Zdraví

Pigmentové skvrny: nejen sluneční otázka

Jak jim předcházet a na co vsadit v případě, že už se objevily?

Pigmentové skvrny jsou velkým tématem zejména v létě, jejich vznik však nemusí nutně souviset přímo se slunečním zářením. Jedná se o tmavší místa na pokožce, která vznikla nadprodukcí kožního barviva – melaninu. Ačkoliv se obvykle nejedná o zdraví nebezpečný problém, výrazně ovlivňuje psychiku, protože se projevuje na nejvíce viditelných částech těla. Důležitou roli hraje prevence, ale řešení lze najít i v případě, že už skvrnky vznikly. Jako jedno z nejúčinnějších a zároveň nejšetrnějších řešení se v současnosti jeví ošetření pleti intenzivním pulsním světlem.

pigment

Jaké jsou příčiny hyperpigmentace?

Jak už bylo řečeno, hyperpigmentace nemusí být nutně spojena s nadměrným sluněním, ač je to jeden z hlavních činitelů. „Často se setkáváme i s pojmem „stařecké skvrny“, které jsou skutečně spojeny se stárnutím pokožky a její expozicí slunečnímu záření. S tmavými flíčky se však můžeme setkat i u mladých žen, například při užívání antikoncepce či v období těhotenství, kdy dochází v organismu k rozsáhlým hormonálním změnám,“ říká Alena Jírů z Kliniky krásy Anděl, která se specializuje mimo jiné na léčbu hyperpigmentace pomocí pulsního světla. S pigmentovými skvrnami se můžeme setkat také po zahojení jizev, akné, různých zranění či zákroků na pokožce, ale také při užívání některých farmak.

Vhodná prevence

Nejlepší ochranou před nežádoucími skvrnami je dodržování jednoduchých pravidel. „Nevystavujte se zbytečně nadměrnému slunění a vždy používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem proti UV záření, a to nejen při opalovaní, ale i při běžném pobytu venku,” radí Alena Jírů. Dalším podstatným faktorem při prevenci vzniku skvrn je způsob stravování. „Zařaďte do svých jídelníčků potraviny obohacené o vitamíny a stopové prvky, jako je například vitamín C, E, beta-karoten, zinek a selen,” dodává.

A co když už je pozdě?

pigment2I když hyperpigmentace vznikne, není potřeba propadat zoufalství, v současnosti existuje hned několik možností, jak si s nevzhlednými flíčky poradit.

Nabízí se samozřejmě krycí kosmetika, nicméně je pravděpodobné, že skvrny budou postupem času tmavnout a budou výraznější. Zesvětlit je můžete zkusit depigmentačními krémy, chemickým peelingem či laserem, což jsou sice účinné metody co do odstranění skvrn, ale značně invazivní a paradoxně rizikové pro vznik skvrnek při hojení pokožky. Ideálním řešením se proto jeví ošetření intenzivním pulsním světlem (IPL). Pomocí IPL světla dojde v pokožce k přeměně světla na teplo, které jí vázáno právě kožním barvivem. Tato tepelná reakce způsobuje rozpad pigmentové skvrny a její pozvolné vyblednutí. „Jedná se o naprosto neinvazivní zákrok, který je zcela bezbolestný a nevyžaduje žádnou rekonvalescenci,“ potvrzuje majitelka Kliniky Krásy Anděl, Alena Jírů.

pigment1

   
30.06.2015 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [5] chanahd [*]

  1alena — #2 Mám to úplně stejně. Přes zimu to vybledne. Ale teď už mám zase velké tmavé fleky. Jeden obrovský na čele a další kolem očí.

  A to se sluníčku vyhýbám. Ale bohužel stačí i chvilkaSml15

  Nějaké krémy... to nepomáhá vůbec.

  superkarma: 0 01.07.2015, 16:50:11
 2. [4] bobani [*]

  ty mě pěkně štvou

  superkarma: 0 30.06.2015, 22:17:55
 3. avatar
  [3] RenataMor [*]

  Sml80

  superkarma: 0 30.06.2015, 12:32:35
 4. [2] 1alena [*]

  Mívám s tím problém,hlavně na obličeji, ale snažím se nevycházet nenakrémová, přez zimu zase vyblednou. I když je to čím dál horší v mém věku 57 let.

  1. na komentář reaguje chanahd — #5
  superkarma: 0 30.06.2015, 08:45:31
 5. [1] Roland [*]

  Skvrny mě trápí, zákrok by se hodil.

  superkarma: 0 30.06.2015, 07:43:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme