Zdraví

Pigmentové skvrny jsou vadami na kráse. Zbavte se jich! 

 Nadměrné slunění, ale i hormonální výkyvy jsou nejčastější příčinou nevzhledných pigmentových skvrn na tváři, rukou, nohou či v dekoltu. I když tuto estetickou vadu kaňku na kráse lze celkem jednoduše odstranit, nejlepším způsobem zůstává prevence. 

Na problematiku pigmentových skvrn a možnosti jeich odstraňování jsme se zeptali Petry Řehořkové z Petra Clinic

pCo může za vznik pigmentových skvrn?
Příčin je celá řada (hormonální změny v těhotenství, v menopauze či jiné hormonální poruchy, genetika, nedostatek vitamínů, nesprávná funkce jater i neodborné kosmetické ošetření spojené s nadměrným vystavováním se slunci), hlavním spouštěčem však je sluneční záření, respektive nadměrné slunění. Ale pozor si musíme dávat i na strhávání chloupků nad horním rtem. Tím se oslabuje svrchní vrstva pokožky a daleko lépe vynikne barevný rozdíl této partie.

 Dá se pigmentovým skvrnám předejít, nebo nás prostě neminou?
Musíme si pamatovat, že je vždy jednodušší chovat se tak, aby pigmentové skvrny nevznikly. Prevence jejich vzniku zahrnuje vyhýbání se nadměrnému slunění a na přímém slunci používat krémy s ochranným faktorem. Pleti pomůže, pokud budeme používat kvalitní kosmetiku. Měli bychom také zajistit dostatečný příjem vitamínů C a E. Důležité je, aby byla naše strava bohatá na zinek, beta-karoten a selen.

Když už pigmentové skvrny máme, jak se jich zbavíme?
Na trhu již existuje velmi kvalitní kosmetika s vysokým UV filtrem, speciální CC krémy místo make-upu i s filtrem proti slunci.

Označení CC krém skrývá barevně sjednocující krém (colour control nebo colour correcting). Ten omezuje množství černých teček, tvorbu prvních vrásek, začervenání pleti a právě také výskyt pigmentových skvrn.

A pokud máme k pigmentům sklony, na domácí použití platí osvědčená kyselina kojová nebo aha peeling. Kyselinu kojovou naleznete v některých kosmetických přípravcích a slouží k regulaci tvorby melaninu (hnědého až černého pigmentu) v pokožce. Výborným prostředkem proti pigmentovým skvrnám je aha peeling. To je chemický přírodní peeling pracující s ovocnými kyselinami, které „přinutí“ pokožku k obnovování.

Ačkoli pigmentové skvrny nepředstavují žádné zdravotní riziko, pro mnoho lidí znamenají obrovský estetický problém. Zejména to platí tehdy, jsou-li skvrny na více viditelných místech jako jsou končetiny, obličej nebo dekolt.

Pigmentové skvrny mají různou intenzitu zbarvení. Mohou být velmi výrazné i téměř neviditelné – podle toho, jak hluboko je uloženo kožní barvivo. Od intenzity pigmentace se odvíjí léčba pigmentových skvrn. Méně výrazné pigmentace je možné eliminovat pomocí speciální kosmetiky.

Co když jsou skvrny hodně výrazné a kosmetika je na ně krátká. Jakým způsobem se jich můžeme zbavit?
Barevně intenzivnější pigmentové skvrny je lepší řešit s pomocí odborníka a moderních metod. V tomto případě se vyplatí dát na odbornou radu a pomoc, která ochrání pleť před poškozením způsobeném neodbornou péčí. Velmi účinnou metodou v boji proti pigmentovým skvrnám je speciální Alpha effect peeling, jenž je šetrnou formou chemického peelingu – je bezbolestný a již půl hodiny po jeho aplikaci pleť ze zarudlé barvy vybledne do svého přirozeného tónu.

Všímejte si své pleti, pokud se pigmentové skvrny objeví, řešte je ihned, bude to snadnější.

Příště nám Petra Řehořková prozradí, jak být krásná i bez make-upu

Čtěte také:

Staráte se o svou pleť a chodíte na kosmetiku?

   
05.05.2014 - Zdraví - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [6] chanahd [*]

  No, nedávno se mi udělala pěkně hnusná na obličeji. Asi těmi hormony. Ale pěkně velká, že je hned vidětSml80

  superkarma: 0 11.05.2014, 22:29:47
 2. avatar
  [5] gerda [*]

  Roland — #4 mám velmi rozumnou kožní lékařku, která současně vede i kosmetickou ordinaci. Ta mi to vysvětlila na rovinu, já si oddychla, že jsem pro to udělala maximum, a peníze si schovám na potřebnější výdaje.

  superkarma: 0 05.05.2014, 17:53:14
 3. [4] Roland [*]

  gerda — #1 Mám je také na obličeji a mrzí mě to. Doposud mi také žádný krém na ně nepomohl.

  1. na komentář reaguje gerda — #5
  superkarma: 0 05.05.2014, 16:38:51
 4. [3] Anai [*]

  Nezmizí hned úplně, ale ty stařecké i na rukou se mohou výrazně zesvětlit kvalitním kosmetickým přípravkem - sama jsem nedávno aplikovala asi měsíc a výsledek mi dnes potvrdila moje nehtařka. Ano, měla jsem řešit dřív, před měsícem jsem měla opravdu už velmi ošklivé. Peeling a maximální kvalitní péče rozjasňujícím sérem  a krémy se SPF nepomohla, chce to opravdu něco určeno jen na ty skvrny.

  superkarma: 0 05.05.2014, 15:10:31
 5. [2] kantor10 [*]

  manželka si nechala odstranit laserem znamínka a nikdo by nepoznal,kde byla.Žádná jizva

  superkarma: 0 05.05.2014, 12:27:40
 6. avatar
  [1] gerda [*]

  S již vzniklou skvrnou můžete čarovat jak chcete, nezmizí nikdy! Věřte zkušené, v rodině máme "flekatost", musela bych si nechat stáhnout celou kůžiSml30 Neexistuje krém typu Zmizík, po laseru zbude světlá jizva....smiřme se se svým tělem, však i tak dělá co může.

  1. na komentář reaguje Roland — #4
  superkarma: 3 05.05.2014, 07:18:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme