Kolik porcí ovoce a zeleniny sníte denně? Podle odborníků na výživu by měl náš jídelníček obsahovat ideálně pět porcí spravedlivě rozdělených mezi zeleninu a ovoce. Jednou z variant, a to velmi chutnou, jsou čerstvé ovocné a zeleninové šťávy.

Už žádné výmluvy

Výmluvy, jako že vám jablka nebo jiné ovoce nechutná, nemáte čas si je sníst apod., už vám neprojdou. Nejvíce důležitých vitaminů dodáte svému tělu jídelníčkem s co největším zastoupením čerstvých potravin bez jakýchkoli tepelných úprav. Ke snídani nebo na svačinu si můžete vzít kousek ovoce nebo si pochutnat na čerstvé ovocné, zeleninové nebo míchané šťávě. Stačí mít po ruce jablko, mrkev nebo třeba červenou řepu a s pomocí domácího odšťavňovače si připravíte osvěžující a zdravými látkami „nadupaný“ nápoj.

šťáva

Kde nakoupit

Velký výběr odšťavňovačů nabízí elektro EURONICS. Můžete vybírat z přístrojů od 550 do téměř 8 000 Kč. Většina domácích odšťavňovačů funguje na principu odstředění. Ovoce nebo zelenina se nejprve nastrouhají, rozprostřou na jemné sítko a odstředivou silou se šťáva uvolňuje přes sítko a odpad je odváděn do sběrné nádoby. Dobře zpracovávají tvrdou zeleninu jako je mrkev. Pokud chcete odšťavňovat i měkké plody jako např. maliny nebo jahody, vybírejte takový přístroj, který má dvě rychlosti a je určen jak na zpracování tvrdých, tak i měkkých plodů. Tuto funkci dobře zvládají dražší modely, které nabízejí i vysokou výtěžnost, tedy to, kolik šťávy dokáže přístroj vyprodukovat ze stejného množství surovin.

Při koupi odšťavňovače se zaměřte na kvalitu motoru. Ten je velmi důležitý, aby se vám nestalo, že se motor po čase zavaří. Určitým potvrzením kvality je prodloužená záruka přímo od výrobce, která přesahuje dvouletou zákonnou záruku. Takovým případem je např. ETA, která na odšťavňovač ETA Freshner nabízí prodlouženou záruku 3 roky.

Myslete také na údržbu přístroje. Nezapomínejte, že po každém použití jej budete muset vyčistit. Pokud si chcete ušetřit práci, kupte snadno rozložitelný, jehož části lze mýt v myčce.

Co všechno se dá odšťavňovat

Záleží na typu odšťavňovače, ale v podstatě můžete odšťavňovat všechny druhy ovoce, zeleniny, dokonce i bylinky. Fantazii se meze nekladou. Můžete připravovat jednodruhové i vícedruhové šťávy, které okořeníte např. šťávou z čerstvé bazalky nebo máty. Dbejte na řádné umytí a očištění zpracovávaných potravin. Omývejte je před přípravou vlažnou vodou, u druhů, u kterých je potřeba, odstraňte slupku. V žádném případě nepoužívejte nahnilé nebo jinak napadené plody.

Kolik čerstvé šťávy můžete denně vypít

Šťávy s dužinou nebo kousky ovoce mají výhodu v tom, že obsahují více zdraví prospěšné vlákniny a mají díky ní i nižší glykemický index. „Při pití čerstvých šťáv se proces trávení zkracuje na minimum, jen na několik minut,“ podotýká prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc., z Fakulty chemické a potravinářské technologie Slovenské technické univerzity v Bratislavě. „Tělo tak rychle dostane potřebné množství vitálních látek.“ A kolik šťávy doporučuje odbornice denně vypít? „Tolik, kolik můžeme vypít bez přinucení. Nejméně půl litru denně přináší postřehnutelné výsledky.“ Doporučuje však začít se dvěma deci šťávy a postupně zvyšovat dávku, než si žaludek na tento druh osvěžení zvykne.

Tip pro čerstvé šťávy i na cestách:

Čerstvou šťávu lisovanou za studena a ve vysoké kvalitě bez přidaných dochucovadel, barviv a jiných chemických látek můžete koupit i ve vašem oblíbeném supermarketu. V chladících boxech v oddělení zeleniny jsou k dostání čerstvé ovocné šťávy RIO FRESH. Nově i s kousky ovoce jako RIO Fresh Ananas s kousky ovoce nebo RIO Fresh Hruška s kousky ovoce.

ETA

ETA Freshner, cena 2599 Kč v síti Euronics

Hyundai

Hyundai JE702P, cena 1590 Kč v síti Euronics

Philips

Philips HR1869, cena 3599 Kč v síti Euronics

Kenwood

Kenwood JE 720, cena 3290 Kč v síti Euronics

Zdroj: tisková zpráva

Reklama