Zdraví

Pijete a kouříte? Jezte jablka a papriky!

Lidé, kteří jedí hodně ovoce a zeleniny, pomáhají svému zdraví mnoha způsoby. Američtí vědci nedávno zjistili, že i lidé s velmi nezdravým způsobem života, silní kuřáci a milovníci alkoholu, mohou profitovat z ochranného vlivu čerstvé rostlinné stravy.

I alkoholici a kuřáci mají jíst jablka a mrkev

Lidé, kteří nezřízeně holdují alkoholu a cigaretám, vystavují svá ústa a krk mnoha škodlivým látkám zároveň. To se může projevit mimo jiné zhoubným nádorem v této oblasti – souhrnně se tyto nádory typické pro kuřáky, ale také alkoholiky, nazývají „nádory hlavy a krku“. Právě na tyto nádory se zaměřili američtí vědci a zkoumali, zda ovoce a zelenina může uplatnit své ochranné vlivy i u nádorů způsobených škodlivinami opravdu těžkého kalibru.

Ochrana proti nádorům – zelenina, ovoce a luštěniny?

V rámci studie bylo prozkoumáno téměř půl milionu Američanů ve věku od padesáti let výše. Tito lidé byli sledováni po více než čtyři roky a za tu dobu se u zhruba osmi set z nich rozvinul některý ze zhoubných nádorů hlavy a krku. Ukázalo se, že nejmenší riziko rozvoje těchto nádorů mají právě lidé, kteří spořádají nejvíce ovoce a zeleniny. Tato jednoznačně zdravá strava chránila před nádory a hlavy a krku dokonce i ty výtečníky, kteří své ovocné přesnídávky prokládali cigaretou a skleničkou něčeho ostřejšího.

Které ovoce je nejzdravější?

Ze širokého spektra druhů ovoce a zeleniny se některé druhy ukázaly jako největší ochránci před zmíněnými zhoubnými nádory. Mezi zeleninou byla nejužitečnější konzumace paprik, rajčat a mrkve. Z ovoce nejvíce ochrany poskytly jablka, nektarinky, broskve, švestky, hrušky a jahody. Kromě ovoce a zeleniny dokázaly před rakovinou ochránit také luštěniny – především fazole a hrách.

Jak velké množství zeleninové či ovocné stravy bychom měli spořádat, aby se na nás projevil jejich ochranný účinek? Ve zmíněné studii byli mezi nejvíce chráněné účastníky s největší spotřebou čerstvé stravy zařazeni lidé, kteří denně zkonzumovali tři až čtyři porce ovoce nebo zeleniny. Na druhém pólu se pak octli ti, kteří denně snědli pouze jednu porci ovoce či zeleniny, nebo dokonce ještě méně.

Drobná vada na kráse celé studie je v tom, že vědcům se stále nepodařilo přijít na to, jakým mechanismem účinkuje rostlinná strava proti rozvoji nádorů hlavy a krku. Zatím se tudíž nedá dělat nic jiného než důvěřovat statistice a jít si do nejbližšího obchodu zakoupit několik kilogramů ochranné stravy.

Pripravil server odvykani-koureni.cz

   
29.07.2009 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [6] marianaant [*]

  Nekouřím, nepiju a úspora se žádná neprojevuje. Jezdímčasto a ráda autem, asi budu muset chodit pěšky a pakse to projeví. Sml15

  superkarma: 0 29.07.2009, 22:15:12
 2. avatar
  [5] Myškomedvídek [*]

  Motivací pro vaše odvykání může být úspora peněz a času. Kuřák, který

  vykouří 1 krabičku denně, utratí měsíčně více než 2 000 Kč.Sml80

  superkarma: 0 29.07.2009, 19:57:05
 3. avatar
  [4] sanvean [*]

  lightblue — #3 proc bohuzel?

  superkarma: 0 29.07.2009, 16:28:49
 4. avatar
  [3] lightblue [*]

  Petrushe — #2 bohužel je to pravda Sml22

  1. na komentář reaguje sanvean — #4
  superkarma: 0 29.07.2009, 14:50:21
 5. avatar
  [2] Petrushe [*]

  Nejlepší jsou ty výjimky potvrzující pravidlo...

  Jedna příbuzná, je jí přes sedmdesát, je posledních cca 60 let alkoholičkou, asi od 16-ti let...posledních 20 let, co já pamatuju, jsem jí nikdy neviděla jíst téměř nic, jen když vaří, tak ochutná, jaké to je, a pak si dá místo oběda skleničku vína (dřív hlavně krabicové, to je teprve sajrajt)...tedy teď i něco ostřejšího...ovoce a zeleninu zná jen v pálené formě a přesto jsem snad neviděla zdravějšího a čilejšího člověka (při běžné 'hladince') Sml24

  1. na komentář reaguje lightblue — #3
  superkarma: 0 29.07.2009, 14:42:34
 6. [1] FAXÍK [*]

  super článek Sml67

  superkarma: 0 29.07.2009, 14:03:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme