkova: drogy nebo alkohol,musi se zacit lecit stejne.jeji lekar ji nasmeruje,kam se ma jit lecit.

  superkarma: 0 22.09.2003, 17:16:58
 16. avatar
  [85] Sanofi [*]

  ffly: To samé se stalo mé kolegyni v práci také. Teda kolegyni - já jsem její nadřízená. Dlouho jsem to nechtěla radikálně řešit,ale nedalo se. Má výpověď

  superkarma: 0 22.09.2003, 17:10:20
 17. avatar
  [84] Léthé [*]

  Ariadna..ne...není to přímý přenos opilce.Ale milovníka vína. Dám vám taky test,jestli jste, jestli já jsem,nebo nejste a zdali já jsem alkoholik. Vzpomeňte si třeba na to,co cítíte při otevírání vína. Je vám taky tak blaženě jako mě? Kdo necítí tu blaženost,zřejmě nemá právo otevírat láhev vína.Buď je otevírání a jeho pití obřadem,anebo není ničím. Zažila jsem a zažívám hostitele...a je jedno jestli veřejné nebo soukromé , kteří mi přinášeli sklenku vína tak,že jsem už předem věděla,že tady bude obřad.Nelze to pouze vypít.Již otevírání láhve je takovou malou slavností...nesmí jít o to pouze jí zbavit zátky.Ten něžný tlak,kterým se vývrtka dostává dovnitř a ten stejně něžný tah,kterým ji táhneme ven, je úkon.....nádhera....porovnala bych to milování. Dívat se ve svých dlaních na ještě zavřenou láhev,číst jméno a původ vína,užívat si chvíle kdy zátka pomalu opouští hrdlo láhve a čekat na onen přesladký zvuk,pak přičichnout k zátce právě vytažené, k zátce která není jen odpadem,cítit blaženost když se nalévá první sklenka a hledět pak na víno proti světlu,pak k němu přičichnou, pozvat v té chvíli všechny naše smysly k tomu slavnému okamžiku. "Nadarmo pije víno kdo se s nim nekochá" (F.Rabelais) Zastavme se nad tím krásným,moudrým slovem pana Rabelaise: kochat se.A pokochejme se.Vychutnejme je.Válejme po jazyku a tiskněme je k půnebí.Víte že J.W.Goethe se narodil podle vyprávění své matky bez známek života? Položili ho do pánvice s vínem,pak zaznělo babiččino volání."on žije!" A tak tedy byl Goethe vínem zachován národu a světu. Možná se to stalo,možná ne.Ale jsou chvíle únavy a deprese,kdy člověk nejeví příliš známky života.Stává se to i mně.Neuléhám v té chvíli do pánvice vínem a nejsem do ní kladena,ale otevřu si lahvinku a ve chvíli,kdy se zvolna blížím k jejímu dnu,volám: Já žiju! A o to jde...vědět že žiju....ten kdo pije dál,už to zase vědět přestává,je chudák,anebo jako já posledně BLBEC.Nedělejte tedy z alkoholu jen strašáka.Staňte se mírnými a rozumnými pijáky,prý je to mnohem zdravější než úplná abstinence.
  "Není lepšího prostředku na omezení alkoholismu,nežli umírněná spotřeba dobrého vína"(L.Fraure)

  superkarma: 0 22.09.2003, 17:00:25
 18. avatar
  [81] kubikm [*]

  definice alkoholika je kdo pravidelně pije např. 1 pivo denně je alkoholik - opravdu, tak se to uvádí...
  takže já vypiju 1/2 litr piva 3,4%, hlásím se k alkoholikum. Večer přidám 2 dcl červeného suchého. Pokud je mi blbě, nepiju, protože musím brát prášky
  pokud jsem ve společnosti, mám takovou stopku, začnu to citín v krku, od toho okamžiku ani ťuk, jen minerálku

  superkarma: 0 22.09.2003, 16:11:36
 19. avatar
  [79] Ťapina [*]

  AlexKazalin: Já mám vždycky jiný názor, než ostatní? Nepleteš si mě s někým? O tom ostatním viz vzkaz, ale můžeš mi říct, kde jsem měla nějaký vyjímečný názor?

  superkarma: 0 22.09.2003, 15:56:39
 20. avatar
  [74] Léthé [*]

  Vinéčko rudé ze všech nejmilejší budu ťa pít co budu žít vinéčko rudé.

  superkarma: 0 22.09.2003, 14:43:26
 21. avatar
  [73] zlato [*]

  Holka anonymka: Zacni se sebou neco delat,napis mi DOAAPD@aol.com

  superkarma: 0 22.09.2003, 14:35:28
 22. avatar
  [72] Petrana [*]

  Žádnou zkušenost nemám a doufám, že při tom i zůstane

  superkarma: 0 22.09.2003, 14:27:01
 23. avatar
  [70] ffly [*]

  Nemám zkušenost z rodiny, ale z práce. Kolegyně, nyní už bývalá, pila i v práci. A nejhorší na tom bylo, že nadřízení pořád nic neviděli a nikdo jim samozřejmě nechtěl na tvrdo říct, že ona dáma pije. Nacházely se prázdné lahve, navíc to z ní bylo cítit. A stále mi zůstává otázka, zda takovému člověku pomoci tím, že mu to dáme najevo, že víme, nebo jen mlčky přihlížet. Mám totiž dojem, že si doteď myslí, že to má všechno pod kontrolou........

  superkarma: 0 22.09.2003, 14:16:59
 24. avatar
  [69] zlato [*]

  Jmenuji se Daniela a jsem alkoholicka.Rozhodla jsem se skoncovat s pitim,kdyz jsem byla na samem dne.Bylo to v roce 1991.Nebylo to jednoduche,ale dari se mi a muj zivot je o mnonho krasnejsi.

  superkarma: 0 22.09.2003, 13:50:51
 25. avatar
  [68] Ťapina [*]

  Léthé: Přesně tak, a nemusíš mít ani ty tři děti, abys neodešla. Prostě si říkáš, že pro ty chvilky, co je střízlivej, to stojí za to, a co kdyby přece jenom přestal? No, můj přestal, víc neřeknu. Tady ne

  superkarma: 0 22.09.2003, 13:48:19
 26. avatar
  [67] Léthé [*]

  Ťapina...máš pravdu....kdo to nezažil ví hovno. Kecy, jako že bych s takovým chlapem nebyla. . ha ha...co když máte třeba tři děti,nemáte kam jít?Jste bez práce a máte chlapa který když je střízlivej funguje skvěle...kdo to nezažil hovno ví.Mezi vochmelkami je taky rozdíl.Prosím neházet všechny do jednoho pytle!!! Znám jich dost,kteří z přibývajícím věkem a rozumem pití sami nechali....a to bez nějakého AAAAA....aaa nemusí si pití odříkat až do konce života ,bát se co by jen čuchnout ke špuntu,mohou se kdykoliv napít a třeba si i ztlemit hubu a nejedou v tom z novu....občas to prostě člověk potřebuje...jo,ne každý já vím.Kolik je vás tu takových,kteří v mládí chlastali jak duha a dnes své pití umí kontrolovat a nemusíte v samošce se zdaleka vyhýbat regálům s alkoholem? Že nikdo? To protože ti kteří ví že z tím problém nemají, tento článek číst nebudou...proč taky...já jsem si ho přečetla.A proč? Protože jsem zrovna před pár dny řešila otázku,jestli mám nebo nemám začínající problém z alkoholem. Já piju pravidelně....3-4 krát týdně si hodím večer nohy na stůl a vychutnávám si tu nádherně sametovou chuť kvalitního červeného vína.Výjimečně se stane, že se dokonce podívám na dno sedmičky...řeknu si jejda a nic se neděje,další dny pak suším hubu,protože tolik peněz zas nemám abych si šla pro novou. Ale právě před těmi několika dny se stalo něco, co se zas tak často nestává.Po jednom podělaném dnu jsem si vožrala hubu a pak jsem bulela nad svým podělaným životem,který ve skutečnosti vůbec není podělaný, ba naopak...dávala jsem si vinu za všechno,ba dokonce i za kácení deštných pralesů.Dnes vím že to byla pouze momentální exploze,prostě jsem potřebovala upustit nahromaděný stres a VÍÍÍM že nejsem alkoholik.A kašlu na nějaké testy a rady a ....na všechno.Jo a za chyby mě nepyskujte,zrovna chlastám.

  superkarma: 0 22.09.2003, 13:42:16
 27. avatar
  [66] Lorain [*]

  Gabi: a ktery jidla urychlujou a ktery zpomalujou to odbouravani?? Abych vedela, co mam pri tom prilezitostnem zbouravani se nejlepe jist a ceho se vyvarovat...

  superkarma: 0 22.09.2003, 13:32:54
 28. avatar
  [65] Lorain [*]

  No, k tomu nazvu clanku - on si kazdej hoodne dlouho mysli, ze to ma pod kontrolou. I kdyz uz vsichni vi, ze nee.

  superkarma: 0 22.09.2003, 13:31:32
 29. avatar
  [63] xantypa [*]

  AlexKazalin: uz spolu nejsme takze je to ted v poradku a mam pritele ktery se napije asi tak jako ja takze jsem stastna ze jsem se dokazala odhodlat ke kroku oputit takoveho cloveka. To s tou prihodou, takove lidi nechapu nez by byli radi ze jim nekdo pomuze tak jeste nadaj asi fakt byla ozrala

  superkarma: 0 22.09.2003, 13:10:43
 30. avatar
  [61] Ťapina [*]

  Tak čtu ty reakce a vidím, že to, co jsem si myslela, je pravdou. Ten, kdo má nějakou zkušenost s alkoholismem svým nebo svého partnera sem nenapíše. To nemá cenu.

  superkarma: 0 22.09.2003, 12:41:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme