Styl

Pihy a mateřská znaménka lze odstranit bezpečně i nechirurgicky

Pihy lze jednoduše definovat jako malé hnědé flíčky, tvořené shluky pigmentu. Buňky, které tvoří kožní barvivo melanin, ho prostě tvoří víc než obvykle. Větší a výraznější pigmentová znaménka jsou označována jako mateřská znaménka.

Některá mateřská znaménka máme od narození, jiná se objeví až v průběhu života. Jejich vznik ovlivňují především geny a slunce, které nutí buňky melanocyty produkovat kožní barvivo, melanin, naši ochranu kůže před ultrafialovým zářením. Ale zároveň mohou vzniknout i jako následek spálení kůže, zánětů, antikoncepce, hormonálního onemocnění, věku. Přestože jsou mateřská znaménka z 95% nezhoubného charakteru, je vhodné jim věnovat pozornost a pravidelně je kontrolovat.

pihy

Sebe-vyšetření spočívá ve sledování pigmentových skvrn a mateřských znamének, zda se zvětšují, mění barvu či se na nich neobjevují nějaké útvary jako růžové skvrnky, vyvýšené plošky a bouličky, hrubá šupinatá ložiska, krvácející útvary apod. Pokud jedinec zaznamená jakoukoliv změnu, pak by měl okamžitě navštívit odborníka.

Riziko zhoubného nádoru nelze podceňovat

Zhoubný nádor kůže tzv. melanom patří mezi velmi nebezpečné typy nádoru, jelikož je schopen poměrně časně metastazovat. Nicméně pokud je zachycen včas, pravděpodobnost vyléčení je téměř stoprocentní.

Nejohroženější skupinou jsou ti, jež mají na své pokožce velké množství znamének (50-90 znamének zvyšuje riziko maligního melanomu až dvojnásobně). A pak také muži kolem 50 let, kteří nejvíce podceňují prevenci a na toto závažné onemocnění nejčastěji umírají.

Velkou vinu za nárůst melanomů odborníci přičítají vysokému množství škodlivého UV záření, kterého se na zemský povrch ve střední Evropě dostává asi o 20-30 procent více, než tomu bylo před 40 lety. Je tedy nutné chránit tělo před tímto zářením i při běžném pobíhání venku a ne jen při opalování.

Jedno až dvě spálení na slunci zvyšuje riziko vzniku melanomu u žen 1,5krát a u mužů 2,8krát. Tři a více spálení na slunci během života zvyšují riziko vzniku u žen 2,3krát a u mužů 7,6krát.

znaménko

Důkladné vyšetření dermoskopem

Pokud máte podezření na špatné znaménko, či vám nějaké znaménko nevyhovuje jen z čistě kosmetických důvodů, navštivte zdravotnické zařízení, které má s léčbou kožních změn zkušenosti. Na základě vyšetření se dozvíte, zda je nutné radikální operační řešení, nebo je možné kosmetické odstranění, nebo jen sledování znaménka.

znaménko

V indikovaných případech by nemělo chybět dermatoskopické vyšetření. Jde o podrobné vyšetření mateřských znamének pomocí speciální světelné lupy, která umožňuje lépe zhodnotit strukturu, okraje a rozložení pigmentu ve znaménku, které klinickým vyšetřením nejde rozpoznat. Dermatoskopické  vyšetření není možno podceňovat ani přeceňovat, a proto by mělo být pravidlem následné histologické vyšetření.

„Histologické vyšetření znamének a výrůstků provádíme pravidelně u všech výkonů s výjimkou drobných hyperpigmentací (stařeckých skvrn),“ dodává prim. Ota Schütz z Žilní kliniky v Praze, kde mimo jiné provádějí právě odborné odstraňování pih a mateřských znamének.

I po nechirurgickém odstranění lze znaménko histologicky vyšetřit

Celých 95 % patologických změn na kůži bývá nezhoubných a lze je odstranit kosmeticky - nechirurgicky, tzn. bez řezání a šití, například použitím radiofrekvenčního přístroje či laseru. Výhodou radiofrekvenčního odstranění je možnost nechat odstraněný útvar histologicky vyšetřit a vyloučit tak zhoubné bujení.

„Radikální přístup zpravidla doporučujeme, pokud pozorujete změny například povrchu, velikosti, tvaru a barvy,“ vysvětluje prim. Ota Schütz a dodává:

„Ve vzácných případech a případech spíše zanedbaných znamének a výrůstků, kde nebylo včasně provedeno náležité vyšetření, dochází ke zhoubné přeměně původně nezhoubných znamének a výrůstků. V těchto případech je kosmetické řešení přímo vyloučené a je nutné radikální chirurgické odstranění znaménka a výrůstku - kdy šířka délka a hloubky vyříznutí je závislá na stupni zanedbanosti. V případě pozitivního histologického nálezu poskytujeme následnou péči - sledování a další kontroly, včetně stanovení individuální léčby.“

znaménko

Mýty a fakta

 • Mýtus - Poraněním mateřského znaménka dochází k větší šanci vzniku rakoviny kůže.

Pravda - Tyto teorie nebyl y nikdy prokázány. Když už se tak ale stalo, jednalo se o melanom, jež byl v počátečním stádiu malého nádoru, a již měl založena dceřiná ložiska v těle.

 • Mýtus - Solárium také ovlivní změny na mé kůži.

Pravda - Ano, to je pravda. Solária mají na kůži neblahý vliv, zvláště u mladých lidí, kdy se takto riziko rakoviny zvyšuje až dvojnásobně.

 • Mýtus - Jestliže je znaménko „bezbarvé“ není se čeho bát.

Pravda - Bezbarvým znaménkům bychom měli věnovat stejnou pozornost, jako těm zabarveným, neboť i bezbarvá znaménka můžou vyvolat rakovinu kůže. Pokud znaménko změnilo barvu, měl by to být signál, abychom navštívili lékaře.

 • Mýtus - Nebezpečná jsou pouze znaménka vyrůstající nad okolní kůži.

Pravda - To je sice z části pravda, ale mnohdy jsou více nebezpečná právě plochá. Ve většině případů jsou vyrůstající znaménka jen kosmetický problém, ale z plochého znaménka se stále ještě může vyvinout maligní melanom.

znaménko

Primář MUDr. Ota Schütz
Žilní klinika, Mezibranská 17/1592, Praha 1
tel.: 222 211 159, 725 550 500

   
15.04.2013 - Krása - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [7] Jana 01 [*]

  http://www.dermanet.cz/cs/edukacni-projekty/evropsky-den-melanomu/

  superkarma: 0 16.04.2013, 12:25:54
 2. [6] Trefa [*]

  Trefa:nemam pihy ani materske znamenko.ale odstranovani bych radeji nechala v rukou doktora.

  superkarma: 0 15.04.2013, 21:54:46
 3. avatar
  [5] Linde [*]

  margot — #1 SStream — #2 kdysi jsem byla u kožní lékařky při Melanon Day - znamínka se ten den vyšetřovala všude. Lékařka mě odbyla, ať se stavím, až budu mít opravdu něco, s čím má smysl otravovat zaneprázdněného lékaře....Přitom byla napsána na letáčcích s tou akcí. Od té doby chodím ke špičkové dermatoložce s každým podezřelým pupínkem, za poslední půlrok mi nechala "pro jistotu" vyříznout už 4 znamínka, která leží buď přímo v lemu popdrsenky, nebo jsou drážněna kosticí a je to dobře, vždy mě i přes to, že přijdu s jedním znamínkem, prohlídne komplet celou a podorbně, zapíše si velká znamínka s rozměry...Opravdu skvělý přístup, takhle to má rozhodně fungovat Sml67Sml67Sml67. Takže není potřeba ani kamion s lékaři, ani doporučení praktika, funguje to.

  superkarma: 0 15.04.2013, 21:22:38
 4. [4] free [*]

  Sml22 Tak můj nový zaskakující lékař mi odmítl dát doporučení na ortopedii, se sdělením, že moje bolavé rameno má artrozu, na nový kloub jsem v padesáti stará, protože je moc drahý a už se s tím nedá nic dělat. Dostala jsem prášky od bolesti. Bolet nepřestalo ani po dvou měsících.  Přes známost jsem se dostala na špitál k ortopedovi. Po vyšetření ultrazvukem mi zjistil veliké ložisko v kloubu a že by to mělo jít na operaci. Tu jsem odmítla, dostala bolavé píchání a následně elektroléčbu.  Ortoped se velice bavil  diagnózou obvoďáka.

  superkarma: 0 15.04.2013, 20:58:26
 5. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  SStream — #2 Já žiji v přesvědčení, že se dnes již nemusí objednávat přes obvoďáka, ale rovnou jít za specialistou. U nás se jen do špitálu objednává přes praktika.

  superkarma: 1 15.04.2013, 11:55:16
 6. avatar
  [2] SStream [*]

  margot — #1 pravda, baví mě jak se národ intenzivně informuje o tom, jak má pečovat o své zdraví a jak je důležité navštěvovat specialisty avšak když se chcete někam objednat tak prvně dělá problémy praktický, pak prosedíte celý den (své dovolené) v čekárně u specialisty a ten vás jakožto hypochondra pošle domů s důkladným ponaučením, že pokud vyloženě nechcípáte nebo Vám to oko nevisí na šňůrce z důlku tak nemáte vyrušovat Sml24

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #3
  2. na komentář reaguje linde — #5
  superkarma: 1 15.04.2013, 10:15:59
 7. avatar
  [1] margot [*]

  uvítala bych informaci, jestli zas bude nějaký putovní zájezd dermatologů ala kamion "nechte si zkontrolovat svá znaménka"

  1. na komentář reaguje SStream — #2
  2. na komentář reaguje linde — #5
  superkarma: 0 15.04.2013, 08:38:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme